Klucz do szczęścia - dowiedz się, co mówi nauka

Klucz do szczęścia - dowiedz się, co mówi nauka
Montse Armero

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Montse Armero.

Napisany przez Montse Armero

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

W tych absolutnie wyjątkowych okolicznościach przymusowej kwarantanny dobre samopoczucie emocjonalne może pomóc nam lepiej zarządzać zamknięciem. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jak znaleźć klucz do szczęścia według nauki.

Według naukowców bycie szczęśliwym jest możliwe. Istnieje na to coraz więcej dowodów. Pomimo tego, że jest to stosunkowo nowy kierunek opublikowano wiele badań sugerujących, że człowiek ma zdolność do osiągnięcia szczęścia, nawet w trudnych okolicznościach. Jak zatem znaleźć klucz do szczęścia?

W rzeczywistości w trakcie pandemii COVID-19 możemy czuć się bardzo daleko od poczucia szczęścia. Jednak nawet w najtrudniejszych sytuacjach życiowych możemy znaleźć momenty, w których będziemy mogli poczuć się lepiej i osiągnąć szczęście.

Czym jest szczęście i jak znaleźć do niego klucz?

Szczęście to abstrakcyjna koncepcja, którą wielu badaczy badało od dziesięcioleci. Dlatego możemy znaleźć wiele definicji szczęścia. Niektóre koncentrują się na doświadczaniu pozytywnych emocji i stanów, podczas gdy inne bardziej koncentrują się na powiązaniu szczęścia z brakiem strachu lub przeciwności.

Bardzo interesującą wizją jest ta zaproponowana przez inżyniera Mo Gawdat. Ten były pracownik Google żył w szczególnie trudnej sytuacji: jego syn zmarł podczas operacji zapalenia wyrostka robaczkowego z powodu błędu lekarskiego.

Podążając za własnym cierpieniem, Gawdat opracował matematyczną formułę, w której starał się wyjaśnić pojęcie nieszczęścia. Zgodnie z jego podejściem szczęście jest równoznaczne wydarzeniom z naszego życia, pomniejszonymi o oczekiwania, jakie mamy wobec nich.

Zmartwiona kobieta

Oznacza to, że cierpimy, gdy odrzucamy to, co się dzieje, ponieważ uważamy, że powinno stać się coś innego. Na przykład w obecnej sytuacji ludzie, którzy opierają się przestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń cierpią znacznie bardziej niż ci, którzy akceptują to, co się dzieje.

To samo dzieje się w każdej innej trudnej sytuacji życiowej. Niezaakceptowanie, że nasz partner nas opuścił, zwolnienie z pracy, choroba lub śmierć bliskiej osoby zamieniają ból związany z wydarzeniem w nadmierne cierpienie. Coś, co według nauki niewątpliwie oddala nas od koncepcji bycia szczęśliwym.

Efekty wynikające z bycia szczęśliwym według nauki

Zgodnie z Teorią powiększenia i budowy Barbary Fredrickson (1998, 2001) przeżywanie pozytywnych emocji ułatwia bardziej elastyczne zachowania i pomaga mieć szerszy repertuar zachowań. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej dostosować się do środowiska i lepiej funkcjonować w różnych obszarach życia.

Niektóre efekty wynikające z doświadczania pozytywnych stanów są następujące:

  • Nasze myśli są bardziej kreatywne.
  • Jesteśmy bardziej tolerancyjni dla siebie i innych.
  • Nasze odpowiedzi są bardziej adaptacyjne.
  • Lepiej przeciwdziałamy negatywnym emocjom.
  • Jesteśmy bardziej altruistyczni.
  • Lepiej tolerujemy ból fizyczny.
  • Jesteśmy bardziej odporni na przeciwności losu.

Pozytywne emocje mają wielki buforujący wpływ na stres (Fredrickson, Mancuso, Branigan i Tugade, 2000), jak pokazało kilka badań laboratoryjnych dotyczących na przykład reaktywności sercowo-naczyniowej (Fredrickson i Levenson, 1998).

