Budowa anatomiczna gardła - podstawy


Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina
Budowa anatomiczna gardła jest prosta. Jednak zanim przejdziemy do szczegółów, musimy poznać pewne aspekty tego organu. Gardło to rodzaj umięśnionej rurki, która znajduje za nozdrzami, jamą ustną i krtanią, i biegnie wzdłuż przedniej części kręgosłupa szyjnego.
To pojedynczy organ o symetrycznej budowie. Jego długość wynosi około 14 centymetrów u mężczyzn i 13 centymetrów u kobiet. Jeśli chodzi o średnicę poprzeczną, wynosi od 4 centymetrów do nie więcej niż 2 centymetry w dolnym końcu. Mówimy o dolnym końcu, ponieważ gardło ma kształt lejka.
Ta rurka biegnie od podstawy czaszki do dolnej granicy szóstego kręgu szyjnego, ciągnąc się w dół przełyku. Anatomiczna budowa gardła dzieli się na 3 regiony, które szczegółowo wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Te regiony to: nosogardło, czyli nosowa część gardła, część ustna gardła i w końcu krtaniowa część gardła.
Jakie są funkcje gardła?

Z drugiej strony, zgodnie z tym, co opublikowano w piątym wydaniu Physiology of the Gastrointestinal Tract (Fizjologia przewodu pokarmowego) możemy wyróżnić 4 główne funkcje, za które odpowiada ten narząd:
- Pomaga w pierwszym etapie trawienia pokarmu poprzez kurczenie ścian i odruch połykania, który wysyła pokarm w dół przełyku.
- Bierze również udział w oddychaniu, dzięki czemu powietrze pobierane zarówno przez usta, jak i przez nos przechodzi do tchawicy, a stamtąd do płuc.
- Ponadto pomaga w wokalizacji mowy i dźwięków.
- Wyrównuje także ciśnienie powietrza w uchu środkowym, powodując prawidłowe przewodzenie dźwięku.
Możesz być zainteresowany również tym tematem: Głos i gardło – 9 naturalnych leków
Budowa anatomiczna gardła: część nosowa gardła
Część nosowa gardła jest jedyną częścią tego narządu, w której przepływa tylko powietrze. W związku z tym jest jedyną strukturą anatomiczną gardła, której ścianki są przepuszczalne, w tej części stale odbywa się też ruch powietrza.
Znajduje się przed kręgosłupem szyjnym i poniżej podstawy czaszki. Część nosowa gardła nosi również nazwę nosogardła.
W dolnej części łączy się z innymi częściami anatomii gardła, takimi jak część ustna gardła i część krtaniowa gardła. Jama nosowo-gardłowa jest ograniczona z czterech stron:
- W części przedniej jama nosowo-gardłowa graniczy z tylną i dolną częścią przegrody nosowej i lemiesza i łączy się z kanałami nosowymi przez nozdrza tylne
- Tylna część: w błonie śluzowej tylnej ściany znajduje się otwór trąbki Eustachiusza, która łączy część nosową gardła z uchem środkowym.
- Górna część: górna część graniczy z czaszką i jej kością klinową. U dzieci poniżej 12 roku życia na górnej ścianie tej struktury anatomicznej gardła znajdują się migdałki. Migdałki to wyrośla tkanki wchodzącej w skład układu limfatycznego naszego organizmu.
- Dolna część: tę granicę tworzy tylna i dolna część kości zwanej kością podniebienną.
Budowa anatomiczna gardła: część ustna gardła

Funkcjonalnie jest to najbardziej złożony element gardła. Podniebienie miękkie oddziela część nosową gardła od tej struktury. Cześć ustna gardła odpowiada natomiast za regulację przepływu powietrza i pokarmu przez gardło. W związku z tym ma możliwość:
- Ograniczać refluks gardłowo-nosowy.
- Przemieszczać bolus pokarmowy.
- Ułatwiać przepływ powietrza.
- Brać udział w wokalizacji.
Jego górną granicę wyznacza podniebienie miękkie, tylne, kręgosłup i mięśnie przedkręgowe. Ponadto poniżej jest ograniczona przez rodzaj płaskiej powierzchni przechodzącej przez górną krawędź nagłośni.
Nagłośnia to narząd w postaci owalnego listka zbudowanej z chrząstki, który w momencie połykania zamyka górny otwór krtani.
Jeśli chodzi o granice boczne, znajdują się tu nisze migdałkowe i wreszcie cieśń gardzieli, która łączy jamę ustną z częścią ustną gardła. Można więc powiedzieć, że budowa anatomiczna części ustnej gardła jest z pozoru prosta, ale po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się złożona.
Odkryj również te istotne informacje: Jak dbać o gardło przez cały rok – naturalnie!
Budowa anatomiczna gardła: krtaniowa część
Znajduje się w najniższej części gardła. Nosi również nazwę gardła dolnego i rozciąga się od górnej krawędzi nagłośni do dolnej krawędzi chrząstki pierścieniowatej krtani.
Z przodu łączy się z krtanią, a po obu stronach znajdują się dwa pionowe wgłębienia zwane zachyłkami gruszkowatymi. Bolus pokarmowy opada przez te zachyłki w kierunku przełyku.
Podsumowanie
Budowa anatomiczna gardła jest stosunkowo prosta, chociaż narząd ten pełni cztery ważne funkcje w naszym organizmie. Gardło dzieli się na 3 główne części, takie jak jama nosowo-gardłowa, część ustna gardła i część krtaniowa gardła.
Wszystkie razem maja krytyczne znaczenie dla ważnych procesów, takich jak wokalizacja, oddychanie i przesuwanie się bolusa pokarmowego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Heyd C, Yellon R. Anatomy, Head and Neck, Pharynx Muscles. [Updated 2019 Mar 6]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539752/
- Rodríguez, J., Echeverry, M., & Stipech, G. (2014). Anatomía de la faringe. Revista Faso. https://doi.org/10.1016/S1632-3475(00)71961-8
- Mittal, R. K. (2012). Motor Function of the Pharynx, the Esophagus, and Its Sphincters. In Physiology of the Gastrointestinal Tract (Vol. 1, pp. 919–950). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-382026-6.00033-6
- Cheesman, K., & Burdett, E. (2011). Anatomy of the nose and pharynx. Anaesthesia and Intensive Care Medicine. https://doi.org/10.1016/j.mpaic.2011.04.013
- Rubesin, S. E. (2012). Pharynx. In Practical Fluoroscopy of the GI and GU Tracts. https://doi.org/10.1017/CBO9780511736520.002
- Mittal RK. Motor Function of the Pharynx, Esophagus, and its Sphincters. San Rafael (CA): Morgan & Claypool Life Sciences; 2011. Pharynx—Anatomy, Neural Innervation, and Motor Pattern. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK54279/
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.