Kim jest socjopata i czym różni się od psychopaty?

Czy to prawda, że socjopata powstaje a psychopata się rodzi? Różnice między jednym zaburzeniem osobowości a drugim nie są łatwe do ustalenia na pierwszy rzut oka. Jednak w tym artykule postaramy się rzucić nieco światła na ten temat.
Kim jest socjopata i czym różni się od psychopaty?

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Socjopatia i psychopatia są czasami używane jako synonimy. Oba terminy odnoszą się jednak do dwóch różnych warunków. W najprostszych słowach można powiedzieć, że socjopata “powstaje”, natomiast psychopata się rodzi. Dlatego stosownie będzie traktować każdy z tych dwóch wzorców postępowania osobno, ponieważ nie są one tak podobne, jak mogłoby się wydawać.

Obie diagnozy pokrywają się, ponieważ obie należą do kategorii antyspołecznego zaburzenia osobowości (APD). Podręcznik MSD definiuje to w następujący sposób: „ogólny wzór lekceważenia konsekwencji i praw innych”. Chodzi tu więc osoby, które zachowują się w określony sposób z powodów, które przedstawimy poniżej.

Rozbite dzieciństwo a socjopatia

Zacznijmy od zrozumienia umysłu osoby, która jest socjopatą. Aby to zrobić, przyjrzymy się prawdziwemu przypadkowi dziewczyny: Beth Thomas.

Na ten temat przeprowadzono kilka badań i studiów. Dziewczyna ta wraz z bratem była wykorzystywana seksualnie przez ojca. Beth trafiła do rodziców zastępczych, u których zaczęła wykazywać bardzo dziwne postawy.

Dziewczyna krzywdziła zwierzęta i raniła własnego brata (zwłaszcza genitalia). Prawie zawsze zachowywała się wyzywająco i masturbowała się publicznie.

Beth była tylko dzieckiem, którego dzieciństwo zostało zniszczone przez przemoc, jaką ojciec zadawał jej od najmłodszych lat. To wideo pokazuje uderzający wywiadem z Beth Thomas.

Ale czy Beth Thomas może prowadzić normalne życie? Na szczęście tak.

Jak wspomnieliśmy na początku, socjopatia powstaje (pod wpływem warunków zewnętrznych) i można ją leczyć. Beth jest obecnie pielęgniarką i prowadzi normalne życie. Musiała iść na terapię, aby nauczyć się radzić sobie z trudnymi postawami i zachowaniami, jakie wykazywała wobec innych ludzi.

Socjopata to więc osoba, która ma problem ze zdrowiem psychicznym. Można go jednak leczyć, aby mogła żyć w społeczeństwie bez trudności. Wszystkie problemy behawioralne, jeśli są poddane leczeniu jak najszybciej, nie muszą występować w dorosłym życiu.

Terapia jest niezbędna, podobnie jak świadomość bycia socjopatą.

Jaki jest socjopata?

Możemy wyjaśnić, że socjopata to osoba niestabilna emocjonalnie, działająca pod wpływem impulsu. Niczego nie planuje. Nie planuje więc skrzywdzić ani innej osoby ani zwierzęcia.

Większość socjopatów cierpi na to zaburzenie, ponieważ mieli traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie, jak Beth Thomas. Pokazuje to zatem, jak ważny jest ten etap w rozwoju każdego człowieka.

Psychopatia: odmienność tkwi w mózgu

Wiemy już, jaki jest socjopata, ale co dzieje się w przypadku psychopatów? W takich sytuacjach spotykamy ludzi, którzy mają inne mózgi.

Niektóre badania i studia, takie jak Brain Asymetries in Psychopathy, wykazały znaczne różnice w strukturze mózgu osób, których zdiagnozowano jako psychopatów.

Występują między innymi problemy w korze przedczołowej, co sprawia, że ich mózg jest inny niż w chwili narodzin zwykłego człowieka. Dlatego możemy powiedzieć, że urodził się psychopata. Nie musi mieć traumatycznego dzieciństwa, ponieważ to jego mózg ma pewne specyficzne cechy już od urodzenia.

To jest główna różnica między socjopatą a psychopatą.

Obrazy MRI z różnych badań potwierdziły, że mózg psychopatów wykazuje różnice zarówno w strukturze, jak i funkcjonowaniu.

Czym się charakteryzuje psychopata?

Teraz, gdy już to wszystko wiemy, możemy stwierdzić, że psychopata to osoba, którą charakteryzuje wyraźny brak empatii. Dlatego wykorzystuje innych dla własnej korzyści.

Taka osoba nie jest w stanie nawiązać prawdziwych przyjaźni. Ponadto ma pełną świadomość tego, co robi i planuje każdy krok, który podejmuje. Nie ma dla niej lekarstwa, chociaż terapia poznawczo-behawioralna może być do pewnego stopnia skuteczna.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Co to jest Breadcrumbing i jak możesz tego uniknąć?

Czy socjopata i psychopata to mordercy?

Z powodu powszechnego braku wiedzy socjopatia i psychopatia są często kojarzone z osobami zdolnymi do popełnienia morderstwa. Jednak zdiagnozowanie tych zaburzeń nie oznacza, że ta osoba jest zdolna do zabicia drugiego człowieka. Z drugiej strony nie oznacza to również, że nie ma przypadków, w których może się to zdarzyć.

Weźmy pod uwagę impulsywność socjopaty i brak empatii psychopaty. W pewnych okolicznościach może to doprowadzić do zabójstwa. Jednak nie wszyscy socjopaci i psychopaci są mordercami; jak również nie wszyscy mordercy mają któreś z tych zaburzeń.

Ani socjopata, ani psychopata nie powinien w nas wzbudzać strachu. Są przecież ludzie, którzy nie mają żadnego z tych dwóch zaburzeń, a mimo to manipulują, mają bardzo mało empatii, są impulsywni i krzywdzą zwierzęta i ludzi.

Wiedza o tego typu aspołecznych zaburzeniach osobowości pomaga nam zrozumieć, dlaczego niektórzy zachowują się w określony sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cajal, M., Irurzún, JI., Nadal, Z., Solimena, N., Widensky, BS., Reyes, P., & Díaz Videla, M. (2018). Psicopatía, criminalidad y maltrato animal. Antrozoología, multidisciplinario campo de investigación, 112-133.
  • Ericksen, L., & do Nascimento, M. C. L. M. (2018). PSICOPATIA, INFÂNCIA E (IR) REVERSIBILIDADE. Revista FIDES9(1), 77-100.
  • Macedo, F. L., & Masnini, L. A. (2019). Psicopatia e sociopatia: uma revisão da literatura. Revista InterCiência-IMES Catanduva1(3), 52-52.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.