Kreatywna wizualizacja: co to jest?

Kreatywna wizualizacja jest techniką poznawczą stosowaną do rozwiązywania różnych problemów. Poniżej pokażemy, na czym polega ćwiczenie i jak go używać, aby osiągnąć nasze pragnienia i cele.
Kreatywna wizualizacja: co to jest?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2023

Kreatywna wizualizacja to proces poznawczy, który polega na tworzeniu w umyśle pozytywnych i przyjemnych obrazów. Stosowano go w terapii psychologicznej w leczeniu wielu problemów, takich jak stres i niepokój. Został również wykorzystany do rozwoju osobistego, poprawy poczucia własnej wartości, pewności siebie i pozytywnego nastawienia.

W zależności od celu, jaki ma zostać osiągnięty za pomocą kreatywnej wizualizacji, procedura będzie się różnić. W tym artykule skupimy się na generowaniu mentalnych obrazów dla osiągnięcia osobistych celów i pragnień. Wyjaśnimy szczegółowo, na czym polega i jak prawidłowo go przeprowadzić.

Na czym polega kreatywna wizualizacja?

Kreatywna wizualizacja to technika poznawcza, która wykorzystuje wyobraźnię do odtworzenia tego, czego pragnie się w życiu. W tym przypadku celem jest osiągnięcie naszych pragnień i celów.

Być może wykonywałeś to ćwiczenie nieświadomie i nawykowo. Ale jest bardzo prawdopodobne, że skupiasz się na niedociągnięciach, ograniczeniach lub trudnościach konkretnej sytuacji, co zakłóca proces. Ponadto, aby technika działała, ważne jest, aby robić to konsekwentnie i metodycznie.

Ogólnie rzecz biorąc, kreatywna wizualizacja polega na wykorzystaniu naszej wyobraźni do stworzenia wyraźnej reprezentacji czegoś, co chcemy osiągnąć. Następnie nieustannie skupiamy się na tej idei, obrazie lub uczuciu, przekazując im pozytywną energię, aż staną się obiektywną rzeczywistością.

Niektóre konkretne przykłady to wyobrażanie sobie siebie w nowym domu, w pracy, która nas uszczęśliwia, w zdrowych relacjach. Może to być również po prostu postrzeganie siebie jako pogodnych, szczęśliwych i pełnych miłości ludzi.

Kreatywna wizualizacja krok po kroku

Kreatywna wizualizacja jest czynnością tak prostą jak marzenie. Ma jednak pewną złożoność, ponieważ wiąże się z zaangażowaniem, wytrwałością i umiejętnością stosowania pozytywnej autosugestii. Oto jak skutecznie ją wykonywać.

Visualización creativa que practica una mujer.
Wyznaczanie celów i wyobrażanie sobie ich to pierwszy krok. Ale wizualizacje należy przeprowadzać w sposób stały.

1. Zdefiniuj swój cel

Przede wszystkim ważne jest, abyś wiedział, co chcesz osiągnąć. To pragnienie może dotyczyć każdej dziedziny życia, takiej jak praca, dom, związek, zmiana osobowości, większy dobrobyt, lepszy stan umysłu, zdrowie czy lepsza kondycja fizyczna.

Istotne jest również, aby cele, które sobie wyznaczasz, były realistyczne i zależały od Ciebie. Na przykład nie ma sensu poświęcać energii i czasu na wyobrażanie sobie, że wygrałeś na loterii; to pragnienie nie jest rozsądne i nie jest w twoich rękach.

2. Stwórz wyraźny obraz

Po zdefiniowaniu tego, co chcesz osiągnąć, stwórz reprezentację lub mentalny obraz obiektu lub sytuacji dokładnie tak, jak chcesz. Powinieneś myśleć o niej w czasie teraźniejszym, tak jakby już istniała. Postaraj się też podać jak najwięcej szczegółów. Z kim jesteś? Jaka jest przestrzeń wokół Ciebie? Jakie emocje odczuwasz?

Przed przystąpieniem do wizualizacji najlepiej usiądź w spokojnym miejscu i zrelaksuj się. Aby to zrobić, możesz użyć technik, które zmniejszają napięcie w twoim ciele. Następnie zamknij oczy, oddychaj głęboko, stwórz mentalny obraz i skoncentruj się na wszystkim, co generuje twoja wyobraźnia.

3. Ćwicz to codziennie

Nie chodzi o to, żeby zrobić ćwiczenie raz i to wszystko. Aby uzyskać pożądane rezultaty, ważne jest, aby często przechodzić do wizualizacji, ponieważ w ten sposób przyzwyczaisz swój umysł do poruszania się w tej rzeczywistości. Dlatego wskazane jest wykonywanie tej praktyki co najmniej 2 razy dziennie, około 10 do 15 minut.

