Jaki program treningowy realizuje Rodrygo Goes?

Po zostaniu gwiazdą Ligi Mistrzów, Rodrygo Goes razem z trenerem ujawnia procedury, które czynią go tak eksplozywnym graczem na boisku. Poznaj ich sekrety w tym artykule
Jaki program treningowy realizuje Rodrygo Goes?

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2022

Rodrygo Goes to nowy bohater Realu Madryt. W ostatnim meczu z Manchesterem City młody Brazylijczyk odwrócił bieg wydarzeń. Umożliwił też bardziej doświadczonemu Benzemie, by ten mógł zdobyć decydujące trafienie w półfinale Ligi Mistrzów.

Z czego jest zrobiony ten 21-latek, że eksploduje taką precyzją na boisku? Cóż, ma tego samego osobistego trenera fitness, odkąd skończył 13 lat. Wyznał też, że jego celem nie jest wyrobienie zauważalnych mięśni, ale szybkości i precyzja reakcji.

W tym artykule opowiemy kilka faktów z osobistej historii Rodrygo Goesa. Zdradzimy też sekrety treningowe, które zapewniły mu pozycję niekwestionowanego napastnika Realu Madryt i reprezentacji Brazylii.

Historia życia Rodrygo Goesa

Obiecujący młody talent Realu Madryt narodził się w Osasco, części Sao Paulo (Brazylia), w 2001 roku. Jego ojciec zawsze był fanem piłki nożnej i przekazał tę pasję swojemu synowi.

W rzeczywistości wpoił mu miłość do futbolu do tego stopnia, że marzeniem chłopca była gra dla Realu Madryt. Ojciec Goesa był zagorzałym fanem Realu Madryt aż z Ameryki Południowej. Znał też Robinho, którego wcześniej wybrał  do drużyny sam Pelé.

W wieku 9 lat Santos podpisał kontrakt z Rodrygo Goes. To ten sam klub, który wychował Pelé. W 2017 roku przeszedł z młodzieżowych szeregów do pierwszej ligi, ponieważ wszyscy zauważyli, że ma szczególny talent.

Sezon 2018 z Santosem zakończył się jego ujawnieniem. Goes rozegrał w tym roku 58 meczów i strzelił 12 bramek. Jednak uczestniczył również w 12 asystach, więc zwrócił na siebie uwagę europejskiej piłki nożnej.

W 2019 Real Madryt kupił jego kontrakt. Podobne zakupy zdarzały się już wcześniej, ale Rodrygo Goes nie osiągnął jeszcze wielu wymaganego w międzynarodowych przepisach rekrutacyjnych.

Jego dwa gole przeciwko Manchesterowi City w meczu tak ważnym świadczą o tym, że jest on naturalnym strzelcem bramek. Również fakt, że od prawie 10 lat pracuje z tym samym osobistym trenerem, świadczy o zaangażowaniu Brazylijczyka.

Real Madryt podpisał kontrakt z Brazylijczykiem, gdy osiągnął pełnoletność, ale rozmowy o zakupie jego kontraktu trwały już wcześniej.

Szybkość, a nie siła

Trenerem osobistym Rodrygo Goesa jest Marcel Duarte. Został zatrudniony przez ojca młodzieńca, aby zapewnić mu ciągłą, długoterminową asystę. W rezultacie są razem już prawie 10 lat.

Skupiamy się całkowicie na jakości jego ruchów oraz jego umiejętnościach i zaletach. – Marcel Duarte

Choć niechętnie przyznaje, że wykonują znaczną pracę siłową, zdjęcia nie pozostawiają wątpliwości. W rzeczywistości napastnik opublikował niedawno w swoich sieciach społecznościowych różne zdjęcia, które pokazują wzrost jego masy mięśniowej.

Dzisiejsza piłka nożna nie dopuszcza przecież ciał słabych lub pozostających w stagnacji. Kilku elitarnych graczy daje dowód na to, że siłownia odgrywa ważną rolę w osiąganiu wysokich wyników. Tak jest w przypadku Goretzki, Cristiano Ronaldo czy Lewandowskiego.

Jednak masa mięśniowa nie może zastąpić siły eksplozywnej, szczególnie w przypadku napastników. Dlatego Goes jest zwinny na boisku i porusza się z łatwością.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: Jak Radamel Falcao wyleczył kontuzję więzadła

Równoważenie treningu aerobowego ćwiczeniami beztlenowymi

Z tego co wiemy, trening Rodrygo Goesa łączy ćwiczenia siłowe z bieganiem. Zawodnik był widziany na przykład podczas biegania po swoim domu, gdy dochodził do siebie po kontuzjach.

