Jedz ziarna zbóż i chudnij!
Prawdopodobnie masz już dość atakujących Cię z każdej strony informacji o cudownych dietach. Jednak nie martw się: na naszej stronie wolimy pokazywać Ci proste i zdrowe sposoby na poprawę swojej sylwetki i stylu życia. Właśnie dlatego, jeśli chcesz schudnąć, polecamy ziarna zbóż, którymi możesz wzbogacić swoją dietę. Nie masz nic do stracenia, spróbuj!
Czy ziarna zbóż wspomagają odchudzanie?
Ostatnimi czasy ziarna zbóż jako środek wspomagający odchudzanie stały się bardzo popularne. Niestety wiele firm wykorzystuje ten fakt i stara się nas przekonać, że zastąpienie obiadu płatkami zbożowymi jest idealną metodą na utratę zbędnych kilogramów. Powinniśmy jednak wiedzieć, że o ile ziarna zbóż są świetnym suplementem diety, nie mogą zastępować pozostałych produktów i posiłków. O czym więc warto wiedzieć, jeśli chodzi o wpływ zbóż na naszą wagę?
- Ziarna zbóż są bardzo sycące, dzięki czemu chronią nas przed podjadaniem pomiędzy posiłkami. Są również bogate w substancje odżywcze i błonnik, które zapewniają nam siłę aż do kolejnego posiłku.
- Zboża można w łatwy sposób łączyć z innymi produktami, na przykład bogatymi w proteiny. Na obiad możesz na przykład przygotować grillowanego łososia lub indyka, a na deser zjeść owsiankę z owocami. Takie połączenie jest idealne, ponieważ nie jest kaloryczne i ułatwia chudnięcie.
- Należy pamiętać, że nadmierne spożycie ziaren zbóż także nie jest wskazane. Kubek owsianki, tefu czy szałwii hiszpańskiej dziennie to odpowiednia ilość. Ziarna zbóż stosowane w rozsądnych dawkach pobudzą trawienie, dostarczą energii i pomogą stracić nawet pół kilograma w tydzień. Nie zapominaj także, że oprócz zbóż, powinno stosować się także dietę ubogą w tłuszcze oraz regularnie ćwiczyć.
Najlepsze zboża wspomagające chudnięcie
1. Najnowszy krzyk mody: teff
Być może jeszcze o nim nie słyszałeś, ale teff staje się powoli ulubionym zbożem wszystkich celebrytów, gdyż badania jednoznacznie wykazały jego skuteczność jeśli chodzi o utratę zbędnych kilogramów, uzyskanie wymarzonej sylwetki oraz poprawę samopoczucia i stanu zdrowia.
Czym więc jest teff? Jest to zboże od wieków spożywane w Afryce, choć aktualnie dość dostępne w sklepach na całym świecie. Teff jest bogaty w żelazo i witaminy, co sprawia, że zapewnia dobry ogólny stan zdrowia.
Co więcej, teff zawiera także dużo węglowodanów i błonnika, nie zawiera za to glutenu. Dzięki temu jest to świetny wybór dla osób chorujących na cukrzycę typu II. A dlaczego jest również skuteczny w odchudzaniu? Dzieje się tak dlatego, iż jest bardzo sycący, dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, łatwo się go trawi, zapobiega zaparciom, utrzymuje jelita w dobrej kondycji i pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Jak najlepiej przyrządzić teff? Jest to dosyć proste, bowiem można go podawać z mlekiem na śniadanie lub wypiekać z niego chleb, ciasta, ciasteczka czy batoniki energetyczne. Wystarczy naprawdę niewielka ilość tego ziarna, żeby zaspokoić głód i skorzystać z jego zdrowotnych właściwości. Czyż to nie wspaniałe?
2. Niezastąpiona owsianka
Obecność tego ziarna w tym zestawieniu na pewno Cię nie dziwi, owies jest bowiem uważany za jedno z najlepszych zbóż na świecie. Według amerykańskiej Agencji Żywności, jest to najbardziej odżywcze i najzdrowsze zboże, jakie możemy zawrzeć w swojej codziennej diecie.
Co więcej, jest to także świetny środek wspomagający odchudzanie, zwłaszcza dzięki swoim właściwościom takim jak regulacja trawienia czy pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Jest także bardzo sycący. Jeśli jednak chce się w pełni skorzystać z jego zalet trzeba jeść owsiankę regularnie, najlepiej codziennie.
Owsianka jest bogata w błonnik, witaminy i mikroelementy. Tak samo jak teff, pomaga regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycę. Z kolei dla osób cierpiących na problemy z wątrobą jest to dobre rozwiązanie, gdyż zawiera lecytynę, która pomaga pozbyć się szkodliwych substancji i tłuszczu z organizmu.
Jak widzisz, nie można zignorować tylu korzyści, które nie niesie ze sobą jedzenie owsianki. Jedz ją więc codziennie na śniadanie, na przykład z mlekiem i owocami, lub przygotuj wodę owsianą i pij ją do każdego posiłku.
3. Źródło zdrowia: szałwia hiszpańska
Szałwia hiszpańska zyskuje co raz większą popularność i choć technicznie rzecz ujmując nie jest zbożem i tak zasługuje, by znaleźć się na tej liście, przez wzgląd na swoje właściwości. Przez długi czas korzystano tylko z jej właściwości leczniczych, jednak teraz zaczyna doceniać się także jej wpływ na utratę zbędnych kilogramów. Dlaczego?
Przede wszystkim należy wspomnieć, że szałwia hiszpańska jest idealnym źródłem błonnika, przeciwutleniaczy, wapnia, białka i kwasu omega-3. Jest bardzo sycąca, dzięki czemu powstrzymuje nas przed podjadaniem pomiędzy posiłkami. Co może dziwić to fakt, że nasiona te potrafią wchłonąć niemal 10 razy więcej wody niż same ważą, można więc podawać je z napojem, jogurtem czy smoothie.
Szałwia jest lekkostrawna, zapobiega zaparciom i reguluje poziom cukru we krwi. Jest więc to fantastyczna roślina o wszechstronnym zastosowaniu, a jej ziarna naprawdę warto włączyć do swojej diety.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jayachandran M., Chen J., Chung SSM., Xu B., A critical review on the impacts of b glucans on gut microbiota and human health. J Nutr Biochem, 2018. 61: 101-110.
- Karl J. Ph, Maydani M, et al. Substituting whole grains for refined grains in a 6 week randomized trial favorably affects energy balance metrics in healthy men and postmenopausal women. The American Journal of Clinical Nutrition. Marzo 2017. 105 (3): 589-599.
- Kikuchi I, Nozaki S, et al. Effects of whole grain bread on visceral fat obesity in Japanese subjects: a randomized double-blind study. Plant Foods for Human Nutrition. Septiembre 2018. 73 (3): 161-165.
- My Plate. U. S. Department of Agriculture. Grains.
- Rebello C. J, O’Neil C. E, et al. Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutritional Reviews. Febrero 2016. 74 (2): 131-47.
- Serra Majem L, Bautista Castaño I. Relationship between bread and obesity. British Journal of Nutrition. Abril 2015. 113 (Suppl 2): S29-35.
- Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.
- Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
- Wu W-Ch, Inui A, et al. Weight loss induced by whole grain rich diet is through a good microbiota-independent mechanism. World Journal of Diabetes. Febrero 2020. 11 (2): 26-32.