Co więcej, nauka odkryła, że ​​pozytywne i negatywne emocje nie wykluczają się wzajemnie, ale raczej są względnie niezależne (Avia i Vázquez, 1998).

W ten sposób możemy odczuwać negatywne emocje w sytuacjach, które wydają się pozytywne, i odwrotnie, doświadczać pozytywnych emocji w szczególnie trudnych momentach, takich jak lęk lub sytuacje traumatyczne.

Klucz do szczęścia – co mówi nauka?

Chociaż przez całe życie przeżywamy skomplikowane sytuacje ludzie mogą wiele zrobić, aby uciec od cierpienia. Poniżej opisujemy niektóre propozycje, które pozwolą nam znaleźć klucz do szczęścia według nauki:

Wyrażaj wdzięczność

Wdzięczność za wszystko, co się nam przydarza jest wysoce zalecaną praktyką na co dzień. Zwłaszcza im gorsza jest sytuacja, w której żyjemy.

Przeprowadzone badania pokazują bezpośredni związek między wdzięcznością a zachowaniami prospołecznymi, pozytywnymi emocjami, satysfakcją życiową, optymizmem, nadzieją, witalnością i subiektywnym postrzeganiem szczęścia (McCullough, Emmons i Tsang, 2002).

Wdzięczna kobieta

Ponadto bycie wdzięcznym wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk lub nadużywanie substancji (Bono i McCullough, 2006).

Dlatego w czasach kryzysu i poważnych trudności włączenie wdzięczności do naszego życia może oznaczać znaczną poprawę naszego stanu emocjonalnego.

Pracuj nad poczuciem humoru

Liczne korzyści psychologiczne przypisywane są dobremu poczuciu humoru. Na przykład radość, dobre samopoczucie i satysfakcja, obniżenie stresu i zapobieganie depresji.

Ma również ważne skutki fizyczne, takie jak zwiększenie tolerancji na ból i poprawa pracy układu odpornościowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto, na poziomie społecznym poprawia naszą komunikację z innymi i pomaga w utrzymaniu harmonii w społeczności.

Dlatego ważne jest uwzględnienie chwil rozproszenia dzięki humorowi. Ponowne obejrzenie naszego ulubionego serialu, filmu, który doprowadza nas do łez, słuchanie śmiesznego podcastu lub czytanie rozdziału z książki, która wywołuje uśmiech na twarzy może okazać się bardzo pomocne. ⠀

Słuchaj muzyki

Journal of the American Medical Association opublikował wyniki badania muzykoterapii przeprowadzonego w Austin w 1996 roku. Stymulacja muzyką zwiększa uwalnianie endorfin i zmniejsza zapotrzebowanie na leki.

Endorfiny działają na nasz centralny układ nerwowy motywując nas i dostarczając energii. To pomaga nam być szczęśliwszymi i bardziej optymistycznymi.

W ten sposób możemy stworzyć listę odtwarzania z naszymi ulubionymi utworami, aby słuchać ich podczas wykonywania np. aktywności fizycznej lub sprzątania. Bez wątpienia codzienna dawka radosnej muzyki sprawi, że poczujemy się lepiej.

Ćwicz mindfulness

Mindfulness oznacza obecność tu i teraz. Koncentrując naszą uwagę na każdej czynności znacznie łatwiej jest nam przestać słuchać naszych negatywnych myśli, którymi jesteśmy bombardowani.

Aby ćwiczyć mindfulness, czyli uważność, nie musimy być mistrzami Zen. Musimy maksymalnie skoncentrować się na tym, co robimy. Na przykład:

  • Jeśli gotujemy jedzenie, naszym celem jest skupienie się na działaniu, które podejmujemy. Obserwowanie go, rozpoznawanie jego tekstury opuszkami palców. Wdychanie zapachu, który wydziela. Słuchanie dźwięków, które wytwarza, gdy je dotykasz lub jak zmienia się jego konsystencja podczas gotowania.

Praktyka uważności może być stosowana do prawie każdej codziennej czynności i według wielu badań jest ciekawym narzędziem, które pomaga zmniejszyć lęk.

