Jedzenie jajek - Prawdy i mity
Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie życia bez jajek, są jednak i tacy, którzy stanowczo odradzają ich jedzenie. Ci pierwsi uważają, że jajka mają niezwykle dużo zalet dla Twojego zdrowia, z kolei ci drudzy sądzą, że jest wręcz przeciwnie.
Czy jedzenie jajek jest zdrowe? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się sam.
Fakty o wartości odżywczej jajek
Jajka są łatwo dostępne i wykorzystywane do ogromnej większości przepisów kulinarnych. Wartość odżywcza jajek również jest niepodważalna.
Wciąż jednak wiele osób mówi, że jedzenie jaj nie jest korzystne dla zdrowia, gdyż znacznie podnosi poziom cholesterolu, a to w konsekwencji może prowadzić do chorób układu krążenia.
Jedzenie jaj dostarcza organizmowi nie tylko białka i witaminy, ale również tłuszcze i cholesterol. Dlatego też aby zachować zdrowy poziom cholesterolu nie powinno się nadużywać jajek.
Zbadanie skutków zdrowotnych jedzenia jaj jest dość proste i przeprowadzono już wiele badań mających stwierdzić, czy są one zdrowe czy nie.
Niestety wyniki nie są jednoznaczne – wyniki niektórych badań mówią, że jedzenie jaj jest wskazane, inne – wręcz przeciwnie – że jajek należy unikać. Specjaliści nie znaleźli więc jednoznacznego dowodu na to, że są one szkodliwe dla zdrowia.
Warto zaznaczyć także, że istnieje wiele czynników wpływających na poziom cholesterolu i inne parametry zdrowotne. Na stan zdrowia wpływają też tacy ,,winowajcy” jak stres, tytoń, siedzący tryb życia, alkohol czy spożywanie przetworzonej żywności.
Wiele zależy także od sposobu przygotowania jajek. Jajko sadzone ma bowiem inny wpływ na zdrowie niż na przykład jajko na twardo, a jeszcze inne niż jajko na miękko.
Lekarze twierdzą, że w zależności od wieku, uwarunkowań genetycznych i nawyków tygodniowe spożycie nie powinno przekraczać 5 jajek.
Fakty i mity na temat jajek
Jedzenie jajek podwyższa poziom cholesterolu: FAŁSZ
Jak już wspomnieliśmy jajka same w sobie nie mogą podwyższać poziomu cholesterolu we krwi. Do podwyższenia poziomu cholesterolu przyczyniają się także inne czynniki, zwłaszcza tłuszcze zwierzęce obecne w mięsie.
Należy unikać jedzenia surowych jaj: PRAWDA
Gotując jajka w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza unikasz ryzyka zarażenia się salmonellą.
Jajka należy umyć przed umieszczeniem w lodówce: FAŁSZ
Skorupka jajka jest barierą chroniącą przed dostaniem się do środka zanieczyszczeń.
Myjąc skorupkę możesz pozbawić jajko tej ochrony i tym samym ułatwić rozmnażanie się na powierzchni mikroorganizmów. Warto jednak umyć jajka bezpośrednio przed przygotowaniem.
Kolor skorupki mówi o jakości jajka: FAŁSZ
Wartość odżywcza jajek nie ma nic wspólnego z zabarwieniem skorupki. Kolor skorupki zależy od tego, czy jajko zostało zniesione przez białą czy brązową kurę. Nie ma więc żadnego znaczenia, które jajko wybierzesz – efekt będzie taki sam..
Zobacz także: Skorupki jaj – kilka niesamowitych zastosowań
Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść jajek: FAŁSZ
Wręcz przeciwnie – jajka zawierają witaminy i białka, które są bardzo ważne dla rozwoju płodu i rozwoju dzieci. Wpływa to szczególnie pozytywnie na układ nerwowy i pozwala ustrzec się alergii i nietolerancji pokarmowych.
Jedyna rzecz, o której należy pamiętać to fakt, że jajek nie należy podawać dzieciom poniżej 8 miesiąca życia.
Dorośli nie powinni jeść jajek: FAŁSZ
Osobom dorosłym zaleca się spożywanie 3 jajek tygodniowo, co pozwala na zapobieganie utraty tkanki mięśniowej.
Jajka zawierają także przeciwutleniacze, które w dużym stopniu przyczyniają się do zapobiegania takim chorobom jak Alzheimer czy miażdżyca.
Jajka są wysokokaloryczne: FAŁSZ
Jajko zawiera zaledwie 80 kalorii i 6 gramów białka, gdy podajesz je gotowane, a nie smażone. Zawiera także potrzebne substancje odżywcze jak cynk i żelazo oraz wysokiej jakości aminokwasy.
Producenci sztucznie podwyższają produkcję jajek: PRAWDA
Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie zdarza się to w 100% przypadków, jednak zwłaszcza duże przedsiębiorstwa sprzedające jajka masowo stosują pewne praktyki mające na celu zwiększenie produkcji.
Często są to nie do końca zdrowe dla kur metody – na przykład manipulacje światłem, które przyspieszają owulację u niosek i dzięki czemu mogą one znosić więcej jaj.
Aby uniknąć spożywania jajek z takich źródeł, wybieraj te pochodzące z rodzinnych farm, przedsiębiorstw i sklepików, gdzie możesz sprawdzić, że właściciele nie stosują tego typu praktyk, przez które cierpią same kury oraz jakość jajek.
Przeczytaj również: Warto jeść jajka – Poznaj 7 powodów
Żółtko czy białko? Co jest lepsze?
Często zastanawiamy się, która część jajka jest bardziej korzystna dla naszego zdrowia – białko, żółtko, a może oba? Jeśli jednak masz na myśli dietetyczną i odżywczą wartość, w tym przypadku istotniejsze jest spożycie żółtka, bo to właśnie w nim zawarta jest większość substancji odżywczych.
Pamiętaj, że żółtko to w rzeczywistości jajeczko, które może zostać zapłodnione i wówczas powstanie z niego kurczak. Właśnie dlatego ta część jajka jest tak bogata w witaminy i proteiny.
A co z białkiem? Warto podkreślić, że jego spożycie zapewni Ci dużą dawkę aminokwasów, które są bardzo ważne jeśli zależy Ci na przyroście masy mięśniowej.Białko nie zawiera też zbyt dużo tłuszczu, dzięki czemu jest wskazane dla osób pragnących zgubić zbędne kilogramy.
Białko jest pozbawione cholesterolu, więc możesz je jeść nawet jeśli masz problemy z podwyższonym poziomem trójglicerydów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jagusiak, K. (2018). Zofia Rzeźnicka, Maciej Kokoszko, Ab ovo ad γάλα. Jajka, mleko i produkty mleczne w medycynie i w sztuce kulinarnej (I–VIII). Studia Ceranea. https://doi.org/10.18778/2084-140x.07.14
- Kijowski, J., Leśnierowski, G., & Cegielska-Radziejewska, R. (2013). Jaja cennym żródłem składników bioaktywnych. Zywnosc. Nauka. Technologia. Jakosc/Food. Science Technology. Quality.