Kamienie migdałkowe - skuteczne domowe rozwiązania
Kamienie migdałkowe mogą stać się uciążliwym problemem. Aby im zapobiegać i skutecznie je eliminować, konieczne jest wzmocnienie nawyków higieny jamy ustnej. Poza tym istnieją pewne środki pielęgnacyjne i naturalne, które mogą pomóc. Ważne jest, aby interweniować w odpowiednim czasie, ponieważ ich nagromadzenie może prowadzić do dyskomfortu, takiego jak nieświeży oddech lub trudności w połykaniu.
Na czym polega ten powszechny problem? Cóż, kamienie migdałkowe to małe masy tkanki, które zwykle znajdują się w tylnej części gardła, bezpośrednio w migdałkach podniebiennych. Zwykle powstają przez nagromadzenie resztek jedzenia i rozwój bakterii.
Chociaż na początku pozostają niezauważone, z czasem powodują obrzęk, ból, uczucie zatkania gardła i problemy z halitozą. Jednak niektóre strategie pomagają zapobiegać ich powstawaniu i promować ich leczenie.
Kamienie migdałkowe – co warto wiedzieć?
Kamienie migdałkowe są również znane jako „tonsilloliths”. Są to formacje, które powstają w wyniku zwapnienia różnych substancji w fałdach migdałków podniebiennych. Mówiąc dokładniej, składają się one z cząstek pokarmu, bakterii, śluzu i martwych białych krwinek, które są zatrzymywane w tym obszarze.
Są różnej wielkości, prawie zawsze małe, ale mogą osiągać wielkość ziarnka grochu. Często są widoczne gołym okiem jako biała lub żółtawa masa. Czasami jednak znajdują się w głębokiej tkance migdałków, co utrudnia ich wykrycie.
Istnieją jednak pewne objawy kliniczne, które pomagają podejrzewać ten problem. Wśród nich wyróżniamy:
- Nieprzyjemny oddech
- Ból ucha
- Ból gardła
- Stan zapalny migdałków
- Trudności w połykaniu jedzenia
- Uczucie niedrożności w gardle
W większości przypadków migdałki oczyszczają się same. Co więcej, kamienie migdałkowe znikają wraz z wdrożeniem dobrych nawyków higienicznych i niektórych domowych środków zaradczych. Jeśli jednak staną się uporczywe lub bolesne, jako rozwiązanie lekarz może zasugerować wycięcie migdałków.
Jest to chirurgiczne usunięcie migdałków, które jest zarezerwowane tylko dla tych przypadków, w których kamienie nie znikają po zastosowaniu innych środków. Proces jest ambulatoryjny, ale może powodować krwawienie pooperacyjne. Dlatego pacjent wymaga szczególnej opieki.
Przeczytaj również: Ostre zapalenie migdałków – jak je wyleczyć?
Środki zapobiegające kamieniom migdałkowym
Zanim dowiesz się, jak wyeliminować kamienie migdałków w domu, dobrze jest podkreślić zdrowe nawyki, które mogą pomóc im zapobiegać. Jeśli chodzi o te, warto wyjaśnić, że wszystkie powinny być wdrażane razem, ponieważ jedna rzecz nie przyniesie długoterminowych efektów.
Wzmocnij higienę jamy ustnej
Niewątpliwie ważną rolę w profilaktyce kamieni migdałków odgrywają właściwe nawyki higieny jamy ustnej. Zarówno szczotkowanie, jak i nitkowanie zębów pomagają usunąć bakterie i resztki jedzenia, które mogą przyczynić się do tego problemu.
Ann Bell, ekspertka otolaryngologii, sugeruje mycie zębów po każdym posiłku. Wskazuje również na znaczenie szczotkowania języka, używania nici dentystycznej i uzupełniania płynami do ust bezalkoholowymi.
Użyj skrobaczki do języka
Chociaż szczotkowanie języka jest dobrą opcją usuwania kamienia nazębnego, który gromadzi się na jego powierzchni, skrobaki wyróżniają się skutecznością w tym zadaniu. W badaniu udostępnionym w Journal of Periodontology instrument ten wykazał lepsze wyniki w usuwaniu lotnych związków siarki z języka.
