Wrzody trawienne są najbardziej znane. Jednak istnieją liczne rodzaje wrzodów, takie jak wrzody skórne, które również przysparzają cierpienia wielu osobom.…
Bóle jajników – czy są objawem poważniejszego problemu?
Bóle jajników są często związane z miesiączką, ale mogą być one również wywołane innymi czynnikami.

Bóle jajników mogą różnić się intensywnością od lekkiego, epizodycznego do bardzo silnego i ciągłego bólu. Kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości przez kilka chwil lub przez wiele godzin, a ból może się zmieniać swój charakter co miesiąc.
Wszystko zależy od konkretnej osoby. Bóle jajników mogą nasilać się podczas owulacji, na początku miesiączki, w środku lub nawet przez cały cykl.
Czym są bóle jajników?
Jajniki to dwa gruczoły wytwarzające jajeczka, czyli komórki rozrodcze żeńskie. W rozmiarze i kształcie są podobne do migdałów. Znajdują się w dolnej części brzucha, po każdej stronie macicy tuż nad jajowodami.
Gdy kobiety są płodne, jajniki są odpowiedzialne głównie za wytwarzanie jajeczek. Hormony (estrogen i progesteron) sprawiają, że kobiecy układ rozrodczy działa sprawnie i płynnie.
Ból występujący w tym szczególnym obszarze ciała kobiety wynika z powikłań związanych z pracą układu rozrodczego i z pobliskimi narządami wewnętrznymi.
Według badań i statystyk ból w okolicy brzucha lub miednicy jest jedną z głównych przyczyn, dla których kobiety udają się do ginekologa i są hospitalizowane. W wielu przypadkach bóle jajników nie oznaczają żadnego poważnego problemu, ale zawsze warto być przezornym, by zminimalizować ryzyko jakichkolwiek komplikacji.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Estrogeny – czyli niezbędne kobiece hormony. Poznaj je bliżej!
Objawy i czynniki warte naszej uwagi.
Jest kilka czynników, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli cierpisz na tego rodzaju bóle. Obejmują one głównie:
- Niedawne operacje.
- Lokalizacja bólu.
- Zmiany w oddawaniu moczu lub wypróżnieniach.
- Moment, w którym pojawił się ból.
- Aktualnie przyjmowane leki i ich skutki uboczne.
- Czas trwania okresu i średnia ilość płynów menstruacyjnych.
Powinnyśmy rozważyć te czynniki i monitorować objawy na wypadek ich pogorszenia. Znajomość wszystkich tych informacji będzie pomocna dla Twojego lekarza i pozwoli mu to w postawieniu prawidłowej diagnozy.
Bóle jajników – objawy.
Większość przypadków bólu jajników nie wywołuje poważnych objawów i często zwyczajnie zanika z czasem. Innymi słowy, jest to chwilowy ból.
Jednak ogólne objawy to najczęściej:
- Bolesne wypróżnienia i zaburzenia w pracy jelit.
- Ciężkość brzucha i uczucie wzdęcia.
- Nudności, wymioty lub nadwrażliwość piersi.
- Ból brzucha jest z reguły najsilniejszym objawem.
- Czasami kobiety odczuwają nacisk na pęcherz, co prowadzi do częstego oddawania moczu.
- Ból miednicy (który może rozciągać się na plecy lub uda).
- Bóle miednicy podczas stosunku płciowego.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zapalenie pęcherza moczowego – 6 ważnych zaleceń
Przyczyny.
- Jajeczkowanie. Tworzenie i wzrost pęcherzyka na powierzchni jajników. Nie wszystkie kobiety cierpią z powodu tego rodzaju bólu, ale jest to bardzo powszechne. Może on wystąpić przed, w trakcie i po menstruacji.
- Miesiączka. Ból w tym czasie jest powszechny u wielu kobiet. Może być łagodny lub intensywny. Ból wynika głównie ze skurczów mięśni w macicy.
- Torbiele jajników. Przypadki torbieli jajnika mogą różnić się wielkością, ale najczęściej są one łagodne. Są to cysty wypełnione cieczą, które mogą być bardzo bolesne w sytuacji, gdy pękają, uwalniając płyn w nich zgromadzony.
- Endometrioza. To jest bardzo powszechny zespół chorobowy u kobiet. Ból występuje, gdy komórki rosną poza macicą (w jajnikach, pęcherzu, a nawet w jelicie).
- Pierwszy miesiąc ciąży. Zmiany, które przechodzi macica na samym początku ciąży, mogą powodować bóle jajników.
- Ciąża pozamaciczna. Ciąża pozamaciczna obejmuje embrion, który rośnie poza wyściółką macicy. Jeśli nie jest on wykryty na czas, może nawet zagrażać życiu matki. Jednym z najczęstszych objawów jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, ból pleców i brak okresów. Kobiety mogą również odczuwać silny nacisk w odbytnicy i odczuwać lekkie skurcze w miednicy. Dodatkowo może pojawiać się również ból podbrzusza.
- Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID). Choroba ta często powoduje zapalenie jajników, jajowodów, a nawet całej macicy. Jest wynikiem infekcji bakteryjnych, głównie bakterii gonokoków, które są odpowiedzialne za rzeżączkę.
- Infekcje różnego pochodzenia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze).
Leczenie.
To jaki rodzaj leczenia kobieta może potrzebować, zależy od przyczyny bólu. Dlatego wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością. Istnieją jednak pewne ogólne zabiegi i triki, które mogą złagodzić bóle jajników:
- Unikaj kawy podczas miesiączki. Kawa napina naczynia krwionośne, a tym samym podnosi ciśnienie krwi. Rezultatem może być ból jajnika.
- Ćwiczenia i aktywność fizyczna. Ćwiczenia mogą pomóc w kontrolowaniu bólu, a także w utrzymaniu ogólnego dobrego stanu zdrowia. Staraj się ćwiczyć regularnie, co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
- Herbaty i zioła. Jest wiele herbat i naparów ziołowych, które skutecznie pomagają w łagodzeniu bólu jajników