Badania medycyny sportowej podkreślają znaczenie równowagi. Dlatego ważne jest, aby wzrost całkowitej masy mięśniowej nie powodował, że na przykład stanie się ociężały podczas biegania przez 90 minut lub gdy zawodnik musi wykonać sprint, gdy dochodzi do piłki.

Równowagę osiąga się, gdy powiększony mięsień jest w stanie pracować z tlenem. Ten pomiar wskaże, że sportowiec nie tylko z łatwością podnosi ciężary, ale także może poruszać się z łatwością.

Siła jest bardzo ważna, ale konieczna jest równowaga. – Rodrygo Goes

Jednym z kluczy do osiągnięcia tego celu jest redukcja tkanki tłuszczowej do prawie minimalnego poziomu. Poczynając od aktorów filmowych, takich jak Henry Cavill, po jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, Cristiano Ronaldo, wydaje się, że procent lipidów związanych z mięśniami stał się obsesją!

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kylian Mbappé: rygorystyczne ćwiczenia i dieta piłkarza

Zmniejszenie tkanki tłuszczowej dzięki ćwiczeniom i diecie

Same ćwiczenia nie wystarczą, aby zredukować tkankę tłuszczową do minimalnego poziomu. Rodrygo Goes ma ścisły plan żywieniowy, podobnie jak wiele innych gwiazd piłki nożnej. Te wytyczne opierają kalorie na białku i zdrowych tłuszczach, pozostawiając na drugim miejscu proste węglowodany.

Jednocześnie, jak wskazują badania młodych piłkarzy wyczynowych, pewne ćwiczenia wywołują reakcje eksplozywne. Najważniejsze z nich to:

Powtarzanie tych konkretnych ćwiczeń prowadzi do tego, że mięśnie angażują różne włókna. Kiedy części tkanki mięśniowej przeznaczone do szybkich ruchów wchodzą do akcji niemal codziennie, potem uwalniają swój pełny potencjał w meczu.

Redukcja tkanki tłuszczowej w wyczynowej piłce nożnej ma na celu usunięcie lipidów znajdujących się między włóknami mięśniowymi, zwłaszcza wśród tych odpowiedzialnych za szybkość. Przyspiesza to reaktywność, dzięki czemu gracz może lepiej wykorzystać tlen, aby zyskać dynamikę.

Piłkarz nigdy nie może stracić prędkości, nawet jeśli nabierze mięśni. Chodzi o to, że prędkość robi największą różnicę podczas dotarcia do piłki na boisku.

Rodrygo Goes, gracz z przyszłością

Trening i dyscyplina Rodrygo Goesa zapewniają mu status wyjątkowego piłkarza na wiele kolejnych lat. Jego koledzy z drużyny Realu Madryt mówią ponadto, że nigdy nie wchodzi w konflikty, że zawsze słucha instrukcji i że uczy się od  starszych graczy w drużynie, jak Modric.

Biorąc pod uwagę oczywiste wyniki, możemy z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jego osobisty trener również pozostanie z nim na dłużej. Pomógł młodemu graczowi wziąć udział w najważniejszych meczach na świecie i obaj mają wielką chęć, by kontynuować w tym samym stylu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chamorro, R. G., & Lorenzo, M. G. (2006). Volumen de oxígeno por kilogramo de masa muscular en futbolistas. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de la Actividad Física y del Deporte/International Journal of Medicine and Science of Physical Activity and Sport6(21), 44-61.
  • Di Giminiani, R., & Visca, C. (2018). Adaptaciones de la Fuerza Explosiva y de la Resistencia en Jugadores de Fútbol de Élite Jóvenes Durante dos Temporadas de Fútbol-Ciencias del Ejercicio. Revista de Entrenamiento Deportivo32(3).
  • Acero, R. M. (2000). Velocidad en el fútbol: aproximación conceptual. Revista Digital, Buenos Aires, ano5.
  • Obando, D. A. A., Martinez, A. I. C., Moreno, E. R. A., Patarón, C. P. E., & Caguana, J. G. C. (2021). Los ejercicios isométricos como preparación física en el rendimiento deportivo de jóvenes futbolistas. Polo del Conocimiento: Revista científico-profesional6(6), 1279-1294.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.