Kochanek widmo – jak się zachować w takiej sytuacji?

Jeśli Twój partner co jakiś czas znika, a następnie dzwoni po kilku dniach, tygodniach lub miesiącach, jak gdyby nic się nie wydarzyło, to tylko od Ciebie zależy, czy chcesz odkryć, co stoi za takim zachowaniem i zdecydować, jak sobie z tym poradzić.
Kochanek widmo – jak się zachować w takiej sytuacji?
Isbelia Esther Farías López

Przejrzane i zatwierdzone przez: filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Kochanek widmo to osoba, która może sprawić wiele cierpienia. Przypuśćmy, że jesteś w związku i niespodziewanie Twój partner znika. Następnie, kilka dni później, dzwoni do Ciebie, jak gdyby nic niezwykłego się nie stało.

Prawdopodobnie odczuwasz ulgę, ponieważ wcześniej przez głowę przelatywały Ci wszystkie tragiczne historie, które mogły się wydarzyć. Teraz jesteś jednak bardzo zdezorientowana, zła i rozczarowana.

Niezależnie od sytuacji, musisz znaleźć pozytywną stronę takiego doświadczenia i wyciągnąć wnioski z tego zjawiska, które określane jest jako „kochanek widmo”. W końcu nie każdy zawsze jest zaangażowany w związek w tym samym stopniu.

Dlatego też kluczem jest ustalenie osobistych priorytetów i zasad, a następnie dostosowanie się do innych osób. Musicie prowadzić odpowiedni dialog i jeśli to możliwe, osiągnąć wzajemne porozumienie.

A więc Twój partner zniknął i nagle dzwoni do Ciebie, jakby nic się nie stało. Jaką postawę powinnaś przyjąć?

Kiedy Twój kochanek widmo znika po raz pierwszy

Są osoby, które w pewne dni mają świetny kontakt ze swoim partnerem, a później zachowują się wobec drugiej osoby jakby była im obca. Są to typowo egoistyczni ludzie, którzy po prostu znikają bez uprzedzenia i unikają jakiegokolwiek kontaktu ze swojej strony.

kochanek widmo

Może tak jednak być dlatego, że druga osoba na to pozwala i akceptuje to. Po pierwsze, musisz się upewnić, że Twój partner nie uległ żadnemu wypadkowi i nie znalazł się w sytuacji, w której nie ma kontroli. Kiedy to wykluczysz, możesz zareagować na kilka sposobów.

1. Nie pokazuj lęku

Kiedy Twój kochanek widmo w końcu się pojawi, nie musisz od razu się z nim komunikować. Zamiast tego, spróbuj opóźnić moment ponownego kontaktu. Pod żadnym pozorem nie powinnaś okazać, że nie masz nic lepszego do roboty, niż być przy nim, gdy tylko tego potrzebuje.

2. Porozmawiaj o tym na spokojnie

Ważne jest, aby kontrolować swoje emocje i nie wyrażać dezaprobaty lub rozczarowania. Zamiast tego działaj spokojnie i ciesz się swoim życiem i wszystkim tym, co masz. Okres, w którym kochanek widmo znika, może być idealnym czasem na wzmocnienie innych relacji.

Zachowuj się naturalnie. Proste „Jak się miewasz?” oznacza spokojne zachowanie z Twojej strony. Później będzie czas na bardziej szczegółową rozmowę.

3. Rozpocznijcie szczery dialog

Jeśli zgodzisz się na spotkanie, skorzystaj z okazji, aby porozmawiać o nagłym zniknięciu partnera. W ten sposób będziesz mogła zanalizować nie tylko jego słowa, ale także język ciała. W rzeczywistości gesty i ruchy mówią znacznie więcej, niż słowa.

Bądź otwarta na dojrzałą i asertywną komunikację. Spójrz partnerowi w oczy i porozmawiaj o swoich oczekiwaniach dotyczących Waszego związku.

Twoja reakcja będzie ważna dla wszystkich Waszych przyszłych decyzji. Jeśli Twój partner Cię przeprosi i wykaże skruchę, możesz dać mu drugą szansę, bazując na nowej, wspólnej umowie. Jeśli jednak bagatelizuje on sprawę i próbuje załagodzić sytuację, mówiąc, że przesadzasz, to znaczy, że czas zakończyć ten związek.

Twój partner znika wielokrotnie

Mimo Twoich próśb i jego obietnic, może być tak, że Twojemu partnerowi często zdarza się zniknąć. Jeśli dojdziesz do punktu, w którym Twój chłopak będzie traktował Cię jak kogoś gorszego od niego – czas na zakończenie związku. Jest to osoba, która widocznie boi się kompromisu lub ma tak wysokie ego, że jest w stanie myśleć tylko o sobie.

Najlepszą opcją jest przerwanie tego błędnego koła, które za każdym razem sprawia Ci coraz więcej bólu. Musisz poczuć swoją wartość, taką, na jaką zasługujesz, ponieważ jasne jest, że ta druga osoba tego zupełnie nie widzi. Partner udowodnił Ci już, że może kontynuować swoje życie, nie okazując szacunku dla uczuć drugiej osoby.

Zakończenie związku jest trudne, gdy naprawdę zależy Ci na kimś. Jednak na dłuższą metę jest to o wiele zdrowsze rozwiązanie.

Dlaczego ludzie znikają?

Powody poszczególnych osób mogą się od siebie różnić, ale we wszystkich przypadkach łatwo zauważyć, że dana osoba nie jest zainteresowana relacją z Tobą. W przeciwnym razie partner odpowiedziałby przynajmniej na Twoje wiadomości lub oddzwoniłby.

znikający kochanek

Najczęstszymi przyczynami mogą być:

  • Tendencje narcystyczne. Wiele osób jest często zbyt pochłoniętych własną osobą i emocjami. Dlatego też nie myślą o konsekwencjach swoich działań i nie wykazują zainteresowania innymi. To, czego nienawidzą, patrząc na swoje odbicie w związku – własne słabości – sprawia, że chcą uciec na jakiś czas.
  • Równoległe relacje. Jeśli Twój partner często znika, prawdopodobną odpowiedzią jest niewierność. Być może w te dni, gdy jest nieobecny, spędza on czas z inną osobą.
  • Niemożność zakończenia relacji. Być może Twój partner jest zmęczony lub znudzony związkiem i nie widzi możliwości, jak go w odpowiedni sposób zakończyć. Niektórzy ludzie boją się być sami, co powstrzymuje ich bycia szczerym w swoich emocjach. Inni czekają, aż ich partnerzy zmęczą się taką sytuacją i sami od nich odejdą.

Podsumowanie

Jeśli Twój partner to kochanek widmo, znika bez powodu i dzwoni do Ciebie tylko wtedy, gdy ma na to ochotę, prawdopodobnie nie zależy mu na Tobie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zerwanie takiej relacji i czekanie na prawdziwie kochającą osobę, która będzie Cię lepiej traktować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Vélez, M., Vázquez Aguado, O., & Álvarez Pérez, P. (2013). El análisis de la resiliencia en personas que constituyen parejas mixtas en Andalucía. Cuadernos de Trabajo Social. https://doi.org/10.5209/rev_CUTS.2013.v26.n2.41474
  • Montesinos-Guerrero, M. del R., Madrigal-de León, H. G., & Avilés, A. G.-P. (2015). Percepción de apoyo en la pareja reconstituida: el camino al ensamblaje. Atención Familiar. https://doi.org/10.1016/S1405-8871(16)30048-7
  • Cáceres, J.(1992). Estudio experimental de la interacción en la pareja. Análisis y modificación de conducta18(59), 413-443.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.