Infekcja gardła - naturalne metody jej zwalczania

Wiedziałeś o tym, że płukanka na bazie słonej wody lub z dodatkiem sody oczyszczonej jest skutecznym sposobem, aby złagodzić ból gardła? Obydwie metody pomagają zmniejszyć stan zapalny, oraz pozbyć się zarazków i bakterii.
Infekcja gardła - naturalne metody jej zwalczania

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2021

Czy jest na świecie ktoś, kogo nigdy nie dopadła infekcja gardła? Jest to bolesne doświadczenie powodujące, że zwykłe, codzienne życie staje się nad wyraz nieprzyjemne. Ból w trakcie rozmowy, ból przy oddychaniu…

Czy jest jakiś sposób na przyniesienie ulgi przy tej dolegliwości? Oczywiście, że jest. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy pożyteczne rady, które następnym razem, gdy przyplącze się kolejna infekcja gardła bardzo Ci się przydadzą.

Infekcja gardła – jak sobie z nią poradzić

Ból gardła

Czasami przytrafia się podczas zmiany pór roku. Innym razem jej przyczyną jest korzystanie z klimatyzacji, która wysusza powietrze i podrażnia gardło.

Może powodem jest nadejście chłodniejszych dni w takich porach roku, jak jesień i zima, ale niezależnie od przyczyny – infekcja gardła jest chorobą, której nie należy ignorować, bo w przeciwnym razie szybko staniesz się zestresowany i rozdrażniony.

Infekcja gardła może zostać wywołana przez bakterie, wirusy lub urazy mechaniczne. Niektóre z takich infekcji są bardziej odporne od innych, co może wiązać się z koniecznością zastosowania leczenia antybiotykami.

W innych przypadkach infekcja gardła ustąpi samoistnie tylko po kilku dniach spędzonych w domu, bez wychodzenia do pracy. Należy pamiętać, że co jakiś czas układ odpornościowy organizmu może być osłabiony, co przekłada się na mniej skuteczną obronę przed infekcjami i niektórymi chorobami.

Upewnij się więc, że zawsze stosujesz dietę, która korzystnie wpływa na ogólny stan Twojego zdrowia. Ponadto zaleca się podjęcie następujących działań, które mogą stanowić zbawienie w przypadku, gdy dopadnie Cię już ta uciążliwa dolegliwość – czyli infekcja gardła:

1. Tymianek, miód oraz sok z cytryny

Napar z tymianku

Żadne lekarstwo nie będzie proste i skuteczne, jak te trzy składniki razem wzięte. Dla przykładu tymianek jest potężnym środkiem antyseptycznym skutecznie zwalczającym zarazki. Miód z kolei wspomaga procesy gojenia, redukuje stan zapalny oraz łagodzi ból gardła.

W połączeniu z sokiem z cytryny otrzymasz z powyższych składników miksturę leczniczą, którą można zażywać bez ograniczeń przez cały dzień. Ale w jaki sposób należy ją przyrządzić?

  • Do litra gotującej się wody dodaj dwie łyżki stołowe świeżego tymianku.
  • Dodaj sok z jednej cytryny, oraz startą skórkę.
  • Gotuj te składniki przez 10 minut.
  • Zdejmij naczynie z palnika i odstaw na 10 minut, a następnie odcedź wywar.
  • Pij uzyskany napój z dodatkiem dwóch łyżek miodu przez cały dzień. Zobaczysz, jak szybko się wyleczysz!

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Tymianek jako środek na zapalenie oskrzeli

2. Płukanie gardła słoną wodą

Płukanie gardła
  • Rozpuść łyżkę soli w 250 ml wody.
  • Należy płukać gardło tym roztworem co godzinę, ale nie połykać go. Niech obmyje Ci tylną część gardła przez kilka sekund, wtedy wypluj płyn z ust i następnie powtórz całą procedurę.
  • Zamiast soli można użyć łyżeczki octu jabłkowego lub nawet sody oczyszczonej. Wszystkie te trzy składniki zmniejszają stan zapalny, likwidują wirusy oraz bakterie obecne w gardle i skutecznie leczą wszystkie niekorzystne objawy, których przyczyną jest infekcja gardła.

3. Czosnek, najlepszy naturalny antybiotyk

Ząbki czosnku

Wszyscy wiedzą, że czosnek jest uważany za jeden z najpotężniejszych naturalnych antybiotyków znanych ludziom, a dodatkowo można go znaleźć praktycznie wszędzie. Jest to produkt skuteczny, zdrowy, a jego stosowanie nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Dlaczego więc nie spróbować wykorzystać jego zalet następnym razem, gdy dopadnie Cię infekcja gardła? Oto jak się do tego zabrać:

  • Zgnieć ząbek czosnku i rozpuść go w połowie szklanki wody. Wypij tę miksturę.
  • Możesz powtórzyć tę procedurę dwukrotnie w ciągu dnia. Pewnie, że Twój oddech będzie zabijał zapachem czosnku, ale warto jednak spróbować – poczujesz się lepiej o wiele szybciej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wpływ czosnku na poziom cholesterolu

4. Okłady z rumianku

Infekcja gardła

Zabieg ten może być zastosowany jako wilgotny kompres łagodzący ból, którego przyczyną jest infekcja gardła. W ten sposób zmniejsza on jednocześnie stan zapalny i przynosi pewną ulgę. Wykonaj następujące kroki, aby przygotować taki kompres:

  • Przygotuj napar z rumianki, dodając trzy łyżki tego zioła do szklanki gorącej wody.
  • Gdy już rumianek namoczy się, odsącz płyn do miski, zanurz w nim ręcznik lub szmatkę i w postaci kompresu przyłóż do gardła.
  • Powtórz ten proces za każdym razem, gdy kompres utraci ciepło, zazwyczaj wystarczy go na około 20 minut.

5. Kurkuma i zielona herbata

Zielona herbata z kurkumą

Ta metoda jest bardzo prosta i skuteczna. Połączenie zielonej herbaty z kurkumą pomoże zmniejszyć stan zapalny i przyspieszyć powrót do zdrowia po infekcji.

  • Zaparz zieloną herbatę w standardowy sposób. Gdy woda zacznie wrzeć, dodaj do naparu pół łyżeczki zmielonej kurkumy.
  • Odstaw mieszaninę na około pięć minut, a następnie wypij wraz z dodatkiem miodu w celu jej osłodzenia. Z pewnością poczujesz się lepiej.

6. Dużo odpoczywaj

Zdrowy sen

Twój organizm walczy z infekcją. Jedynym sposobem na wsparcie go w tych zmaganiach jest zapewnienie mu dużej ilości odpoczynku, co pozwoli przeznaczyć więcej sił na naturalne mechanizmy obronne. Upewnij się więc, że wysypiasz się odpowiednio – godzinka więcej snu niczemu nie zaszkodzi, a Ty szybciej dojdziesz do siebie!

Kiedy jesteś chory, powinieneś spać około 10 lub 11 godzin dziennie, więc upewnij się, że zarezerwujesz sobie odpowiednią ilość czasu w nocy na sen. Zobaczysz, że stopniowo będziesz wracał do dawnej formy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.