Kręgozmyk - najczęstsze objawy
Kręgozmyk to przemieszczenie kręgów wraz z całym odcinkiem kręgów znajdujących się powyżej do przodu w stosunku do kręgu położonego poniżej. Zwykle dotyka osób powyżej 40 roku życia. Kręgozmyk może mieć charakter zwyrodnieniowy, cieśniowy lub wrodzony. Obecnie najczęściej obserwuje się pierwszy z nich.
Termin ten został po raz pierwszy użyty przez dr Newmana w 1963 roku i obecnie istnieją różne metody leczenia dolegliwości w zależności od stopnia ciężkości choroby, które wyjaśnimy na końcu tego artykułu.
Co to jest kręgozmyk?
Objawy
Kręgozmyk pojawia się zazwyczaj w lędźwiowej części pleców. Zdarzają się przypadki, gdzie problem występuje w ich środkowej części, nie jest to jednak zbyt powszechne.
Jak można zidentyfikować kręgozmyk? Pomimo faktu, że objawy dolegliwości są różne, warto wiedzieć, że wielu pacjentów nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
Przemieszczenie kręgów powoduje intensywny i częsty ból pleców o różnym nasileniu.
Dlatego też kręgozmyk pozostaje czasem całkowicie niezauważony, pogłębia się stopniowo, a wiele lat później daje poważniejsze symptomy. Przyjrzyjmy się niektórym objawom, których doświadczają niektóre osoby z kręgozmykiem.
- Ból pleców: jest to najczęstszy objaw i jest podobny do bólu, jaki daje nadwyrężony mięsień. To ostry ból, który rozprzestrzenia się w dolnej części pleców.
- Osłabienie kończyn dolnych: Może to powodować chodzenie małymi krokami z lekko ugiętymi kolanami. W takich przypadkach często pojawia się uczucie mrowienia i drętwienia.
- Napięte ścięgna podkolanowe: Innym objawem kręgozmyku jest uczucie napięcia w tylnej części ud. Czasami powoduje również skurcze.
- Utrata kontroli zwieracza: To objaw, który pojawia się u niewielkiej ilości pacjentów. Z powodu osłabienia kończyn dolnych kontrola zwieracza może zostać upośledzona.
Objawy fizyczne
Objawy, o których wspomnieliśmy, nie są jedynymi, które mogą sygnalizować ten problem. Poniżej przedstawiamy kilka innych objawów fizycznych, które mogą być oznaką kręgozmyku. Oto niektóre z nich:
- Wystający brzuch
- Tułów wydaje się krótszy
- Dolna część pleców wydaje się zaokrąglona (zwiotczenie)
Tego typu objawy fizyczne łatwo jest przeoczyć. Jednak gdy je zauważysz warto udać się do lekarza, który po wykonaniu prześwietlenia będzie w stanie zdiagnozować chorobę.
W niektórych przypadkach lekarz może zlecić bardziej szczegółowe badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Dzięki tym dodatkowym testom można zdiagnozować kręgozmyk oraz jego ewentualny wpływ na kości i nerwy.
Może Cię zainteresować: Bóle dolnej części pleców – Jak sobie z nimi radzić i co się za nimi kryje?
Jakie powikłania daje kręgozmyk
Zdjęcia rentgenowskie są najczęstszą techniką diagnozowania dolegliwości.
Poza objawami przedstawionymi powyżej, mogą również pojawić się powikłania, które mają niekiedy poważny wpływ na jakość życia. Na przykład uporczywy ból pleców może doprowadzić do siedzącego trybu życia, co przyczynia się z kolei do zwiększenia masy ciała.
Podobnie, brak aktywności sprzyja utracie elastyczności i siły mięśni, a także gęstości kości.
Może pojawić się również zesztywnienie pleców. Jednak jedną z poważniejszych komplikacji, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest możliwość trwałego uszkodzenia nerwu, na który naciska wysunięty kręg.
Mimo to istnieją różne metody leczenia. Najbardziej zachowawczą opcją jest poddanie się fizjoterapii poprzez wzmocnienie pleców i korektę postawy. Niektórzy pacjenci wymagają leczenia chirurgicznego. Podczas operacji kręgi, wysunięte kręgi zostają przymocowane śrubami tak, by pozostały w prawidłowej pozycji.
Jeśli odczuwasz dyskomfort w plecach, zalecamy natychmiastową wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli zdarza się to codziennie. Podobnie, ważne jest zachowanie prawidłowej postawy, aby pomóc Ci uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć pojawianie się tego typu problemów, jeżeli nie są one wrodzone
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gelosi, J. F., & Guyot, J. P. (2011). Espondilolistesis de alto grado. Revista de la Asociación Argentina de Ortopedia y Traumatología, 76(4), 330-335.
- Rivas Hernández, Rafael, & Santos Coto, Carlos A.. (2010). Manejo del síndrome doloroso lumbar. Revista Cubana de Medicina General Integral, 26(1) Recuperado en 25 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252010000100013&lng=es&tlng=es.
- Vázquez-Aguilar, A, Torres-Gómez, A, Atlitec-Castillo, PT, & León-Martínez, JE De. (2016). Espondilolistesis degenerativa. Influencia del índice de masa corporal en la evolución postquirúrgica. Acta ortopédica mexicana, 30(1), 13-16. Recuperado en 25 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2306-41022016000100013&lng=es&tlng=es.