Kontuzje w fazie grupowej na Mundialu 2022 w Katarze

Faza grupowa Kataru 2022 zakończyła się kilkoma poważnymi kontuzjami. Przyjrzymy się temu, co się stało i jak radzili sobie gracze.
Kontuzje w fazie grupowej na Mundialu 2022 w Katarze
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Po zakończeniu fazy grupowej Mistrzostw Świata 2022 w Katarze niektórzy kontuzjowani zawodnicy opuścili już mecze a inni nie będą mogli zagrać w 1/8 finału. Stan zdrowia zawodników jest stale pod nadzorem, a personel medyczny reprezentacje narodowe robi wszystko, aby go poprawić. W tym artykule opowiemy o najbardziej znanych kontuzjach na mundialu 2022.

1. Kontuzje na mundialu w Katarze 2022: złamanie twarzy Al-Shahraniego

Yasir Al-Shahrani zderzył się z bramkarzem swojej drużyny w meczu z Argentyną pierwszego dnia na mundialu w Katarze. Po urazie dowiedzieliśmy się, że zawodnik ma złamaną szczękę i wgniecenie w kości twarzy.

Kiedy piłkarz upadł na ziemię, wszystkich zszokował obraz nieprzytomnego zawodnika leżącego na boisku. Powaga sytuacji, gdy potwierdzono złamanie szczęki, wymusiła jego pilny transfer do Niemiec na operację.

W swoich sieciach społecznościowych Al-Shahrani przekazał spokojną wiadomość z kliniki:

Zapewniam, że czuję się dobrze, módlcie się za mnie i gratuluję zwycięstwa.

Należy zauważyć, że złamania szczęki są ciężkimi epizodami. Ogólnie rzecz biorąc, do ich podziału i analizy klinicznej służy klasyfikacja LeFort:

  • Typ I: złamanie powyżej górnej szczęki.
  • Typ II: złamanie przechodzi od dolnej części policzka do grzbietu nosa, przecina go i schodzi do drugiego policzka.
  • Typ III: linia złamania przecina mostek nosa i kości tworzące oczodoł.
Natychmiastowa pomoc jest kluczem do naprawy uszkodzeń.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jaka będzie temperatura na mundialu i jak wpłynie na piłkarzy?

2. Uraz mięśni Nuno Mendesa

Portugalia mogła liczyć na Nuno Mendesa tylko w jednym meczu. Opuściwszy mecz otwarcia z Ghaną, zadebiutował w meczu z Urugwajem. Jednak przed końcem pierwszej połowy musiał opuścić boisko ze względu na problem w lewym udzie.

Najwyraźniej miał kontuzję, która uwidoczniła się podczas meczu. Oficjalne komunikaty potwierdziły, że obrońca nie zagra do końca mistrzostw świata, choć pozostanie w obozie przygotowawczym drużyny.

Reprezentant Nuno Mendes, po przejściu testów, został uznany przez Wydział Zdrowia i Wydajności FPF za niezdolnego do pracy w reprezentacji. Zawodnik nabawił się kontuzji mięśnia lewego uda podczas meczu z Urugwajem i nadal będzie wchodził w skład drużyny w Katarze, gdzie rozpocznie rehabilitację.

3. Kontuzje na Mundialu w Katarze 2022: absencja w drużynie Brazylii

Wśród kontuzji, które pozostawiła nam faza grupowa Kataru 2022, na szczególną uwagę zasługuje Brazylia. Jak dotąd w sparaliżowanej drużynie trenera Tite są aż trzy znane ofiary.

Niewątpliwie w centrum uwagi jest Neymar i jego zwichnięcie. Brazylijczyk opuścił debiutancki mecz z Serbią z wyraźnym zapaleniem prawej kostki. Kolejne testy potwierdziły skręcenie pierwszego stopnia i kontuzję więzadła, co oznaczało 2 mecze przerwy.

