Kobieca pielęgnacja intymna: co musisz wiedzieć

Kobieca pielęgnacja intymna: co musisz wiedzieć
Mariel Mendoza

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Mariel Mendoza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Pielęgnacja intymna to ważna sfera w życiu każdej kobiety. Istnieje wiele produktów pomocnych w tej sferze, jednak nie wszystkie zalecane są bezwarunkowo.

Na kobiecą pielęgnację intymną składa się szeroka gama produktów, które wykraczają poza środki przeznaczone do higieny. Ze względu na swoją morfologię i funkcje zewnętrzne okolice narządów płciowych kobiet wymagają bowiem szczególnej pielęgnacji.

Skóra okolic narządów płciowych jest intensywniej nawodniona, mocniej unerwiona i bardziej narażona na przenikanie substancji. To sprawia, że reaguje na czynniki drażniące inaczej niż reszta skóry na ciele.

Pielęgnacja intymna dla kobiet: higiena

Aby utrzymać błonę śluzową sromu i pochwy w czystości, wystarczy myć ją samą wodą lub wodą połączoną z łagodnym mydłem, najlepiej dwa razy dziennie. Oprócz mycia wskazane jest utrzymywanie tego obszaru w suchości.

Ponieważ to sfera ciała słabo wentylowana, kontakt z moczem, potem, wydzielinami z pochwy i tymi powstałymi w czasie menstruacji zwiększa podatność na różnego typu infekcje.

W okresie menstruacyjnym kobieta powinna szczególnie zadbać o kwestie higieniczne. Eksperci zalecają stosowanie łagodnych produktów, które respektują pH tego obszaru. Nie należy jednak myć pochwy wewnętrznie, ponieważ ma ona swój naturalny mechanizm oczyszczania, na który wpłynąć mogą nawet łagodne produkty.

Codziennie z pochwy uwalniana jest pewna ilość wydzieliny. W normalnych warunkach śluz jest białawy, z tendencją do żółknięcia po wyschnięciu. Powinien być nieco lepki, a jego zapach nie powinien być nieprzyjemny.

Mydła do higieny intymnej

Warto wiedzieć, że nie wszystkie mydła intymne są odpowiednie dla każdej kobiety. Jeśli chodzi o dziewczęta i kobiety w okresie menopauzy, potrzebny jest produkt o zasadowym pH powyżej 7. Można go łatwo sprawdzić na etykiecie produktu.

Natomiast u kobiet w wieku rozrodczym wskazane jest stosowanie produktu o kwaśnym pH, pomiędzy 3,5 a 4,5. Mydła do higieny intymnej, choć miewają różne pH, posiadają łagodną formułę, ponieważ zawierają składniki o właściwościach łagodzących.

Ponadto istnieją mydła przeznaczone do przeciwdziałania suchości pochwy. Zawierają one składniki aktywne o właściwościach nawilżających.

Pielęgnacja intymna

Zainteresować może Cię również ten artykuł: Depilacja w domy. 4 naturalne techniki

Suchość pochwy a kobieca pielęgnacja intymna

Do dobrego zdrowia pochwy przyczyniają się dwa naturalne elementy: flora i błona śluzowa. W normalnych warunkach ściana pochwy wytwarza naturalny lubrykant, który pomaga utrzymać nawilżenie.

Również dobry stan flory pochwy – zespołu mikroorganizmów, które w naturalny sposób zasiedlają pochwę i ją chronią, nie powodując szkód – przyczynia się do prawidłowego stanu zdrowia tej części ciała. Flora pochwy w normalnych warunkach sama utrzymuje równowagę.

Częstym problemem zdrowotnym kobiet jest suchość pochwy w okresie menopauzy. Może ona również dotyczyć kobiet, które przeszły radioterapię lub stosują hormonalne środki antykoncepcyjne.

Problem ten pogłębiają nadmierne letnie upały. Powoduje on również dyskomfort, taki jak swędzenie, podrażnienie, podatność na infekcje, bywa też odczuwalny podczas stosunku płciowego.

Nawilżacze i lubrykanty do kobiecej pielęgnacji intymnej

Zabiegi mające na celu poprawę suchości pochwy różnią się, głównie w zależności od nasilenia objawów. Istnieje szeroka gama produktów poprawiających nawilżenie i dobre samopoczucie okolic pochwy. Zaliczają się do nich:

  • olejki do higieny intymnej – najlepsze olejki do higieny intymnej to te ze zbilansowanymi mieszankami różnych olejków o właściwościach antyseptycznych, odżywczych i nawilżających. Do pielęgnacji kobiecych okolic intymnych doskonale nadają się olejki intymne na bazie naturalnych olejków, takich jak olejek z drzewa herbacianego, olejek z kiełków pszenicy, olejek z nagietka, rumiankowy, oregano, awokado i morelowy;
  • żele nawilżające – żele nawilżające do kobiecej pielęgnacji intymnej mogą być wytworzone na bazie wody; wówczas są bezwonne, nie plamią i są łatwe do czyszczenia. Niemniej istnieją też żele nawilżające na bazie liposomów, które stanowią małe mikrosfery przechowujące w sobie wodę w środku, a następnie powoli ją uwalniające;
  • lubrykanty – lubrykanty to produkty, których celem jest ułatwienie współżycia seksualnego. Zostały opracowane tak, aby były kompatybilne ze skórą i błoną śluzową narządów płciowych obu płci, a także z prezerwatywami. Bardziej zalecane są lubrykanty intymne na bazie wody, ponieważ są mniej drażniące i łatwiej je później wyczyścić.

Wnioski

Oprócz dbania o zdrowie okolic intymnych poprzez stosowanie odpowiednich produktów, staraj się nosić bawełnianą bieliznę. A także prać ją w neutralnych preparatach. Należy unikać noszenia obcisłych ubrań, aby nie dopuścić do nadmiernego pocenia się, a także starać się zmieniać tampony lub podpaski co 4–6 godzin.

Na rynku dostępne są różne produkty do higieny kobiecej, ale nie wszystkie okażą się przydatne dla każdej kobiety. Przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów zasięgnij specjalistycznej porady i sprawdzaj etykiety, aby upewnić się, że dany preparat Ci nie szkodzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • SMITH, R. (2005). Sequedad vaginal. In Netter. Obstetricia, ginecología y salud de la mujer. https://doi.org/10.1016/b978-84-458-1311-9.50026-4.
  • Cuevas, A., Celis, C., Herrán, S., Hernández, I., Paredes, O., & Paradas, A. (2010). Higiene íntima femenina y vaginosis bacteriana . Encuesta Epidemiológica Latinoamericana 2008. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecologia.
  • Calle, N. (2007). Higiene íntima femenina. Aral.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.