Kolorowanki - terapia dla dorosłych
Kolorowanki służą nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Ostatnimi laty kolorowanie stało się niezwykle popularne ze względu na korzyści emocjonalne, fizyczne i umysłowe, które się z nim wiążą. W księgarniach i sklepach można znaleźć kolorowanki przeznaczone właśnie dla osób dorosłych.
W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego kolorowanie jest zalecane niezależnie od wieku.
Kolorowanki – przyjemność dla naszego mózgu
Niedawno pisaliśmy o tym, jak świetnie wpływa na nasz umysł robienie na drutach. Pomaga w koncentracji i jest świetnym ćwiczeniem na pamięć, niezależnie od wieku.
Kolorowanki są jeszcze lepsze. Od lat stosuje się je w terapiach psychologicznych.
Przeczytaj również: Robótki ręczne sposobem na zdrowie!
Kolorowanie i jego wpływ na nasz umysł
Od dawna zaleca się kolorowanie osobom z problemami psychologicznymi. To proste ćwiczenie, które zapewnia relaks i kontrolę własnych emocji.
O co dokładnie chodzi?
Osoby ze schorzeniami natury psychologicznej, a nawet dzieci chore na autyzm, zazwyczaj czerpią z kolorowania ogromną satysfakcję.
- Pomaga im w koncentracji i koordynacji.
- Działa relaksacyjnie i kanalizuje emocje
- Przynosi ulgę za pośrednictwem wybranych kolorów, które wypełniają białą przestrzeń.Dla wielu osób kolorowanie jest jedną z ulubionych czynności. To sposób wyrażania uczuć i źródło wielu pozytywnych bodźców.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Stres – 7 praktycznych porad
Kolorowanie – terapia antystresowa
Na rynku wydawniczym możesz znaleźć wiele książek do kolorowania. Johanna Basford może pochwalić się kilkoma tytułami, takimi jak “Zaczarowany las”, “Tajemny ogród”, czy “Zaginiony ocean”. Stworzone zostały głównie z myślą o dzieciach.
Po pewnym czasie wydawcy zdali sobie sprawę, że rysunki były zbyt skomplikowane i postanowili skierować je bardziej w stronę osób dorosłych.
- W większości przypadków, to kobiety korzystają z tego typu kolorowanek.
- Kolorowanie relaksuje. Po powrocie do domu, po ciężkim dniu, sprawia ogromną przyjemność wypełnianie kolorami czarno-białych wzorów. Pomaga zapomnieć o codziennych problemach.
- Zmartwienia trafiają na drugi plan i zmienia się nasza perspektywa. Można spojrzeć na kłopoty z innej strony i odnaleźć swego rodzaju wewnętrzne ukojenie.
- Łagodzi nerwy, reguluje proces oddychania i bicie serca.
- Pomaga nam się skupić i sprzyja poprawie pamięci.
- Jest jeden bardzo ważny aspekt, o którym należy pamiętać: wybierane kolory są odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego i samopoczucia.
- Obrazek pokolorowany na ciemno, przy użyciu przygaszonych odcieni, może wskazywać na jakieś wewnętrzne utrapienia.
- Kolorowanie pomaga nam skontaktować się z nawet najskrytszymi emocjami.
Emocjonalność i duchowość
Znany psychiatra i naukowiec ze Szwajcarii – Carl Gustav Jung – określa sztukę malowania i kolorowania jako najlepsze narzędzie do wyrażania emocji.
W swoich pracach skupia się głównie na mandalach i ich znaczeniu. Opisuje je w następujący sposób:
Przeczytaj również: Najlepsze kolory do Twojego domu!
- Sztuka kolorowania nie tylko łączy nas z emocjami, ale również pomaga nam skontaktować się z naszym wewnętrznym “ja”, które rezyduje w podświadomości.
- Kiedy kolorujemy, robimy to w ciszy, co pozwala na wyzwolenie najbardziej ukrytych myśli i uczuć.
- Carl Gustav Jung nazywa ten proces sztuką duchową. Twierdzi, że mandale – na przykład – mają formę koła, ponieważ prezentuje one kosmos, nasze wnętrze, które zaczyna się w środku i stopniowo się rozprzestrzenia.
- Jeżeli się przyjrzysz, większość sprzedawanych kolorowanek dla dorosłych zawiera właśnie okrągłe kształty.
Skupiamy naszą uwagę na wypełnieniu czarno-białego chaosu wieloma kolorami.
- Gustav Jung zaleca nie tylko kolorowanie, ale również rysowanie. Za pomocą rysunku odnajdziemy uczucie wolności, które pomoże nam w kanalizowaniu emocji i uwolnieniu stresu.
I nie chodzi o to, żeby tworzyć dzieła sztuki. Nawet te karykaturalne i nierozpoznawalne są świetną terapią dla naszego umysłu.
To co? Zaczynamy już dzisiaj?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Velasco Bernal, J. J. (2014). LA INTELIGENCIA EMOCIONAL. Industrial Data. https://doi.org/10.15381/idata.v4i1.6677
- Pallares, M. (2010). Emociones y Sentimientos. Neurofisiolgía. https://doi.org/10.1634/stemcells.2006-0547
- Morris, C. G., & Mastio, A. A. (2009). Personalidad. Psicologia.
- Yankovic, B. (2011). Emociones, sentimientos, afecto. El desarrollo emocional. Psicología, Conocimiento y Sociedad.
- Fernández, A. (2011). Antropología de las emociones y teoría de los sentimientos. Revista Versión Nueva Época. https://doi.org/148.206.107.15
- Mart, E., Mart, M. T., & Ure, L. A. (2011). Análisis de Sentimientos. Computational Linguistics.