Kiedy najlepiej myć zęby?

Chociaż wszyscy zgadzamy się, że zęby należy myć przed pójściem spać, istnieją podzielone opinie co do tego, czy najlepszy moment jest tuż po obiedzie, czy nie.
Kiedy najlepiej myć zęby?

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2022

Wiemy, że mycie zębów jest bardzo ważne, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie. Służy również do eliminowania nieświeżego oddechu i zapobiegania chorobom. Możesz jednak nie mieć pewności, kiedy najlepiej myć zęby, ponieważ niektórzy dentyści mówią nam jedno, a inni zupełnie coś innego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy moment.

Częstotliwość szczotkowania i chodzenia do dentysty

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, aby mieć zdrowe, mocne zęby.

Prawidłowe czyszczenie wymaga przestrzegania rutyny szczotkowania i płukania kilka razy dziennie. Ponadto raz w roku należy udać się do dentysty na głębokie (profesjonalne) czyszczenie.

Jeśli masz pytania dotyczące sposobu mycia zębów, częstotliwości i używania szczoteczki do zębów, dentysta udzieli ci odpowiedzi, których potrzebujesz. Podobnie, może wyjaśnić najlepszą technikę szczotkowania i usuwania resztek jedzenia.

Dentysta.

Jeśli chodzi o częstotliwość, dentysta powie Ci, że:

  • Zęby należy myć 2-3 razy dziennie
  • Szczotkowanie wieczorem jest ważniejsze niż w dzień

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że przez cały dzień zgromadziliśmy pożywienie z naszych posiłków. A po drugie dlatego, że podczas snu produkujemy mniej śliny.

Kiedy jest mało śliny, nasze usta nie są tak czyste i są bardziej podatne na bakterie wytwarzające płytkę nazębną, nadwrażliwość dziąseł, ubytki lub nieświeży oddech.

Bardzo ważne jest, aby zachować spójność w zakresie higieny jamy ustnej i nie zapominać o szczotkowaniu zębów. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni, te kilka minut czyszczenia mogą sprawić, że zęby przednie i trzonowce będą zdrowsze.

Dowiedz się więcej w tym artykule: 6 łatwych domowych sposobów na płytkę nazębną

Działanie bakterii w jamie ustnej

W jamie ustnej żyje około 600 różnych rodzajów bakterii. Niektóre z nich są korzystne i pomagają zachować zdrowie; inne powodują choroby (m.in. zapalenie dziąseł, paradontozę i próchnicę).

Bakterie w ustach.

Do najbardziej szkodliwych należy Streptococcus mutans, bakteria która żywi się żywnością, którą spożywamy, a szczególnie lubi następujące składniki:

  • Węglowodany
  • Sacharoza
  • Glukoza
  • Fruktoza
  • Galaktoza
  • Skrobia
  • Maltoza

Bakterie nieustannie próbują „przyczepić się” do naszych zębów i aby tego uniknąć, bezwzględnie musimy myć zarówno zęby, jak i język. W ten sposób pomagamy w produkcji śliny. Te mikroorganizmy wytwarzają kwasy przez cały dzień, zwłaszcza podczas jedzenia, a nawet po szczotkowaniu.

Musimy powstrzymać rozwój bakterii, uniemożliwiając im znalezienie odpowiedniego środowiska do rozwoju. Szczotkowanie wieczorem to główne narzędzie, które pomaga zapobiegać chorobom.

Z drugiej strony, jeśli pójdziemy spać bez umycia zębów, następnego dnia nasz oddech będzie nie do zniesienia. Czemu? Ponieważ jedzenie, które spożyliśmy wieczorem, rozkłada się w ustach, a jeśli dodamy do tego zmniejszone wydzielanie śliny…

Efektem końcowym jest cuchnący oddech (w przypadku, gdy wynika to tylko z braku higieny jamy ustnej, a nie z problemów żołądkowych).

Kolejny polecany artykuł: Domowe sposoby na nieświeży oddech

Kiedy lepiej myć zęby: po obiedzie czy przed pójściem spać?

Kobieta myjąca zęby.
Aby zapewnić dobrą higienę jamy ustnej, należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie.

Wiele osób kładzie się spać zaraz po tym, jak skończą jeść. Poza tym, że jest to błąd pod względem trawienia (żołądek trawi pokarm co najmniej dwie godziny), jest to również błąd pod względem czystości jamy ustnej i jej stanu zdrowia.

Niektórzy ludzie mają zwyczaj mycia zębów, gdy tylko skończą jeść, a inni czekają, aż pójdą spać. Jak ze wszystkim, istnieją sprzeczne opinie.

Po jedzeniu

Ci, którzy twierdzą, że mycie zębów zaraz po jedzeniu nie jest dobrym pomysłem, argumentują, że podczas spożywania posiłków pH jamy ustnej znacznie spada. Powrót do normalnego poziomu zajmuje więc trochę czasu.

Kwas jednak demineralizuje zęby i powoduje problemy z wrażliwością poprzez odsłonięcie zębiny. Wszystkie zęby są zagrożone przez kontakt z kwasem zawartym w pożywieniu, co może je uszkodzić.

Przed pójściem spać

Z drugiej strony są tacy, którzy mówią odwrotnie, że szczotkowanie po obiedzie jest lepsze niż przed pójściem spać, ponieważ pasta do zębów dostarcza fluoru, który wzmacnia zęby. Jednak jest tu wyjątek, to nie działa, kiedy jemy kwaśne jedzenie.

W takim przypadku mówią, że należy odczekać około pół godziny lub spłukać usta wodą, aby ułatwić sobie zadanie.

Jednocześnie odkryto, że gdy tylko skończymy jeść, w jamie ustnej zachodzi proces zwany autolizą , który w naturalny sposób oczyszcza usta, język i tkanki miękkie.

Jeśli poczekasz na ten „właściwy” moment na umycie zębów, skorzystasz z równowagi pH, a z drugiej strony z naturalnej higieny. I jakby tego było mało, pozwolisz żołądkowi dobrze strawić pokarm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.