Eliminujemy zły cholesterol naturalnymi sposobami

Oprócz unikania tłuszczów łatwoprzyswajalnych i cukrów, płatki owsiane obniżają poziom cholesterolu. Zawarty w nim błonnik utrudnia jego wchłanianie i sprzyja jego eliminacji.
Eliminujemy zły cholesterol naturalnymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2015

Cholesterol jest to lipid należący do grupy steroidów, którego ciało ludzkie w ograniczonych ilościach potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jednak lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) tak zwany zły cholesterol odkłada się we włóknach mięśni gładkich ścian tętnic, powodując ich sklejanie i jest odpowiedzialny za występowanie wielu chorób.

Na szczęście, istnieje również dobra forma cholesterolu. Jest to lipoproteina o wysokiej gęstości, dzięki której LDL jest sprawniej przetransportowywany do wątroby i tam eliminowany.

Komórki ludzkiego organizmu potrzebują cholesterolu do poprawnego funkcjonowania i ciało je im zapewnia. Jednak żywność, którą dziś serwujemy na stołach, jest bogata w jego cząsteczki, a to może doprowadzić do gromadzenia się złego cholesterolu, który zatyka światło tętnic i powoduje usztywnienie ich ścian.

Gdy naczynia te tracą swoją elastyczność i ich drożność jest zmniejszona – przepływ krwi i poprawna cyrkulacja są bardzo utrudnione. Znając konsekwencje, powinno się szczególnie zadbać o odpowiednią dietę i tryb życia, które uchronią przed zbyt wysokim cholesterolem lub pomogą go obniżyć.

A jak się ma Twój cholesterol? Kontrolujesz jego poziom regularnie?

Naturalne sposoby na zbyt wysoki cholesterol

Napar z brzozy

Jest to drzewo liściaste charakteryzujące się zdolnością do wspomagania eliminacji zbędnych produktów i nadmiaru cholesterolu z krwi. Napar przygotowuje się z liści brzozy i zaleca się spożywać w ilości trzech filiżanek dziennie.

Składniki:

  • pół łyżki suszonych liści brzozy
  • jedna szklanka wody (250ml)

Sposób przygotowania:

Wodę umieścić na palniku, a gdy zacznie się gotować, dodać pół łyżki liści i pozostawić do gotowania na małym ogniu przez pięć minut. Po upływie zalecanego czasu pozostaić na 10 minut do ostygnięcia i spożywać w wyżej zalecanych dawkach.

Woda owsiana

Woda owsiana

Owsianka jest jednym z najzdrowszych produktów i jak najbardziej powinna znaleźć się w codziennej diecie nie tylko tych osób, które chcą obniżyć cholesterol. Jest bogata w błonnik, co sprawia, że pomaga wchłonąć tłuszcze i zmniejsza stężenie cukru w organizmie.

Aby w pełni wykorzystać zalety owsianki, rekomenduje się przygotować wodę owsianą i przyjmować ją kilka razy dziennie.

Składniki:

  • 3 łyżki owsianki
  • litr wody

Sposób przygotowania:

W naczyniu umieścić trzy łyżki owsianki i zalać litrem wody. Następnie pozostawić wszystko na noc i spożywać następnego dnia.

Woda z bakłażana

Woda z bakłażana w ostatnim czasie zyskała szczególną popularność, a to dzięki swojemu korzystnemu wpływowi na proces spalania tłuszczów. Ostatnio zostało wykazane, że u osób regularnie spożywających tę miksturę zły cholesterol we krwi został zmniejszony. Zawdzięcza to “nasuninie”, związkowi, z pomocą którego usuwane są wolne rodniki z organizmu.

Składniki:

  • jeden bakłażan
  • dwa litry wody

Sposób przygotowania:

Bakłażan pokroić na kawałki, umieścić w garnku z wodą i pozostawić do gotowania. Po kilku minutach od zagotowania wody odczekać do ostygnięcia i spożywać kilka razy dziennie.

Czerwone wino i pietruszka

Pietruszka

Lampka czerwonego wina dziennie skutecznie obniży cholesterol. Odpowiedzialne za to są polifenole — przeciwutleniacze, które w nim znajdziemy. Oprócz tego, że eliminują one zły cholesterol, przyczyniają się do podniesienia poziomu tego dobrego.

Tymczasem w pietruszce obecne są flawonoidy, a dzięki apiolowi, aromatycznemu związkowi chemicznemu jest ona naturalnym środkiem rozszerzającym światło naczyń krwionośnych.

Poprzez połączenie tych dwóch składników otrzymamy doskonałe lekarstwo, które obniży cholesterol we krwi, a jednocześnie będzie środkiem na poprawę krążenia.

Składniki:

  • 750ml czerwonego wina
  • 50g pietruszki

Sposób przygotowania:

W butelce umieścić czerwone wino, dodać 50g pietruszki, szczelnie zamknąć butelkę i odstawić na 12 dni. Po upływie zalecanego czasu spożywać dziennie jedną lampkę mieszanki.

Napar z karczochów

Napar z karczochów jest idealnym sposobem na oczyszczenie organizmu, a jednoczesne obniży on cholesterol. Oprócz tego częste spożywanie tego napoju wspomoże proces odchudzania.

Składniki:

  • dwa liście karczochów
  • szklanka wody (250)

Sposób przygotowania:

Gotować liście karczochów w wodzie przez 15 minut. Następnie zdjąć z ognia i pozostawić do ostygnięcia na pięć minut. Najlepiej spożywać napar na czczo. Niezalecany dla osób z problemami trawiennymi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.