Koszmary poporodowe - które pojawiają się najczęściej?
Według niektórych badań koszmary poporodowe są częstsze, niż mogłoby się wydawać. Te sny mogą być dość niepokojące, ponieważ często dotyczą noworodka. W większości przypadków koszmary poporodowe wiążą się z sytuacjami, w których dziecko jest w niebezpieczeństwie, znika lub wypada z łóżka. Generuje to niepokój u matek.
Mówi się, że są one wynikiem kombinacji czynników, wśród których znajdują się zaburzenia równowagi hormonalnej, a także brak odpoczynku lub zmiany w harmonogramie, które pojawiają się wraz z narodzinami dziecka.
Czytaj dalej i dowiedz się, jakie są najczęstsze koszmary w okresie poporodowym i jak sobie z nimi radzić.
Koszmary poporodowe – dlaczego się pojawiają?
Koszmary senne są opisywane jako rodzaj parasomnii, która pojawia się pod koniec cyklu snu. Podczas koszmarów przez nasze umysły przelatują zarówno niepokojące, jak i bardzo żywe obrazy.
Doświadczenie jest więc niepokojące. Czasami nawet koszmarom towarzyszą krzyki, gwałtowne ruchy, pocenie się lub płacz. W rezultacie osoba często budzi się bardzo przestraszona, z oznakami nerwowego pobudzenia.
Jednak koszmary senne w okresie poporodowym są dość częste. Według jednego z badań ponad 90% kobiet ma ten rodzaj snów tuż przed porodem lub po nim.
W szczególności większość ankietowanych kobiet (około 75%) we wspomnianych badaniach stwierdziła, że treść tych snów była związana z sytuacjami, w których ich dzieci były w niebezpieczeństwie, co powodowało u nich niepokój lub niepokój po przebudzeniu.
Koszmary poporodowe mogą pojawić się jako naturalna reakcja emocjonalna na nową odpowiedzialność bycia matką. Dlatego pojawiają się oczekiwania i obawy dotyczące popełnienia błędu i zrobienia czegoś, co mogłoby zaszkodzić dziecku.
Ponadto warto zauważyć, że zmiany zachodzą również wraz z nadejściem macierzyństwa. Jeden z nich ma związek z nieregularnymi harmonogramami snu, więc nie jest możliwe osiągnięcie wysokiej jakości snu.
Po trzecie, kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do pojawienia się koszmarów sennych w okresie poporodowym, jest zmiana poziomu hormonów. Dzieje się tak nie tylko w czasie ciąży, ale także po porodzie.
Niemowlęta generują zmianę rutyny, która komplikuje resztę świeżo upieczonych matek. To zachęca do pojawiania się koszmarów.Przeczytaj też: Bezsenność spowodowana stresem: jak ją wyleczyć?
Jakie są najczęstsze koszmary w okresie poporodowym?
Do najczęstszych koszmarów sennych w okresie poporodowym należą te, w których dziecko znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, której matka nie może kontrolować. Przyjrzyjmy się jednak bliżej niektórym z najczęstszych scenariuszy koszmarów.
1. Koszmary poporodowe: dziecko wypada z łóżka
Śnienie, że noworodek wypada z łóżka, jest częstym zjawiskiem, gdy matka śpi z dzieckiem. Jest to sytuacja, o której wciąż dużo dyskutuje się, czy jest to coś pozytywnego, czy negatywnego.
Jednak tego typu sny mogą się zdarzyć również wtedy, gdy mama karmiła piersią i zasypiała z powodu zmęczenia.
2. Dziecko jest zagubione
W tym koszmarze matka śni, że dziecko płacze, ale nie może go znaleźć. Zdarza się nawet, że we śnie dziecko jest w łóżku, a matka szuka go między prześcieradłami, nie mogąc go znaleźć.
3. Dziecko zostaje porwane
W innym z częstych koszmarów poporodowych podobnym do poprzedniego dziecko gubi się w miejscu publicznym, bo ktoś je zabrał. Wariantem tego samego snu jest to, że ktoś zabrał noworodka z łóżeczka, które jest puste, gdy matka przychodzi popatrzeć.
4. Zapomniane dziecko
Równie niepokojący jak poprzednie jest koszmar poporodowy, w którym matka śni, że zapomniała gdzieś beztrosko o dziecku. W ten sposób do strachu przed odnalezieniem dziecka dodaje się poczucie winy za to, że coś takiego się wydarzyło. Jest to zwykle odzwierciedlenie strachu, którego doświadcza każda kobieta, że dzieje się to w rzeczywistości.
