Katar sienny — zwalcz go na 10 skutecznych sposobów

Katar sienny, znany również jako alergiczny nieżyt nosa, jest bardzo dokuczliwym stanem, który dotyka wielu ludzi. Co możesz zrobić?
Katar sienny — zwalcz go na 10 skutecznych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2021

Katar sienny, lepiej znany jako alergiczny nieżyt nosa, odnosi się do zestawu objawów wywołanych reakcją organizmu na między innymi pyłki, kurz, zimno. Przypadłość może być sporadyczna, chociaż niewielka liczba osób cierpi na nią przez cały rok. Według Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii, katar sienny to schorzenie, które dotyka 8% obywateli USA.

Chociaż objawy mogą się różnić w zależności od osoby, wyspecjalizowana witryna Medline Plus informuje, że często występuje kichanie, zatkany nos i swędzenie skóry. Powoduje również łzawienie oczu, swędzenie gardła i wyciek z nosa.

Katar sienny — środki zaradcze

Aby kontrolować objawy kataru siennego, często zaleca się stosowanie leków w połączeniu ze zmianą stylu życia. Lekarze często przepisują leki przeciwhistaminowe, krople do oczu i zastrzyki przeciwalergiczne. Niezbędna jest też konsultacja lekarska.

Po otrzymaniu zaleceń od lekarza i tylko wtedy, gdy je zatwierdzi, możesz również zastosować naturalne środki jako uzupełnienie, które pomoże kontrolować dyskomfort dzięki właściwościom niektórych roślin. Oto kilka opcji.

1. Pokrzywy

Pokrzywa
Choć skuteczność pokrzywy nie została udowodniona, często stosuje się ją w przypadku nieżytu nosa.

Według tradycyjnej medycyny roślina ta ma zdolność blokowania negatywnych skutków histaminy u osób uczulonych na pyłki. Jednak nie ma dowodów na tę interakcję. Badanie przeprowadzone przez naukowców z National College of Naturopathic Medicine (1989) stwierdza, że pokrzywa wykazała pozytywne wyniki w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa, chociaż nie były one jednoznaczne.

Jeśli zdecydujesz się go spożywać, jedną z możliwości jest przyjmowanie dwóch naparów dziennie lub jedzenie zup z pokrzywy. Można ją też przyjmować w postaci kapsułek, ekstraktu lub środka homeopatycznego.

2. Miód pszczeli

Ta żywność, którą dają nam pszczoły, ma wiele zalet zdrowotnych, a także jest alternatywą dla szkodliwego dla zdrowia cukru. Jedna z jego właściwości jest wymieniana przez czasopisma medyczne jako możliwe leczenie objawów przeziębienia i kaszlu.

Pomimo tego, że jest to bardzo smaczna żywność i polecana na alergie, badania nie dowodzą tego jeszcze w wystarczającym zakresie. Należy jednak zauważyć, że nowsze badania opublikowane w Annals of Allergy, Asthma & Immunology stwierdzają, że może on być przydatny w zwalczaniu alergii. Annals of Saudi Medicine stwierdza, że miód może być skuteczny w zwalczaniu kataru siennego.

W każdym razie warto wiedzieć, że miodu nie można podawać małym dzieciom, ponieważ może to spowodować zatrucie jadem kiełbasianym.

3. Zielona herbata

Ten cudowny napój ma tak wiele zalet, że wszyscy powinniśmy codziennie pić przynajmniej jedną zieloną herbatę. W takim przypadku napar ten zapobiega wytwarzaniu histaminy i łagodzi objawy kataru siennego. Potwierdzają to badania opublikowane w Journal of Physiology and Biochemistry.

Możemy spokojnie pić dwie filiżanki dziennie. Ogólnie odradza się łączenie jej z posiłkami, aby nie utrudniała przyswajania innych składników odżywczych.

4. Lukrecja

Lukrecja jest uważana za korzystną w leczeniu problemów, takich jak alergiczny nieżyt nosa, dzięki jej właściwościom przeciwzapalnym, które udowodniono w badaniu opublikowanym w Antioxidants.

