Korzyści z ćwiczeń crossfit dla dzieci
Crossfit to metoda treningu, która stała się powszechna na całym świecie. Tak bardzo, że znajdujemy ćwiczenia dla dzieci, które przynoszą wyjątkowe korzyści fizyczne i emocjonalne.
Chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło uprawiać sport? Opowiemy Ci więcej o ćwiczeniach crossfit, ponieważ jest to system treningowy bardzo korzystny dla dzieci.
Ale zanim przejdziemy do tematu, czy wiesz, czym jest Crossfit? Jest to system treningu i kondycji fizycznej, który obejmuje ruchy funkcjonalne, które muszą być wykonywane z dużą intensywnością i stałą zmiennością.
Ciekawostką w “crossfit kids” (czyli wersji dla dzieci) jest to, że łączy dyscypliny takie jak gimnastyka olimpijska i bieganie. Działa dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat i charakteryzuje się tym, że poziom intensywności jest minimalny, a ćwiczenia wykorzystują ciężar własnego ciała. Ponadto koncentrują się na usprawnieniu czynności motorycznych.
Fizyczne korzyści ćwiczeń crossfit dla dzieci
Tutaj ważne jest to, że poprzez zabawę maluchy rozpoczynają rutynę, która zapewnia im fizyczne i psychiczne korzyści. Crossfit dla dzieci stawia na zabawę, bo wtedy pod okiem trenera mogą rozpocząć ćwiczenia nastawione na wzmocnienie mięśni i stawów. Rozwija także uczucie rywalizacji.
Jak już wspomnieliśmy, fizyczne korzyści płynące z treningu crossfit dla dzieci są wielorakie. Dzięki tej metodzie mogą nawet stymulować swoje możliwości fizyczne aż do dorosłości, prezentując się jako wyczynowi sportowcy.
Sport w każdym wieku jest korzystny, a u dzieci można go uprawiać do dorosłości.
Przeczytaj także: Crossfit – poznaj korzyści i potencjalne zagrożenia tej formy treningu
Zwiększa wydolność tlenową
Wydolność tlenowa ma znaczenie, gdy ćwiczysz przez długi czas i ze średnią lub niską intensywnością, kiedy organizm wykorzystuje węglowodany i tłuszcze jako źródło energii. Tak więc, wraz z praktyką Crossfit dzieci mogą ją zwiększyć. Poprawia się także szybkość i zwinność, siła mięśni i kompozycja ciała.
Crossfit poprawia ogólną sprawność
Ćwiczenia crossfit dla dzieci są funkcjonalne i wielostawowe, czyli angażują różne obszary ciała, które są ćwiczone w tym samym czasie. Wpływa to na poprawę ogólnej kondycji fizycznej, umożliwiając pełniejszy rozwój.
Wspomaga wzrost kości i mięśni
Ponieważ kości i mięśnie dzieci wciąż się rozwijają, Crossfit pomoże im się rozciągnąć i zyskać większą moc do wykonywania wszelkich czynności. Ponadto sprawia, że wapń łatwo i skutecznie wiąże się z kośćmi, zwiększając ich gęstość.
Rozwija koordynację
Ćwiczenia crossfit dla dzieci skupiają się również na poznaniu ich ciała, ograniczeń i możliwości. Wykonywane ruchy pomagają rozwijać koordynację i zdolności psychomotoryczne dzięki kombinacjom i odmianom, które obejmuje ta metoda.
Pozwala uniknąć przyszłych obrażeń
Podczas treningu crossfit dzieci poprawiają swoją siłę. W oparciu o mechanizmy nerwowo-mięśniowe mięśnie są zdolne do uwalniania energii. Ponadto tego typu treningi, które angażują siłę w młodym wieku zmniejszają częstość występowania kontuzji u przyszłych sportowców.
Emocjonalne korzyści zapewniane przez crossfit dla dzieci
Dzięki dynamice, w jakiej crossfit dla dzieci rozwija się poprzez zabawę i ćwiczenia grupowe, które dążą do wspólnego doskonalenia się maluchów uzyskuje się ważne korzyści emocjonalne. Tutaj omawiamy najważniejsze z nich.
Uwalnia energię
W niektórych krajach zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest bardzo częstym problemem zdrowia psychicznego u dzieci w wieku szkolnym. Ta patologia powoduje, że dzieci prezentują epizody nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności, które powodują problemy w nauce.
Dobrą alternatywą uzupełniającą leczenie tego schorzenia mogą być ćwiczenia Crossfit dla dzieci, ponieważ pomagają one uwolnić i zrównoważyć to przeciążenie energetyczne. Zmniejsza się lęk i poprawia się zdolność koncentracji.
Wprowadza dyscyplinę
Dzieci uprawiające crossfit rozwijają nawyki dyscypliny, które pozwalają im osiągać ich cele. Uczą się pracować na to, czego chcą i rozumieją, że osiągnięcie celu jest trudne, ale nie jest niemożliwe.
Crossfit poprawia jakość snu
W okresie wzrostu dzieci niezbędne jest ustalenie stabilnych wzorców snu. Niespełnienie tego warunku może doprowadzić do wystąpienia u dziecka problemów fizycznych i emocjonalnych. Tym samym ćwiczenia crossfit przyczyniają się do poprawy jakości snu po wysiłku fizycznym.
