Bóle jajników – czy są objawem poważniejszego problemu?

03 kwietnia, 2020
Bóle jajników są często związane z miesiączką, ale mogą być one również wywołane innymi czynnikami.

Bóle jajników mogą różnić się intensywnością od lekkiego, epizodycznego do bardzo silnego i ciągłego bólu. Kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości przez kilka chwil lub przez wiele godzin, a ból może się zmieniać swój charakter co miesiąc.

Wszystko zależy od konkretnej osoby. Bóle jajników mogą nasilać się podczas owulacji, na początku miesiączki, w środku lub nawet przez cały cykl.

Czym są bóle jajników?

Jajniki to dwa gruczoły wytwarzające jajeczka, czyli komórki rozrodcze żeńskie. W rozmiarze i kształcie są podobne do migdałów. Znajdują się w dolnej części brzucha, po każdej stronie macicy tuż nad jajowodami.

Gdy kobiety są płodne, jajniki są odpowiedzialne głównie za wytwarzanie jajeczek. Hormony (estrogen i progesteron) sprawiają, że kobiecy układ rozrodczy działa sprawnie i płynnie.

Bóle podbrzusza

Ból występujący w tym szczególnym obszarze ciała kobiety wynika z powikłań związanych z pracą układu rozrodczego i z pobliskimi narządami wewnętrznymi.

Według badań i statystyk ból w okolicy brzucha lub miednicy jest jedną z głównych przyczyn, dla których kobiety udają się do ginekologa i są hospitalizowane. W wielu przypadkach bóle jajników nie oznaczają żadnego poważnego problemu, ale zawsze warto być przezornym, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek komplikacji.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Estrogeny – czyli niezbędne kobiece hormony. Poznaj je bliżej!

Objawy i czynniki warte naszej uwagi.

Jest kilka czynników, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli cierpisz na tego rodzaju bóle. Obejmują one głównie:

 • Niedawne operacje.
 • Lokalizacja bólu.
 • Zmiany w oddawaniu moczu lub wypróżnieniach.
 • Moment, w którym pojawił się ból.
 • Aktualnie przyjmowane leki i ich skutki uboczne.
 • Czas trwania okresu i średnia ilość płynów menstruacyjnych.

Powinnyśmy rozważyć te czynniki i monitorować objawy na wypadek ich pogorszenia. Znajomość wszystkich tych informacji będzie pomocna dla Twojego lekarza i pozwoli mu to w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Bóle jajników – objawy.

Większość przypadków bólu jajników nie wywołuje poważnych objawów i często zwyczajnie zanika z czasem. Innymi słowy, jest to chwilowy ból.

Bóle jajników

Jednak ogólne objawy to najczęściej:

 • Bolesne wypróżnienia i zaburzenia w pracy jelit.
 • Ciężkość brzucha i uczucie wzdęcia.
 • Nudności, wymioty lub nadwrażliwość piersi.
 • Ból brzucha jest z reguły najsilniejszym objawem.
 • Czasami kobiety odczuwają nacisk na pęcherz, co prowadzi do częstego oddawania moczu.
 • Ból miednicy (który może rozciągać się na plecy lub uda).
 • Bóle miednicy podczas stosunku płciowego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zapalenie pęcherza moczowego – 6 ważnych zaleceń

Przyczyny.

