Kremowo-biała wydzielina z pochwy: przyczyny i leczenie
W większości przypadków kremowo-biała wydzielina z pochwy nie powinna być powodem do niepokoju. Zwykle jest spowodowana zmianami zachodzącymi podczas cyklu miesiączkowego. Jednak czasami może to być oznaką problemu zdrowotnego.
W tym kontekście trzeba przede wszystkim wyjaśnić, że wydzieliny z pochwy są normalne. Problem zaczyna się, gdy zauważalne są zmiany koloru, tekstury i zapachu. Bądź także czujna, jeśli jednocześnie towarzyszą im inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie lub podrażnienie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Wydzielina z pochwy
Gruczoły pochwy i szyjki macicy każdego dnia wydzielają niewielkie ilości płynu. Ogólnie określa się go jako „wydzielina z pochwy”. Zwykle jest przezroczysty lub biały i ma subtelny zapach.
Funkcją tych płynów jest nawilżanie pochwy, oczyszczanie i usuwanie starych komórek oraz zapobieganie infekcjom. To ostatnie osiąga się dzięki kwaśnemu środowisku, jakie powoduje w tym rejonie, co prowadzi do eliminacji czynników zakaźnych.
Szacuje się, że prawie wszystkie kobiety wydzielają dziennie około łyżeczki płynu z pochwy. Ilość ta zwiększa się po owulacji. Kolor waha się od jasnego, żółtego, białego, a nawet lekko brązowego. Zależy to w dużej mierze od cyklu miesiączkowego i jest uważane za normalne.
Dowiedz się więcej: Brązowa wydzielina podczas ciąży: co to znaczy?
Kremowo-biała wydzielina z pochwy
Kremowo-biała wydzielina z pochwy po owulacji jest normalna. Ma taki kolor mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego. Jak wspomniano powyżej, jest to pośrednia oznaka płodności.
Na początku cyklu zwykle występuje również biała wydzielina, ale jest ona lżejsza i ma mniej kremową konsystencję. W rzeczywistości często przybiera żółty odcień i wygląda na bardziej suchą. To najmniej płodna faza dla kobiety.
Tymczasem w połowie cyklu, kiedy następuje owulacja, wydzielina staje się bardziej przezroczysta i elastyczna. Odpowiada to najbardziej płodnemu etapowi. Następnie z pochwy zaczyna wydzielać się kremowa-biała wydzielina.
Te zmiany w wyglądzie płynów nie powinny być powodem do niepokoju, ponieważ wchodzą w skład normalnych procesów. Jeśli jednak zmiany są bardzo zauważalne, a zwłaszcza jeśli towarzyszy im podrażnienie, swędzenie, przykry zapach lub inne objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Główne przyczyny białej i kremowej wydzieliny z pochwy
Kremowo-biała wydzielina z pochwy jest normalna przed miesiączką. Przybiera taki wygląd, ponieważ zawiera więcej białych krwinek, martwych komórek i bakterii niż w innych dniach miesiąca. Ten mechanizm organizmu służy o oczyszczania danego obszaru z mikroorganizmów i niepożądanych substancji.
Innym częstym powodem, dla którego się pojawia, jest ciąża. Wynika to ze zwiększonego poziomu hormonów, który występuje podczas ciąży. Zwiększa się produkcja płynów, ponieważ jest to sposób na zwiększenie ochrony macicy, a co za tym idzie dziecka.
W niektórych przypadkach może również pojawić się podczas lub po stosunku płciowym. Może to być spowodowane nawilżaniem pochwy podczas stosunku, kobiecym wytryskiem lub zbliżaniem się dni menstruacji.
Przeczytaj także: Brązowa wydzielina z pochwy: co to znaczy?
Kremowo-biała wydzielina z pochwy: kiedy jest nienormalna?
Ogólnie rzecz biorąc, gdy biała, kremowa wydzielina ma nieprzyjemny zapach, oznacza to problem zdrowotny. To samo dotyczy innych objawów klinicznych, takich jak swędzenie, podrażnienie lub zaczerwienienie okolicy pochwy.
Prawie zawsze uważa się to za oznakę kandydozy, infekcji drożdżakowej. Jednak drożdzyca powoduje grudkowatą wydzielinę przypominającą twaróg. Możliwe inne przyczyny nieprawidłowej kremowo-białej wydzieliny są następujące:
Bakteryjne zapalenie pochwy
Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja wywołana przez bakterie. Sprawia, że biała, kremowa wydzielina staje się bardziej obfita. Może nawet przybrać szarawy odcień z silnym rybim zapachem. Ten ostatni jest najbardziej charakterystycznym objawem choroby. Według Centrów Kontroli i Diagnostyki Chorób stan ten zwiększa ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Chlamydia
Chlamydia to choroba przenoszona drogą płciową, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Oprócz wytwarzania wydzieliny o tych cechach powoduje nieprzyjemny zapach, pieczenie podczas oddawania moczu i ból podczas stosunku płciowego. Jeśli się rozprzestrzenia, powoduje ból w podbrzuszu, nudności i gorączkę.
