Co oznaczają skrzyżowane ręce w mowie ciała?

Nasza mowa ciała mówi o wiele więcej niż nam się wydaje, chociaż czasami nie przywiązujemy do niej dużej wagi. Dzisiaj porozmawiamy o 8 możliwych znaczeniach skrzyżowanych rąk.
Co oznaczają skrzyżowane ręce w mowie ciała?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Mowa ciała stanowi około 55% aktu komunikacyjnego. To, co robisz z twarzą, postawą i ramionami, jest nawet ważniejsze niż to, co wyrażasz słowami. Skrzyżowane ręce to jeden z najbardziej znanych sygnałów – oczywiście ten, który ma wiele interpretacji.

Czasami nie ma związku przyczynowo-skutkowego z krzyżowaniem rąk i tym, co się dzieje. Na przykład możesz trzymać tę postawę, ponieważ jest ci zimno lub dlatego, że jest to dla ciebie wygodniejsze (m.in. twoje ramiona są zmęczone). Czasami jednak istnieje obiektywny powód, który nie zawsze chcesz świadomie wyrażać.

Przyjrzyjmy się ośmiu możliwym wyjaśnieniom.

Osiem znaczeń, jakie mają skrzyżowane ręce w mowie ciała

Interpretowanie mowy ciała to coś, co zawsze powinno się robić w oparciu o kontekst. Z pewnością nie możemy dokonać żadnej dobrej interpretacji, oddzielając skrzyżowanie rąk od postawy reszty ciała, gestów twarzy, tonu głosu i oczywiście kontekstu komunikacyjnego.

Mając to na uwadze, przedstawimy osiem powodów, dla których dana osoba może mieć skrzyżowane ręce.

1. Skrzyżowane ręce mogą wskazywać na niepewność

Los brazos cruzados en las personas inseguras
Ktoś, kto czuje się niepewnie w danej sytuacji, będzie miał tendencję do zamykania rąk, pięści i nóg jako metody obrony przed niekorzystnym środowiskiem.

Niepewność jest chyba najbardziej znaną interpretacją skrzyżowanych ramion. Rzeczywiście, skrzyżowanie ramion przed tułowiem może być interpretowane jako oznaka niepewności. Może się to objawiać w różnych kontekstach, wśród których chcielibyśmy podkreślić następujące:

  • Niepewność wypowiedzi (przedstawione idee lub opinie)
  • Brak pewności w danej lokalizacji (np. podczas rozmowy w nieznanym miejscu)
  • Niepewność związana z osobą, z którą rozmawiasz

Te trzy czynniki mogą decydować o tym, dlaczego ludzie decydują się trzymać ręce skrzyżowane. Może, ale nie musi się to wiązać z niską samooceną, a nawet fobią społeczną. Nie zawsze tak jest, więc to stwierdzenie należy interpretować z ostrożnością.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać ten artykuł: Samoocena, klucz do szczęścia

2. Stres i napięcie

Drugim najbardziej rozsądnym wyjaśnieniem krzyżowania ramion jest wysoki poziom napięcia lub stresu. Objawy stresu często omawia się na poziomie psychologicznym lub fizycznym, ale rzadko w odniesieniu do mowy ciała. Jednak, jako że dowody wskazują, że możliwe jest określenie poziomu stresu poprzez zachowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby zestresowane wydają się być niespokojne lub pospieszne. Chociaż każda osoba rozwija inny wzorzec, nie jest niczym niezwykłym, że krzyżują ręce podczas epizodów skoncentrowanego stresu. Mogą to również robić w obliczu napięcia lub zdenerwowania.

3. Skrzyżowane ramiona mogą wskazywać na koncentrację

Czy zauważyłeś, że czasami, gdy chcesz się skoncentrować, krzyżujesz ręce w linii tułowia? Jeśli nie, zwróć uwagę na sytuacje, które wymagają dużego zaangażowania poznawczego, a zobaczysz, że jest to dość powszechne stanowisko.

Według badań opublikowanych w European Journal of Social Psychology w 2008 r. skrzyżowanie ramion może pozytywnie wpłynąć na wydajność i wytrwałość. To może wyjaśniać, dlaczego tak wielu ludzi demonstruje tę postawę, gdy chcą się skoncentrować.

Jak już wspomnieliśmy i jak zrobimy przy kilku innych okazjach, wszystko zależy od kontekstu.

4. Strach

Zgodnie z tym, co już powiedzieliśmy, skrzyżowane ręce również mogą być objawem strachu. Ogólnie rzecz biorąc, może to dotyczyć tego, gdzie jesteś, ludzi wokół ciebie lub pewności, jaką masz, aby kontrolować sytuację. Często towarzyszy temu wycofanie, odizolowanie lub wyraźnie przestraszona postawa.

