Kłucie w pochwie: dlaczego się pojawia?

Kłucie w pochwie: dlaczego się pojawia?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kłucie w pochwie może pojawić się jako objaw niektórych infekcji, takich jak opryszczka lub rzeżączka. Jest to również powszechne w czasie ciąży i u niektórych kobiet, u których występuje dyspareunia. Zawsze powinno się postawić dokładną diagnozę, aby móc je wyleczyć.

Kłucie w pochwie to bardzo irytujący objaw, który dotyka wiele kobiet. W rzeczywistości jest to bólu pojawiający się w pochwie, zwykle ostry i przeszywający.

Pochwa to bardzo wrażliwy obszar, który jest również podatny na infekcje. Chodzi nie tylko o choroby przenoszone drogą płciową, ale inne infekcje, które mogą pojawić się z powodu osłabionej odporności lub nieprawidłowej higieny.

Oprócz infekcji istnieją inne sytuacje, które mogą powodować zmiany i ból w tym obszarze, takie jak ciąża. Jednak wszelkie objawy lub dyskomfort muszą zostać zbadane i należy określić ich przyczynę.

Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze powody, dla których możesz odczuwać kłucie w pochwie. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to kwestia wstydu, ale że jest to obszar naszego ciała jak każdy inny.

Kłucie w pochwie w czasie ciąży

Ciąża to etap, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Najbardziej oczywistym i logicznym jest to, że macica się powiększa, aby zmieścić płód. Jest to organ otoczony więzadłami i włóknami mięśniowymi.

Cały aparat żeńskich narządów płciowych jest ze sobą połączony. Dlatego, gdy włókna te się rozciągają, aby zwiększyć rozmiar macicy, może pojawić się dyskomfort w dolnych obszarach, takich jak pochwa. W rzeczywistości powoduje to ból, który może rozprzestrzeniać się na biodra.

To kłucie w pochwie często pojawia się szczególnie na wczesnym etapie ciąży. Prawda jest taka, że ​​jest to dość powszechny objaw. Nadal konieczne jest, aby ginekolog przeprowadził badanie i wykluczył inne przyczyny.

Kłucie w pochwie z przyczyn seksualnych

W tej części nie odnosimy się do chorób przenoszonych drogą płciową. Oprócz infekcji, kłucie w pochwie może pojawić się z innych powodów seksualnych. Po pierwsze, mogą pojawić się z niewielkiej uszkodzenia powstałe podczas stosunku.

Jakiekolwiek obrażenia, które występują dopochwowo mogą je powodować. Ważne jest również, aby wspomnieć, że mogą one być spowodowane dyspareunią. Dyspareunia to termin medyczny używany w odniesieniu do bólu i braku komfortu podczas stosunku płciowego.

Kobieta w ciąży z bólem brzucha

Chociaż ból ten często wynika po prostu z braku podniecenia i nawilżenia może być również konsekwencją problemu psychologicznego. Wiele kobiet doświadcza pewnego rodzaju „mentalnego bloku”, jeśli chodzi o relacje.

Podobnie wiele kobiet, które były wykorzystywane seksualnie, doświadcza dyspareunii. Jest to stan uleczalny, ale wymaga dużego zrozumienia i wsparcia dla tych kobiet.

Choroby, które mogą powodować kłucie

Kłucie w pochwie mogą być objawem wielu różnych chorób. Najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji. Na przykład kandydozy, zakażeniu chlamydią lub rzeżączką.

Ponadto niektóre z tych infekcji mogą prowadzić do przewlekłej choroby zapalnej miednicy mniejszej. Jest to proces zapalny, który rozprzestrzenia się z pochwy na jajowody. Często kłucie w pochwie jest jednym z jej objawów.

Ból pochwy

Z drugiej strony również endometrioza może być źródłem bólu. Jest to patologia, w której tkanka endometrium rośnie poza macicą, która jest stymulowana z każdą miesiączką. To samo dotyczy torbieli jajników.

Wreszcie kłucie w pochwie może być oznaką zajścia w ciążę pozamaciczną. Zarodek, zamiast wszczepić się w macicę robi to w innej części żeńskiego aparatu rozrodczego.

Jak postępować?

Mimo wszystko, jak wspominaliśmy wcześniej nie możemy tego bólu ignorować. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania diagnozy. Tym bardziej, jeśli kłucie w pochwie pojawia się często. Może wskazywać, że coś jest nie tak z Twoim ciałem.

Specjalista zrobi dodatkowe badania i zdiagnozuje przyczynę. Po postawieniu diagnozy łatwiej jest wybrać odpowiednie dla każdej sytuacji leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.