Ważne jest, aby zachować beztroskie i pogodne podejście. Oznacza to, że nie powinieneś się czuć zbyt zmuszony do osiągnięcia celu ani nie poświęcaj mu więcej energii niż to konieczne.

4. Przesyłaj pozytywną energię

W wizualizacji pomyśl o swoim celu w pozytywny i zachęcający sposób. Aby to zrobić, wyobraź sobie, że go osiągasz lub otrzymujesz to, czego chcesz. Dołącz do tego pozytywne afirmacje :

  • „Jestem w stanie osiągnąć to, co sobie zamierzyłem”.
  • „Jestem coraz lepszy w tym, co robię”.
  • Oraz: „Jestem skoncentrowany i mam czas, aby to osiągnąć”.

Podczas składania tych afirmacji pozbądź się wszelkich wątpliwości lub obaw, które mogą się w tym momencie pojawić. Nabierz nawyku kultywowania poczucia, że to, czego pragniesz, jest realne i możliwe. W ten sposób będziesz mógł zastąpić negatywne idee pozytywnymi, które bezpośrednio wpłyną na postawy i zachowania.

Kontynuuj ten proces, aż osiągniesz swój cel lub dopóki nie przestaniesz go pragnąć. Pamiętaj, że cele mogą się zmienić, zanim je osiągniesz, więc nie próbuj przedłużać tego dłużej niż trzeba.

Wskazówki dotyczące efektywnej kreatywnej wizualizacji

Najpierw wybierz cele, które Twoim zdaniem są możliwe do osiągnięcia w najbliższej przyszłości. W ten sposób nie będziesz miał zbyt dużego negatywnego oporu i możesz zwiększyć swoje poczucie sukcesu podczas nauki techniki. Później, gdy nabędziesz więcej praktyki, możesz wyznaczyć bardziej złożone i trudne cele.

Skoncentruj się na serii poniższych wskazówek, aby poprawić swoją pozytywną wizualizację:

  • Zachowuj się tak, jakby to już było rzeczywistością. Oprócz ćwiczenia wizualizacyjnego możesz oszukać swój umysł, wykonując zachowania lub drobne gesty, jakbyś już osiągnął to, czego chcesz. Na przykład, jeśli jest to praca, możesz zacząć wstawać każdego dnia o godzinie, o której wstawałbyś, gdybyś miał tę pracę, lub ubieraj się tak, jakbyś tam szedł.
  • Skoncentruj się tylko na sobie. To normalne, że chcemy ingerować w cele innych, zwłaszcza naszych bliskich. Ale ta technika jest skuteczna tylko w pracy nad własnymi celami i to wystarczy. Jeśli udaje ci się być szczęśliwym, pomagasz ludziom wokół ciebie.
  • Bądź stały. Kluczem do sukcesu jest bycie stałym w tym, co proponujesz, pomimo trudności. Możesz napotkać przeszkody, które sprawiają, że myślisz, że oddalasz się od celu. W takim przypadku zmierz się z nimi i pokaż, że jesteś ponad nimi.
  • Zachowaj otwarty umysł. Jest to niezbędne, aby móc dostosować się do zmian życiowych i zarządzać nimi. Kluczowe znaczenie ma również skuteczniejsze identyfikowanie możliwości.
Traza tus objetivos con la visualización positiva.
Jasne zdefiniowanie celów jest niezbędne do pozytywnej wizualizacji. Dzięki temu będzie bardziej konkretna.

Terapeutyczne zastosowanie twórczej wizualizacji

Udowodniono skuteczność tej techniki w leczeniu niektórych stanów, takich jak stres. Dlatego terapeuci uwzględniają ją czasem w swoich interwencjach. W terapii psychologicznej ta technika zapewnia pacjentowi niezbędne narzędzia do radzenia sobie z trudnościami lub problemami życia codziennego. W tym przypadku procesem kieruje specjalista ds. zdrowia psychicznego, który pomaga osobie zastąpić te obrazy lub myśli, które utrwalają jej obecną sytuację.

To może Cię zainteresować ...
Żegnaj monotonio: mniejsza rutynizacja i większa kreatywność
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Żegnaj monotonio: mniejsza rutynizacja i większa kreatywność

Dowiedz się dlaczego w naszym życiu potrzebujemy równowagi. Czemu musi panować w nim mniejsza rutynizacja i większa kreatywność?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.