Kolorowy korektor i jego funkcje

Kolorowy korektor ukrywa niedoskonałości i zapewnia nienaganne wykończenie makijażu. Jest dostępny w różnych tonach o różnych funkcjach.
Kolorowy korektor i jego funkcje

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2022

Kolorowy korektor ułatwia ukrywanie niedoskonałości i upiększanie twarzy. Chociaż prosty makijaż także spełnia tę funkcję, czasami psują go drobne krostki, przebarwienia, blizny, zaczerwienienia i inne problemy skórne.

Korektor kamufluje je, pigmentując partie twarzy. Istnieją jego wersje w pisaku, płynne, w kremie i w pudrze. Wszystkie ujednolicają odcień skóry. Różnią się natomiast funkcjami.

Kolorowy korektor i jego funkcje

Istnieją korektory na wszelkie potrzeby. Sekretem jest dobranie odpowiedniego. Na rynku dostępne są takie w kolorze skóry, jaśniejsze i ciemniejsze, które nie tylko kamuflują niedoskonałości, ale także rozświetlają lub konturują. Inne znane są jako korektory pod fluid, które stosuje się jako bazę ujednolicającą koloryt.

Aplikacja powinna być poprzedzona przygotowaniem skóry, czyli oczyszczeniem jej i nawilżeniem, by jak najlepiej wchłonęła produkt. Nakładaj korektor delikatnymi pociągnięciami, a następnie mieszaj go z bazą.

Nie aplikuj dużych ilości – korektor jest mocno kryjący. Możesz rozetrzeć go palcami, gąbeczką lub pędzelkiem. Gąbeczki dobrze sprawdzają się przy płynnych kosmetykach i tych w pudrze, a pędzle przy kremie.

Możesz wybrać dowolną teksturę korektora. Jeśli chodzi o kolor, przejrzyj poniższą paletę i dowiedz się, jakie funkcje mają poszczególne barwy.

Pryszcze można skutecznie przykryć korektorem w odpowiednim kolorze.

1. Zielony

Korzystanie z zielonego korektora nie jest szaleństwem – kolor nie będzie widoczny. Odcień ten bowiem najlepiej maskuje zaczerwienienia. Jeśli cierpisz na trądzik, twoja skóra jest poparzona lub podrażniona, zielony korektor to zakamufluje. Daje on dobre efekty na jasnej skórze, pod nosem, na czole i obok nosa.

Nakładaj go bezpośrednio na zmiany i delikatnie rozcieraj, by skomponował się z kolorem skóry. Na niego aplikuj bazę. Gdy zaczerwienienia zajmują dużą powierzchnię, wyrównaj je zielonkawą bazą.

2. Pomarańczowy

Pomarańczowy korektor ukrywa widoczne żyłki, krwiaki, przebarwienia, piegi i wgłębienia. Kamufluje niebieskawe i brązowawe cienie pod oczami. Pasuje do ciemnej i średniej karnacji.

Rozcieraj go do momentu, gdy przebarwienie zniknie. Następnie nakładaj bazę. Nie przesadzaj jednak z tymi produktami – pomarańczowy korektor mocno kryje. Nadmiar bazy da nieprzyjemny dla oka efekt.

3. Żółty

Taki korektor ukrywa ciemne punkty, lekkie zaczerwienienia, brązowawe plamy, przebarwienia od słońca i spowodowane wiekiem. Makijażyści zalecają go do rozświetlania twarzy i kamuflowania widocznych żyłek.

Nakłada się go na zmienione miejsce, pod bazę. Jeśli masz ciemną skórę, korektor ten nada jej złoty odcień.

4. Biały

Jego funkcją jest rozświetlanie. Nie ukrywa niedoskonałości, ale wypełnia linie mimiczne. Uwydatnia też kości policzkowe i łuki brwiowe.

Nakłada się go podobnie jak inne korektory – ostrożnie, nie przesadzając z ilością.

5. Fioletowy

Fioletowe korektory równoważą żółtawe cienie. Poprawiają także wygląd oliwkowej cery.

Profesjonalni wizażyści twierdzą, że ożywiają matowy koloryt i nadają karnacji cieplejszy wygląd. Należy je nakładać bezpośrednio na przebarwienia, pod bazę.

6. Niebieski

Podobnie jak kolor fioletowy, niebieski kamufluje pomarańczowe lub żółte przebarwienia. Nakłada się go w okolicy oczu. Najlepiej pasuje do jasnej i średniej karnacji. Przydaje się także, gdy przesadzisz z opalaniem.

Aplikuj go w pożądanym miejscu, rozcieraj i przykrywaj bazą.

7. Różowy

Różowy korektor ukrywa zielonkawe żyłki i krwiaki na żółtawej karnacji. U mężczyzn kamufluje szary odcień powodowany rosnącym zarostem.

Rozświetla okolice oczu i nadaje skórze zdrowy, zrelaksowany wygląd. Aplikuj go delikatnie rozcierając i wykańczaj bazą pod makijaż.

8. Czerwono-pomarańczowy

Ukrywa ciemne plamy na skórze o głębokich tonach. Ta mieszanka czerwonego, żółtego i pomarańczowego koryguje zielonkawe i niebieskawe przebarwienia, jakie zdarzają się na oliwkowej lub brązowej skórze. Nakładaj go pod różową bazę, by uzyskać optymalny efekt.

9. Brązowy

Nadaje głębi konturowi twarzy. Jego działanie jest świetne, jeśli połączy się go z naturalnymi korektorami i rozświetlaczami. Nakłada się go pędzelkiem lub gąbeczką na kontur twarzy i wykańcza bazą.

10. W odcieniu skóry

To najbardziej znane typy korektorów, które nakłada się na miejsca wyrównane wcześniej kolorowym korektorem. Możesz zatem rozetrzeć zielony korektor na poparzeniu i wykończyć naturalnym.

Takie korektory rozświetlają i wypełniają. Sekret polega na wybraniu koloru o odcień jaśniejszego od tonu skóry.

Czy można mieszać korektory o różnych kolorach?

Odpowiedź brzmi “tak”. Osoby z problemami skórnymi stosują kombinacje różnych tonów zaczynając od korektora pod bazę i wykańczając go innym.

Kolory harmonizują się. Jak skorygować żółtawą skórę z fioletowymi cieniami pod oczami i pryszczami? Czerwono-pomarańczowy korektor pod oczy, zielony na pryszcze, a na to wszystko – baza.

Korektor naturalny stosuje się na skórę pokrytą już innym kolorem.

Jak wybrać kolorowy korektor?

Znając gamę kolorystyczną i efekty działania poszczególnych korektorów łatwiej wybrać odpowiedni produkt. Miej także na uwadze poniższe zalecenia:

  • Podczas zakupów skonsultuj się ze sklepowym doradcą: pomoże ci dobrać odpowiedni kosmetyk komponujący się z bazą i resztą makijażu.
  • Postaw na trwałość: na rynku jest wiele marek. Warto wybierać te najlepsze.
  • Sprawdź, czy kosmetyk pielęgnuje skórę: witaminy B3, C i E oraz kolagen dbają o skórę.
  • Szukaj korektorów chroniących przed słońcem: nie tylko maskują niedoskonałości, ale także chronią przed promieniowaniem słonecznym.

Kolorowy korektor a pewność siebie

Kolorowy korektor maskuje niedoskonałości na skórze, które obniżają nasze poczucie własnej wartości. Makijaż poprawia zatem nasz wygląd i ma funkcje zarówno estetyczne jak i terapeutyczne. Jeśli ci służy, korzystaj z niego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.