Kiedy mężczyźni i kobiety przestają rosnąć?
Kiedy mężczyźni i kobiety przestają rosnąć? To pytanie pada częściej niż może nam się wydawać i jest często bardzo ważne dla rodziców. Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby poznać na nie odpowiedź!
Rodzice często pytają pediatrów kiedy mężczyźni i kobiety przestają rosnąć. Zainteresowanie tym tematem zaowocowało licznymi badaniami, które biorą pod uwagę nie tylko kwestie genetyczne, ale również takie zmienne jak aspekty geograficzne i społeczno-ekonomiczne.
Jeden z wzorców, który udało się ustalić podczas tych badań, wskazuje na to, że płeć ma znaczenie. Ogólnie rzecz biorąc, dziewczynki rozwijają się wcześniej niż chłopcy. Już w okolicach 8. roku życia mogą pojawiać się u nich odmiany hormonów, które nie występują u chłopców aż do 10. roku życia.
Taka różnica wynosząca około dwa lata wpływa na dalsze występowanie różnic w procesie dorastania. Właśnie dlatego w nauczaniu w okresie nastoletnim pojawia się moment, w którym różnice te stają się bardzo wyraźne pośród uczniów chodzących do jednej klasy.
Wracają do klasy na początku nowego roku szkolnego i nagle wydaje się, że przez wakacje urosły jedynie dziewczynki, a ich ciała znacząco się zmieniły. Ich biodra są bardziej zaakcentowane, a ich piersi są wyraźniej zarysowane.
Często w kolejnym roku to chłopcy wrócą do klasy po wakacjach z większymi mięśniami i staną się wyżsi od dziewczynek.
Dlaczego rośniemy?
Fakt, że ludzie rosną, stanowi część naszej ewolucji i rozwoju. To proces fizjologiczny, który pojawia się stopniowo, gdy wydłużamy nasze kości, przybieramy na wadze i osiągamy dojrzałość.
Najbardziej zauważalny skoki wzrostu pojawiają się w pierwszym roku życia, między 5. a 7. rokiem życia, a później w okresie nastoletnim. Jest on znany jako skok wzrostu w wieku młodzieńczym i stanowi ostatni moment gwałtownego wzrostu u mężczyzn i kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że trwa on od 10. do 19. roku życia.
Etapowi temu towarzyszą inne zmiany natury emocjonalnej i fizycznej. Równolegle z przyspieszonym wzrostem kości pojawia się rozwój krtani. Z tego powodu głos staje się bardziej intensywny i głęboki.
Oprócz tego mięśnie stają się lepiej zdefiniowane, a na organach płciowych, twarzy i innych częściach ciała zaczyna pojawiać się owłosienie. Wydaje się, że w przypadku kobiet początek menstruacji wyznacza rytm, który stopniowo spowalnia. Od tego momentu rosną jeszcze od 2,5 do 5 cm.
W tym okresie rosną wzwyż. Chociaż nie każda kobieta kończy się wtedy rozwijać, to przynajmniej zbliża się do swojego maksymalnego wzrostu. Przyjmuje się, że kobiety przestają rosnąć w okolicy od 14. do 16. roku życia. W przypadku mężczyzn granica ta rysuje się między 16. a 18. rokiem życia.
Co więcej, u mężczyzn okres wzrostu może trwać jeszcze dłużej. Niektórzy z nich rosną, chociaż raczej niewiele, do 21. roku życia. I zawsze o wiele wolniej niż w okresie dojrzewania. Rozwój masy mięśniowej trwa aż do 24. roku życia.
Może Cię również zainteresować: 4 nawyki wpływające na rozwój mózgu u dziecka
Jakie czynniki wpływają na to kiedy przestajemy rosnąć?
Wzrost, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Jednak inne kwestie również odgrywają ważną rolę.
Wzrost osiągany przez ludzi wiąże się również z jakością ich diety oraz snu. Zdrowa i zrównoważona dieta będzie dostarczała organizmowi witamin, które są niezbędne do właściwego rozwoju kości i mięśni.
Ale w jaki sposób sen wpływa na nasz wzrost? Kiedy śpimy, nasz organizm produkuje hormony, w tym hormon wzrostu: somatotropinę. To kolejny powód, który przemawia za wyrobieniem w sobie nawyku zaznawania właściwego odpoczynku nocnego, który odpowiada liczbie godzin snu zalecanej dla każdego wieku.