Zapalenie sromu i pochwy
Kremowo-biała wydzielina, której towarzyszy stan zapalny i tkliwość w okolicy narządów płciowych, może być oznaką zapalenia sromu i pochwy. Ten termin odnosi się do stanu zapalnego jako takiego, ale jego przyczyną jest zwykle infekcja grzybicza lub bakteryjna. W niektórych przypadkach jest to spowodowane użyciem drażniącej substancji lub odzieży.
Rzęsistkowica
Gdy wystąpi ten stan, wydzielina zmienia kolor z białego na zielonkawy lub żółtawy. Jest to infekcja przenoszona drogą płciową, która powoduje również nieprzyjemny zapach i swędzenie pochwy.
Przetoki
Obecność przetok lub nieprawidłowych otworów między drogami płciowymi a przewodem pokarmowym czasami prowadzi do zmiany wydzieliny pochwowej. Tworzą się z jednego lub więcej z następujących powodów:
- Choroba Crohna
- Uszkodzenie pochwy podczas porodu
- Radioterapia miednicy
- Guz w miednicy
- Uraz podczas operacji miednicy
Leczenie kremowo-białej wydzieliny
Zawsze, gdy kremowo-białej wydzielinie towarzyszą uciążliwe objawy, najlepiej skonsultować się z ginekologiem, aby zbadać przyczyny, a także jeśli nastąpiła znacząca zmiana koloru lub tekstury.
Leczenie będzie zależeć od przyczyny. Na ogół lekarz przeprowadzi wstępny wywiad i przejrzy historię medyczną. Następnie wykona badanie fizykalne i inne uzupełniające metody diagnostyczne.
Po wykonaniu tej czynności może zalecić leczenie antybiotykowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze lub inne, w zależności od przypadku. Mogą to być tabletki lub kremy, w zależności od potrzeb. Tylko w niektórych przypadkach stosuje się zabiegi z iniekcjami.
Zalecenia końcowe
Leczenie białej wydzieliny z pochwy prawie nigdy nie jest konieczne. Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania lub występują objawy, takie jak krwawienie, podrażnienie lub ból, najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Chociaż może to nie być nagły wypadek, najlepiej jest szybko interweniować.
Idealnie byłoby, gdyby każda kobieta utrzymywała dobrą higienę w okolicy narządów płciowych, zwłaszcza podczas menstruacji. Ważne jest również, aby uprawiać bezpieczny seks. Nie należy stosować irygacji ani innych podobnych produktów, ani obcisłej odzieży. Wszystko to pomaga zapobiegać trudnościom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Almubarak, S. S., Alsofyani, A. H., Ahmed, A. Z., Almahboob, G. S., Alaswad, F. A., AlThkerallah, F. A., … & Alfayez, M. H. (2020). Increased vaginal discharge during pregnancy: prevalence, causes, and associated symptoms. International Journal of Medicine in Developing Countries, 4(3), 740-740. https://ijmdc.com/?mno=81887
- Clínica Mayo. (15 de mayo de 2024). Fístula rectovaginal. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/rectovaginal-fistula/symptoms-causes/syc-20377108
- Espitia-de la Hoz, F. J. (2023). Vaginosis citolítica: actualización diagnóstica y terapéutica. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología, 88(6), 375-381. https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S0717-75262023000600375&script=sci_arttext
- Khaskheli, M., Baloch, S., Baloch, A. S., & Shah, S. G. S. (2021). Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes. Pakistan Journal of Medical Sciences, 37(5), 1302. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8377920/
- Ministerio de Sanidad. (2019). Vigilancia Epidemiológica de las Infecciones de Transmisión Sexual en España, 2019. https://www.sanidad.gob.es/ciudadanos/enfLesiones/enfTransmisibles/sida/vigilancia/docs/Vigilancia_ITS_1995_2019.pdf
- Muñoz, P., Abaca, E. P. (2019). Actualización clínica y diagnóstica de vaginosis bacteriana y vulvovaginitis (tesis de grado, Universidad de Talca). DSpace Biblioteca Universidad de Talca. http://dspace.utalca.cl/bitstream/1950/12085/5/20190121.pdf
- Núñez, J. T. (2020). Diagnóstico de la Tricomonas vaginalis en la mujer. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología, 85(2), 175-184. https://www.scielo.cl/scielo.php?pid=S0717-75262020000200175&script=sci_arttext
- Pappas, P. G., Lionakis, M. S., Arendrup, M. C., Ostrosky-Zeichner, L., Kullberg, B. J. (2018). Candidiasis invasiva. Nature Reviews Disease Primers, 4(1), 1-20. https://www.nature.com/articles/nrdp201826
- Rice, A., ElWerdany, M., Hadoura, E., & Mahmood, T. (2016). Vaginal discharge. Obstetrics, Gynaecology & Reproductive Medicine, 26(11), 317-323. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1751721416301890
- Rodrigues, C. F., Rodrigues, M. E., & Henriques, M. (2019). Candida sp. infections in patients with diabetes mellitus. Journal of Clinical Medicine, 8(1), 76. https://www.mdpi.com/2077-0383/8/1/76