Język ciała: co musisz wiedzieć, aby zrozumieć te sygnały

Język ciała składa się z repertuaru zasobów, których używamy do komunikowania się z innymi. Dowiedz się wszystkiego o najczęstszych elementach mowy ciała i zobacz, jak je interpretować.
Język ciała: co musisz wiedzieć, aby zrozumieć te sygnały

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Komunikacja między ludźmi jest złożona. Kiedy mówimy, używamy przecież nie tylko słów. Ton naszego głosu i język ciała odgrywają ważną rolę, ponieważ mogą uzupełniać, a nawet zaprzeczać temu, co mówimy.

Mowę ciała można zdefiniować jako zestaw niewerbalnych znaków i sygnałów, które obejmują między innymi wyraz twarzy, ruchy rąk, nóg i stóp oraz postawę ciała.

Na podstawie mowy ciała możemy lepiej interpretować i rozumieć to, co chcą nam powiedzieć inni. Niezbędna jest również skuteczniejsza komunikacja przy jej użyciu. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się mowy ciała.

Znaczenie mowy ciała w komunikacji

Mówi się, że język ciała jest o wiele ważniejszy niż słowa w komunikacji twarzą w twarz. W rzeczywistości nawet od 70 do 90% lub więcej tego, co przekazujemy w rozmowie, nie pochodzi ze słów!

Szacunki te opierają się na jednym z najbardziej znanych badań na ten temat, przeprowadzonym przez amerykańskiego profesora psychologii Alberta Mehrabiana.

Z tych wszystkich powodów podczas rozmowy często obserwujemy naszego rozmówcę, aby wiedzieć, czy nas słucha, czy podoba mu się to, co mówimy, a także czy się z nami zgadza. W ten sposób możemy również dowiedzieć się, co naprawdę myśli druga osoba, jakie są jej intencje, co chce powiedzieć, a nawet o czym milczy.

I choć prawdą jest, że możemy kłamać słowami, język ciała często nas zdradza, ponieważ często wysyłamy te sygnały nieświadomie.

Nic więc dziwnego, że mowa ciała jest przedmiotem wielu nieporozumień, kłótni i sporów między partnerami w związkach. Jednak często popełniamy również błędy w komunikacji, gdy próbujemy odgadnąć, co czuje druga osoba.

W dziedzinie zawodowej osoby oceniające personel bardzo często biorą pod uwagę język ciała kandydata. Podobnie behawioryści biorą pod uwagę komunikację niewerbalną w kontekście psychoterapii, zarówno w odniesieniu do swoich pacjentów, jak i do siebie.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Komunikacja emocjonalna: wskazówki, jak lepiej łączyć się i wyrażać siebie

Co może wpływać na język ciała?

Warto zauważyć, że, podobnie jak w przypadku słów, na język ciała może wpływać kilka czynników. Zobaczmy, o jakie aspekty chodzi.

Kultura

Kultura lub pochodzenie geograficzne osoby wpływa na sposób, w jaki używa, postrzega i interpretuje mowę ciała. Dotykanie, uścisk dłoni, zbliżanie się lub utrzymywanie dystansu są częścią repertuaru niewerbalnych zachowań komunikacyjnych, które mogą się różnić w zależności od grupy ludzi.

Jednak niektóre znaki mowy ciała mogą być mniej lub bardziej uniwersalne, takie jak m.in. kiwanie czy kręcenie głową, czy naturalny, szczery i piękny uśmiech.

Sonrisa como expresión del lenguaje kapral.
Uśmiech to dość uniwersalny wyraz, który w różnych kulturach oznacza to samo.

Kontekst

Gest może zmieniać znaczenie w zależności od kontekstu, w jakim odbywa się komunikacja. Niecierpliwa osoba często spogląda na zegarek, chociaż może się zdarzyć, że robi to, ponieważ urządzenie nie działa prawidłowo i wymaga na przykład odesłania do naprawy.

Nastroje i różnice psychologiczne

W zależności od nastroju osoba może inaczej zinterpretować gest. Uśmiech może być odbierany jako radość lub kpina, jeśli ktoś jest zdenerwowany.

Z drugiej strony osoby z zaburzeniami używają i interpretują język ciała w różny sposób. Na przykład osoba z zespołem Aspergera nie odbiera dobrze sygnałów związanych z ironią.

Uważamy, że to może być dla ciebie interesujące: Jak zwiększyć swoją pewność siebie i pokonać nieśmiałość

Co oznacza język ciała?

Jak wspomniano, mowa ciała obejmuje wszystkie sygnały, które wysyłamy naszym ciałem, świadomie lub nieświadomie, od wyrazu twarzy po postawę i ruch. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych elementów.

