Jak wybrać się na kemping po raz pierwszy - 6 wskazówek
Wyjazd na kemping może być doskonałą okazją do odkrycia nowego sposobu na odłączenie się od codzienności. Istnieje wiele zalet biwakowania, czy to z rodziną, z przyjaciółmi, czy we dwoje. Damy Ci więc kilka wskazówek, jak wybrać się na kemping po raz pierwszy i sprawić, byś miała niezapomniane wrażenia.
Jak wybrać się na kemping po raz pierwszy
Twoje wrażenia z kempingu mogą być niesamowite i niezapomniane. Dodatkowo może się okazać początkiem zdrowej tradycji, która będzie często powtarzana.
1. Wybierz odpowiednie miejsce
Jeśli to Twój pierwszy raz, zalecamy wybranie miejsca w pobliżu domu. Nie tylko ze względu na każdą ewentualność, ale także po to, by dowiedzieć się, czy biwakowanie jest odpowiednie właśnie dla Ciebie.
Z drugiej strony postaraj się, aby było to miejsce oferujące pewne udogodnienia. Poszukaj informacji na temat tego, co możesz tam robić. Sprawdź na przykład czy w pobliżu są jakieś szlaki turystyczne.
2. Sprawdź sprzęt i wyposażenie
Dowiedz się, co oferuje kemping, aby nie zabierać dodatkowych rzeczy. Na przykład, jeśli jest tam dostępny grill, nie musisz już zabierać go z domu. Kluczem jest zabranie tylko niezbędnych rzeczy.
Oto podstawowa lista, od której warto zacząć:
- Namiot. Może być jeden do spania, a drugi do jedzenia i spędzania dnia. Ten drugi znajduje zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy grupa jest liczna lub gdy podróżujesz z dziećmi.
- Przybory toaletowe: ręczniki, papier toaletowy i lekarstwa.
- Kuchenka gazowa, przenośna lodówka, zapalniczka, worki na śmieci, otwieracz do puszek.
- Oświetlenie i zapas odpowiednich baterii.
- Noże, liny i multi narzędzie.
- Łopatka i młotek do wbijania śledzi.
- Śpiwór i poduszka.
- Apteczka pierwszej pomocy.
- Kompas i GPS.
3. Przetestuj namiot w domu
Sprawdź, czy możesz złożyć namiot bez problemów, czy nie brakuje Ci elementów i czy masz wszystkie niezbędne narzędzia do jego złożenia. Gdy będzie gotowy, możesz sprawdzić, czy jest odpowiedni dla liczby osób w grupie.
4. Zapoznaj się z otoczeniem
Nie możesz po prostu pić wody z natury, dlatego zawsze należy zapewnić sobie własną wodę pitną. Aby to zrobić, należy gotować wodę przez 10 do 20 minut lub wyposażyć się w filtr do uzdatniania wody.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas rozpalania ognia. Zwłaszcza w okresach wysokich temperatur, kiedy ogniska są zabronione ze względu na zagrożenie pożarowe.
Jeśli rozpalasz ogień, trzymaj go z dala od namiotu.[/atomik-in-text].
5. Rozwiń dobre nastawienie
Zachowaj pozytywne nastawienie do tego nowego doświadczenia. Unikaj niepotrzebnego narzekania i staraj się spędzić czas jak najlepiej.
Postaraj się o dobrze dobrane towarzystwo. Spędzicie ze sobą dużo czasu i najlepiej byłoby, gdyby wszyscy uczestnicy nadawali się do tego typu aktywności.
6. Pomyśl o jedzeniu
Konserwy, owoce i surowe warzywa to zwykle najlepszy wybór. Warto też dobrze wykorzystać grilla, który pozwoli na przygotowanie grillowanego mięsa czy hamburgerów, które można podawać z sałatkami.
Przeczytaj też: Babcia podróżująca z plecakiem: zwiedza świat od 65 roku życia
Dlaczego warto jechać na kemping?
Zawsze jest wiele powodów, by połączyć się z naturą. Fizyczne, psychiczne i społeczne korzyści biwakowania są istotne i tutaj dzielimy się nimi z Tobą.
Zostaw stres w domu
Według niektórych naukowych publikacji stres w miastach wyraża się nadmiernym zmęczeniem w obliczu możliwych zagrożeń życia codziennego. Kiedy ta reakcja staje się nawykiem, powoduje przeciążenie organizmu, które z czasem przyniesie problemy zdrowotne.
Wyjazd na kemping może dać nam szansę na kilkudniowe oderwanie się od rytmu życia, który prowadzimy. Nie ma lepszego harmonogramu niż ten ustalony przez naturę.
