Korzyści z płaczu – nie warto wstrzymywać łez!
Korzyści z płaczu są różnorodne i bardzo ważne w kontekście naszego zdrowia psychicznego. Nie warto więc wstrzymywać łez!
Łzy to sposób na pozbycie się nadmiaru negatywnych emocji. Dzięki wypłakaniu się, trudne uczucia już nas nie przytłaczają. Radzimy sobie z nimi lepiej niezależnie od tego, czy to stres, etap depresji, ból, niepokój czy frustracja.
Dziś przeanalizujemy korzyści z płaczu. Zobaczysz, że w trudnych chwilach naprawdę warto dać upust łzom.
Z jednej strony to oczywiście prawda, że jedną z najważniejszych funkcji łez jest chronienie oczu przed podrażnieniami i obecnością ciał obcych. Z drugiej zaś strony, łzy są też silnie związane z emocjami.
Mogą być oznaką odwagi, siły i otwartości. Płakanie jest konieczne abyśmy byli w stanie utrzymać równowagę emocjonalną i pozbyć się przytłaczającego nas stresu. Korzyści z płaczu są związane ze zdrowiem psychicznym – ale nie tylko!
Pomimo tak ważnych dobrych stron płakania, warto pamiętać że nie wszystkie miejsca i okoliczności temu sprzyjają. Ale… tak naprawdę możesz płakać wszędzie tam i zawsze wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę.
Trzy rodzaje łez
Łzy nawilżają nasze oczy. W ten sposób organizm pozbywa się drażniących okolice gałki ocznej czynników. Co więcej, płakanie obniża także stężenie hormonów stresu. Łzy zawierają przeciwciała, które zwalczają szkodliwe bakterie.
Z tego względu, łzy podzielono na trzy rodzaje:
- Łzy odruchowe: łzy odruchowe pojawiają się w sytuacji związanej z niezpieczeństwem. Zawierają one przeciwciała, które pomagają gałkom ocznym w pozbyciu się groźnych ciał obcych, powodujących podrażnienie. Te łzy mogą pojawić się w wyniku działania dymu, gazu lub kurzu.
- Łzy podstawowe: ten rodzaj łez produkowany jest stale. Łzy podstawowe są potrzebne aby utrzymać prawidłowe nawilżenie gałek ocznych. Zawierają one substancję chemiczną zwaną lizozymem. Działają, jako środki przeciwbakteryjne i chronią oczy przed infekcjami.
- Łzy emocjonalne: łzy tego rodzaju wywoływane są intensywnymi uczuciami, takimi jak szczęście i smutek. Ich obecność daje nam szczególne korzyści w kwestii zdrowia emocjonalnego, ponieważ te łzy sprawiają, że nie wstrzymujemy silnych, intensywnych emocji które w innym wypadku mogłyby skończyć się objawami nadmiernego niepokoju lub depresji.
Przeczytaj koniecznie: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy
Korzyści z płaczu
1. Płacz pomaga nawiązać relacje
Wszyscy wiemy dobrze, że w niektórych sytuacjach możemy bać się ujawnienia uczuć przed pewnymi znajomymi. To szczególnie sprawdza się w przypadku płaczu.
Jednak warto wiedzieć, że płacz w obecności danej osoby może być najlepszym sposobem na rozpoczęcie szczerej, bliskiej rozmowy i relacji.
Jeśli czujesz, że zbiera Ci się na płacz i czujesz się bezpiecznie wśród osób, które z Tobą są, nie wstrzymuj łez. Zobaczysz, że przyjaciele zrozumieją Cię i wesprą.
2. Korzyści z płaczu to przede wszystkim obniżenie napięcia
Pewnych uczuć nie można chować w nieskończoność. Noszenie na ramionach ciężaru emocjonalnego wpływa źle na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego właśnie ważne jest to, że korzyści z płaczu polegają również na obniżaniu napięcia.
Jeśli czujesz taką potrzebę – płacz. Oczywiście samo to nie rozwiąże Twoich problemów. Ale zyskasz nowe spojrzenie i inną perspektywę. Może nawet kiedy już zmniejszy Cię Twoje obciążenie psychiczne znajdziesz rozwiązanie swoich problemów.
