Kaktus nopal w domu: kompletny przewodnik, jak sadzić i pielęgnować

Sadzenie kaktusa nopal w domu jest bardzo łatwe. Po prostu wykonaj kroki opisane w tym kompletnym i praktycznym przewodniku.
Kaktus nopal w domu: kompletny przewodnik, jak sadzić i pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2023

Jeśli chcesz wyhodować opuncję, czyli kaktusa nopal w domu, przeczytaj ten artykuł, ponieważ przedstawimy Ci kompletny przewodnik krok po kroku. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się tym pysznym warzywem, kiedy tylko zechcesz, mając je zawsze pod ręką w swoim ogrodzie.

La Mexican Journal of Agricultural Sciences potwierdza, że kaktusa opuncję uprawia się do celów spożywczych, hodowlanych, a nawet farmaceutycznych. Ale po co kupować go w sklepach, skoro można go posadzić w domu i cieszyć się wszystkimi jego zaletami?

Jak sadzić nopal w domu

Nopal to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji. Jego nazwa naukowa to Opuntia ficus-indica i jak wskazuje jego wygląd, jest to kaktus. Sprawdza się również jako roślina ozdobna, ponieważ ma bardzo efektowne kwiaty.

Możesz sadzić ją w doniczce lub bezpośrednio na poziomie gruntu w swoim ogrodzie. Poniżej zagłębimy się w to, jak ją uprawiać, aby po przeczytaniu nie pozostały żadne wątpliwości co do słuszności takiej decyzji.

Mały kaktus
Nopal można wysiewać do doniczek lub bezpośrednio do ziemi ogrodowej.

Wysiew krok po kroku

Uprawa nopalu z nasion jest jedną z metod, którą możesz zastosować, aby cieszyć się tą rośliną. Ale trzeba powiedzieć, że jest to sposób, na którego rezultaty poczekasz najdłużej. Nasiona można kupić w specjalistycznym sklepie lub zebrać przy zakupie opuncji do spożycia.

Wykonaj następujące kroki, aby wykonać siew:

  1. Wybierz miejsce, w którym zamierzasz zasiać swój nopal: doniczkę lub ogród.
  2. Umieść nasiona bezpośrednio w glebie, pamiętając o pozostawieniu około 3 centymetrów między nimi.
  3. Naciśnij je delikatnie palcami, aby zagłębiły się w ziemię.
  4. Weź trochę ziemi i lekko przykryj nasiona. Górna warstwa gleby powinna wynosić około 6 milimetrów.
  5. Namocz glebę niewielką ilością wody. Chodzi o to, aby była wilgotna, ale niezbyt mokra.

Kroki, aby wyhodować nopal z łodygi kaktusa

Jeśli wysiewanie nasion nie jest dla ciebie opcją, ale masz łodygę kaktusa, tym razem jej nie jedz. Wykorzystają ją do uprawy. Oto jak powinieneś to zrobić:

  1. Upewnij się, że kaktus jest w dobrym stanie.
  2. Przygotuj glebę w miejscu, w którym będziesz go uprawiać, czy to w doniczce, czy w ogrodzie, i zasadź bezpośrednio.
  3. Nie dodawaj wody, gdy rozwija silne korzenie. Roślina pobierze potrzebną ciecz z własnych zasobów.
  4. Bądź cierpliwy i ciesz się obserwowaniem, jak twój nopal rośnie coraz większy.

Jak dbać o kaktusy nopal

Po posadzeniu kaktusa należy zapewnić mu podstawową pielęgnację, aby roślina rosła zdrowo. To pozwoli potem spożywać ją z całkowitym spokojem. Poniżej przedstawiamy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.

Zadbaj o podłoże

Kaktus nopal wymaga żyznego podłoża z dobrym drenażem. Można to osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest mieszanie wermikulitu (60%), kokosa lub torfu (20%) i ziemi piaszczystej (20%). Nie zapomnij dodać trochę materii organicznej lub kompostu, na przykład humusu z robaków.

Na koniec zadbaj o utrzymanie tej samej jakości podłoża przez lata. Pamiętaj, że roślina pobiera z niego składniki pokarmowe, przez co traci przepuszczalność i tlen. Jeśli do tego dojdzie, zakłóci to rozwój rośliny.

Dodaj nawóz

Nopal trzeba będzie nawozić raz w miesiącu, najlepiej płynnym produktem. Należy pamiętać, że zimą nie stosuje się nawozów; wystarczy, że robisz to jesienią lub wiosną.

Z drugiej strony lepiej wybieraj nawozy azotowe w fazie sadzenia oraz nawozy fosforanowe i potasowe przed i po kwitnieniu. Wybierz produkt o bardzo niskim stężeniu.

Sadzenie kaktusa nopal w domu jest bardzo proste. Po prostu wykonaj kroki opisane w tym kompletnym i przydatnym przewodniku.
Możesz sadzić nopal w domu na dwa sposoby, które opisaliśmy. Musisz jednak zastosować taką samą pielęgnację w przypadku każdej z wybranych opcji.

Zapewnij dużo światła

Nopal to roślina, która zwykle występuje na suchych obszarach, gdzie cieszy się dobrym nasłonecznieniem. W przypadku uprawy w domu konieczne jest zapewnienie jej podobnych warunków, dlatego należy umieścić ją w miejscu, w którym będzie miała bezpośrednie światło.

Istnieje jednak zalecenie, którego należy przestrzegać zimą, a mianowicie trzymanie rośliny w cieniu. W tym sezonie liście mogą ulec spaleniu przez połączenie mrozu i słońca.

Przycinaj w razie potrzeby

Nopal rośnie całkiem szybko i jeśli mu na to pozwolisz, będzie to robił we własnym tempie. Jeśli wolisz, aby był pod kontrolą i miał określony kształt, przytnij go. Łodygi, które obetniesz, będą przydatne do rozmnażania, jeśli są w dobrym stanie.

Skorzystaj z przycinania, aby usunąć uszkodzone lub zwiędłe kwiaty i łodygi. W ten sposób nie pozwolisz, aby energia rośliny i składniki odżywcze trafiały do uszkodzonych obszarów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Ogród przyjazny owadom zapylającym – jak go stworzyć?

Dlaczego warto zasadzić kaktusa nopal w domu?

Oprócz degustacji różnych dań, regularne spożywanie nopalu pozwoli zachować zdrowie organizmu. To dlatego, że obfituje w witaminy A, B i C, a także minerały (magnez, sód, wapń i żelazo). Z drugiej strony jest to żywność dostarczająca błonnika, jak donosi Meksykański Instytut Ubezpieczeń Społecznych (IMSS).

W zależności od dostępnej przestrzeni i tego, jak chcesz cieszyć się swoim nopalem, wybierzesz doniczkę lub bezpośrednią ziemię. Trzeba jednak pamiętać o ważnych aspektach, takich jak rodzaj podłoża, które musi gwarantować bardzo dobry drenaż. Konieczne jest również dobre nasłonecznienie rośliny, zwłaszcza w pierwszej fazie jej wzrostu.

Jeśli zdecydowałeś się sadzić nopal z nasion, powinieneś utrzymywać wilgotne podłoże i pozostawić je w zacienionym miejscu. To dłuższa droga, która wymaga cierpliwości. Daje jednak satysfakcję z pracy i możliwość dostępu do kaktusa nopal kiedy tylko masz na to ochotę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.