Bezpośredni wpływ na rozwój kości wywierają również inne hormony związane z trzustką. Dlatego też niedoczynność tarczycy, czasami wrodzona, wiąże się z problemami ze wzrostem u dzieci. Zdrowa osoba będzie rosła od momentu swojego poczęcia.
Zauważamy to w sposób naturalny w domu, gdy zmienia się rozmiar naszych ubrań lub butów. Jeśli wzrostu zatrzyma się przed czasem lub w nietypowy sposób, musisz zabrać syna lub córkę do lekarza, który będzie w stanie zbadać jej lub jego stan.
Przeczytaj również: Jak poprawić wieczorną rutynę, by uzyskać lepszy sen?
Czy można pobudzać wzrost?
Niektórzy lekarze twierdzą, że można stymulować wzrost mężczyzn i kobiet, jeśli tylko zacznie się to robić przed rozpoczęciem okresu dojrzewania lub na jego początku. Właśnie dlatego zalecają przyjmowanie suplementów z białkiem i multiwitamin.
Czynią to, aby pomóc nastolatkom, bez względu na ich płeć, osiągnąć lepszą posturę od tej, na którą mieliby szansę jedynie ze względu na swoje predyspozycje genetyczne.
Inni z kolei wierzą w działanie terapii hormonalnych lub uprawianie sportu. Chociaż przekonanie, że gra w koszykówkę lub pływanie sprawią, że ktoś zyska dodatkowe centymetry jest błędne, to takie praktyki nadal są zalecane.
W końcu aktywność fizyczna jest niezbędna do cieszenia się dobrym zdrowiem i osiągnięcia właściwej równowagi między ciałem a umysłem.
Chociaż oczywiście czynniki genetyczne odgrywają kluczową rolę we wzroście, to warto zachęcać do uprawiania sportu i tworzenia dobrych nawyków związanych ze snem. Oprócz tego nie można zapominać o przestrzeganiu właściwie zbilansowanej diety.
Co może wpływać na to kiedy mężczyźni i kobiety przestają rosnąć?
Za zaburzenia wzrostu odpowiadają zazwyczaj choroby przewlekłe, takie jak zaburzenia pracy nerek, wątroby, układu pokarmowego, choroby serca, czy inne schorzenia, które dotyczą ośrodkowego układu nerwowego lub kości.
Zahamowanie wzrostu może również pojawiać się w wyniku innych chorób wrodzonych lub hormonalnych, na przykład cukrzycy lub zaburzeń chromosomu X. Znaczącą rolę odgrywają także czynniki społeczno-ekonomiczne, które prowadzą do niedożywienia, zwłaszcza we wczesnych latach dzieciństwa, które są niezwykle istotne w kwestii dalszego rozwoju.
Niedożywienie w pierwszych latach życia oraz przez dłuższy okres czasu determinują maksymalny wzrost. Dzieje się tak nawet jeśli geny dziecka sugerują, że powinno mieć ponadprzeciętny wzrost.
Odwrócenie takiego wpływu wymagałoby regularnych wizyt kontrolnych u lekarza specjalizującego się w kwestiach związanych z rozwojem i wzrostem. Profesjonalista musiałby dogłębnie zbadać dany przypadek i uważnie go pilnować. Chociaż takie działania nie gwarantują wystąpienia wzrostu, to warto je wypróbować.
Na wiek, w którym mężczyźni i kobiety przestają rosnąć, wpływa wiele czynników
Chociaż genetyka rzeczywiście odgrywa kluczową rolę w determinowaniu momentu, w którym przestajemy rosnąć i sposobu, w jaki rośniemy, to wiemy doskonale, że środowisko i odżywianie również odgrywają znaczącą rolę w procesie wzrostu.
Właśnie dlatego UNICEF wydał książeczkę “Child Growth Asessment”, w której zamieszczono wiele przydatnych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania.