Reprezentacja spodziewała się, że napastnik wróci na 1/8 finału, ale poinformowano, że nie będzie w formie. Priorytetem było oszczędzanie zawodnika, aby był w dobrej formie podczas ćwierćfinału.

Już na poprzednim mundialu, w Rosji 2018, Neymar grał w kiepskiej kondycji fizycznej. Następnie na Copa America 2019 nie był dostępny, ponieważ miał złamanie kości śródstopia i skręcenie kostki.

W tym samym meczu z Serbią, choć nie przyciągnęło to aż takiej uwagi, kontuzji doznał Danilo. Boczny obrońca wycofał się z powodu bólu prawej kostki, a badania lekarskie wykazały uraz więzadła przyśrodkowego stawu. Dlatego zdecydowano, że odczeka dwa spotkania, aby zagrać w 1/8 finału.

I wreszcie w meczu ze Szwajcarią kontuzji doznał Alex Sandro. Zawodnik musiał wycofać się pod koniec meczu, prawie po 90 minutach, z powodu problemu z biodrem. Ekipa medyczna kadry narodowej potwierdziła kontuzję mięśnia wymagającą odpoczynku.

Alex Sandro został zastąpiony w 86 minucie. Kolejny mecz z Kamerunem.

Gorączka

Neymar miał gorączkę w ostatnich dniach i przegapił zajęcia rehabilitacyjne, które wykonywał. Ale nie był jedyny. W podobnej sytuacji znalazło się kilku kolegów z drużyny.

Lekarze reprezentacji Brazylii zapewniają, że nie ma poważnego problemu i sytuacja jest pod kontrolą. Wyjaśnili również, że z powodu tego nieprzewidzianego zdarzenia nie wystąpią komplikacje w procesach rehabilitacji obrażeń.

Lucas Paquetá, pomocnik, nie mógł trenować w czasie weekendu z powodu gorączki.
Kontuzje na mundialu 2022 w Katarze
Kostki i kolana to częste miejsca urazów w piłce nożnej.

4. Zerwane więzadła krzyżowego Lucasa Hernandeza

Prawe kolano Lucasa Hernandeza nie pozwolił mu ukończyć mundialu w Katarze 2022. Potwierdzono zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, do którego doszło w meczu z Australią.

Rezonans magnetyczny dał rozstrzygający wynik i nie pozostawił miejsca na wątpliwości. Dlatego sportowiec będzie musiał zostać poddany bardziej szczegółowej ocenie, aby ustalić najlepsze leczenie. Będzie obejmowało operację, ale brakuje jasności co do metody rehabilitacji i miesięcy zwolnienia lekarskiego, które go czekają.

Ta kontuzja jest powszechna w piłce nożnej i wielu graczy się jej obawia. Wymaga długiego czasu bez aktywności i istnieje ryzyko pozostawienia pewnych następstw, które wpływają na wydajność sportowca.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Puchar EURO kobiet: piłkarki przyciągają uwagę całego świata

Kontuzjowani gracze w fazie grupowej na mundialu w Katarze 2022 komplikują występy swoich drużyn

Utrata ważnych zawodników na mundialu przysparza trenerom sporo niepokoju. Brak gwiazd lub kluczowych graczy w meczu jest przeszkodą, która wstrzymuje pochód do finału.

Na mundialu w Katarze uwaga świata skupiła się na możliwości powrotu Neymara na boisko. Czy gwiazda będzie w stanie odegrać pierwszoplanową rolę w finałowej fazie konkursu?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrer-Roca, Ventura, et al. “Evaluación de factores de riesgo de lesión del ligamento cruzado anterior en jugadores de fútbol de alto nivel.” Apunts. Medicina de l’Esport 49.181 (2014): 5-10.
  • Velásquez, Manuel Brito, et al. “Asociación simultánea de fracturas de Le Fort tipo I, II y III.” Revista Mexicana de Cirugía Bucal y Maxilofacial 17.1 (2021): 24-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.