Kaktus nopal w domu: kompletny przewodnik, jak sadzić i pielęgnować
Jeśli chcesz wyhodować opuncję, czyli kaktusa nopal w domu, przeczytaj ten artykuł, ponieważ przedstawimy Ci kompletny przewodnik krok po kroku. W ten sposób będziesz mógł cieszyć się tym pysznym warzywem, kiedy tylko zechcesz, mając je zawsze pod ręką w swoim ogrodzie.
La Mexican Journal of Agricultural Sciences potwierdza, że kaktusa opuncję uprawia się do celów spożywczych, hodowlanych, a nawet farmaceutycznych. Ale po co kupować go w sklepach, skoro można go posadzić w domu i cieszyć się wszystkimi jego zaletami?
Jak sadzić nopal w domu
Nopal to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji. Jego nazwa naukowa to Opuntia ficus-indica i jak wskazuje jego wygląd, jest to kaktus. Sprawdza się również jako roślina ozdobna, ponieważ ma bardzo efektowne kwiaty.
Możesz sadzić ją w doniczce lub bezpośrednio na poziomie gruntu w swoim ogrodzie. Poniżej zagłębimy się w to, jak ją uprawiać, aby po przeczytaniu nie pozostały żadne wątpliwości co do słuszności takiej decyzji.
Wysiew krok po kroku
Uprawa nopalu z nasion jest jedną z metod, którą możesz zastosować, aby cieszyć się tą rośliną. Ale trzeba powiedzieć, że jest to sposób, na którego rezultaty poczekasz najdłużej. Nasiona można kupić w specjalistycznym sklepie lub zebrać przy zakupie opuncji do spożycia.
Wykonaj następujące kroki, aby wykonać siew:
- Wybierz miejsce, w którym zamierzasz zasiać swój nopal: doniczkę lub ogród.
- Umieść nasiona bezpośrednio w glebie, pamiętając o pozostawieniu około 3 centymetrów między nimi.
- Naciśnij je delikatnie palcami, aby zagłębiły się w ziemię.
- Weź trochę ziemi i lekko przykryj nasiona. Górna warstwa gleby powinna wynosić około 6 milimetrów.
- Namocz glebę niewielką ilością wody. Chodzi o to, aby była wilgotna, ale niezbyt mokra.
Możesz przeczytać również: Uprawa azalii – rodzaje, sposób pielęgnacji i zagrożenia
Kroki, aby wyhodować nopal z łodygi kaktusa
Jeśli wysiewanie nasion nie jest dla ciebie opcją, ale masz łodygę kaktusa, tym razem jej nie jedz. Wykorzystają ją do uprawy. Oto jak powinieneś to zrobić:
- Upewnij się, że kaktus jest w dobrym stanie.
- Przygotuj glebę w miejscu, w którym będziesz go uprawiać, czy to w doniczce, czy w ogrodzie, i zasadź bezpośrednio.
- Nie dodawaj wody, gdy rozwija silne korzenie. Roślina pobierze potrzebną ciecz z własnych zasobów.
- Bądź cierpliwy i ciesz się obserwowaniem, jak twój nopal rośnie coraz większy.
Jak dbać o kaktusy nopal
Po posadzeniu kaktusa należy zapewnić mu podstawową pielęgnację, aby roślina rosła zdrowo. To pozwoli potem spożywać ją z całkowitym spokojem. Poniżej przedstawiamy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne.
Zadbaj o podłoże
Kaktus nopal wymaga żyznego podłoża z dobrym drenażem. Można to osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest mieszanie wermikulitu (60%), kokosa lub torfu (20%) i ziemi piaszczystej (20%). Nie zapomnij dodać trochę materii organicznej lub kompostu, na przykład humusu z robaków.
Na koniec zadbaj o utrzymanie tej samej jakości podłoża przez lata. Pamiętaj, że roślina pobiera z niego składniki pokarmowe, przez co traci przepuszczalność i tlen. Jeśli do tego dojdzie, zakłóci to rozwój rośliny.
Dodaj nawóz
Nopal trzeba będzie nawozić raz w miesiącu, najlepiej płynnym produktem. Należy pamiętać, że zimą nie stosuje się nawozów; wystarczy, że robisz to jesienią lub wiosną.
Z drugiej strony lepiej wybieraj nawozy azotowe w fazie sadzenia oraz nawozy fosforanowe i potasowe przed i po kwitnieniu. Wybierz produkt o bardzo niskim stężeniu.
Zapewnij dużo światła
Nopal to roślina, która zwykle występuje na suchych obszarach, gdzie cieszy się dobrym nasłonecznieniem. W przypadku uprawy w domu konieczne jest zapewnienie jej podobnych warunków, dlatego należy umieścić ją w miejscu, w którym będzie miała bezpośrednie światło.
Istnieje jednak zalecenie, którego należy przestrzegać zimą, a mianowicie trzymanie rośliny w cieniu. W tym sezonie liście mogą ulec spaleniu przez połączenie mrozu i słońca.
Przycinaj w razie potrzeby
Nopal rośnie całkiem szybko i jeśli mu na to pozwolisz, będzie to robił we własnym tempie. Jeśli wolisz, aby był pod kontrolą i miał określony kształt, przytnij go. Łodygi, które obetniesz, będą przydatne do rozmnażania, jeśli są w dobrym stanie.
Skorzystaj z przycinania, aby usunąć uszkodzone lub zwiędłe kwiaty i łodygi. W ten sposób nie pozwolisz, aby energia rośliny i składniki odżywcze trafiały do uszkodzonych obszarów.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Ogród przyjazny owadom zapylającym – jak go stworzyć?
Dlaczego warto zasadzić kaktusa nopal w domu?
Oprócz degustacji różnych dań, regularne spożywanie nopalu pozwoli zachować zdrowie organizmu. To dlatego, że obfituje w witaminy A, B i C, a także minerały (magnez, sód, wapń i żelazo). Z drugiej strony jest to żywność dostarczająca błonnika, jak donosi Meksykański Instytut Ubezpieczeń Społecznych (IMSS).
W zależności od dostępnej przestrzeni i tego, jak chcesz cieszyć się swoim nopalem, wybierzesz doniczkę lub bezpośrednią ziemię. Trzeba jednak pamiętać o ważnych aspektach, takich jak rodzaj podłoża, które musi gwarantować bardzo dobry drenaż. Konieczne jest również dobre nasłonecznienie rośliny, zwłaszcza w pierwszej fazie jej wzrostu.
Jeśli zdecydowałeś się sadzić nopal z nasion, powinieneś utrzymywać wilgotne podłoże i pozostawić je w zacienionym miejscu. To dłuższa droga, która wymaga cierpliwości. Daje jednak satysfakcję z pracy i możliwość dostępu do kaktusa nopal kiedy tylko masz na to ochotę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Méndez, L. P., Flores, F. T., Martín, J. D., Rodríguez, E. M. R., & Romero, C. D. (2015). Physicochemical characterization of cactus pads from Opuntia dillenii and Opuntia ficus indica. Food chemistry, 188, 393-398. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S030881461500730X
- Torres-Ponce, R. L., Morales-Corral, D., Ballinas-Casarrubias, M. D. L., & Nevárez-Moorillón, G. V. (2015). El nopal: planta del semidesierto con aplicaciones en farmacia, alimentos y nutrición animal. Revista mexicana de ciencias agrícolas, 6(5), 1129-1142. https://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=S2007-09342015000500018