Uważaj na swoją dietę
Nawyki żywieniowe mogą poprawić lub pogorszyć sytuację w przypadku kamieni migdałków. Podczas gdy niektóre pokarmy pomagają zachować zdrowie jamy ustnej i migdałków, inne zwiększają ryzyko infekcji, nieświeżego oddechu i złogów.
Tak jest w przypadku pokarmów bogatych w cukier, które karmią bakterie jamy ustnej i prowadzą do produkcji substancji kwaśnych, które wpływają na mikrobiotę jamy ustnej. Jego obfite spożywanie zwiększa ryzyko powstawania kamienia nazębnego, płytki bakteryjnej i próchnicy.
Regularne wizyty u dentysty
Regularne wizyty u dentysty to środek zapobiegawczy, którego nie można przeoczyć. Najlepiej byłoby, gdyby wizyty były powtarzane co 6 miesięcy lub wcześniej, jeśli wymaga tego specjalista. W gabinecie dentystycznym ekspert przeprowadzi głębsze oczyszczenie jamy ustnej i oceni, czy nie występują powikłania związane z migdałkami.
Jak wyeliminować kamienie migdałkowe w domu?
Ogólnie kamienie migdałków nie wymagają specjalnego leczenia poza nawykami higienicznymi. Po pewnym czasie prawie zawsze same znikają. Jeśli jednak zauważysz ich obecność, niektóre domowe sposoby mogą pomóc w ich wyeliminowaniu. Opcje są następujące.
Płukanie z octu jabłkowego
W medycynie ludowej ocet jabłkowy uważany jest za adiuwant zmniejszający obecność bakterii w jamie ustnej. W związku z tym niektóre badania sugerują, że ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, które sprzyja eliminacji bakterii jamy ustnej, takich jak bakterie S. aureus w jamie ustnej . Mimo to potrzebne są dalsze badania.
W każdym razie należy zauważyć, że nie można go używać w stanie czystym. Najlepiej rozcieńczyć jedną łyżkę stołową (10 mililitrów) w szklance ciepłej wody (200 mililitrów). Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nim kwasy wiążą się z trwałym uszkodzeniem szkliwa zębów.
Irygator niskociśnieniowy
Gdy migdałki są powierzchowne, użycie irygatora niskociśnieniowego może wystarczyć do ich usunięcia. Aby to zrobić, po prostu skieruj urządzenie na złogi w gardle. Gdy migdałek zostanie poluzowany, wypluć go i nie dopuścić do przedostania się do tylnej części gardła.
Suplementy z czosnkiem
Naturalny czosnek i jego pochodne suplementy mogą pomóc w usuwaniu kamieni migdałków. Ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jego spożywanie wiąże się z hamowaniem rozwoju bakterii wywołujących ten stan. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jego aromat jest mocny i może powodować nieświeży oddech.
Płukanie gardła słoną wodą
Artykuł udostępniony przez Cleveland Clinic podkreśla, że płukanie solą pomaga zmniejszyć obrzęk i dyskomfort w obecności kamieni migdałków. Aby to zrobić, po prostu wymieszaj łyżeczkę soli w filiżance wody. Następnie możesz machać nim przez kilka minut i wydalić płyn.
Wacik
Niektórzy ludzie próbują usunąć kamień z migdałków za pomocą wacika. Ta opcja jest zwykle skuteczna, gdy kamienie są widoczne. Bądź jednak bardzo ostrożny, ponieważ jest to metoda, która może spowodować uraz, jeśli zostanie zastosowana agresywnie. Wskazane jest zwilżenie wacika przed włożeniem. Jeśli po kilku próbach kamień nie zostanie usunięty, lepiej przestać.
Olejki eteryczne
Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek goździkowy lub olejek tymiankowy, mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają utrzymać jamę ustną w czystości. Ich zastosowanie jako płukanki jest przydatne w walce z bakteriami związanymi z migdałkami. Należy jednak zachować ostrożność podczas ich używania.
Same w sobie są irytujące i mogą powodować dyskomfort. Dlatego zaleca się rozcieńczenie około 8 do 10 kropli na szklankę wody. Po wypłukaniu pozostałości należy usunąć.
