Ostre zapalenie migdałków - jak je wyleczyć?

Objawy, takie jak ból gardła i gorączka, mogą wskazywać na ostre zapalenie migdałków. Jak możemy leczyć ten powszechny stan?
Ostre zapalenie migdałków - jak je wyleczyć?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W leczeniu ostrego zapalenia migdałków najpopularniejszym rozwiązaniem jest zwykle zastosowanie penicyliny. W większości przypadków ten lek całkowicie eliminuje bakterie, bez potrzeby stosowania innych leków. Mogą jednak istnieć wyjątki, które wymagają innych środków.

Co to jest ostre zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków to ostry proces gorączkowy z zapaleniem okolicy gardła i migdałków. Warunek powstaje w migdałkach podniebiennych i innych formacjach limfatycznych części ustnej gardła. Do najważniejszych bakterii wywołujących ostre zapalenie migdałków należą paciorkowce beta-hemolizujące grupy A (EbhGA).

Potocznie choroba ta nazywana jest dusznicą bolesną. Wpływa bezpośrednio na florę bakteryjną jamy ustnej i pośrednio na inne obszary ciała. Każdy jest na to podatny, jednak jest to bardzo powszechne u dzieci powyżej 3 roku życia i osób starszych.

Stan ten pojawia się nagle po okresie inkubacji trwającym od 2 do 4 dni. Ból może dotrzeć do okolicy ucha i powodować dyskomfort w karku. Z powodu tego dyskomfortu poruszanie szyją staje się problemem.

Jakie są objawy?

Kobieta z gorączką. Ostre zapalenie migdałków

Na ogół w przypadku ostrego zapalenia migdałków towarzyszą następujące objawy:

 • Gorączka.
 • Brak apetytu.
 • Ogólne złe samopoczucie.
 • Ból gardła.
 • Katar.
 • Obrzęk migdałków.
 • Letarg – spowodowany chwilową i całkowitą utratą wrażliwości i ruchu z powodu niezidentyfikowanej jeszcze przyczyny fizjologicznej.

Jak diagnozuje się ostre zapalenie migdałków?

W celu ustalenia, czy w organizmie znajdują się bakterie EBhGA, wymagana jest kultura wysięku kałowego. Odbywa się to na podstawie wieku pacjenta i objawów; epidemiologia rodzinna jest również ważna dla potwierdzenia zakażenia.

Test, który jest skuteczny w 99%, może zidentyfikować węglowodany ściany komórkowej EbhGA z migdałków i tylnej ściany gardła. Można również przeprowadzić test serologiczny w celu określenia obecności przeciwciał, a w szczególności tego czynnika patogennego.

Według dr María Estela García Díaz z meksykańskiego Sekretariatu Zdrowia najlepiej rozróżnić prawdziwą infekcję gardła od zaczerwienienia gardła, które występuje w przypadku przeziębienia, które wpływa na górne drogi oddechowe. To dlatego, że leczenie jest inne.

Dodaje, że przyczyną ostrego zapalenia gardła są gwałtowne zmiany temperatury pod koniec jesieni i na początku zimy.

Czy istnieje leczenie ostrego zapalenia migdałków?

Antybiotyki

Leczenie antybiotykami zapalenia migdałków polega na stosowaniu penicyliny i amoksycyliny. W niektórych przypadkach benzatyna penicyliny G jest podawana głęboko domięśniowo w pojedynczej dawce. Poza tym, że jest bolesna, ta alternatywa nie jest zalecana, chyba że występują wymioty lub leczenie doustne nie działa.

Ponadto, zgodnie z uzasadnieniem dr Hijano Bandera, doustne cefalosporyny i makrolidy nie powinny być stosowane jako antybiotyki pierwszego wyboru, z wyjątkiem cefadroksylu, w przypadku opóźnionej alergii na beta-laktamy.

Płyny do płukania ust

Płyny do płukania jamy ustnej to wodne roztwory działające na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Leczenie polega na płukaniu ust, przy czym usta muszą być otwarte bez połykania śliny.

Ich najczęstszymi związkami są woda, etanol, środki nawilżające i aromaty. Zwykle mają następujące właściwości:

 • Antyseptyki: niektóre płyny do płukania ust mają za zadanie zapobiegać infekcjom, ponieważ eliminują bakterie obecne w tkankach.
 • Miejscowe środki znieczulające: zmniejszają ból i wrażliwość języka i gardła. Niektóre przykłady to lidokaina, benzokaina i tetrakaina.
 • Środki zmniejszające przekrwienie i wykrztuśne: najczęściej występującymi są kamfora, chlorofil, gomenol, mentol, terpineol, esencja sosnowa i eukaliptus.

Leczenie objawowe

Kobieta z przeziębieniem.

Ostatecznie w leczeniu ostrego zapalenia migdałków można podjąć środki mające na celu złagodzenie objawów:

 • Samoleczenie nie jest zalecane.
 • Codziennie wietrz cały dom przez co najmniej 20 minut.
 • Zachowaj higienę: używaj jednorazowych chusteczek do nosa, zakrywaj usta i nos podczas kaszlu lub kichania i myj ręce po kaszleniu, aby uniknąć zarażenia, a także jeśli musisz obchodzić się z jedzeniem.
 • Jedz tylko miękkie pokarmy i zwiększ spożycie płynów: Unikaj soków cytrusowych, ponieważ są bardzo kwaśne i podrażniają stan zapalny błony śluzowej. Wyeliminuj także alkohol i tytoń z diety i nie jedz pikantnych potraw.

Jakie jest rokowanie ostrego zapalenia migdałków?

W większości przypadków objawy zapalenia migdałków ustępują w ciągu dwóch do trzech dni po rozpoczęciu leczenia. Rzadko powoduje komplikacje. Rokowanie jest dość zachęcające, ponieważ prawie zawsze można wyleczyć infekcję po zakończeniu leczenia. Jednak niektórzy pacjenci potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć całkowitą poprawę.

Na koniec warto wspomnieć, że jeśli ból nie ustąpi, należy zwrócić się o pomoc lekarską. W takich przypadkach mogą być wymagane leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, takie jak kwas acetylosalicylowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • El-Hakim, H. (2017). Tonsillectomy or adenotonsillectomy versus non-surgical treatment for chronic/recurrent acute tonsillitis. Paediatrics and Child Health (Canada). https://doi.org/10.1093/pch/pxw004
 • Kraft, K. (2011). Tonsillitis. MMW-Fortschritte Der Medizin. https://doi.org/10.1007/BF03368657
 • Windfuhr, J. P., Toepfner, N., Steffen, G., Waldfahrer, F., & Berner, R. (2016). Clinical practice guideline: tonsillitis I. Diagnostics and nonsurgical management. European Archives of Oto-Rhino-Laryngology. https://doi.org/10.1007/s00405-015-3872-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.