W dokumencie tym zamieszczono tabele z przeciętnymi percentylami dla dziewczynek i chłopców. To praktyczny przewodnik, który można wykorzystać do domowego zapisywania i oceniania wzrostu i wagi dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguirre, M., Reyes, Y., Ramírez, M., Lara, M., Briceño, Y., & Paoli, M. (2013). Enfoque Diagnóstico Inicial del Paciente con Talla Baja. Revista Venezolana de Endocrinología y Metabolismo, 11(3), 168-179. Disponible en: http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1690-31102013000300008&lng=es&tlng=es.
- Andrea Contreras, S. (2013). Sueño a lo largo de la vida y sus implicancias en salud. Revista médica Clínica Las Condes, 24(3), 341–349. Disponible en: https://doi.org/10.1016/s0716-8640(13)70171-8
- Barrena, E. G., & Ampuero, J. C. (2019). Traumatologia Y Ortopedia: Generalidades (E. Gomez Barrena & J. Cordero Ampuero, Eds.). Elsevier. Disponible en: https://books.google.at/books?id=D8rSDwAAQBAJ
- Comité Nacional de Medicina del Deporte Infantojuvenil. (2018). Entrenamiento de la fuerza en niños y adolescentes: beneficios, riesgos y recomendaciones. Archivos argentinos de pediatria, 116(6), S82–S91. Disponible en: https://doi.org/10.5546/aap.2018.s82
- Fajardo, U. V. S. (n.d.). La voz en la adolescencia. Sus cuidados. Universidad de la Salud Manuel Fajardo. Disponible en: http://uvsfajardo.sld.cu/la-voz-en-la-adolescencia-sus-cuidados
- Fondo de las Naciones Unidas para la Infancia [UNICEF]. (2012). Evaluación del crecimiento de niños y niñas. Material de apoyo para equipos de atención primaria de la salud. Disponible en: http://files.unicef.org/argentina/spanish/Nutricion_24julio.pdf
- Güemes-Hidalgo, H., Ceñal González-Fierro, M.J., Hidalgo Vicario, M.I. (2017). Pubertad y adolescencia. ADOLESCERE. Revista de Formación Continuada de la Sociedad Española de Medicina de la Adolescencia, 5(1), 7-22. Disponible en: https://www.adolescenciasema.org/ficheros/REVISTA%20ADOLESCERE/vol5num1-2017/07-22%20Pubertad%20y%20adolescencia.pdf
- Kaplowitz, P. B. (2008). Link between body fat and the timing of puberty. Pediatrics, 121 Suppl 3(Supplement_3), S208-17. Disponible en: https://doi.org/10.1542/peds.2007-1813F
- Merino Andréu, M., Álvarez Ruiz de Larrinaga, A., Madrid Pérez, J. A., Martínez Martínez, M. Á., Puertas Cuesta, F. J., Asencio Guerra, A. J., Romero Santo-Tomás, O., Jurado Luque, M. J., Segarra Isern, F. J., Canet Sanz, T., Giménez Rodríguez, P., Terán Santos, J., Alonso Álvarez, M. L., García-Borreguero Díaz-Varela, D., & Barriuso Esteban, B. (2016). Sueño saludable: evidencias y guías de actuación. Documento oficial de la Sociedad Española de Sueño. Revista de neurologia, 63(S02), 1. Disponible en: https://doi.org/10.33588/rn.63s02.2016397
- Organización Panamericada de Salud. (2011). Patrones de crecimiento infantil de la OMS. Disponible en: https://www.who.int/childgrowth/standards/tr_summary_spanish_rev.pdf
- Ponchetti, J., Ponczosznik, D., Filártiga, P., & Testa, N. (2018). Entrenamiento de la fuerza en niños y adolescentes: beneficios, riesgos y recomendaciones. Archivos Argentinos de Pediatria, 116(6). Disponible en: https://doi.org/10.5546/aap.2018.s82
- UNICEF Uruguay. (n.d.). ¿Qué es la adolescencia? Unicef.org. Disponible en: https://www.unicef.org/uruguay/que-es-la-adolescencia
- Romero Sacoto, L. A., Gonzáles León, F. M., Abad Martínez, N. I., Ramírez Coronel, A. A., & Guamán Gañay, M. I. (2020). El zinc en el tratamiento de la talla baja. Revista Universidad y Sociedad, 12(2), 341–349. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2218-36202020000200341