Nieśmiałość w kontaktach z innymi - jak sobie z nią poradzić?

Uczucie zastraszenia często ma związek z wyobrażeniem osoby, z którą mamy do czynienia. Nieśmiałość działa wtedy na naszą niekorzyść.
Nieśmiałość w kontaktach z innymi - jak sobie z nią poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2022

Nie mogę prowadzić rozmowy z moim szefem tak, że ręce nie zaczynają mi się trząść”. „Nie lubię chodzić w określone miejsce, bo czuję się nieswojo, gdy pojawia się taka a taka osoba”. Te wyrażenia to tylko kilka przykładów dyskomfortu związanego z poczuciem zastraszenia.

Może mieć swoje źródło w problemie z poczuciem własnej wartości, nieśmiałości lub nieprzyjemnym epizodzie z przeszłości. Może jednak stać się przeszkodą w nawiązywaniu relacji społecznych. Jak więc sobie z tym poradzić? Oto kilka porad.

Nieśmiałość – jak sobie z nią radzić

Nieśmiałość jest nieprzyjemnym i ograniczającym uczuciem. Sprawia, że widzisz rzeczy tam, gdzie tak naprawdę nie istnieją, wpływa na twoją pewność siebie i sprawia, że denerwujesz cię, gdy mówisz. Na szczęście istnieją proste strategie, które pomogą ją przezwyciężyć. Przyjrzyjmy się im.

1. Zidentyfikuj, co Cię onieśmiela

Jaki jest wyzwalacz tego uczucia zastraszenia? Mówi się do ciebie podniesionym tonem głosu? Czyjaś postawa? Czasami wystarczy po prostu zidentyfikować, że nie jest to „osoba”, ale wspomnienie lub podobna sytuacja, której już doświadczyłeś.

Szef i pracownica
Nieśmiałość może mieć swoje źródło w złych doświadczeniach z daną osobą lub wcześniejszym wspomnieniu podobnego doświadczenia.

2. Zidentyfikuj i przedefiniuj myśli, które sprawiają, że czujesz się onieśmielony

Źródłem tego problemu może być również fakt, że idealizujesz innych. Czasami ignorujemy fakt, że są to prawdziwi ludzie, tacy jak my, którzy również mierzą się z codziennym życiem i własnymi problemami. Dlatego należy zastanowić się, skąd pochodzą te przekonania i jakie są stereotypy, które mogą powodować wrażenie znęcania się.

3. Naucz się zarządzać językiem ciała

Rozmowa z kimś, kto odchyla się do tyłu na krześle, to nie to samo, co rozmowa z kimś, kto jest wyprostowany i siedzi w strzeżonej pozycji. Nie jest też tym samym, gdy rozmawiasz z kimś, kto patrzy ci w oczy i nie patrzy w dół.

Język ciała może powiedzieć więcej niż słowa. Dlatego, jeśli masz do czynienia z nieśmiałością, powinieneś poprawić swoją postawę i upewnić się, że każda wiadomość, którą przekazujesz, ujawnia pewność siebie i poczucie komfortu przed innymi.

4. Pracuj nad swoją samooceną, aby przestać czuć się onieśmielony

Jednym z najważniejszych elementów tego, by nie czuć się zastraszonym przez nikogo, jest silna samoocena. Wiąże się to z identyfikacją mocnych i słabych stron oraz pamiętaniem, że nikt nie jest doskonały.

Im bardziej kultywujesz samoświadomość, tym lepsze będzie twoje nastawienie przy podejmowaniu decyzji lub konfrontacji z zastraszającą osobą.

5. Wykorzystaj krytykę jako okazję

Wiele razy uczucie onieśmielenia wynika ze sposobu, w jaki interpretujesz sugestie lub komentarze innych. Często przyjmuje się, że jest to raczej negatyw, niż szansa na poprawę.

Ale dlaczego tego nie odwrócić? Dopóki komunikujesz się w sposób asertywny, dobrze jest zadać sobie pytanie, co druga osoba próbuje powiedzieć i jak możesz to wykorzystać do poprawy. W ten sposób daleko od negatywnej konotacji krytyka będzie punktem wyjścia do osobistego rozwoju.

6. Użyj swojej wyobraźni, aby przestać czuć się onieśmielony

W sytuacjach zdenerwowania i zastraszenia wyobraźnia może być najlepszym sprzymierzeńcem, aby rozładować to nieprzyjemne uczucie. W tym sensie dobrze jest wyobrazić sobie osobę lub sytuację w innym scenariuszu, aby pomniejszyć ten wyolbrzymiony wizerunek.

Jak projektować bezpieczeństwo i zaufanie innym?

Oprócz powyższego istnieją inne klucze do nauki, jak lepiej radzić sobie w sytuacjach, a przede wszystkim, jak projektować bezpieczeństwo. Wprowadź je w życie!

  • Mówienie i słuchanie. Osoba pewna siebie potrafi słuchać swojego rozmówcy; daje mu przestrzeń do wyrażania siebie i swoich opinii.
  • Dbanie o siebie. Aby być pewnym siebie i spokojnym, ważne jest, aby w takiej sytuacji mieć cały przepływ energii. Osłabienie lub zły sen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich zmysłów. Dlatego jednym z pierwszych kroków jest zadbanie o siebie i zwrócenie uwagi na swoje samopoczucie.
  • Przygotuj się na interakcję i to, co chcesz powiedzieć. Jeśli zbliża się niezręczne spotkanie z szefem lub podobna sytuacja, dobrze jest wyobrazić sobie przemówienie i spróbować zorganizować się zawczasu. W ten sposób będzie wystarczające przygotowanie i większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Wyznaczać granice. Czym innym jest prezentowanie się jednej osoby z „pewną siłą” przed drugą, a czym innym jest głośne mówienie, przekraczanie granic lub brak szacunku. Musisz wiedzieć, jak asertywnie stawiać granice, gdy ktoś nie zwraca się do Ciebie w najlepszy sposób. Może to wskazywać, że ktoś nie tylko zastrasza, ale raczej nie ma dobrych umiejętności społecznych.
Wymiana myśli w parze. Rozmowa
Słuchanie, mówienie i ustalanie granic ma kluczowe znaczenie w zwalczaniu problemu, jakim jest nieśmiałość.

Zobacz też: Wzorce mentalne: czym są i jak możesz je poprawić?

Pamiętaj, że wszystko jest względne

To, czy dana osoba jest zastraszająca, zależy od jej cech, ale także od nadanej jej mocy. Co więcej, nie ma jednej cechy określającej; to, co może być dla kogoś niewygodne, po prostu nie jest niewygodne dla innych.

Mając to na uwadze, często jest to kwestia „rozerwania” tego wszechmocnego obrazu, który jest postrzegany jako drugi. Nie oznacza to ignorowania cech drugiej osoby, ale raczej uznanie, że ma się również swoje mocne strony. To właśnie one mogą nam pomóc skutecznie stawić czoła trudnym sytuacjom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leymann, H. (1996). El contenido y desarrollo del mobbing en el trabajo. European journal of work and organizational psychology5(2), 165-184.
  • Velásquez, N. R. P. (2017). Violencia psicológica en el trabajo: aproximaciones desde la perspectiva psicosocial. Integración Académica en Psicología5(13), 20-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.