Kontuzje Cristiano Ronaldo, przez które musiał schodzić z boiska

Cristiano Ronaldo to gwiazda futbolu o niekwestionowanej karierze. Jednak bardzo często musiał również opuszczać boisko. Chcesz wiedzieć, jakie kontuzje odniósł Cristiano Ronaldo? Zwróć uwagę na poniższy tekst.
Kontuzje Cristiano Ronaldo, przez które musiał schodzić z boiska

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2021

Cristiano Ronaldo to gwiazda futbolu o niekwestionowanej wielkości. Jednak bardzo często musiał również opuszczać boisko. Chcesz wiedzieć, jakie kontuzje Cristiano Ronaldo odniósł w trakcie kariery? Zwróć uwagę na poniższy tekst.

Mówiąc o Cristiano Ronaldo, nie sposób nie wspomnieć o niezwykłym nastawieniu tego sportowca do tego, co robi. Doskonale rozumie wymagania piłkarskiej elity i dostosowuje swoje nawyki, aby poprawić trwale wyniki.

Mimo to urodzony w Funchal Cristiano borykał się z problemami fizycznymi, które spowalniały jego ciągły rozwój w określonych momentach. W tym kontekście chcemy dziś opisać najgorsze kontuzje Cristiano Ronaldo, jakich doznał na boisku.

Dotychczasowa kariera Cristiano Ronaldo przebiegała przez niższe poziomy rozgrywkowe i drużyny Nacionalu, Sportingu Lizbona, aż po Manchester United, Real Madryt i Juventus. Kluby, w których lewy napastnik łącznie zgromadził dotychczas 26 urazów.

Kontuzje Cristiano Ronaldo to jednak nie zwykłe stłuczenia. Aż 6 z nich doprowadziło bowiem do nieobecności na boisku przez ponad 14 dni. Dlatego nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej każdej z nich.

Najgorsze kontuzje, jakich doznał Cristiano Ronaldo

W porządku chronologicznym przeanalizujemy najgorsze kontuzje, jakie Cristiano Ronaldo doznał do tej pory w swojej karierze. Jednocześnie położymy nacisk na czas regeneracji, opuszczone mecze i dotkliwość obrażeń fizycznych. Zobaczmy, jak to wyglądało!

1. Zerwanie więzadła kostki otwiera listę, na której figurują poważne kontuzje Cristiano Ronaldo

Pierwsza zła wiadomość dla Cristiano Ronaldo w profesjonalnej piłce miała miejsce w 2008 roku. Grał wtedy w Manchesterze United, pod kierownictwem wspaniałego Alexa Fergusona. Było to zerwanie więzadła prawej kostki, które wywołało dużą niepewność co do jego powrotu do zdrowia.

Jednak holenderski chirurg Niek van Dijk podjął się naprawy uszkodzeń. W konsekwencji portugalski napastnik przebył 94-dniowy okres rekonwalescencji, co oznaczało opuszczenie 11 oficjalnych meczów.

Kontuzja kostki
Kontuzje kostki są częste w świecie piłki nożnej, ponieważ jest to staw, który jest stale przeciążany podczas biegania i kopania piłki.

2. Obrzęk kości w okolicy kostki

W 2009 roku, w koszulce Realu Madryt, ponownie pojawiły się problemy z prawą kostką. Mimo, że wydawały się już zapomniane po operacji w trakcie gry na Old Trafford.

Tym razem wystąpił obrzęk kości (nagromadzenie płynu zapalnego w kości) przyśrodkowej części prawej kostki. Kontuzja powstała w wyniku sfaulowania CR7 przez Souleymane Diawara w meczu Ligi Mistrzów z Olympique Marsylia.

Chociaż leczeniem zajęli się lekarze z klubu z Madrytu, Cristiano Ronaldo przeszedł także dodatkowe konsultację z Niekiem van Dijkiem. To właśnie on rok wcześniej leczył go u Czerwonych Diabłów. Tym razem Ronaldo spędził również mnóstwo czasu poza boiskiem. Kosztowało go to 42 dni i 9 meczów.

3. Zerwanie włókien w mięśniu dwugłowym uda

W kwietniu 2014 roku podczas sezonu 2013-14 piłkarz doznał zerwania włókien w lewym mięśniu dwugłowym uda. Na domiar złego stało się to na 10 minut przed zakończeniem ćwierćfinałowego meczu Ligi Mistrzów z Borussią Dortmund.

