Kiedy konieczna jest operacja przepukliny dysku?
Przepuklina dysku to powszechna patologia, która znacząco wpływa na życie osób na nią cierpiących. Operacja przepukliny dysku jest brana pod uwagę zawsze wtedy, gdy sytuacja ta ma znaczący wpływ na codzienną aktywność pacjenta lub gdy zawiodły inne podejścia.
Obecnie istnieje wiele technik operowania przepukliny krążka międzykręgowego. Wszystko zależy od charakterystyki urazu i pacjenta, a także doświadczenia i preferencji chirurga.
Dzięki tej interwencji jakość życia może ulec poprawie. Operacja przepukliny dysku to jednak nie jest łatwa procedura, a także wiąże się z kilkoma zagrożeniami. W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.
Co to jest przepuklina dysku?
Aby zrozumieć, czym jest przepuklina dysku, musisz najpierw poznać anatomię kręgosłupa. Kręgosłup składa się z kręgów, które są pojedynczymi kośćmi. Pomiędzy nimi znajdują się krążki tkanki chrzęstnej, których funkcją jest amortyzacja uderzenia. Są to krążki międzykręgowe.
Dyski składają się z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego. Pierścień jest najbardziej zewnętrzną częścią otaczającą jądro. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Mayo, przepuklina dysku pojawia się, gdy jądro wystaje na zewnątrz przez rozdarcie pierścienia włóknistego.
Przepukliny mogą wystąpić w dowolnym miejscu kręgosłupa. Dysk może wtedy podrażnić niektóre nerwy. Objawy różnią się w zależności od lokalizacji i nasilenia występu.
Przepukliny dysku są bardzo powszechne. Szacuje się, że dotykają one od 5 do 20 na 1000 osób w wieku poniżej 49 lat. Najczęściej występują w okolicy lędźwiowej lub szyjnej i towarzyszy im ból lub zmiany w ruchliwości i wrażliwości.
Operacja a inne metody leczenia przepukliny dysku
Przed operacją przepukliny dysku stosuje się zwykle różne, mniej agresywne zabiegi. Normalną rzeczą jest rozpoczęcie od środków farmakologicznych, aby złagodzić ból i dyskomfort. Po pierwsze, jeśli ból jest łagodny, zalecane są leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub naproksen.
Jeśli nie można kontrolować bólu za pomocą tego rodzaju leków, można wypróbować kortykosteroidy. Są wstrzykiwane do dotkniętego obszaru, w pobliżu nerwów rdzeniowych. W niektórych przypadkach przepisywane są nawet leki opioidowe.
Problem polega na tym, że te leki mają tendencję do tworzenia tolerancji, uzależnienia i zależności. Ponadto mają wiele skutków ubocznych. Dlatego należy ich używać ostrożnie. Każda metoda leczenia połączona jest również z fizjoterapią i ćwiczeniami spersonalizowanymi.
Kiedy konieczna jest operacja przepukliny krążka międzykręgowego?
Operacja na przepuklinie krążka międzykręgowego staje się jedną z opcji, gdy pozostałe zabiegi zawiodły. Prawda jest taka, że większość pacjentów nie wymaga operacji. Mają tendencję do poprawy po kilku dniach lub tygodniach dzięki odpowiedniemu podejściu medycznemu.
Jeśli jednak objawy utrzymują się miesiącami lub występuje niepełnosprawność, operacja przepukliny dysku jest prawie priorytetem. Niepełnosprawność może być konsekwencją uszkodzenia nerwu przez dysk. Może to mieć wpływ na mobilność lub zdolność kontrolowania zwieraczy.
Ponadto obecnie istnieją różne techniki operowania przepukliny krążka międzykręgowego. W niektórych przypadkach można rozważyć interwencję techniką minimalnie inwazyjną, z małymi nacięciami i szybszym powrotem do zdrowia. Zwykle daje to bardzo dobre wyniki.
Przygotowanie do operacji przepukliny dysku
Aby zdecydować się na operację przepukliny krążka międzykręgowego, pacjent musi być świadomy zagrożeń i środków ostrożności przed operacją. Zaleca się przyjęcie zdrowych nawyków.
Na przykład idealną rzeczą jest, aby pacjent schudł i zadbał o formę jeszcze przed operacją. Nadwaga może obciążać kręgosłup bardziej niż normalnie. Dlatego proces powrotu do zdrowia może trwać dłużej o osób otyłych.
Wzmacnianie mięśni pleców zalecane jest przy każdym schorzeniu dotyczącym kręgosłupa. Ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem specjalisty, aby uniknąć pogorszenia uszkodzenia.
Podobnie jak w przypadku każdej innej operacji, ważne jest, aby rzucić palenie. Tytoń zwiększa ryzyko powikłań chirurgicznych, a także zakłóca proces gojenia.
To może Cię zainteresować: Przepuklina dysku – naturalne metody leczenia
Jakie są możliwości operowania przepukliny krążka międzykręgowego?
Jak wyjaśniliśmy w artykule, obecnie istnieje wiele możliwości operacji przepukliny krążka międzykręgowego. W kolejnych sekcjach wyjaśnimy, jakie są główne techniki i na czym polegają.
