Jakie choroby najbardziej dotykają mężczyzn?

Mężczyźni częściej niż kobiety cierpią na niektóre problemy zdrowotne. Jakie? Omówimy je w tym artykule.
Jakie choroby najbardziej dotykają mężczyzn?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Niektóre choroby dotykają bardziej mężczyzn niż kobiety. Czemu? Wynika to z wielu powodów, od męskiej anatomii (mężczyźni mają prostatę, a kobiety nie) po genetykę i nawyki.

Identyfikacja tych chorób jest ważna dla zdrowia publicznego i dla każdego indywidualnego pacjenta. Być może jest to jedno z największych wyzwań: rozpoznanie czynników ryzyka w celu podjęcia działań z wyprzedzeniem.

Istnieje powszechny pogląd, że mężczyźni mają tendencję do zaniedbywania swojego zdrowia bardziej niż kobiety. W rzeczywistości może to być nie tylko mit. W Brazylii naukowcy odkryli, że mężczyźni rzadko konsultują się z lekarzami i robią to tylko wtedy, gdy ich objawy są zaawansowane, co zmniejsza szanse na wczesną diagnozę.

Mając to na uwadze, poznajmy bliżej choroby, które najczęściej dotykają mężczyzn na całym świecie.

Choroby sercowo-naczyniowe

Choroby sercowo-naczyniowe występują dużo częściej wśród mężczyzn niż kobiet. Tutaj zaliczamy zawał mięśnia sercowego, który jest prawdopodobnie najbardziej śmiertelną i zagrażającą życiu chorobą.

Jednak mamy również niewydolność serca, która jest bardziej postępująca a także podstępne i ciche nadciśnienie tętnicze. Pan American Health Organization (PAHO) informuje, że ponad 40% mężczyzn nie zdaje sobie sprawy ze swojego nadciśnienia.

Tymczasem to bardzo poważny problem. Wielu mężczyzn ma tendencję do utrwalania ryzykownych zachowań przy braku specyficznych objawów nadciśnienia tętniczego, które zachęcałyby do zmiany nawyków. Nie zmieniają diety, nie ćwiczą wystarczająco dużo i często spożywają toksyczne substancje, takie jak alkohol.

Sam fakt bycia mężczyzną jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Jednak wraz z upływem lat, gdy ludzie się starzeją, to ryzyko u kobiet również wzrasta z powodu zmian menopauzalnych.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku incydentów naczyniowo-mózgowych (CVA). Wydaje się, że kobiety mają większe ryzyko na przestrzeni całego życia, a ponadto mają tendencję do opóźniania konsultacji, gdy zaczynają odczuwać objawy.

Mężczyzna z wysokim ciśnieniem krwi
Wielu mężczyzn z nadciśnieniem nie wie, że cierpi na to zaburzenie, więc nie konsultują się z lekarzem ani nie wprowadzają zdrowych zmian w swoich nawykach.

Rak prostaty

Rak prostaty jest chorobą onkologiczną, która najczęściej dotyka mężczyzn. Jeśli dodamy jego częstość występowania do raka płuc i jelita grubego, mamy już 40% wszystkich diagnoz raka u mężczyzn.

Poza kwestią płci męskiej istnieją czynniki ryzyka, które zostały zidentyfikowane jako okoliczności mogące zwiększyć prawdopodobieństwo tej choroby:

  • Kiedy mężczyzna ma ponad 50 lat.
  • Jeśli istnieje historia tego samego raka wśród bezpośrednich krewnych.
  • Jeżeli posiada wysoki wskaźnik masy ciała, cierpi na nadwagę lub otyłość.

Przed 40 rokiem życia bardzo rzadko zdarza się, aby u mężczyzny zdiagnozowano raka prostaty. Dlatego American Cancer Society zaleca następujące wytyczne dotyczące badań przesiewowych:

  • Od 50 roku życia wszyscy mężczyźni powinni być poddawani badaniom przesiewowym.
  • Mężczyźni w wieku od 40 do 50 lat również powinni być poddawani corocznemu badaniu przesiewowemu.

Najbardziej wiarygodne testy do wczesnego wykrywania to antygen specyficzny dla prostaty (PSA), który jest mierzony we krwi, oraz badanie palcowe odbytnicy. To ostatnie można wykonać w dowolnym gabinecie lekarskim i nie wymaga wcześniejszego przygotowania.

Samobójstwo i depresja

Wśród chorób, które najbardziej dotykają mężczyzn, depresja niesie ze sobą wysokie ryzyko samobójstwa. Głównym problemem stojącym za tą sytuacją są stereotypy dotyczące płci, które utrudniają konsultacje w zakresie zdrowia psychicznego.