Strach to naturalna emocja, która rozwinęła się jako środek zapewniający nam bezpieczeństwo. W ten sposób odczuwasz strach przed rzeczami, które mózg interpretuje jako szkodliwe. To może częściowo wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie decydują się skrzyżować ręce, gdy się boją. W tułowiu znajdują się najważniejsze narządy, które trzeba chronić przed zagrożeniem.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Sprawdź swój poziom lęku za pomocą tego testu

5. Przywództwo lub narzucanie

Los líderes suelen tener los brazos cruzados
Charakterystyczną cechą lidera jest to, że wie jak, kiedy i jak używać mowy ciała na swoją korzyść. Jest to przydatne, gdy próbuje przekonać lub zastraszyć.

W przeciwieństwie do innych wyjaśnień, które podaliśmy (i oczywiście w zależności od kontekstu), krzyżowanie rąk może być oznaką przywództwa.

Zamknij na chwilę oczy i pomyśl o przywódcy. Wyobraź sobie, że jest formalnie ubrany, ma uśmiech na twarzy, starannie uczesane włosy i daje poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie i wiedzy.

Jak miał ułożone ramiona w tym mentalnym obrazie? Tak, najprawdopodobniej wyobrażałeś go sobie ze skrzyżowanymi rękami!

W połączeniu z innymi wskazówkami mowy ciała, skrzyżowane ręce nie zawsze oznaczają napięcie lub strach – wręcz przeciwnie! Nasza mowa ciała może być nawet tak potężna, że może sprawić, że będziemy wyglądać jak prawdziwy przywódca.

6. Skrzyżowane ręce mogą wskazywać na obronę lub reakcję na groźbę

Badania opublikowane w Motivation Science w 2015 roku dotyczyły postaw ze skrzyżowanymi ramionami w grupie osób. Stwierdzono, że ta postawa jest związana z obronną orientacją społeczną. Uczestnicy, w sumie 242 osoby, chętniej bronili niż atakowali, gdy krzyżowali ramiona.

Dlatego niektórzy mogą wybrać tę postawę w obliczu groźnej sytuacji. Nie musi to być poważne zagrożenie życia, ale wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu destabilizuje komfort.

7. Uległość i posłuszeństwo

Pokazaliśmy już, że krzyżowanie rąk jest oznaką przywództwa, o ile towarzyszy mu postawa zaufania, determinacji i poczucia pewności bezpieczeństwa. Kiedy postawa jest odwrotna, wskazuje to na uległą lub bardzo posłuszną osobowość.

Przerwany kontakt wzrokowy, bardzo niski i nieśmiały głos i sztywna postawa w towarzystwie tego gestu mogą wskazywać ten kierunek. Może więc również wskazywać na kogoś, kim łatwo manipulować, kto nie ma własnych opinii lub po prostu woli podążać za grupą, niż dążyć do swojej indywidualności.

8. Skrzyżowane ręce mogą wskazywać na chęć odosobnienia lub reakcję na ból

Wreszcie, złożone ręce u danej osoby mogą być również oznaką pragnienia izolacji. Ci, którzy są bardzo powściągliwi, prowadzą samotne życie, mają bardzo wąski krąg przyjaciół i nie czują się dobrze w grupie, zazwyczaj przyjmują ten gest jako część swojej osobowości.

Innym wyjaśnieniem równoległym do tego, które już podaliśmy, jest to, że krzyżowanie rąk może być reakcją na ból. W rzeczywistości badanie opublikowane w Pain w 2011 r. wykazało, że skrzyżowanie ramion może wywołać efekt znieczulający. Dlatego osoby, które są chore, cierpią ból lub inne podobne dolegliwości, mogą nieświadomie manifestować to zachowanie.

Jak widać, nie ma tylko jednego wyjaśnienia, dlaczego ludzie trzymają skrzyżowane ręce. Niektóre z nich są nawet sprzeczne ze sobą, ponieważ to kontekst determinuje wszystko. To właśnie, wraz z osobowością jednostki, pozwala nam na najlepszą interpretację tego powszechnego gestu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carneiro, D., Castillo, J. C., Novais, P., Fernández-Caballero, A., & Neves, J. Multimodal behavioral analysis for non-invasive stress detection. Expert Systems with Applications. 2012; 39(18): 13376-13389.
  • Fetterman, A. K., Bair, J. L., & Robinson, M. D. Submissive, inhibited, avoidant, and escape motivated: The correlates and consequences of arm-crossing. Motivation Science. 2015; 1(1): 37.
  • Friedman, R., & Elliot, A. J. The effect of arm crossing on persistence and performance. European Journal of Social Psychology. 2008; 38(3): 449-461.
  • Gallace, A. L. B. E. R. T. O., Torta, D. M. E., Moseley, G. L., & Iannetti, G. D. The analgesic effect of crossing the arms. Pain. 2011; 152(6): 1418-1423.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.