Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Pierwsze objawy ciąży pojawiają się w pierwszym trymestrze, ale organizm matki zaczyna doświadczać zmian już od momentu zapłodnienia. Nie ma tu stałych reguł – przebiega to różnie, zależnie od kobiety.
Zwykle pierwsze symptomy przechodzą niezauważone. Jednak kobiety, które są bardzo wyczulone na zmiany w swoim ciele potrafią je dostrzec.
Przyjrzyjmy się temu tematowi.
Gonadotropina a pierwsze objawy ciąży
Gonadotropina to hormon odpowiedzialny za pierwsze objawy ciąży. Poziom tego hormonu wzrasta stale do 10 czy 12 tygodnia. Następnie stabilizuje się lub lekko spada. Gonadotropina produkowana jest przez łożysko. Testy ciążowe sprawdzają właśnie obecność tego hormonu.
Wzrost poziomu gonadotropiny powoduje lekkie objawy. Typowe są bóle głowy, zaburzenia trawienia, trądzik czy zmiany skórne. Pojawiają się one około 10 dni po zapłodnieniu.
Pierwsze objawy fizyczne
Najczęściej w pierwszych czterech tygodniach ciąży pojawiają się następujące objawy:
- Brak miesiączki. To pierwszy objaw zwracający uwagę kobiety.
- Wrażliwe piersi. Piersi powiększają się i stają się wrażliwe na dotyk. To skutek zmian hormonalnych i gromadzenia się tłuszczu.
- Nudności i wymioty. Doświadcza ich wiele kobiet na wczesnych etapach ciąży. Prawie zawsze pojawiają się rano, chociaż mogą też występować później.
- Zmęczenie. Kobieta w ciąży szybciej się męczy. To skutek wielu procesów zachodzących w organizmie jednocześnie.
- Zmieniony węch. Zmysł węchu uwrażliwia się, co powoduje odrzucanie pewnych zapachów.
- Problemy żołądkowe. Powiększanie się macicy powoduje pewien ucisk na żołądek. Może to wywoływać dolegliwości lub nadkwasotę.
- Zmiany apetytu. Czasami jest to większy głód, a czasami brak ochoty na jedzenie. Mogą też zmieniać się gusta i upodobania smakowe.
- Parcie na pęcherz.
- Bóle pleców i w dole brzucha.
- Dziwny, metaliczny posmak w ustach.
- Lekkie upławy z krwią. Ciemne krwawienie to oznaka zagnieżdżenia się zarodka.
Czytaj teraz: Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?
Objawy psychiczne
Niektóre kobiety zaczynają się dziwnie czuć. Mają bowiem wrażenie, że coś się zmieniło i pojawia się u nich niepokój. Zmiany nastroju takie jak drażliwość i smutek są typowe. Zdarzają się także wybuchy emocjonalne.
Wszystkie te wrażenia jednocześnie mogą jednak niepokoić. To bowiem wyraźne i mniej wyraźne zmiany, które przytłaczają i wprawiają w dezorientację. Staje się to bardziej intensywne, gdy kobieta nie jest dobrze poinformowana.
W bardziej ekstremalnych przypadkach może dojść do zaburzenia polegającego na negowaniu ciąży. Chodzi zatem o stan, w którym kobieta nieświadomie ignoruje zmiany zachodzące w jej ciele. Dokładniej zjawisko to opisuje badanie przeprowadzone przez szpital Royal Alexandra de Paisley.
Może też dojść do odwrotnej sytuacji – kobieta może wmawiać sobie, że jest w ciąży chociaż wcale w niej nie jest i obserwować u sobie typowe objawy. To tak zwana ciąża urojona.
Czytaj dalej: Problemy z tarczycą podczas ciąży: jakie ryzyko niosą?
Porozmawiaj z lekarzem
Pierwsze objawy ciąży są zwykle typowe. Nie bój się, ale monitoruj je i pilnuj dni płodnych oraz terminów miesiączek. Niektóre kobiety potrzebują kuracji na pewne objawy ciąży. Skonsultuj się z lekarzem, by ustalić, jak reagować, gdy symptomy te są dokuczliwe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Purizaca, M. (2010). Modificaciones fisiológicas en el embarazo. Revista peruana de Ginecología y Obstetricia, 56(1), 57-69.
- VV.AA. (2011).Denial of pregnancy – a literature review and discussion of ethical and legal issues. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3128877/