Klarowna płynna dieta: poznaj jej zastosowania i zalety

Lekarze zazwyczaj proszą pacjentów o wdrożenie diety z klarownymi płynami w celu usunięcia toksyn i usprawnienia procesu diagnostycznego. W dzisiejszym artykule omówimy, o czym trzeba pamiętać podczas stosowania tej diety.
Klarowna płynna dieta: poznaj jej zastosowania i zalety
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Klarowna płynna dieta to agresywny protokół, który ludzie stosują w celu oczyszczenia jelit. Nie jest to jednak zalecane bez nadzoru fachowca i określonego celu.Klarowna płynna dieta nie jest bowiem dobrze zbilansowana i może prowadzić do niedoborów żywieniowych, jeśli stosuje się ją przez dłuższy czas.

Lekarze przepisują ją na określone zdarzenia, na przykład przed badaniem jelit. Pozwala na eliminację wszelkich odpadów zalegających w przewodzie pokarmowym i poprawia diagnostykę podstawowych patologii.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jaki cel ma klarowna płynna dieta

Głównym celem tej diety jest usunięcie wszelkich odpadów z przewodu pokarmowego. Trzeba to zrobić z dwóch powodów: oczyszczenia jelit lub ułatwienia diagnozy choroby w specjalistycznym badaniu.

Tak czy inaczej, osoba, która stosuje ją w celu poprawy funkcji jelit lub oczyszczenia z zanieczyszczeń musi to robić ostrożnie. Jak zaraz się przekonasz, w tej diecie brakuje wielu ważnych składników odżywczych. Dlatego ciało nie może na niej funkcjonować samodzielnie przez dłuższy czas.

Osoba jedząca zupę.
Dieta klarownych płynów jest dość restrykcyjna dlatego ludzie powinni ją stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Charakterystyka klarownej diety płynnej

Ten rodzaj diety skupia się przede wszystkim na nawodnieniu organizmu. Zapewnia pobór wody i równowagę elektrolitową, uważaną za kluczową dla zdrowia. Pamiętaj, że słabe nawodnienie może prowadzić do nieprawidłowości ciśnienia krwi. Przynajmniej tak wynika z badań opublikowanych w Nefrologii.

Jak powiedzieliśmy powyżej, jest to dość restrykcyjna dieta i osoba może jeść tylko następujące produkty:

  • Woda mineralna, gazowana lub aromatyzowana
  • Przecedzone soki owocowe
  • Napoje smakowe
  • Napoje bezalkoholowe
  • Herbata lub czarna kawa
  • Galaretka
  • Przecedzone soki warzywne
  • Napoje sportowe
  • Odtłuszczony i odcedzony bulion
  • Miód i cukier
  • Cukierki

Dieta jest jednak często bardziej restrykcyjna, wszystko zależy od specjalisty. Co więcej, ma niedobór kalorii i białka. W związku z tym człowiek nie może jej stosować w perspektywie średnio- lub długoterminowej.

Być może już wiesz, że odpowiednie spożycie białka jest kluczem w zapobieganiu rozwoju chorób przewlekłych. W rzeczywistości normy zapotrzebowania tych składników odżywczych wzrosły w wytycznych żywieniowych w ostatnich latach, zgodnie z badaniem opublikowanym w Annals of Nutrition & Metabolism.

Przykładowe menu

Istnieje wiele różnych menu dla tego typu diety. Ważne jest, aby nie włączać do diety innych produktów niż zalecane. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz określi codzienne menu.

Śniadanie

  • Czarna kawa z cukrem
  • 1 sok owocowy

Drugie śniadanie

  • 1 kubek galaretki i szklanka soku

Obiad

  • 1 szklanka soku
  • Odtłuszczony bulion z kurczaka
  • 1 kubek żelatyny lub galaretki
  • Woda

Przekąska

  • Czarna kawa z cukrem

Obiad

Kiedy dana osoba powinna stosować tę dietę?

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie jest to dieta odchudzająca i ludzie nie powinni jej stosować przez dłuższy czas. Jest dobra do oczyszczenia jelita grubego przed kolonoskopią lub innym badaniem diagnostycznym przewodu pokarmowego.

Niektóre osoby mogłyby nawet stosować ją razem z odpowiednią suplementacją w przypadku wyraźnej dysbiozy bakteryjnej. Dzieje się tak, ponieważ wywiera zmianę na mikroflorę, zanim osoba zacznie stopniowo ponownie wprowadzać błonnik i pokarmy stałe, aby pomóc osiedlić się nowym bakteriom.

Kubek bulionu.
Klarowna płynna dieta jest optymalna przed kolonoskopią lub innymi badaniami diagnostycznymi. Nie powinna trwać zbyt długo, ponieważ brakuje jej wielu niezbędnych składników odżywczych.

Możliwe zagrożenia i przeciwwskazania klarownej płynnej diety

Jak możesz sobie wyobrazić, ta dieta nie pokryje zapotrzebowania na energię. W rzeczywistości nie zaspokaja nawet potrzeb niezbędnych makro- i mikroelementów. Jest rzeczywiście prosta, ale istnieje ryzyko ostrych stanów z powodu nieefektywnego dostarczania składników odżywczych, jeśli kontynuuje się ją dłużej niż to konieczne.

Na przykład badanie opublikowane w czasopiśmie Advances in Food and Nutrition Research wskazuje, że niespożywanie optymalnych ilości witaminy C prowadzi w krótkim okresie do szkorbutu. Z kolei niespełnienie wymagań co do żelaza prowadzi do anemii.

Dlatego zaleca się stosowanie tego rodzaju kuracji dietetycznej wyłącznie na receptę. Ponadto należy przestrzegać porad profesjonalisty, jak to zrobić, jednocześnie minimalizując ryzyko. Prawdopodobnie lekarz poinstruuje cię, abyś spożył pewną ilość cukru, aby uniknąć hipoglikemii.

Klarowna płynna dieta wymaga ścisłego protokołu

Krótko mówiąc, nie należy stosować diety opartej na czystych płynach, aby schudnąć. Nie zaleca się również robienia tego samodzielnie w domu, aby z nią eksperymentować. Jej wdrożenie może prowadzić do szkodliwych skutków zdrowotnych, zwłaszcza jeśli nie zostanie prawidłowo zastosowana.

Jest to krótkoterminowa metoda żywieniowa z określonym celem i nie należy jej stosować poza takimi sytuacjami. Ponadto pracownik służby zdrowia musi ją zatwierdzić i nadzorować, aby zmniejszyć związane z nią ryzyko.

Wreszcie, co do zasady, należy unikać nadmiernie restrykcyjnych diet. Nie mają bowiem żadnych średnio- i długoterminowych korzyści zdrowotnych i nie są zrównoważone. Jedyne, co osiągniesz, to choroba z powodu niedostatecznej podaży składników odżywczych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dizdar OS, Yeşiltepe A, Dondurmaci E, Ozkan E, Koç A, Gunal AI. Hydration status and blood pressure variability in primary hypertensive patients. Nefrologia. 2020 Sep-Oct;40(5):522-530. English, Spanish. doi: 10.1016/j.nefro.2020.02.002. Epub 2020 Jun 11. PMID: 32536454.
  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.
  • Granger M, Eck P. Dietary Vitamin C in Human Health. Adv Food Nutr Res. 2018;83:281-310. doi: 10.1016/bs.afnr.2017.11.006. Epub 2018 Feb 16. PMID: 29477224.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.