 1. Jajeczkowanie. Tworzenie i wzrost pęcherzyka na powierzchni jajników. Nie wszystkie kobiety cierpią z powodu tego rodzaju bólu, ale jest to bardzo powszechne. Może on wystąpić przed, w trakcie i po menstruacji.
 2. Miesiączka. Ból w tym czasie jest powszechny u wielu kobiet. Może być łagodny lub intensywny. Ból wynika głównie ze skurczów mięśni w macicy.
 3. Torbiele jajników. Przypadki torbieli jajnika mogą różnić się wielkością, ale najczęściej są one łagodne. Są to cysty wypełnione cieczą, które mogą być bardzo bolesne w sytuacji, gdy pękają, uwalniając płyn w nich zgromadzony.
  Kobieta na kanapie
 4. Endometrioza. To jest bardzo powszechny zespół chorobowy u kobiet. Ból występuje, gdy komórki rosną poza macicą (w jajnikach, pęcherzu, a nawet w jelicie).
 5. Pierwszy miesiąc ciąży. Zmiany, które przechodzi macica na samym początku ciąży, mogą powodować bóle jajników.
 6. Ciąża pozamaciczna. Ciąża pozamaciczna obejmuje embrion, który rośnie poza wyściółką macicy. Jeśli nie jest on wykryty na czas, może nawet zagrażać życiu matki. Jednym z najczęstszych objawów jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, ból pleców i brak okresów. Kobiety mogą również odczuwać silny nacisk w odbytnicy i odczuwać lekkie skurcze w miednicy. Dodatkowo może pojawiać się również ból podbrzusza.
 7. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Choroba ta często powoduje zapalenie jajników, jajowodów, a nawet całej macicy. Jest wynikiem infekcji bakteryjnych, głównie bakterii gonokoków, które są odpowiedzialne za rzeżączkę.
 8. Infekcje różnego pochodzenia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze).

Leczenie.

To jaki rodzaj leczenia kobieta może potrzebować, zależy od przyczyny bólu. Dlatego wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością. Istnieją jednak pewne ogólne zabiegi i triki, które mogą złagodzić bóle jajników:

Picie kawy
 • Unikaj kawy podczas miesiączki. Kawa napina naczynia krwionośne, a tym samym podnosi ciśnienie krwi. Rezultatem może być ból jajnika.
 • Ćwiczenia i aktywność fizyczna. Ćwiczenia mogą pomóc w kontrolowaniu bólu, a także w utrzymaniu ogólnego dobrego stanu zdrowia. Staraj się ćwiczyć regularnie, co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
 • Herbaty i zioła. Jest wiele herbat i naparów ziołowych, które skutecznie pomagają w łagodzeniu bólu jajników
 • Baquedano Mainar, L., Lamarca Ballestero, M., Puig Ferrer, F., & Ruiz Conde, M. A. (2014). Enfermedad inflamatoria pélvica: un reto en el diagnóstico y tratamiento precoz. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.4067/S0717-75262014000200009
 • Bavera, G. A. (2009). Quistes ováricos. Enfermedades y Problemas Reproductivos. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1311-9.50097-5
 • Bueno, F. N., Sáez, J. C., Ocaranza, M. B., Conejeros, C. R., Vaccarezza, I. P., Borquez, P. V, & Soto, E. R. (2002). TRATAMIENTO MEDICO DEL EMBARAZO ECTOPICO *. REV CHIL OBSTET GINECOL. https://doi.org/10.4067/S0717-75262002000300001
 • Bulun, S. E. (2018). Endometriosis. In Yen & Jaffe’s Reproductive Endocrinology: Physiology, Pathophysiology, and Clinical Management: Eighth Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-323-47912-7.00025-1
 • Dunselman, G. A. J., Vermeulen, N., Becker, C., Calhaz-Jorge, C., D’Hooghe, T., De Bie, B., … Nelen, W. (2014). ESHRE guideline: Management of women with endometriosis. Human Reproduction. https://doi.org/10.1093/humrep/det457
 • Hernández Durán Daisy, & Diaz, O. M. (2010). Ginecología Y Salud Reproductiva. Enfermedad Inflamatoria Pélvica. https://doi.org/10.1023/B:JIEN.0000032774.01082.41
 • Meira La Costa, E. DA, Ulloa, A., & Luis, F. (2013). Embarazo Ectopico. Revistas Bolivianas. https://doi.org/10.1037/e553842012-001
 • Vázquez, A. D., & Vázquez Romo, J. J. (1966). Enfermedad pélvica inflamatoria. Ginecologia y Obstetricia de Mexico. https://doi.org/10.1056/NEJMra1411426