Jakie są korzyści ze spożywania kiwi dla skóry?

Korzyści jakie oferują owoce kiwi dla skóry mają związek z zapobieganiem starzeniu się i wypryskom. Chociaż istnieją badania potwierdzające te właściwości, wciąż nie ma wystarczających dowodów na ten temat.
Jakie są korzyści ze spożywania kiwi dla skóry?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 grudnia, 2022

Zalety spożywania kiwi są liczne, a kilka z nich ma szczególne znaczenie dla skóry. Owoc ten zawiera dużą ilość witamin, minerałów i innych substancji o doskonałych właściwościach dla utrzymania zdrowej cery.

Duża część korzyści płynących z owoców kiwi wynika z ogromnego bogactwa witaminy C. Jednak to nie wszystko. Kiwi posiada również składniki przeciwzapalne i przeciwutleniające.

A co najważniejsze, owoc ten ma bardzo przyjemny smak. Ponadto jest to jeden z produktów spożywczych, które znajdują się na szczycie wykresów gęstości składników odżywczych. Oznacza to, że zawiera bardzo dużą ilość składników odżywczych na gram.

Właściwości kiwi

Kiwi to egzotyczny owoc pochodzący z północnych Chin. Znany jest również jako chiński agrest.

Ma brązową skórkę z drobnymi włoskami, a wewnątrz ma wyrazisty zielony kolor. Jego aromat i smak są bardzo przyjemne.

Zanim porozmawiamy o korzyściach płynących ze spożywania owoców kiwi dla skóry, przyjrzyjmy się niektórym z wielu innych korzyści zdrowotnych:

 • Dostarcza witaminę K.
 • Wzmacnia układ odpornościowy.
 • Przyczynia się do dobrego trawienia.
 • Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
 • Uzupełnia dietę w okresie ciąży, ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego.

Zalety spożywania kiwi dla skóry

Kiwi ma wiele zalet. Badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że owoc ten ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Dlatego pomaga zachować zdrowszą skórę i zapobiega starzeniu.

Zawiera również kilka najważniejszych składników odżywczych dla zdrowej skóry:

 • Witamina C: ogranicza uszkodzenia skóry spowodowane promieniami słonecznymi. Sprzyja również tworzeniu kolagenu i zapobiega powstawaniu przebarwień skóry.
 • Witamina E: Zmniejsza uszkodzenia słoneczne i zwalcza stres oksydacyjny, jak wskazano w badaniu z 2018 roku.
 • Polifenole: Kiwi zawiera galusan epigallokatechiny (EGCG), polifenol, który chroni przed stresem oksydacyjnym i jest skuteczny w zapobieganiu rakowi skóry.
 • Luteina i zeaksantyna: to dwie substancje przeciwutleniające, które pomagają zapobiegać wypryskom na skórze. Chronią również przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.
Kiwi dla skóry.
Kiwi to pyszny owoc, który łatwo włączyć do naszej diety.

Konkretne korzyści

Oprócz powyższego, badania przeprowadzone w 2009 roku wykazały, że kolejną korzyścią dla skóry płynącą ze spożywania owoców kiwi skóry jest pomoc w leczeniu objawów egzemy. Ten stan powoduje czerwone plamy i swędzenie.

Ponadto kiwi pomaga w następujących problemach:

 • Pomaga zredukować trądzik : Wynika to z wysokiej zawartości witaminy C.
 • Zapobiega zmarszczkom i je zmniejsza: Kiwi jest pełen przeciwutleniaczy, które pomagają przeciwdziałać wolnym rodnikom.
 • Rozjaśnia skórę: Kolejną zaletą kiwi jest to, że chroni skórę przed promieniami słonecznymi.
 • Naprawa tkanek: Ten owoc pomaga w naprawie tkanek po urazie dzięki wysokiej zawartości potasu.
 • Wzrost włosów: Wysoka zawartość witaminy E jest idealna do pobudzania wzrostu włosów. Wzmacnia również skórę głowy i zapobiega wypadaniu włosów.

Możliwe zagrożenia

Jedynym znanym zagrożeniem dla owoców kiwi jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Niektórzy ludzie są uczuleni na enzym obecny w tym owocu, znany jako aktynidaina. Znajduje się również w ananasie i papai.

Najczęściej u osoby uczulonej na kiwi po kontakcie z owocami pojawi się wysypka i pokrzywka. W ciężkich przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Dlatego jeśli ktoś zauważy jakąś dziwną reakcję podczas spożywania owocu, powinien natychmiast przestać go jeść.

Ponadto nie poleca się kiwi osobom z kamicą nerkową lub niewydolnością nerek, ze względu na wysoką zawartość potasu. Wszelkie działania niepożądane należy skonsultować z lekarzem.

Czynność nerek.
Ten owoc nie jest zalecany dla pacjentów z chorobami nerek, u których może nastąpić zmiana filtracji.

Ostateczne wskazówki i rekomendacje

Owoc ten wchodzi również w skład kilku maseczek na twarz. W połączeniu z jogurtem naturalnym i płatkami owsianymi tworzy pastę, którą następnie nakłada się na twarz. Zwykle należy ją trzymać przez 10 minut, aby czerpać z niej najwięcej korzyści.

Teoretycznie taka maseczka zwiększa jędrność skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Można ją również nakładać na skórę głowy.

Uważa się jednak, że największe korzyści z kiwi dla skóry uzyskuje się z bezpośredniego spożycia owoców w ramach zbilansowanej diety. Możliwe, że niektóre produkty kosmetyczne wykonane z owoców kiwi są również skuteczne, ale nie ma dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Stonehouse W, Gammon CS, Beck KL, Conlon CA, von Hurst PR, Kruger R. Kiwifruit: our daily prescription for health. Can J Physiol Pharmacol. 2013 Jun;91(6):442-7. doi: 10.1139/cjpp-2012-0303. Epub 2013 May 15. PMID: 23746068.
 • Souyoul SA, Saussy KP, Lupo MP. Nutraceuticals: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). 2018 Mar;8(1):5-16. doi: 10.1007/s13555-018-0221-x. Epub 2018 Feb 6. PMID: 29411317; PMCID: PMC5825326.
 • Díaz Flores, J. (2009). Optimización de extracción y análisis de la capacidad antioxidante de la piel de kiwi.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.