1. Wyraz twarzy

Mimika twarzy lub gesty są najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem emocjonalnym. Dzięki nim możemy wyrazić radość, złość, zwątpienie, wstręt, strach, zaskoczenie, zakłopotanie, niezadowolenie i zainteresowanie.

Każda emocja odciska swój własny kod w oczach, ustach lub na czole. Badania sugerują, że osądy, jakich dokonujemy na temat ludzi, a nawet ich inteligencji, opierają się właśnie na wyrazie ich twarzy. Również inne badanie wykazało, że reakcja zaufania również zależy od tego, co widzimy w gestach osoby, która do nas mówi.

W ramach mowy ciała należy również zwrócić uwagę na komunikaty uczniów, ponieważ rozszerzenie źrenic oznacza na przykład przyjemność, chociaż może się to różnić w zależności od ilości światła.

Tymczasem nie wykonujemy tylu gestów nosem. Czasami jednak marszczymy go trochę na znak niezadowolenia.

Natomiast usta mają znacznie szerszy repertuar możliwości komunikacyjnych w zakresie gestów. Wśród nich mamy:

  • Pokazywanie zębów (fałszywy uśmiech), aby ukryć niezadowolenie
  • Przygryzanie dolnej wargi, aby pokazać zmartwienie, niepewność lub wątpliwości
  • Zakrywanie ust, aby okazać przerażenie
  • Usta wygięte w dół, które wyrażają zniechęcenie lub smutek

2. Inne mniej oczywiste wyrazy twarzy

Marszczenie czoła może świadczyć o skupieniu na czymś uwagi, zwłaszcza gdy temu gestowi towarzyszą zwężone oczy. Jednak zmarszczki na czole zaznaczają się również, gdy jesteśmy zaskoczeni.

Oparcie dłoni na brodzie może mieć kilka znaczeń, w zależności od pozycji ręki. Otwarta dłoń może wskazywać na przykład na znudzenie, a sam kciuk i palec wskazujący są powszechnym wyrazem zainteresowania lub gestem oceny.

Z drugiej strony głowa odrzucona do tyłu i podbródek wysunięty do przodu to uwłaczający gest oznaczający wyższość. Wreszcie drapanie się po szyi lub po głowie jest oznaką niepewności.

3. Ekspresja ciała za pomocą kończyn górnych

Sposób, w jaki niektórzy nauczyciele chodzą po klasie z rękami splecionymi za plecami, jest gestem, który daje poczucie bezpieczeństwa. Tymczasem wskazywanie palcem jest gestem agresywnym lub groźbą skierowaną do osoby, z którą rozmawiasz.

W przypadku pokazywania otwartych dłoni jest odwrotnie: oznacza to jasność i uczciwość. Kto pokazuje ręce, nie ma nic do ukrycia.

Przeplatanie palców można odczytać na kilka sposobów. Jeśli palce i dłonie są splecione, może to wskazywać na zdenerwowanie, ale łączenie lub dotykanie tylko końcówek jest oznaką pewności siebie.

Ruch wzruszenia ramionami może oznaczać ignorancję. Jeśli jednak towarzyszy mu gest twarzy, może to oznaczać brak zainteresowania.

Skrzyżowane ramiona to natomiast obronna postawa ciała , która oznacza niezadowolenie, niezgodę lub odrzucenie tego, co zostało powiedziane. Z drugiej strony położenie naszych rąk na biodrach, z łokciami w kształcie litery V skierowanymi na zewnątrz, jest postawą autorytetu, stanowczości, a nawet agresywności.

4. Język ciała kończyn dolnych

Ciągle poruszające się nogi mogą oznaczać niepokój lub zdenerwowanie. Istnieje jednak również zaburzenie znane jako zespół niespokojnych nóg.

Osoba oczekująca, która stale wysuwa jedną nogę do przodu, może wskazywać na chęć odejścia. Zwykle stopa wskazuje na to, czym interesuje się osoba.

Skrzyżowane nogi i kostki, a także ręce należą do repertuaru obronnego. Oznacza to, że osoba się zamyka. Jeśli jej twarz patrzy gdzie indziej, to tak, jakby nie chciała nawet brać udziału w rozmowie.

5. Postawa ciała

Szeroka, rozłożysta postawa pokazuje chęć zdobycia czegoś. Wyraża się w rozstawionych nogach i ramionach a dłonie są wysunięte do przodu. To gest polityka, który chce zdobyć opinię publiczną.

Z kolei wypinanie klatki piersiowej jest gestem oznaczającym władzę lub wyższość. Mężczyźni mogą to robić w sytuacji, gdy chcą przyciągnąć uwagę kobiety.

