Kłucie w pochwie: dlaczego się pojawia?
Kłucie w pochwie może pojawić się jako objaw niektórych infekcji, takich jak opryszczka lub rzeżączka. Jest to również powszechne w czasie ciąży i u niektórych kobiet, u których występuje dyspareunia. Zawsze powinno się postawić dokładną diagnozę, aby móc je wyleczyć.
Kłucie w pochwie to bardzo irytujący objaw, który dotyka wiele kobiet. W rzeczywistości jest to bólu pojawiający się w pochwie, zwykle ostry i przeszywający.
Pochwa to bardzo wrażliwy obszar, który jest również podatny na infekcje. Chodzi nie tylko o choroby przenoszone drogą płciową, ale inne infekcje, które mogą pojawić się z powodu osłabionej odporności lub nieprawidłowej higieny.
Oprócz infekcji istnieją inne sytuacje, które mogą powodować zmiany i ból w tym obszarze, takie jak ciąża. Jednak wszelkie objawy lub dyskomfort muszą zostać zbadane i należy określić ich przyczynę.
Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, jakie są najczęstsze powody, dla których możesz odczuwać kłucie w pochwie. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to kwestia wstydu, ale że jest to obszar naszego ciała jak każdy inny.
Kłucie w pochwie w czasie ciąży
Ciąża to etap, w którym w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Najbardziej oczywistym i logicznym jest to, że macica się powiększa, aby zmieścić płód. Jest to organ otoczony więzadłami i włóknami mięśniowymi.
Cały aparat żeńskich narządów płciowych jest ze sobą połączony. Dlatego, gdy włókna te się rozciągają, aby zwiększyć rozmiar macicy, może pojawić się dyskomfort w dolnych obszarach, takich jak pochwa. W rzeczywistości powoduje to ból, który może rozprzestrzeniać się na biodra.
To kłucie w pochwie często pojawia się szczególnie na wczesnym etapie ciąży. Prawda jest taka, że jest to dość powszechny objaw. Nadal konieczne jest, aby ginekolog przeprowadził badanie i wykluczył inne przyczyny.
Przeczytaj też: Bolesna miesiączka: 10 sposobów na walkę z bólem
Kłucie w pochwie z przyczyn seksualnych
W tej części nie odnosimy się do chorób przenoszonych drogą płciową. Oprócz infekcji, kłucie w pochwie może pojawić się z innych powodów seksualnych. Po pierwsze, mogą pojawić się z niewielkiej uszkodzenia powstałe podczas stosunku.
Jakiekolwiek obrażenia, które występują dopochwowo mogą je powodować. Ważne jest również, aby wspomnieć, że mogą one być spowodowane dyspareunią. Dyspareunia to termin medyczny używany w odniesieniu do bólu i braku komfortu podczas stosunku płciowego.
Chociaż ból ten często wynika po prostu z braku podniecenia i nawilżenia może być również konsekwencją problemu psychologicznego. Wiele kobiet doświadcza pewnego rodzaju „mentalnego bloku”, jeśli chodzi o relacje.
Podobnie wiele kobiet, które były wykorzystywane seksualnie, doświadcza dyspareunii. Jest to stan uleczalny, ale wymaga dużego zrozumienia i wsparcia dla tych kobiet.
Może Cię zainteresować: Brązowe upławy – co dla nas oznaczają?
Choroby, które mogą powodować kłucie
Kłucie w pochwie mogą być objawem wielu różnych chorób. Najczęściej pojawiają się w wyniku infekcji. Na przykład kandydozy, zakażeniu chlamydią lub rzeżączką.
Ponadto niektóre z tych infekcji mogą prowadzić do przewlekłej choroby zapalnej miednicy mniejszej. Jest to proces zapalny, który rozprzestrzenia się z pochwy na jajowody. Często kłucie w pochwie jest jednym z jej objawów.
Z drugiej strony również endometrioza może być źródłem bólu. Jest to patologia, w której tkanka endometrium rośnie poza macicą, która jest stymulowana z każdą miesiączką. To samo dotyczy torbieli jajników.
Wreszcie kłucie w pochwie może być oznaką zajścia w ciążę pozamaciczną. Zarodek, zamiast wszczepić się w macicę robi to w innej części żeńskiego aparatu rozrodczego.
Jak postępować?
Mimo wszystko, jak wspominaliśmy wcześniej nie możemy tego bólu ignorować. Konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu uzyskania diagnozy. Tym bardziej, jeśli kłucie w pochwie pojawia się często. Może wskazywać, że coś jest nie tak z Twoim ciałem.
Specjalista zrobi dodatkowe badania i zdiagnozuje przyczynę. Po postawieniu diagnozy łatwiej jest wybrać odpowiednie dla każdej sytuacji leczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Achour, R., Koch, M., Zgueb, Y., Ouali, U., & Ben Hmid, R. (2019). Vaginismus and pregnancy: epidemiological profile and management difficulties. Psychology research and behavior management, 12, 137-143. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/PRBM.S186950
- Graziottin, A., Murina, F., Gambini, D., Taraborrelli, S., Gardella, B., Campo, M., & VuNet Study Group. (2020). Vulvar pain: The revealing scenario of leading comorbidities in 1183 cases. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 252, 50-55. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0301211520303365
- Hermans, T. J. N., Wijn, R. P. W. F., Winkens, B., & Van Kerrebroeck, P. E. (2016). Urogenital and sexual complaints in female club cyclists—a cross-sectional study. The Journal of Sexual Medicine, 13(1), 40-45. https://academic.oup.com/jsm/article-abstract/13/1/40/6940001
- Hunt, S., & Vollenhoven, B. (2023). Pelvic inflammatory disease and infertility. Australian journal of general practice, 52(4), 215-218. https://search.informit.org/doi/abs/10.3316/informit.996951459140647
- Kim, A. S., Greyling, L. A., & Davis, L. S. (2017). Vulvar varicosities: a review. Dermatologic Surgery, 43(3), 351-356. https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/abstract/2017/03000/vulvar_varicosities__a_review.4.aspx
- Spengler González, L. M., de Dios Blanco, E., Roque Ortega, L., & Maurisset Moraguez, D. (2020). Dispareunia y vaginismo, trastornos sexuales por dolor. Revista Cubana de Medicina Militar, 49(3), 1-22. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S0138-65572020000300015&script=sci_arttext&tlng=en
- Torres, L. O., Carrera, I. D. C., & González, Y. G. (2020). Papel de las distintas modalidades de fisioterapia en mujeres con dispareunia: una revisión bibliográfica. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia, 47(4), 174-181. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0210573X20300368
- Wuytack, F., Daly, D., Curtis, E., & Begley, C. (2018). Prognostic factors for pregnancy-related pelvic girdle pain, a systematic review. Midwifery, 66, 70-78. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0266613818302250