Przed spożyciem należy wziąć pod uwagę, że może podnosić ciśnienie krwi, dlatego nie jest zalecana dla osób z nadciśnieniem. Może być przyjmowana w postaci naparu lub tabletki.

5. Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe, takie jak cytryny, pomarańcze, grejpfruty czy mandarynki są bogate w witaminę C, która jest naturalnym środkiem przeciwhistaminowym, co potwierdzają badania opublikowane w Journal of American College of Nutrition.

Dobrą opcją jest spożywanie ekologicznych owoców cytrusowych, dzięki czemu możesz również używać ich skórek w sokach, koktajlach, naparach, sałatkach, deserach itp. Wykorzystaj wszystkie ich zalety!

6. Aloes

Aloes.
Oprócz tradycyjnych zastosowań na zmiany skórne aloes może być przydatny w przypadku kataru siennego.

Roślina ta zyskuje coraz większą popularność dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym i upiększającym. Zewnętrznie łagodzi i nawilża skórę, nie przetłuszczając jej, jednocześnie powoduje jej gojeni. Wewnętrznie łagodzi stany zapalne i udrożnia zatkany nos, a także pomaga poprawić pracę jelit. Wszystkie te korzyści zostały szczegółowo opisane w badaniu z 2011 roku opublikowanym przez Vertientes Journal of the Health Sciences.

Możesz uprawiać go w domu lub kupić łodygi aloesu. Możliwe jest również użycie żelu w sokach i koktajlach, aby ukryć jego teksturę i smak.

7. Kombucha

Kombucha to naturalnie sfermentowany napój z cytryną, cukrem trzcinowym i fermentem z galaretowatą kolonią bakterii i drożdży. Ten domowy środek pomoże zwalczyć katar sienny, a także ogólnie problemy z oddychaniem i zaparcia.

Jest to powszechna alternatywa w medycynie tradycyjnej, ale nie poparta dowodami naukowymi. Chociaż można ją zrobić w domu, nie jest to zalecane dla osób niemających w tej dziedzinie doświadczenia, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie preparatu. Biorąc to pod uwagę, lepiej jest kupować je już wyprodukowane w sklepach ze zdrową żywnością.

8. Kurkuma

Ta przyprawa jest tak wszechstronna, że zyskała miano niemal naturalnego leku. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwutleniająco, wspomagająco na trawienie i wiele innych rzeczy.

W tym przypadku może być skuteczna w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa, zgodnie z wyspecjalizowanego serwisu WebMD. Kilka badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazało, że działanie kurkumy wynika z blokowania immunoglobuliny E, ale nie zostało to jeszcze udowodnione w przypadku ludzi.

Można ją przyjmować w formie tabletek lub kapsułek, lub dodawać w niewielkich ilościach do wszelkiego rodzaju gulaszu, zup, kremów, koktajli, makaronów, ryżu itp. Jej smak nie jest zbyt mocny, ale na pewno nada apetyczny kolor naszym potrawom.

9. Echinacea

Echinacea to roślina lecznicza, która może wzmocnić układ odpornościowy osoby, która w mniejszym lub większym stopniu cierpi na skutki wszelkiego rodzaju alergii. Jej właściwości antybiotyczne poprawiają reakcję organizmu na te czynniki zewnętrzne. Jest to zgodne z badaniem opublikowanym w Phytotherapy Research.

Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem przed spożyciem tego zioła, zwłaszcza jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki. Nie należy również przedłużać jej spożycia bez konsultacji z profecjonalistą.

10. Świetlik

Świetlik jest naturalnym lekarstwem na oczy i wszystkie związane z nimi schorzenia. W przypadku kataru siennego pomaga zwalczyć dyskomfort oczu, taki jak zaczerwienienie czy ciągłe łzawienie. Może być stosowany jako środek zaradczy, jako krople do oczu lub połączenie obu tych opcji.

Katar sienny — kontakt z profesjonalistą

Czy cierpisz na objawy kataru siennego? Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to skonsultować się z profesjonalistą. Wtedy kurację zaleconą przez lekarza można uzupełnić o wymienione powyżej naturalne opcje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.