Pozwalaj sobie na przyjemne zajęcia

Bez mechanizmów neuronalnych systemu nagradzania i motywowania nasz gatunek umarłby z głodu już wieki temu. Jeśli coś sprawia nam przyjemność, bardzo prawdopodobnym jest, że będziemy chcieli to powtórzyć.

Kobieta na kanapie - relaks to klucz do szczęścia

W ten sposób możemy ćwiczyć wiele przyjemnych czynności, które dają nam szczęście. Gorąca kąpiel, gdy jest nam zimno lub zimny prysznic w gorący dzień. Nauczenie się czegoś nowego, jak śpiewanie, pisanie, malowanie lub taniec, jest świetnym przykładem.

Pozytywne działania aktywują obwód neuronów, które wytwarzają uczucie przyjemności i znacznie obniżają poziom stresu. Dlatego w trudnych czasach ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na wykonanie czynności, które dają nam przyjemność.

Planuj

Jak twierdził Eduardo Punset w swojej książce Podróż do szczęścia oczekiwania związane z długo wyczekiwanym wydarzeniem znacznie przekraczają szczęście z samego wydarzenia. To znaczy, że szczęście jest ukryte w poczekalni szczęścia.

Wynika to z tego, co naukowcy nazywają obwodem nagrody. Ten obwód, który ostrzega o źródłach przyjemności i szczęścia jest aktywowany szczególnie podczas poszukiwań, a nie podczas samego aktu. W przeciwieństwie do tego, czego można się spodziewać.

Dopamina jest aktywowana już przez samo oczekiwanie na przyjemność, nawet jeśli później się ono nie spełni.

W ten sposób myślenie o zjedzeniu naszych ulubionych lodów, znalezienie pracy naszych marzeń, planowaniu idyllicznych wakacji lub wyobrażenie sobie rozmowy z kimś, kto nam się poodoba często przyniesie nam większą satysfakcję niż sam czyn.

Klucz do szczęścia – o czym musimy pamiętać?

Wprowadzanie się w pozytywny nastrój w skomplikowanych sytuacjach nie jest łatwym zadaniem. Jeśli jednak postępujemy zgodnie z opisanymi przykładami możemy znacznie poprawić nasze samopoczucie i znaleźć klucz do szczęścia.

Musimy pamiętać, że najbardziej negatywne emocje mają swoją funkcję i przyczynę. Nie istniałyby, jeśli w trakcie ewolucji nie pomogłyby w adaptacji człowieka. Ważne jest, aby nauczyć się słuchać tego, co chcą nam przekazać, aby je zrozumieć i zostawić za sobą.

Czasami jednak te negatywne stany emocjonalne nie odchodzą tak łatwo. Chociaż stosujemy wszystkie porady opisane w tym artykule i wiele innych, które znamy, takie jak uprawianie sportu, czytanie lub rozmawianie z dobrym przyjacielem nadal odczuwamy ten dyskomfort.

Dlatego, jeśli pomimo tego, że dajesz z siebie wszystko nadal czujesz, że przeważają w Tobie negatywne emocje i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić ważne jest, abyś skonsultował się ze specjalistą. Psycholog kliniczny lub zdrowotny specjalizujący się w tego rodzaju przypadkach będzie w stanie pomóc Ci w zapobieganiu cierpieniu, którego można uniknąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Armero, Montse (2019). Aprendiendo a vivir. Uno Editorial.
  • Carbelo, Begoña & Jáuregui, Eduardo (2006). Emociones positivas: humor positivo. Papeles del Psicólogo, vol. 27, núm. 1, enero-abril, 20, pp. 18-30.
  • Punset, Eduard (2005). El viaje a la felicidad: las nuevas claves científicas. Ediciones Destino.
  • Moyano, Natalia. Gratitud en la psicología positiva. Psicodebate 10. Psicología, cultura y sociedad, pp. 103-118.
  • Vázquez, Carmelo; Hervas, Gonzalo, & Ho, Samuel M. Y. (2006). Intervenciones clínicas basadas en la Psicología Positiva: Fundamentos y aplicaciones. Psicologia Conductual, vol. 14, pp. 401-432.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.