Wielu mężczyzn wierzy, że odczuwany smutek i udręka są oznakami słabości. Dlatego nie korzystają z porad psychiatrycznych ani nie omawiają swoich doświadczeń z innymi. To opóźnia diagnozę i coraz trudniej jest uniknąć konsekwencji.

Paradoks danych statystycznych polega na tym, że kobiety częściej podejmują próby samobójcze, ale faktyczna śmiertelność z powodu samobójstw jest wyższa wśród mężczyzn. W Ameryce mężczyźni dokonują 79% wszystkich samobójstw.

Publiczne kampanie zdrowia psychicznego mające na celu podniesienie świadomości realiów depresji wydają się niewystarczające. Chorobę tę diagnozuje się u c oraz większej ilości kobiet i mężczyzn, którzy cierpią w odosobnieniu.

Mężczyźni są bardziej podatni na samobójstwa, ponieważ rzadziej ujawniają depresję i trudniej ją u nich rozpoznać wystarczająco wcześnie, by ją wyleczyć. – William Pollack, PhD w Harvard Medical School

Mężczyzna z depresją
Mężczyźni z depresją często ukrywają swoje objawy przez długi czas, opóźniając rozpoczęcie leczenia.

POChP i rak płuc

Jeśli chodzi o choroby, które najbardziej dotykają mężczyzn, nie można zapomnieć o POChP. Jest to akronim od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Konsumpcja tytoniu zawsze była główną przyczyną tego problemu. Jednak mężczyźni, w związku z wykonywaną pracą są również narażeni na działanie substancji rakotwórczych, które dostają się do płuc podczas wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Zarówno POChP, jak i rak płuc znacznie obniżają jakość życia każdego, kto na nie cierpi. Problemy z dotlenieniem i ograniczenia w codziennych czynnościach mają wpływ na radzenie sobie z chorobą. Konieczność stosowania dodatkowego tlenu w przypadku znacznego pogorszenia stanu zdrowia dodatkowo utrudnia prowadzenie normalnego życia.

Chociaż w ciągu ostatnich 20 lat częstość palenia tytoniu spadała, zachorowalność na raka płuc nadal stanowi poważny problem dla zdrowia publicznego. W tym przypadku prawdą jest również, że na przestrzeni dziesięcioleci kobiety dogoniły mężczyzn pod względem rocznej liczby przypadków.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Interesujące fakty na temat powszechnych chorób

Choroby, które najbardziej dotykają mężczyzn, są problemem wszystkich

Fakt, że niektóre choroby bardziej dotykają mężczyzn, nie oznacza, że są to wyłącznie męskie problemy. Kobiety, które mieszkają z dziećmi, rodzicami, partnerami i przyjaciółmi, również są narażone na skutki tych poważnych chorób.

Profilaktyka to zadanie wymagające wspólnych wysiłków. Polityka publiczna rządu powinna również uwzględnić plany dotarcia do mężczyzn, którzy odmawiają kontaktu z systemem opieki zdrowotnej.

Tymczasem, jeśli jesteś mężczyzną i zauważysz, że coś jest nie tak z Twoim ciałem, nie wahaj się iść do lekarza. Czasami wystarczy zwykła wizyta u specjalisty, aby rozwiązać problem, który w przyszłości może się skomplikować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nogueira Da Silva, P. L., Moreira Maciel, M., Saiberth Carfesan, C., & Ribeiro De Souza, J. (2013). Política de atención a la Salud del hombre en Brasil y los retos de su implantación: una revisión integrativa. Enfermería Global12(4), 381-443.
  • Bushnell, C., Howard, V. J., Lisabeth, L., Caso, V., Gall, S., Kleindorfer, D., … & Reeves, M. (2018). Sex differences in the evaluation and treatment of acute ischaemic stroke. The Lancet Neurology17(7), 641-650.
  • Ortiz-Arrazola, G. L., Reyes-Aguilar, A., Grajales-Alonso, I., & Tenahua-Quitl, I. (2013). Identificación de factores de riesgo para cáncer de próstata. Enfermería universitaria10(1), 3-7.
  • Villalbí, J. R., Pasarín, M. I., Nebot, M., & Borrell, C. (2001). Mortalidad por cáncer de pulmón: inicio de declive en los varones de Barcelona. Medicina Clínica117(19), 727-731.
  • Westergaard, D., Moseley, P., Sørup, F. K. H., Baldi, P., & Brunak, S. (2019). Population-wide analysis of differences in disease progression patterns in men and women. Nature communications10(1), 1-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.