Jałowiec w ogrodzie - 7 kluczy udanej uprawy

Jałowiec ma wiele pożądanych właściwości. Zapewnia też walory estetyczne, których wiele osób poszukuje do swojego ogrodu. Jak go uprawiać?
Jałowiec w ogrodzie - 7 kluczy udanej uprawy

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Uprawa jałowca stała się popularna, ponieważ jego owoc służy jako składnik do przygotowania ginu. Ponadto jest to roślina o dekoracyjnym wyglądzie i właściwościach leczniczych, która łatwo się adaptuje.

Wyglądem przypomina cyprys i nie wymaga rygorystycznego przycinania w celu podkreślenia iglastej formy. Gatunek ten nadaje ogrodowi dziki charakter. Nadaje się również do zasiedlania przez ptaki.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat jałowca?

Jałowiec – poznaj jego główne cechy

Badania wskazują, że jałowiec pospolity należący do gatunku Juniperus communis L. obejmuje kilka podgatunków lub odmian, różniących się kształtem korony: owalną, wzniesioną lub skarłowaciałą.

Krzew pochodzenia europejskiego mierzy od 1 do 2 metrów, jego wiecznie zielone liście przypominają igły, a tekstura jest pierzasta. Wytwarzane przez nią niebieskie i fioletowe jagody są przydatne do przyrządzania napojów, co zapewnia przenikliwy aromat i mieszankę gorzkich smaków ze słodkimi nutami.

Roślina jest dwupienna – to znaczy, że występują samce i samice. Te ostatnie kwitną wiosną. Warunkiem uzyskania zdrowych drzewek jest sadzenie roślin obu płci, gdyż męskie dostarczają pyłku kwiatom żeńskim.

Jałowiec toleruje każdy klimat i integruje się ze wszystkimi glebami, dlatego występuje na łąkach, w zaroślach, na wybrzeżach i w górach. Rośnie bez problemów nawet w terenach miejskich.

Inne nazwy tej rośliny to „jabino”, „arándano de nebrera”, „gorbizo”, „gorbicio” i „ajarje”.

Jałowiec. Gin z tonikiem
Jałowiec jest popularny w przyrządzaniu ginu z tonikiem, któremu dodaje niepowtarzalnego aromatu.

Jałowiec – korzyści z uprawy

Gatunkowi temu przypisuje się właściwości lecznicze. W rzeczywistości jest często stosowany jako składnik naturalnych środków przeciw zapaleniu pęcherza moczowego, kamicy nerkowej i zapaleniu cewki moczowej. W zastosowaniu zewnętrznym kojarzy się z leczeniem artretyzmu, bólów mięśniowych i grzybicy.

Owoc zawiera witaminę C, monoterpeny i przeciwutleniacze. Działa również moczopędnie i antyseptycznie. Do leczenia tym ziołem wymagana jest zgoda specjalisty.

W kulinariach sprawdza się jako środek aromatyzujący do sosów i mięs. Z drugiej strony ozdobne walory jego gałęzi i pni wyróżniają się w upiększaniu ogrodu. Drewno, które oferuje, może być użyte do budowy ozdobnych skrzynek i pojemników.

Klucze do uprawy jałowca

W uprawie jałowca ważne jest to, że gleba powinna być dobrze osuszona. Pozostałe rekomendacje przedstawiono poniżej.

1. Sadź bez pozostawiania powietrza

Podobnie jak w przypadku innych roślin iglastych, jałowiec uprawia się jesienią. Jest to okres sprzyjający rozwojowi krzewów.

Wykop głęboki dół i włóż roślinę, upewniając się, że szyjka łodygi jest wyrównana z dnem otworu. Tę samą glebę, którą odłożysz podczas kopania, użyj do wypełnienia dziury.

Podczas sadzenia uciskaj glebę, aby opróżnić wszelkie możliwe kieszenie powietrzne. Na koniec podlej sadzonkę i, jeśli to konieczne, dodaj trochę ziemi.

2. Sprawdź glebę

Chociaż jałowiec rośnie na różnych glebach, najlepiej radzi sobie na glebach wapiennych, których pH jest większe niż 7. Roślin nie należy przelewać, ponieważ może to spowodować podmoknięcie, zwłaszcza jeśli gleba jest gliniasta.

Rośliny te mają tendencję do powolnego wzrostu, ale jeśli zapewnisz im regulowane dawki nawozów i botanicznych suplementów magnezu, wspomożesz ich rozwój. Dodatkowo zapobiegniesz zmianie zielonego odcienia liści na matowy.

3. Ostrożnie nawozić

Nawozy granulowane zawierające fosfor, azot i potas wspomagają rozwój roślin. Sugerowana ilość to od 100 do 200 gramów, podawana raz w miesiącu aż do nadejścia zimy. Nawóz należy stosować wokół łodygi.

4. Rozmnażaj roślinę

Rozmnażanie Juniperus communis L. odbywa się przez sadzonki. Odetnij łodygi o długości około 10 centymetrów lub mniej, namocz je przez 2 dni, a następnie przenieś do doniczki.

Aby je posadzić, przygotuj podłoże z perlitu i torfu. Jeśli chcesz, możesz dodać mieszaninę wody i hormonów ukorzeniających.

Chociaż możliwe jest również sadzenie nasion, procedura jest trudniejsza. Aby doprowadzić do kiełkowania, konieczne jest rozwarstwienie nasion.

5. Reguluj nawadnianie

Uprawy jałowca doskonale znoszą suszę, więc nie należy przesadzać. Gdy otrzymują zbyt dużo wody, uprawa jest narażona na ryzyko zakażenia pleśniami typu Phytophthora.

Ogólnym zaleceniem jest podlewanie ich kilka razy w tygodniu wiosną i latem. Jesienią podlewanie odbywa się raz w tygodniu. Zimą zraszaj krzew raz na 2 tygodnie, a jeśli pada dużo deszczu, wcale go nie podlewaj.

6. Znajdź słoneczne miejsce

Spróbuj umieścić roślinę w miejscu, które gwarantuje dopływ światła słonecznego. Gatunek ten toleruje bardzo niskie temperatury i najgorętszy klimat.

Owoc jałowca
Jagody jałowca mają zastosowanie lecznicze, dekoracyjne i gastronomiczne.

7. Odpowiednio przycinaj

Jałowiec możesz przycinać nożycami ogrodowymi lub nożycami do żywopłotu. Spróbuj wyrównać wysokość, nadając krzewowi pożądany wygląd.

Witryna internetowa Gardener’s Path sugeruje, aby nie przesadzać i skupiać się na górnych pędach, aby wspomóc wzrost i kształt pąków bocznych. Zaleca się usuwanie gęstych gałęzi w celu lepszej wentylacji i przepuszczalności światła.

Co zrobić, jeśli uprawa jałowca zachoruje?

Według publikacji Rady ds. Rolnictwa Generalitat Valenciana (wszystkie w języku hiszpańskim) okaz jałowca może gnić z powodu wirusów, bakterii, grzybów i pasożytniczych phanerogamów. Objawy to brązowe liście i suchość.

Brak soli lub jej nadmiar, uszkodzenia mechaniczne i substancje toksyczne to kolejne przyczyny problemów z uprawą. Lekarstwem jest usunięcie dotkniętych części lub użycie pestycydu, gdy choroba jest spowodowana przez szkodniki.

Jeśli zobaczysz gąsienice na gałęziach, usuń je. Ponadto, jeśli znajdziesz jaja lub larwy, pokrój i spal gałęzie, a także spryskaj krzew środkiem owadobójczym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.