Buduje pewność siebie
Dziś bardziej niż kiedykolwiek sieci społecznościowe, których dzieci używają już w młodym wieku i bullying mogą prowadzić dzieci do niechęci wobec ich ciała i umiejętności. Jednak uprawianie sportu rozwija wiarę w siebie, prowadząc ich do odkrywania nowych zdolności, motywując ich do osiągania nowych wyzwań i wpływając na ich wygląd fizyczny.
Poprawia relacje społeczne
Dla dzieci bardzo ważne są relacje z rówieśnikami. Od tego w dużej mierze zależą ich więzi społeczne w przyszłości. Biorąc pod uwagę, że crossfit kids odbywa się w grupach dzieci w tym samym wieku i zachęca do pracy zespołowej, dzieci mogą poprawić swoje relacje. Bez wątpienia będzie to wielka zaleta w okresie dorosłości.
Dzieci uprawiające crossfit poprawiają rozwój fizyczny i emocjonalny.
Może Cię zainteresować: Ćwiczenia fizyczne, które nie pomogą Ci schudnąć
Ogólne środki ostrożności w Crossfit dla dzieci
Wykonywanie ćwiczeń tego typu w przypadku dzieci zawsze powinno być nadzorowane przez wyspecjalizowanego trenera. Dzięki temu dzieci mogą wykonywać ćwiczenia we właściwy sposób unikając urazów kości lub mięśni.
Ważne jest, aby rodzice poinformowali trenerów o stanie fizycznym i psychicznym dziecka. W ten sposób można ukierunkować ćwiczenia, które odpowiadają indywidualnym możliwościom. Konieczne jest, aby do 12 lat nie używać narzędzi do ćwiczeń, aby nie wywierać większego nacisku na rozwój kości i mięśni.
Ponieważ Crossfit jest metodą, w której ważna jest intensywność konieczne jest ustalenie możliwych patologii serca lub wrodzonych, aby uniknąć przyszłych problemów, wśród których może pojawić się nagła śmierć. Sytuację tę wykryto u sportowców wszelkiego rodzaju na świecie, zarówno u młodzieży, jak i dorosłych.
Ćwiczenia Crossfit dla dzieci: tak czy nie?
W tym artykule opowiedzieliśmy, jak ćwiczenia Crossfit dla dzieci poprawiają ich umiejętności i zapewniają fizyczne i emocjonalne korzyści. Teraz możesz z większą pewnością zdecydować, czy jest to właściwy sposób, aby Twoje dziecko zaczęło uprawiać sport i wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki.
Pamiętaj, że uprawianie sportu czy kondycja fizyczna w dużym stopniu wpłynie na rozwój dziecka. Ułatwi również Twoją propriocepcję lub rozumienie ciała w odniesieniu do przestrzeni. To niezbędna umiejętność na wszystkich etapach życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salvatierra Cayetano, Gorka. Estudio del nuevo fenómeno deportivo Crossfit. [Trabajo de grado en Internet]. [España]: Universidad de León, 2014. [consultado 21 oct 2020]. Disponible en: https://buleria.unileon.es/handle/10612/4185
- Maicas Antón, Andrea. Beneficios del CrossFit Kids en la etapa de Educación Infantil. [Internet]. 2019. [España]: Universitat Jaume I. [consultado 21 oct 2020]. Disponible en: http://repositori.uji.es/xmlui/handle/10234/184420
- Guillamón, A., Carrillo-López, P., García-Cantó, E. Capacidad aeróbica y salud relacionada con la condición física en niños y adolescentes españoles. [Internet]. 2019. [España]: Universidad de Murcia. [consultado 21 oct 2020]. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7036006
- Reyes, C. & Gómez, D. CrossFit Kids como estrategia metodológica para innovar en la clase de educación física del Colegio Tabora Sede A del curso 501 y 503. [Internet]. 2019. [citado: 2020, octubre] Disponible en: http://hdl.handle.net/10901/17638
- Urzúa M. Alfonso, Domic S. Marcos, Cerda C. Andrea, Ramos B. Mireya, Quiroz E. Jael. Trastorno por Déficit de Atención con Hiperactividad en Niños Escolarizados. Rev. chil. pediatr. [Internet]. 2009 [citado 2020 Oct 21] ; 80( 4 ): 332-338. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0370-41062009000400004&script=sci_arttext
- Gladys Convertini, Sara Krupitzky, María Rosa Tripodi,Liliana Carusso. Trastornos del sueño en niños sanos. Arch.argent.pediatr ; 101(2) / Artículo original. [Internet]. 2003 [citado 2020 Oct 21]. Disponible en: https://www.sap.org.ar/docs/archivos/2003/arch03_2/99.pdf
- http://rpsico.mdp.edu.ar/handle/123456789/719 ; Autoconfianza: su importancia en el desarrollo psicosocial de niños y jóvenes a través de la práctica deportiva. (2018). Disponible en:
- Manonelles Marqueta P., Aguilera Tapia B., Boraita Pérez A., Pons de Beristain C., Suárez Mier M.P. Estudio de la muerte súbita en deportistas españoles. Revista Investigación cardiovascular (2006) Núm. 1(9). p.p. 55-73. Disponible en: https://app.mapfre.com/ccm/content/documentos/fundacion/salud/revista-cardio/vol9-n1-art5-muerte-subita.pdf