Czy istnieją inne sposoby na wyeliminowanie kamieni migdałków?
Oprócz wyżej wymienionych środków istnieją inne metody eliminacji kamieni migdałków. Na przykład w aptekach można kupić specjalny zestaw do usuwania migdałków metodą odsysania. Oczywiście musisz wiedzieć, jak dobrze z niego korzystać, aby uniknąć kontuzji.
Kiedy tworzenie się kamieni jest spowodowane nieprawidłowym rozwojem bakterii w jamie ustnej, lekarz może zasugerować leczenie antybiotykami. Ponadto, jeśli występuje obrzęk, można zalecić leki przeciwzapalne. Niezależnie od przypadku, stosowanie leków powinno odbywać się wyłącznie na receptę.
O czym pamiętać?
Obecność kamieni migdałków jest nieprzyjemna i ostrzega nas o obecności bakterii i resztek jedzenia. To często zanika wraz z wprowadzeniem dobrych nawyków higieny jamy ustnej. Jednak ze względu na kształt migdałków niektóre osoby mogą ich nawracać.
Gdy środki zaradcze i środki samoopieki nie działają, lekarz może ocenić możliwość usunięcia migdałków. Niezależnie od przypadku, profesjonalna ocena jest kluczem do zapewnienia odpowiedniej interwencji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yellamma Bai K, Vinod Kumar B. Tonsillolith: A polymicrobial biofilm. Med J Armed Forces India. 2015;71(Suppl 1):S95-S98. doi:10.1016/j.mjafi.2011.12.009
- Bell, A. (2014). Medidas de autocuidado pueden ayudar a prevenir los cálculos amigdalinos. Mayo Clinic. Disponible en https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/medidas-de-autocuidado-pueden-ayudar-a-prevenir-los-calculos-amigdalinos/#:~:text=La%20buena%20higiene%20oral%20puede,use%20hilo%20dental%20a%20diario.
- Pedrazzi V, Sato S, de Mattos Mda G, Lara EH, Panzeri H. Tongue-cleaning methods: a comparative clinical trial employing a toothbrush and a tongue scraper. J Periodontol. 2004 Jul;75(7):1009-12. doi: 10.1902/jop.2004.75.7.1009. PMID: 15341360.
- Esberg A, Haworth S, Hasslöf P, Lif Holgerson P, Johansson I. Oral Microbiota Profile Associates with Sugar Intake and Taste Preference Genes. Nutrients. 2020;12(3):681. Published 2020 Mar 3. doi:10.3390/nu12030681
- Yagnik, Darshna et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression.” Scientific reports vol. 8,1 1732. 29 Jan. 2018, doi:10.1038/s41598-017-18618-x
- Willershausen I, Weyer V, Schulte D, Lampe F, Buhre S, Willershausen B. In vitro study on dental erosion caused by different vinegar varieties using an electron microprobe. Clin Lab. 2014;60(5):783-90. doi: 10.7754/clin.lab.2013.130528. PMID: 24839821.
- Ankri S, Mirelman D. Antimicrobial properties of allicin from garlic. Microbes Infect. 1999 Feb;1(2):125-9. doi: 10.1016/s1286-4579(99)80003-3. PMID: 10594976.
- Tonsil Stones. (2021). Cleveland Clinic. Available in https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21505-tonsil-stones
- Salvatori, C et al. “A comparative study of antibacterial and anti-inflammatory effects of mouthrinse containing tea tree oil.” ORAL & implantology vol. 10,1 59-70. 10 Apr. 2017, doi:10.11138/orl/2017.10.1.059
- Moon SE, Kim HY, Cha JD. Synergistic effect between clove oil and its major compounds and antibiotics against oral bacteria. Arch Oral Biol. 2011 Sep;56(9):907-16. doi: 10.1016/j.archoralbio.2011.02.005. Epub 2011 Mar 12. PMID: 21397894.
- Thosar, Nilima et al. “Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study.” European journal of dentistry vol. 7,Suppl 1 (2013): S071-S077. doi:10.4103/1305-7456.119078