Zapalenie migdałków i gardła - objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie migdałków i gardła jest częstym schorzeniem. Przyczyną może być zarówno wirus, jak i bakteria. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zapalenie migdałków i gardła - objawy, przyczyny i leczenie

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie migdałków i gardła jest częstym schorzeniem. Zdecydowana większość przypadków jest spowodowana przez wirusa, ale może również mieć etiologię bakteryjną. Oznacza to, że objawy różnią się w zależności od przypadku.

Bakteryjne zapalenie migdałków i gardła jest dość powszechne u dzieci poniżej 3 roku życia. Z tego powodu ten stan częściej występuje w miesiącach zimowych, ponieważ wirusy mają przewagę. Dorośli mogą również doświadczać tej choroby, łagodnego stanu, który zwykle ustępuje w krótkim czasie. Mogą jednak wystąpić komplikacje. Czytaj dalej ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach, objawach i leczeniu.

Zapalenie migdałków i gardła – przyczyny

Wiele osób myśli obecnie, że takie rzeczy jak jedzenie mrożonych przysmaków, chodzenie boso lub nieutrzymywanie ciepła może powodować między innymi zapalenie migdałków gardłowych, przeziębienie i grypę. Tak jednak nie jest. Jest to stan zakaźny nabyty przez kontakt z wirusem lub bakterią.

Większość przypadków rozprzestrzenia się w powietrzu poprzez kropelki wydalane podczas kaszlu lub kichania. Może to być również spowodowane bezpośrednim kontaktem z kimś, kto też cierpi na ten stan. Najczęstsze mikroorganizmy, które go powodują to:

  • Wirusy, takie jak adenowirus, wirus Epsteina-Barra i rinowirus.
  • Bakterie takie jak Streptococcus pyogenes.

To właśnie one są najczęściej związane z tym stanem, chociaż może go wywołać wiele innych mikroorganizmów. Najważniejszą rzeczą jest odróżnienie go za pomocą objawów lub testów, czy to wirus, czy bakteria.

Lekarz poszukujący zapalenia migdałków i gardła.
Zapalenie migdałków i gardła jest powszechne w pediatrycznej grupie wiekowej.

Zobacz też: Ostre zapalenie migdałków – jak je wyleczyć?

Objawy

Jak powiedzieliśmy powyżej, objawy zapalenia migdałków i gardła różnią się w zależności od tego, czy jest spowodowane wirusem, czy bakterią. Jednak oba przypadki najprawdopodobniej objawią się gorączką, bólem gardła i bólem głowy.

Wirusowe zapalenie migdałków gardłowych zaczyna się stopniowo, a jego objawy są podobne do objawów przeziębienia – łagodny dyskomfort, lekka gorączka i zmęczenie. Ponadto migdałki i gardło są zwykle zaczerwienione i spuchnięte.

Forma bakteryjna jest bardziej intensywna. Zaczyna się nagle, z wysoką gorączką i zwiększonym dyskomfortem. Węzły szyjne mają tendencję do puchnięcia, a migdałki są często ropne. Ponadto na podniebieniu mogą pojawić się czerwone plamy. Czasami pojawia się nawet wysypka skórna.

Wnętrze ust.
Bakteryjne zapalenie migdałków i gardła pojawia się z ropą w postaci blaszek.

Leczenie zapalenia migdałków i gardła

Zwykle przyczynę zapalenia migdałków i gardła można określić na podstawie objawów. Lekarz prowadzący musi zbadać gardło, aby sprawdzić, czy z migdałków nie wycieka ropa. Ocenią również stopień zapalenia. Jednak ten objaw nie zawsze jest łatwy do zidentyfikowania.

Ponadto ważna jest właściwa diagnoza, ponieważ leczenie różni się w zależności od przyczyny. W rzeczywistości lekarze czasami przeprowadzają analizy mikrobiologiczne, aby to ustalić. Na przykład mogą wykonać szybki test wykrywania antygenów, ponieważ pozwala im dowiedzieć się, czy jest to spowodowane Streptococcus pyogenes. Mogą również przyjąć kulturę wysięku gardłowego, chociaż jest to znacznie wolniejszy proces.

Gdy już dowiedzą się, czy przyczyna jest bakteryjna, czy wirusowa, wybiorą odpowiednie leczenie. Na przykład przepisują antybiotyk, jeśli choroba jest bakteryjna. Penicylina doustna przez tydzień do dziesięciu dni jest bardziej powszechnym podejściem.

Natomiast wirusowe zapalenie migdałków i gardła nie wymaga antybiotyków. Stąd tak ważne jest rozróżnianie między jednym a drugim. Dzieje się tak, ponieważ niepotrzebne antybiotyki tylko zmniejszają oporność mikroorganizmów. W takich przypadkach w celu złagodzenia bólu zaleca się po prostu niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Najważniejszym sposobem postępowania jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli to konieczne i nie przyjmowanie leków, których on nie przepisuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.