Jeśli osoba siedząca lub stojąca pokazuje zgarbioną postawę patrząc na podłogę, oznacza to przygnębiony stan emocjonalny, a także negatywność. Jednak pewna postawa może również wskazywać na dolegliwości, jak to ma miejsce w przypadku bólu brzucha czy krzyża.

Postura por dolor.
Ból wymusza pewne postawy, które są powszechne w przypadku niektórych dolegliwości, takich jak na przykład kolka żółciowa.

Rozszyfrowanie mowy ciała nie zawsze jest łatwe

Podczas gdy komunikacja werbalna zwykle odbywa się świadomie, a język ciała płynie z nieświadomości, najlepiej byłoby nauczyć się kontrolować nasze gesty i wyrażenia. To, co mówimy, powinno być zgodne z tym, co pokazujemy.

To nie tylko ułatwi nam komunikację, ale z zawodowego i osobistego punktu widzenia utrzymamy lepsze relacje z innymi. W końcu nie zapominajmy, że gesty i emocje idą w parze.

Z drugiej strony umiejętność interpretowania mowy ciała innych osób jest bardzo dobrą umiejętnością, ponieważ może pomóc nam lepiej zrozumieć, co naprawdę chcą nam powiedzieć, a nawet to, co chcą ukryć.

Jednak nigdy nie powinniśmy pozwolić sobie na nadmierną podejrzliwość, ponieważ interpretacja gestów często jest obarczona błędem. W rzeczywistości nie należy tego robić z zamiarem wywołania konfliktu, ale wręcz przeciwnie.

Język ciała może być skomplikowany i trudny do zrozumienia. Najlepszą opcją jest zawsze prosić o wyjaśnienie, gdy mogą pojawić się wątpliwości co do interpretacji wyrażonego słowa-gestu. Zapytanie nigdy nie zaszkodzi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Atkinson A. Impaired recognition of emotions from body movements is associated with elevated motion coherence thresholds in autism spectrum disorders.  Neuropsychologia. 2009; 47(13): 3023-3029.
  • Boyes C. El Lenguaje del cuerpo. Gestos y posturas que revelan lo que realmente pensamos y queremos decir. Buenos Aires: Albatros, 2007.
  • Chin-An W, Baird T, Huang J, Coutinho J, Brien D, Muñoz D. Arousal effects on pupil size, heart rate, and skin conductance in an emotional face task. Frontiers in Neurology. 2018; 9: 1029. DOI=10.3389/fneur.2018.01029.
  • Hall ET. A System for the Notation of Proxemic Behavior. American Anthropologist. 1963; 65(5): 1003-1026.
  • Hehman, E, Flake, JK and Freeman, JB. Static and Dynamic Facial Cues Differentially Affect the Consistency of Social Evaluations. Personality and Social Psychology Bulletin. 2015; 41(8): 1123-34.
  • Holler, J., Kendrick, K.H. & Levinson, S.C. Processing language in face-to-face conversation: Questions with gestures get faster responses. Psychon Bull Rev. 2018; 25, 1900–1908.
  • Jiang J, Borowiak K, Tudge L, Otto C, Von kriegstein K. Neural mechanisms of eye contact when listening to another person talking. Soc Cogn Affect Neurosci. 2017; 12(2): 319-328.
  • Marchak FM. Detecting false intent using eye blink measures. Front Psychol. 2013; 4: 736.
  • Montgomery KJ, Isenberg N, Haxby JV. Communicative hand gestures and object-directed hand movements activated the mirror neuron system. Soc Cogn Affect Neurosci. 2007; 2(2):114-122.
  • Pease A, Pease B. El Lenguaje del cuerpo. Barcelona: Amat, 2006.
  • Roter DL, Frankel RM, Hall JA, Sluyter D. The expression of emotion through nonverbal behavior in medical visits. Mechanisms and outcomes. J Gen Intern Med. 2006; 21 Suppl 1:S28-34. doi:10.1111/j.1525-1497.2006.00306.x
  • Tipper CM, Signorini G, Grafton ST. Body language in the brain: constructing meaning from expressive movement. Front Hum Neurosci. 2015; 9: 450.
  • Uono S et al. Eye contact perception in the West and East: A cross-cultural study. PLOS-ONE. 2015; 10(2): e0118094.https://doi.org/10.1371/journal.pone.0118094.
  • Vacharkulksemsuk T, Reit E, Khambatta P, Eastwick PW, Finkel EJ, Carney DR. Dominant, open nonverbal displays are attractive at zero-acquaintance. Proc Natl Acad Sci USA. 2016; 113(15): 4009-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.