Czy zabrać dziecko do lekarza? 7 powodów

Obserwuj opisane w tym artykule objawy, ponieważ poinformują Cię one o tym, czy koniecznie będziesz musiał zabrać dziecko do lekarza. Ale niezależnie od tego, korzyści są także inne. Dzięki uważnemu obserwowaniu swojej pociechy będziesz w stanie wykryć każdy jej problem ze zdrowiem, zanim się on jeszcze pogorszy.
Czy zabrać dziecko do lekarza? 7 powodów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Obserwuj opisane w tym artykule objawy, ponieważ poinformują Cię one o tym, czy koniecznie będziesz musiał zabrać dziecko do lekarza. Ale niezależnie od tego, korzyści są także inne. Dzięki uważnemu obserwowaniu swojej pociechy będziesz w stanie wykryć każdy jej problem ze zdrowiem, zanim się on jeszcze pogorszy.

Ponieważ wiedziałeś już wcześniej, że zostaniesz rodzicem, to było od dawna oczywiste, że zdrowie Twojego dziecka będzie dla Ciebie najwyższym priorytetem. Podobnie jak wszyscy rodzice, jesteś niezwykle ostrożny i starasz się być dobrze poinformowanym na każdy temat.

Czasami jednak pewne oznaki problemów są wręcz niezauważalne. Dlatego też ważne jest, aby dowiedzieć się więcej na ich temat i zabrać dziecko do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe. Symptomy te te mogą powiedzieć Ci naprawdę wiele na temat zdrowia Twojego dziecka.

Pamiętaj, że odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie jakiegokolwiek problemu ze zdrowiem może zaoszczędzić Ci kłopotów zarówno w ujęciu krótko-, średnio- i długoterminowym. Na tej samej zasadzie takie postępowanie może pomóc Twojemu dziecku szybciej powrócić do zdrowia.

7 subtelnych oznak wskazujących na to, że powinieneś zabrać dziecko do lekarza

Poniżej prezentujemy podstawowe objawy, na które musisz konieczne zwrócić uwagę. Nie zawsze oznaczają one poważną chorobę, niemniej jednak warto skonsultować się ze specjalistą w takich przypadkach.

Nowe znamiona na skórze

Znamiona na skórze czasami mogą być niezauważalne zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Nie lekceważ chwili, gdy dostrzeżesz, że Twoje dziecko ma nowe, większe niż normalnie, asymetryczne znamię o dziwnym kolorze.

Z drugiej jednak strony pamiętaj o tym, że jeśli znamię, z którym urodziło się Twoje dziecko, zaczyna rosnąć, musisz zabrać dziecko do lekarza. Będzie trzeba po prostu poddać to znamię badaniu pod kątem potencjalnych nieprawidłowości.

Znamię

Czasami może się to zdarzyć z powodu braku lub nadmiernej ilości witamin lub białek. Wtedy nie ma żadnego powodu do niepokoju. Jednak może być to także objaw jeszcze poważniejszych problemów, takich jak jakiś rodzaj torbieli lub guza.

Nadmierne wypadanie włosów

Jeśli Twoje dziecko traci dużą ilość włosów, być może cierpi na niedobór witamin. Na początku może to być jednak praktycznie niezauważalne zjawisko.

Kiedy włosy Twojego dziecka zaczynają wypadać w zauważalnie większych ilościach, pierwszą rzeczą, którą Ty i Twój pediatra musicie zrobić, jest ocena tego, w jaki sposób karmisz swoje dziecko. Należy także określić jakie są wartości odżywcze pożywienia, jakie mu podajesz. Ta informacja pomoże zdiagnozować przyczynę tego potencjalnego niedoboru witamin.

Zmiany w zachowaniu

Wszelkie istotne zmiany w zachowaniu dziecka, a także utrata apetytu, zmniejszona aktywność fizyczna lub kłopoty z zaśnięciem są oznakami, że potrzebuje ono pomocy medycznej.

Zmiana zachowania dziecka

Będziesz musiał więc wtedy zabrać dziecko do lekarza i zasięgnąć jego porady.

Nadmierny wzrost wielkości głowy

Jedną z najczęściej występujących sytuacji u niemowląt są zmiany w kształcie głowy. Dzieje się tak dlatego, że gdy dziecko się rozwija, ciemiączko musi się zamknąć. Tak więc, jeśli zauważysz, że głowa Twojej pociechy znacznie się powiększa, musisz koniecznie zabrać dziecko do lekarza.

Utrata słuchu

Jeśli Twoje dziecko często nie reaguje, gdy do niego zadzwonisz, może to być spowodowane problemami ze słuchem. W takich przypadkach może być konieczne zabranie dziecka do specjalisty z dziedziny słuchu, który może dowiedzieć się, co się tak naprawdę dzieje.

Badanie słuchu

Jest to jeden z najtrudniejszych problemów do wykrycia w początkowym okresie życia dziecka. Jednak pomimo tego, że pojawia się w sposób trudny do zauważenia, po jakimś czasie można go odkryć. Wystarczy po prostu zwracać szczególną uwagę na zachowanie swojej pociechy.

Nieustanne pragnienie

Kiedy Twoje dziecko jest naprawdę spragnione i cały czas prosi o wodę, może to oznaczać, że coś jest nie tak z jego zdrowiem. Chociaż ważne jest, aby dziecko było stale odpowiednio nawodnione, nie jednak jest normalne, aby stale prosiło o wodę lub mleko.

Może to być objaw jakiejś poważnej choroby lub ciężkiego odwodnienia. Warto więc na wszelki wypadek zabrać dziecko do lekarza, by upewnić się, że wszystko jest w porządku z jego zdrowiem.

Chrapanie podczas snu

Tak naprawdę wiele dzieci pochrapuje trochę podczas snu i to nie powinno Cię specjalnie martwić. Kiedy natomiast chrapanie staje się naprawdę głośne, może być jednoznacznym objawem jakiegoś problemu oddechowego lub infekcji.

W takich przypadkach zalecamy, by zabrać dziecko do lekarza tak szybko, jak to możliwe. Będziesz mógł wtedy z jego pomocą ocenić, co się dzieje i rozwiązać ten potencjalny problem.

Chrapanie

Jeśli Twoje dziecko dużo chrapie (nie licząc także innych charakterystycznych objawów) może to być spowodowane powiększeniem migdałków. Można ten problem rozwiązać za pomocą szybkiej i łatwej procedury chirurgicznej.

Nie ignoruj ​opisanych powyżej symptomów i zwracaj na nie szczególną uwagę. Podczas gdy większość z nich może być zupełnie nieszkodliwa, nigdy nie należy ryzykować życia lub zdrowia swojego dziecka. Pamiętaj o tym najbardziej wrażliwym etapie życia swojej pociechy. To bowiem właśnie wtedy potrzebuje ono stałej uwagi i troski.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.