Okres rehabilitacji wynosił 18 dni, w którym odbyły się 4 mecze (w tym finał Copa del Rey i półfinał Ligi Mistrzów). Były to więc decydujące spotkania dla losów tej drużyny prowadzonej z ławki przez Carlo Ancelottiego.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Nadwyrężenie pachwiny: dlaczego się pojawia?

4. Zapalenie ścięgna rzepki

Kolejnym urazem, jeśli chodzi o najgorsze kontuzje, jakich doznał Cristiano Ronaldo, było zapalenie ścięgna rzepki w lewej nodze. Doszło do tego również w 2014 roku, a dokładniej 4 miesiące po zerwaniu włókna mięśniu dwugłowym uda.

To zapalenie mikrowłókien ścięgna kolana wpłynęło potem na jego występ na mistrzostwach świata 2014 w Brazylii. Piłkarz nie wytrwał bowiem do końca całego okresu odpoczynku, jaki wtedy zalecili lekarze. Tym razem w Realu Madryt czas regeneracji wynosił 17 dni, czyli 2 oficjalne mecze.

5. Naciągnięcie więzadła kolana

Przeglądając dalej kontuzje Cristiano Ronaldo, w lipcu 2016 roku wystąpił drugi z najgorszych urazów, jakich doznał sławny piłkarz. Doszło do naciągnięcia więzadła bocznego wewnętrznego lewego kolana. Stało się to po przechyleniu stawu do wewnątrz, co skończyło się gwałtownym i nieproporcjonalnym rozciągnięciem.

W rezultacie król strzelców w historii Portugalii i Realu Madryt został zmuszony do opuszczenia boiska się na 59 dni (3 oficjalne mecze w białej koszulce).

6. Uszkodzenie mięśnia uda

Następna chwila napięcia nadeszła dla kibiców Vecchii Signora (Starej Damy), kiedy Ronaldo grał już we Włoszech. Stało się to w meczu eliminacyjnym do Euro 2020. W konfrontacji z Serbią ucierpiały zginacze prawego uda zawodnika. Był to scenariusz, który zmusił znakomitego tego gracza do zejścia z boiska już po 30 minutach pierwszej połowy.

Specjaliści wskazali na źródło kontuzji w złym podaniu pomocnika Rafy Silvy, które Cristiano Ronaldo próbował ratować. Jednak konieczność zmiany kierunku w biegu źle się odbiła na pozornie tylko niezniszczalnym graczu.

W tym przypadku ilość dni rekonwalescencji wyniosła 14, podczas których odbyły się 3 mecze bez udziału największej gwiazdy Juventusu.

7. Zwolnienie lekarskie z powodu koronawirusa

Na koniec mamy anegdotyczny przypadek, który kończy jak na razie najgorsze kontuzje, jakich doznał Cristiano Ronaldo w swojej karierze zawodowej piłkarza. Chodzi o jego zwolnienie z powodu COVID-19.

Ta choroba osłabiła jego występy w sezonie 2020-21. Covid-19 zmusiła go do 16-dniowego odpoczynku i opuszczenia 3 meczów włoskiej Serie A, w których Andrea Pirlo nie mógł go wystawić.

Kontuzja piłkarza
Kończyny dolne piłkarzy często ulegają kontuzjom. W każdym razie jedna z ostatnich absencji Cristiano Ronaldo miała miejsce ze względu na COVID-19.

Może cię to również zainteresować: Brak czasu na ćwiczenia? Naucz się go znajdować!

Kontuzje, jakich doznał Cristiano Ronaldo i jego styl życia

Choć kontuzje odniesione przez Cristiano Ronaldo pokazują, że nie jest on maszyną, piłkarz i tak pozostaje na honorowym miejscu. Istnieją wszelkie podstawy, by to stwierdzić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że od sezonu 2003-04 nie zagrał mniej niż 35 meczów rocznie. Ponadto średnia liczba rozegranych przez niego meczów w sezonie wynosi 46,3.

Wszystko za sprawą zdrowych nawyków, które Cristiano Ronaldo utrzymuje od wielu lat, wśród których wyróżnia się:

  • Zero napojów gazowanych. Woda to jego jedyna opcja napoju.
  • Brak w diecie czerwonego mięsa lub produktów mrożonych.
  • W diecie nadaje priorytet spożyciu kurczaka i ryb.
  • 5 drzemek dziennie. Piłkarz uzupełnia zalecane 7-8 godzin snu o 5 kilkunastominutowych drzemek.

Zobaczymy, czy w dalszej części kariery Cristiano Ronaldo wyciągnie wnioski z lekcji, jakich udzieliły mu poważne kontuzje. Tymczasem statystyki wskazują, że jego emerytura pozostaje odległa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.