Jak Radamel Falcao wyleczył uraz więzadła?
Bramkarz z Santa Marta to jeden z najlepszych piłkarzy w historii Kolumbii. Grał w takich klubach jak River Plate, Porto, Atlético de Madrid, Mónaco, Manchester United, Chelsea i Galatasary. Tygrys pamięta jednak poważny problem, który preawie zaważył na jego karierze. Ale jak Radamel Falcao zdołał wyzdrowieć po kontuzji więzadła?
Fatalny moment miał miejsce w sezonie 2013-2014, kiedy grał w koszulce Monaco. Dokładniej 23 stycznia 2014 w meczu Pucharu Francji z Chasselaya w Championnat National 2 (czwarta liga Francji).
Tak więc Soner Ertek spowodował u Falcao kontuzję jednym kopnięciem. W desperackiej próbie dotarcia do piłki Ertek pociął lewą nogę Radamela, powodując nienaturalne ruchy stawów. Co było jednak najgorsze ze wszystkiego? Rozpoznanie częściowego naderwania więzadła krzyżowego przedniego.
Jaki rodzaj urazu więzadła doznał Radamel Falcao?
Aby zrozumieć uraz, musimy wiedzieć, że więzadła krzyżowe, zarówno przednie, jak i tylne, tworzą rodzaj „X”, który łączy i równoważy kości w kolanie.
Jeśli chodzi o więzadło krzyżowe przednie, jego funkcją jest zapobieganie przesuwaniu się kości piszczelowej w kierunku obszaru zewnętrznego. Natomiast więzadło krzyżowe tylne odpowiada za przeciwdziałanie przesuwaniu się kości piszczelowej do tyłu, poniżej kości udowej.
Ponadto, urazy więzadeł mogą być częściowe lub całkowite, a czasem dochodzi też do zerwania tego organu. W tym sensie uraz częściowy polega więc naderwaniu jednego pęczka więzadła. Z kolei całkowite zerwanie odpowiada rozdarciu w obu pęczkach. Wreszcie zerwanie więzadła oznacza oderwanie więzadła krzyżowego na jednym z przyczepów.
Mając to na uwadze, raport medyczny z tamtego okresu ujawnił, że Falcao doznał częściowego naderwania więzadła krzyżowego przedniego. Ta kontuzja oznacza okres regeneracji około 6 miesięcy. W konsekwencji, udział Falcao w Mistrzostwach Świata 2014 w Brazylii stanał pod znakiem zapytania.
Jak Radamel Falcao wyzdrowiał po kontuzji więzadła?
Zaczniemy od dwóch podstawowych aspektów, aby wyjaśnić, w jaki sposób Radamel Falcao pokonał uraz więzadła: fizyczny jak również psychiczny.
Pierwszym krokiem była operacja, którą José Carlos Noronha, chirurg odpowiedzialny za prowadzenie sprawy, opisał mediom w zaskakujący sposób. „Wykonamy nowe więzadło krzyżowe przednie z kawałka rzepki z lewej nogi podczas operacji, która będzie trwać od 50 do 60 minut” .
Następnie, proces rekonwalescencji polegał na odczekaniu około 4-5 tygodni na połączenie materiałów, po którym nastąpiło przymocowanie ścięgna. Od tego momentu przyszła wreszcie kolej na aktywną fizjoterapię, również podzieloną na kila etapów.
Możesz być także zainteresowany: Stosowanie ciepła i zimna niezbędne przy kontuzjach sportowych
Faza 1 fizjoterapii
Ta faza miała miejsce 4 tygodnie po operacji, aby zmniejszyć pozostały stan zapalny i nie zagojony ból. Specjaliści podjęli następujące działania:
- Wykonywanie ćwiczeń izometrycznych.
- Korzystanie z ćwiczeń kontroli motorycznej lub kontroli kinetycznej.
- Stopniowe ruchy kończyną aż do osiągnięcia zarówno wyprostu jak i zgięcia pod kątem 90 stopni.
- Dokładna rehabilitacja zwiększająca zakres ruchu.
- Wreszcie stopniowe opieranie się na stopie.