Pamiętaj – z każdej sytuacji jest wyjście i każdy zły etap kiedyś się kończy. W międzyczasie, ważne jest to by umiejętnie zarządzać swoimi emocjami. Nie duś ich w sobie!
Płacz tak dużo, jak tego potrzebujesz. Czas uleczy rany.
3. Płacz pomaga radzić sobie ze stresem
Emocje nie zawsze poddają się prawom logiki. Jeśli pozwolisz im na moment swobodnie płynąć, być może znajdziesz powód, dla którego czujesz się źle i masz tendencje to ukrywania łez.
Od chwili gdy zdasz sobie sprawę z tego, na czym polega problem który wymaga Twojej uwagi, będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
4. Poprawa nastroju
Płacz to bez wątpienia wspaniały sposób na poprawę nastroju w trudnych chwilach. W ten sposób można ulżyć sobie w nadmiarze przytłaczających emocji.
W większości przypadków czujemy się lepiej, kiedy się wypłaczemy.
Dowiedz się więcej: Płacz w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?
5. Zmiana perspektywy
Możliwe jest też to, że płacząc zdasz sobie w pełni sprawę ze swojej słabości. Wtedy będziesz w stanie zmierzyć się ze swoimi kłopotami. Będzie Ci łatwiej znaleźć rozwiązanie patrząc na siebie i bieżące problemy z odpowiedniej, bardziej realistycznej perspektywy.
Płakanie ma działanie wyzwalające.
6. Korzyści z płaczu a zdrowie
Korzyści z płaczu mają jednak związek nie tylko ze zdrowiem psychicznym. Okazuje się, że ten sposób wyrażania emocji zmniejsza niepokój i łagodzi depresję.
Co więcej, gdy płaczemy nasze organizmy wydzielają hormony obniżające stężenie manganu. W nadmiarze, mangan jest odpowiedzialny za pojawianie się poczucia zmęczenia i rozdrażnienia, a nawet depresji.
7. Przywrócenie równowagi emocjonalnej
Płacz to nie tylko reakcja na trudne i smutne bodźce. Czasem płaczemy ze szczęścia. Bywa i tak, że łzy wywołuje stres i strach.
Niezależnie od przypadku i powodu, łzy sprawiają, że wracamy do stanu równowagi emocjonalnej.
8. Szansa na rozwój
Jeśli jesteś w stanie być ze sobą szczera i zmierzyć się otwarcie ze swoją wrażliwością i ograniczeniami, Twoje życie zmierza w dobrym kierunku.
Pamiętaj o tym, że płacz to szansa na osobisty rozwój. Jeżeli nie pozwolisz sobie na łzy, będziesz niosła na ramionach bagaż pełen napięcia – często przez długie lata, a nawet do końca życia.
Korzyści z płaczu a życiowa siła: kilka przemyśleń na koniec
Na koniec chcielibyśmy skorzystać z okazji i zachęcić się do zostawienia za sobą wszystkich fałszywych, opartych na uprzedzeniach opinii, które być może ktoś kiedyś Ci przekazał w związku z płaczem.
Płakanie jest zdrowe. Pomaga nam i na poziomie fizycznym, i emocjonalnym. Łzy sprawiają, że pozbywamy się stresu i smutku. Są też pięknym sposobem wyrażania szczęścia.
Płakanie nie sprawia, że jesteśmy słabi. Wręcz przeciwnie. W rzeczywistości, tylko osoby pełne odwagi są w stanie okazać swoją wrażliwość i zmierzyć się szczerze ze swoimi emocjami – a także pokazać je innym.
Powstrzymywanie się przed płaczem z biegiem czasu tylko Ci zaszkodzi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fiori, Katherine L., et al. “Crying in context: Understanding associations with interpersonal dependency and social support.” Interpersona: An International Journal on Personal Relationships7.1 (2013): 44-62.
- Pilkington, Pamela D., Thomas A. Whelan, and Lisa C. Milne. “Maternal crying and postpartum distress: the moderating role of partner support.” Journal of Reproductive and Infant Psychology34.1 (2016): 64-76.
- Vingerhoets, A. J. J. M., & Bylsma, L. M. (2016). The Riddle of Human Emotional Crying: A Challenge for Emotion Researchers. Emotion Review, 8(3), 207–217.