Luksusy i usługi hotelowe przestają mieć znaczenie, gdy otwieramy drogę do nowych doznań, w których prostocie tkwi spokój ducha, którego tak bardzo potrzebujemy. Komfort przejdzie przez zmysły, ciszę i znajdziesz się w kontekście, który nie dopuszcza hałasu.
Połączenie z naturą
Bycie na łonie natury to jedno z najzdrowszych połączeń, jakie możesz nawiązać ze środowiskiem. Krajobraz może przekazać ciszę i spokój. Bez rozpraszaczy technologicznych i bez ustalonych z góry rozkładów opracowanych przez hotel. Jedyne, co możemy zrobić, to cieszyć się tym, co nas otacza: morzem, rzeką, górami, rozgwieżdżonym niebem i czystym powietrzem.
Dzielenie się z innymi
Wyjazd na kemping sprzyja pielęgnowaniu zdrowych więzi z naszymi towarzyszami. Bez ekranów pomiędzy osobami, środowisko zaprasza nas do spojrzenia na siebie twarzą w twarz, rozmowy, zabawy i lepszego poznania się. Zacieśniają się więzy miłości.
Oszczędzanie na wakacjach
Istnieje duża różnica w cenach między hotelem a kempingiem. Chociaż koszt jest zgodny z usługami oferowanymi przez każdy typ zakwaterowania, kemping zawsze będzie bardziej ekonomiczny.
Doświadczenie jest tego warte, nawet jeśli nie jesteś przyzwyczajony do biwakowania. Obecnie kempingi są bardzo dobrze wyposażone i oferują podstawowe udogodnienia.
Inną opcją jest udanie się w bardziej odległe miejsca. Możesz potrzebować trochę więcej doświadczenia. Jeśli jest to Twój pierwszy raz, sugerujemy wybranie miejsc, które zapewniają podstawowe potrzeby.
Popraw swoje zdrowie
Sam fakt przebywania na łonie natury i oddychania świeżym powietrzem stanowi ważną korzyść dla zdrowia. Jeśli dodamy do tego spacery, jogę, pływanie, jogging i inne sporty na świeżym powietrzu, zestaw będzie kompletny.
Z drugiej strony, kemping bez intensywnych zajęć, przynosi korzyści dla zdrowia psychicznego. Radość z dobrej lektury z bryzą pieszczącą twarz przyniesie poczucie niezaprzeczalnego dobrego samopoczucia.
Przeczytaj również: Bezpieczne podróżowanie za granicę – 12 wskazówek
Nie bój się, że będziesz się nudzić
Żadnej nudy podczas biwakowania! Oto nasze sugestie dotyczące rekreacji, gdy wybierasz się na kemping po raz pierwszy:
- Szarady lub kalambury: klasyka dla młodszych i starszych. Polega na wykonywaniu gestów w celu zdefiniowania przedmiotu, nazwy filmu lub postaci, którą reszta zespołu ma odgadnąć.
- Simon mówi: jedna osoba to Simon i wydaje polecenia reszcie grupy. „Simon mówi, skacz na jednej nodze, gwiżdżąc i klaszcząc”. Ale jeśli rozkaz jest wydany bez wyrażenia „Simon mówi”, polecenia nie należy wykonywać.
- Zakazane słowa: wyznacza się ankietera i kogoś, kto odpowie na jego pytania, z zastrzeżeniem, że nie może powiedzieć „tak, nie, biały, czarny”.
- Poszukiwanie skarbów lub podchody: jest to gra, która wymaga planowania. Dzień przed wyprawą jeden z członków grupy zostawia po drodze wskazówki w postaci zagadek.
- Gry planszowe i karciane: Gra w karty to ulubione zajęcie wielu osób. Jeszcze większą dozę dobrej zabawy mogą zapewnić gry planszowe.
Kemping to wyjątkowe i niezbywalne doświadczenie, którego każdy powinien kiedyś zaznać. Jeśli będziemy pamiętać o tych zaleceniach, możemy spędzić kilka wspaniałych dni, które będą bardzo korzystne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garrido, D. C., & Carnicer, J. G. (2012). El desarrollo artístico en las colonias y campamentos de verano. Artseduca, (2), 58-67. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3948958
- Henderson, K. A., Bialeschki, M. D., & James, P. A. (2007). Overview of camp research. Child and adolescent psychiatric clinics of North America, 16(4), 755-767. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1056499307000582
- Mubi Brighenti, A., & Pavoni, A. (2019). City of unpleasant feelings. Stress, comfort and animosity in urban life. Social & Cultural Geography, 20(2), 137-156. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14649365.2017.1355065