Budowa anatomiczna gardła - podstawy

Gardło jest organem odpowiedzialnym za ważne funkcje, takie jak pomoc w kontrolowaniu oddychania lub połykanie. W tym artykule zapraszamy do szczegółowego poznania jego budowy anatomicznej.
Budowa anatomiczna gardła - podstawy
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Budowa anatomiczna gardła jest prosta. Jednak zanim przejdziemy do szczegółów, musimy poznać pewne aspekty tego organu. Gardło to rodzaj umięśnionej rurki, która znajduje za nozdrzami, jamą ustną i krtanią, i biegnie wzdłuż przedniej części kręgosłupa szyjnego.

To pojedynczy organ o symetrycznej budowie. Jego długość wynosi około 14 centymetrów u mężczyzn i 13 centymetrów u kobiet. Jeśli chodzi o średnicę poprzeczną, wynosi od 4 centymetrów do nie więcej niż 2 centymetry w dolnym końcu. Mówimy o dolnym końcu, ponieważ gardło ma kształt lejka.

Ta rurka biegnie od podstawy czaszki do dolnej granicy szóstego kręgu szyjnego, ciągnąc się w dół przełyku. Anatomiczna budowa gardła dzieli się na 3 regiony, które szczegółowo wyjaśnimy w dalszej części artykułu. Te regiony to: nosogardło, czyli nosowa część gardła, część ustna gardła i w końcu krtaniowa część gardła.

Jakie są funkcje gardła?

Ból gardła
Gardło bierze udział w bardzo ważnych funkcjach, takich jak połykanie pokarmu, wydawanie głosu i oddychanie.

Z drugiej strony, zgodnie z tym, co opublikowano w piątym wydaniu Physiology of the Gastrointestinal Tract (Fizjologia przewodu pokarmowego) możemy wyróżnić 4 główne funkcje, za które odpowiada ten narząd:

 • Pomaga w pierwszym etapie trawienia pokarmu poprzez kurczenie ścian i odruch połykania, który wysyła pokarm w dół przełyku.
 • Bierze również udział w oddychaniu, dzięki czemu powietrze pobierane zarówno przez usta, jak i przez nos przechodzi do tchawicy, a stamtąd do płuc.
 • Ponadto pomaga w wokalizacji mowy i dźwięków.
 • Wyrównuje także ciśnienie powietrza w uchu środkowym, powodując prawidłowe przewodzenie dźwięku.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Głos i gardło – 9 naturalnych leków

Budowa anatomiczna gardła: część nosowa gardła

Część nosowa gardła jest jedyną częścią tego narządu, w której przepływa tylko powietrze. W związku z tym jest jedyną strukturą anatomiczną gardła, której ścianki są przepuszczalne, w tej części stale odbywa się też ruch powietrza.

Znajduje się przed kręgosłupem szyjnym i poniżej podstawy czaszki. Część nosowa gardła nosi również nazwę nosogardła.

W dolnej części łączy się z innymi częściami anatomii gardła, takimi jak część ustna gardła i część krtaniowa gardła. Jama nosowo-gardłowa jest ograniczona z czterech stron:

 • W części przedniej jama nosowo-gardłowa graniczy z tylną i dolną częścią przegrody nosowej i lemiesza i łączy się z kanałami nosowymi przez nozdrza tylne
 • Tylna część: w błonie śluzowej tylnej ściany znajduje się otwór trąbki Eustachiusza, która łączy część nosową gardła z uchem środkowym.
 • Górna część: górna część graniczy z czaszką i jej kością klinową. U dzieci poniżej 12 roku życia na górnej ścianie tej struktury anatomicznej gardła znajdują się migdałki. Migdałki to wyrośla tkanki wchodzącej w skład układu limfatycznego naszego organizmu.
 • Dolna część: tę granicę tworzy tylna i dolna część kości zwanej kością podniebienną.

Budowa anatomiczna gardła: część ustna gardła

Badania gardła
Część ustna gardła odpowiada za regulację przepływu powietrza i pokarmu przez gardło.

Funkcjonalnie jest to najbardziej złożony element gardła. Podniebienie miękkie oddziela część nosową gardła od tej struktury. Cześć ustna gardła odpowiada natomiast za regulację przepływu powietrza i pokarmu przez gardło. W związku z tym ma możliwość:

 • Ograniczać refluks gardłowo-nosowy.
 • Przemieszczać bolus pokarmowy.
 • Ułatwiać przepływ powietrza.
 • Brać udział w wokalizacji.

Jego górną granicę wyznacza podniebienie miękkie, tylne, kręgosłup i mięśnie przedkręgowe. Ponadto poniżej jest ograniczona przez rodzaj płaskiej powierzchni przechodzącej przez górną krawędź nagłośni.

Nagłośnia to narząd w postaci owalnego listka zbudowanej z chrząstki, który w momencie połykania zamyka górny otwór krtani.

Jeśli chodzi o granice boczne, znajdują się tu nisze migdałkowe i wreszcie cieśń gardzieli, która łączy jamę ustną z częścią ustną gardła. Można więc powiedzieć, że budowa anatomiczna części ustnej gardła jest z pozoru prosta, ale po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się złożona.

Odkryj również te istotne informacje: Jak dbać o gardło przez cały rok – naturalnie!

Budowa anatomiczna gardła: krtaniowa część

Znajduje się w najniższej części gardła. Nosi również nazwę gardła dolnego i rozciąga się od górnej krawędzi nagłośni do dolnej krawędzi chrząstki pierścieniowatej krtani.

Z przodu łączy się z krtanią, a po obu stronach znajdują się dwa pionowe wgłębienia zwane zachyłkami gruszkowatymi. Bolus pokarmowy opada przez te zachyłki w kierunku przełyku.

Podsumowanie

Budowa anatomiczna gardła jest stosunkowo prosta, chociaż narząd ten pełni cztery ważne funkcje w naszym organizmie. Gardło dzieli się na 3 główne części, takie jak jama nosowo-gardłowa, część ustna gardła i część krtaniowa gardła.

Wszystkie razem maja krytyczne znaczenie dla ważnych procesów, takich jak wokalizacja, oddychanie i przesuwanie się bolusa pokarmowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.