Operacja przepukliny dysku przez dyskektomię
Dyskektomia jest najczęściej stosowaną techniką operacji przepukliny krążka międzykręgowego. Polega na wyeliminowaniu uszkodzonej części dysku lub całego dysku. Gdy problem dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa, przeprowadza się ją z dostępu przedniego.
W takim przypadku wykonuje się małe nacięcie z przodu szyi i usuwa się krążek. Przestrzeń, którą pozostaje, należy wypełnić, w większości przypadków zastępując ją małym korkiem kostnym. Można również użyć sztucznego krążka.
Laminoplastyka i laminektomia
Laminoplastyka to technika stosowana do operacji przepukliny krążka na szyi. Polega na otwarciu przestrzeni w obrębie kanału kręgowego za pomocą swoistego zawiasu. Chodzi o to, aby stworzyć więcej miejsca na przepuklinę dysku, a tym samym złagodzić objawy.
Laminektomia polega na przycięciu lub usunięciu dotkniętej części kręgu. W ten sposób możliwe jest rozszerzenie przestrzeni w kanale kręgowym i zmniejszenie nacisku na rdzeń kręgowy, a także stworzenie większej przestrzeni dla nerwów.
Korpektomia szyjna
Korpektomia szyjna jest podobna do poprzedniej techniki. Jest to proces, w którym usuwa się część kręgu, ale także część sąsiednich krążków międzykręgowych. Podejmowana jest próba stabilizacji kręgosłupa za pomocą metalowych płytek, śrub lub przeszczepów kostnych.
Fuzja kręgosłupa
Fuzja kręgosłupa jest również często stosowaną techniką operowania przepukliny krążka międzykręgowego. Polega na połączeniu dwóch kręgów, w których znajduje się przepuklina krążka. Można do tego użyć wielu rodzajów narzędzi, jak w przypadku korpektomii.
Powrót do zdrowia po operacji
Operacja przepukliny dysku ma stosunkowo krótki czas rekonwalescencji. Większość ludzi wraca do domu dzień po zabiegu. Jednak ważne jest, aby w następnym miesiącu unikać pewnych czynności.
Na przykład wykonywanie bardzo forsownych ćwiczeń lub podnoszenie ciężkich przedmiotów. Nie zaleca się również prowadzenia samochodu lub siedzenia przez bardzo długi czas. Kucanie również nie jest korzystne dla regeneracji.
Można jednak wskazać program rehabilitacji, który sprzyja szybszemu wyzdrowieniu i poprawie mobilności.
Możesz być zainteresowany: Czy ćwiczenia mięśni rdzenia pomagają na ból w dole pleców?
Zagrożenia i powikłania po operacji na przepuklinie dysku
Operacja przepukliny dysku jest czymś, co u zdecydowanej większości pacjentów jest bardzo korzystne. Ryzyko powikłań jest niskie, a pacjenci zwykle zauważają wyraźny wzrost jakości życia.
Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych komplikacji. Na przykład mogą wystąpić infekcje lub krwawienia, szczególnie u pacjentów w podeszłym wieku. Pojawia się również zwłóknienie pooperacyjne, które utrudnia odzyskanie sprawności ruchowej.
Pacjent może też nie czuć się usatysfakcjonowany po zabiegu. Zwykle występuje to u osób, u których uszkodzenie przed operacją nie było dobrze rozpoznane. Ponieważ nie ma wyraźnych oznak, że objawy były spowodowane uciskiem nerwu, objawy utrzymują się, a zabieg uznaje się za niepowodzenie.
Przepuklina dysku zwykle poprawia się na skutek leczenia
Chociaż operacja przepukliny dysku jest dobrym rozwiązaniem, prawda jest taka, że większość pacjentów nie wymaga operacji. Po leczeniu i terapii objawy zwykle ulegają znacznej poprawie.
Jeśli jednak ta procedura jest stosowana, pacjent musi być świadomy wszystkich zagrożeń i możliwych powikłań. Zwykle jednak wyniki są dobre, a jakość życia pacjenta poprawia się.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Torres Huartazaca, Jairo Patricio, and Paola Andrea Torres Yanza. “Prevalencia de hernias discales en columna lumbar mediante resonancia magnética nuclear de pacientes de consulta externa del departamento de imagenologia del hospital” José Carrasco Arteaga”, marzo-agosto 2014.” (2014).
- Piñeiro Rodríguez, José Carlos. “Eficacia de la fisioterapia en la lumbalgia crónica secundaria a hernia discal: ejercicio terapéutico vs manipulación vertebral.” (2018).
- Gallardo, Ángel Jesús Lacerda, et al. “Discectomía simple y discectomía más fusión con discos de polimetilmetacrilato para el tratamiento de la hernia discal cervical.” Revista Cubana de Neurología y Neurocirugía 9.1 (2019): 1-17.
- Neyra, Horacio Tabares, et al. “Hernia discal lumbar, una visión terapéutica.” Revista Cubana de Ortopedia y Traumatología 30.1 (2016): 27-39.