Faza 2 fizjoterapii
Między 6 a 10 tygodniem Falcao rozpoczął drugą fazę fizjoterapii. W rzeczywistości poprawa stanu Falcao wyznaczyła dokładny moment, w którym mógł zrobić kolejny krok w powrocie do zdrowia. W konsekwencji kolejna faza obejmowała:
- Ćwiczenia ścięgien i mięśnia czworogłowego uda
- Działania propriocepcyjne
- Ekscentryczne ćwiczenia z zamkniętym łańcuchem kinetycznym
- Prostowanie kolana w pozycji siedzącej.
- Ćwiczenia koncentryczne zamkniętego łańcucha kinetycznego.
- Rower stacjonarny.
- Ruchy wykonywane w basenie.
Faza 3 fizjoterapii
Ta faza rozpoczęła się 3 miesiące po operacji, po badaniu rezonansem magnetycznym. W tym momencie specjaliści wyznaczyli cele, aby odzyskać część podstawowych umiejętności sportowych Falcao obejmujących zarówno wytrzymałość jak i siłę.
Zalecili, co następuje:
- Ćwiczenia na poprawę elastyczności.
- Zastosowanie ćwiczeń ekscentrycznych i koncentrycznych zarówno dla zamkniętego jak i otwartego łańcucha kinetycznego.
- Ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
- Umiarkowane bieganie.
- Zaawansowane zajęcia propriocepcyjne.
- Jazda na rowerze.
- Pływanie.
- Ćwiczenia na wytrzymałość aerobową.
Faza 4 fizjoterapii
Czwarta fazie fizjoterapii pomaga nam zrozumieć, jak Radamel Falcao wyleczył ostatecznie kontuzje więzadła. Znacznie poprawił się jego stan i stało się bardziej prawdopodobne, że będzie mógł zagrać na mundialu.
Jednak przeszkodą nie było jedynie dojście do siebie po częściowym zerwaniu więzadła, ale nabranie odpowiedniej formy. Trwało to 4 miesiące i składało się z następujących elementów:
- Ćwiczenia plyometryczne lub skokowe
- Kondycjonowanie monopodalne (z oparciem na jedną stopę)
- Bieganie na średnim poziomie trudności.
- Ruchy zmian rytmu.
- Sekwencje zmian kierunku.
Przeczytaj także: Jak zapobiegać kontuzjom sportowym – 7 wskazówek
Radamel Falcao wraca na boisko
Pomiędzy piątym a szóstym miesiącem nadszedł moment prawdy i aspekt mentalny odegrał bardzo ważną rolę w tej końcowej fazie zdrowienia. Wymagało to od specjalisty wzmocnienia myśli Falcao w oparciu o jego wiarę w swoje zdolności, spokój, równowagę emocjonalną i usunięcie wszelkich obaw, że kolejny wypadek może spowodować obrażenia o tych samych cechach.
Pomimo wielkiego wysiłku i nieskończonych poświęceń, jakie Falcao poczynił, aby wyzdrowieć po kontuzji więzadła, upływ czasu sprawił, że nie był w szczytowej formie, aby zostać uznanym przez José Néstora Pékermana za członka reprezentacji na Mistrzostwa Świata 2014 w Brazylii.
Jednak Falcao odebrał to sobie z nawiązką wkrótce potem. Cztery lata później, w Rosji 2018, nie tylko brał udział, ale był kapitanem drużyny!
Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to, jak Radamel Falcao wyzdrowiał po urazie więzadła, leży w doskonałej interwencji chirurgicznej, specjalistycznej rehabilitacji, sile psychicznej, a przede wszystkim niezwykłej odporności zawodnika.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Yanguas J, Til L y Cortés C. Lesión del ligamento cruzado anterior en fútbol femenino. Estudio epidemiológico de tres temporadas. Apunts Medicina de l’Esport. 2011. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.apunts.2011.02.006.
- Álvarez A y García Y. Lesiones del ligamento cruzado anterior. AMC. 2015. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-02552015000100014&lng=es.
- Long W y Scott W. Lesiones y reconstrucción del ligamento cruzado anterior: indicaciones, principios y resultados. Scott WN. Cirugía de rodilla de Insall & Scott. 5ª ed. Filadelfia: Elsevier. 2012.
- Delahunt E, Chawke M, Kelleher J, Murphy J y Murphy K. Cinemática de las extremidades inferiores y estabilidad postural dinámica en atletas femeninas con reconstrucción del ligamento cruzado anterior. Tren J Athl. 2013.
- Vaquero M, Calvo H y Forniol C. Reconstrucción del Ligamento Cruzado Anterior. Trauma. 2008.