Jakie objawy wskazują na zapalenie płuc u dzieci?

Zapalenie płuc odpowiada za 15% zgonów niemowląt. Chociaż jest wiele jednorazowych infekcji, niektóre dzieci cierpią na to przewlekle z powodu infekcji dróg oddechowych. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie? Dowiedz się więcej w tym artykule!
Jakie objawy wskazują na zapalenie płuc u dzieci?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2023

Zapalenie płuc u dzieci to częsta choroba, która występuje głównie poniżej 5 roku życia. W rzeczywistości, według danych Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta odpowiada za 15% zgonów w tej grupie wiekowej. Ponadto, według szacunków, hospitalizacji wymaga 14% dzieci dotkniętych tą chorobą.

Najlepszym sposobem uniknięcia choroby jest profilaktyka. Badania wykazały, że szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu B znacznie zmniejsza zapalenie płuc u dzieci. Podobnie, szczepienie przeciwko Streptococcus pneumoniae okazało się skuteczne w najcięższych przypadkach.

Ponadto inne ważne środki zapobiegające zapaleniu płuc u dzieci to karmienie piersią, unikanie narażenia na dym tytoniowy, wentylacja domu, częste mycie rąk i opóźnianie pójścia do przedszkola, jeśli dziecko ma chorobę układu oddechowego w wywiadzie.

Co to jest zapalenie płuc?

Ogólnie rzecz biorąc, zapalenie płuc odnosi się do infekcji tego organu. Występuje w głębokiej części płuc, dlatego określa się je również jako infekcję dolnych dróg oddechowych. Większość przypadków ma związek z działaniem wirusów, chociaż bakterie i inne patogeny mogą również powodować tę chorobę.

Najczęściej zapalenie płuc u dzieci występuje po przeziębieniu. Płuca mają worki powietrzne zwane pęcherzykami płucnymi, które wypełniają się ropą i innymi płynami, gdy pojawia się infekcja. W rezultacie tlen nie może dotrzeć do krwioobiegu.

Istnieje kilka rodzajów zapalenia płuc, wśród których wyróżniają się:

 • Wirusowe zapalenie płuc. Zwykle chodzi o syncytialnego wirusa układu oddechowego, wirusa grypy, paragrypy lub adenowirusa. Jest to najczęstsza postać choroby i predysponuje dziecko do zachorowania na bakteryjne zapalenie płuc.
 • Bakteryjne zapalenie płuc. Ten typ zapalenia płuc powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, zwykle przez Streptococcus pneumoniae. Jednak powodują je także inne bakterie, takie jak paciorkowce grupy A lub B i Staphylococcus aureus.
 • Mykoplazmowe zapalenie płuc. Wywołuje ją bakteria Mycoplasma pneumoniae. Określa się je również jako nietypowe zapalenie płuc, ponieważ jest łagodne i występuje częściej u dzieci w wieku powyżej 5 lat.
Dziecko z zapaleniem płuc w szpitalu.
Zapalenie płuc jest chorobą dolnych dróg oddechowych. Może to być spowodowane przez wirusy lub bakterie.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

Objawy zapalenia płuc u dzieci mogą być różne w każdym przypadku, w zależności od ciężkości zakażenia, wieku dziecka i ogólnego stanu zdrowia. Jednak najczęstszym objawem jest przyspieszony oddech, który pojawia się w prawie wszystkich przypadkach.

Inne typowe objawy to:

 • Wysoka gorączka i dreszcze.
 • Kaszel.
 • Oddychanie ze świszczącym oddechem lub jękiem.
 • Duszność. Może obejmować rozszerzanie się nozdrzy, ruch mięśni w okolicy żeber i oddychanie przez brzuch.
 • Zatkany nos i ból w klatce piersiowej.
 • Ból brzucha. Wynika to z wysiłku dziecka, kaszlu i trudności w oddychaniu.
 • Wymioty, spowodowane kaszlem lub połykaniem przez dziecko śluzu.
 • Brak apetytu.
 • Niebieskawy kolor ust i paznokci. Pojawia się to tylko w skrajnych przypadkach.

Ogólnie objawy wirusowego zapalenia płuc rozwijają się wolniej niż objawy bakteryjnego zapalenia płuc. Jeśli choroba dotyczy dolnych partii płuc, może wystąpić gorączka, ból brzucha i wymioty, bez objawów ze strony układu oddechowego.

Maluch z gorączką.
Objawy kliniczne zapalenia płuc mogą się różnić w każdym przypadku, w zależności od jego przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, powoduje gorączkę, kaszel, odgłosy oddychania i przekrwienie.

Może Cię zainteresować: Bezobjawowe zapalenie płuc i koronawirus

Przyczyny i diagnoza

Podsumowując, zapalenie płuc u dzieci jest często wynikiem działania wirusów. Jednak może być również wynikiem działania bakterii lub innych patogenów, takich jak grzyby i pasożyty. Najczęściej zaczyna się od przeziębienia, czyli infekcji górnych dróg oddechowych.

W wielu przypadkach patogeny obecne w nosie lub gardle są wdychane i dostają się głęboko do płuc, powodując ich zapalenie.

Można się nim zarazić także przez kontakt z osobą już chorą. Dzieje się tak, ponieważ w czasie kaszlu lub kichnięcia osoba wyrzuca kropelki wydzieliny przenoszące wirusa. Tak więc, jeśli dziecko wejdzie w kontakt z tą wydzieliną, może rozwinąć się choroba.

Zapalenie płuc u dzieci może również rozprzestrzeniać się przez krew, a dzieje się tak zwłaszcza podczas lub po porodzie. To stosunkowo normalne, że dziecko ma tę chorobę w okresie niemowlęcym a powód do niepokoju jest tylko wtedy, gdy występuje często.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Castro Ávila, A. C., & Rodríguez Saavedra, M. A. (2006). Indice de respiración rápida y superficial medido durante dos tipos de ventilación.
 • Alpízar Caballero, L. B., & Medina Herrera, E. E. (1998). Efectos nocivos de la fiebre en el niño y medidas terapéuticas. Revista Cubana de Pediatría, 70(4), 177-184.
 • Cruz Robaina, J. C., Dorta Correa, Y., Riesgo Mayea, L., López Labrador-Piloto, O., & González Díaz, J. (2012). Caracterización clínico epidemiológica de la neumonía en niños hospitalizados. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 16(1), 158-168.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.