5. Inne częste koszmary poporodowe
Oprócz wymienionych powyżej inne niepokojące sny kobiet, które niedawno rodziły, obejmują:
- Dziecko upada i uderza się w głowę.
- Dziecko płacze niepocieszony bez znanej przyczyny.
- Niewidzialne i bliskie niebezpieczeństwo (być może zwierzę) prześladuje dziecko.
- Noworodek płacze z głodu, ale nie ma czym go nakarmić.
Zobacz też: Paraliż senny: czy wiesz, jak go uniknąć?
Co zrobić z koszmarami poporodowymi
Te koszmary, w połączeniu ze słabą jakością snu, mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie matki, a także na jej relacje z dzieckiem i uwagę, jaką powinna poświęcić, by się nim opiekować. Jeśli tak jest, jest kilka rzeczy, które można i należy zrobić, aby przezwyciężyć tę sytuację w najlepszy możliwy sposób.
Po pierwsze, nie zaszkodzi poprosić lub przyjąć pomoc, jeśli sytuacja z opieką nad dzieckiem jest skomplikowana. Może się to zdarzyć zarówno w przypadku młodych mam, z powodu braku doświadczenia, jak i tych, które mają inne małe dzieci pod opieką.
Jakakolwiek jest nasza sytuacja, potrzebujemy dobrego snu. I chociaż młoda matka, która właśnie urodziła, uważa, że powinna spędzać cały czas na obserwowaniu dziecka, nie jest to do końca prawda. Cokolwiek to jest, musisz znaleźć tę przestrzeń, aby odpowiednio odpocząć. Pomoże to zminimalizować występowanie koszmarów poporodowych.
Jeśli masz partnera, powinieneś zaufać, że ktoś może Ci pomóc w opiece nad dzieckiem. To samo dotyczy członka rodziny, z którym mieszkasz. Ponadto pozwoli to na nawiązanie dobrych więzi między noworodkiem a otaczającymi Cię ludźmi.
Na koniec powinieneś obniżyć poziom stresu i niepokój związany z opieką nad dzieckiem. Nie oznacza to popadania w skrajne zaniedbanie. Jednak troska i niepokój nie są równoznaczne, a to drugie nie jest wymagane do osiągnięcia tego pierwszego.
Możliwość delegowania pewnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem i innych domowych czynności innym osobom jest zdrowa i konieczna.Koszmary poporodowe: kiedy iść do lekarza
Oprócz budzenia się w stanie, w którym miesza się dezorientacja z lękiem, najczęstszą rzeczą jest to, że matka odczuwa większe pragnienie ochrony swojego dziecka. Należy jednak pamiętać, że te koszmary nie mają prawdziwego znaczenia i mogą być całkiem normalne. Sny to sny, jak powiedział kiedyś Calderón de la Barca.
Jeśli jednak osoba czuje, że te sny są bardzo częste lub niepokojące, konieczne jest, aby porozmawiać z otoczeniem i powiedzieć, co czujesz, i zidentyfikować, co naprawdę Cię niepokoi.
Ponadto, jeśli niepokojącym snom towarzyszy zniechęcenie, apatia, smutek lub obsesyjne myśli, może to być depresja poporodowa. Może to również wskazywać na wybuch lęku lub manifestację psychozy.
W każdym razie powinien to ustalić profesjonalny specjalista behawioralny. Dlatego też w sytuacjach, gdy życie matki i jej relacje z dzieckiem zaczynają się zmieniać, warto skorzystać z terapii.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García Vega M, Muñoz Gálligo E, Mingote Adán J, et al. El estrés, uno de los principales factores psicosociales predisponentes en el desarrollo de la depresión puerperal. Cuadernos de medicina psicosomática y psiquiatria de enlace. 2012; 103: 65-71.
- Guerra Rivas G. Depresión postparto y su influencia en el núcleo familiar. Babahoyo, Ecuador: Universidad Técnica de Babahoyo, 2020.
- Nielsen T, Paquette T. Dream-associated behaviors affecting pregnant and postpartum women. Sleep; 2007; 30(9): 1162–1169.
- Oviedo Lugo G, Mondragón V. Trastornos afectivos posparto. Universitas Médica. 2006; 47(2): 131-140.
- Sánchez Montoya J, Palacios Alzaga G. Matronas Prof. Trastorno de estrés postraumático en el embarazo, parto y posparto. 2007; 8 (1): 12-19.
- Wills L, Garcia J. Parasomnias. CNS Drugs. 2002; 16: 803-810.