Najlepsza dyscyplina sportowa dla Twojej osobowości?

Możesz wybrać sport, jaki chcesz uprawiać zgodnie ze swoim stylem życia i osobowością. Będzie on wtedy dostosowany do Twoich potrzeb i pasujący do Twojego dziennego harmonogramu zajęć.
Najlepsza dyscyplina sportowa dla Twojej osobowości?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz o tym, że nie wszystkie typy aktywności fizycznej są zalecane dla wszystkich ludzi? Możesz natomiast bez problemu określić, jaka dyscyplina sportowa najlepiej pasuje do Twojej osobowości. Wszystko jest uzależnione bowiem od Twojej codziennej rutyny, aktywności i poziomu energii.

Czytając nasz dzisiejszy artykuł będziesz w stanie dowiedzieć się, jaka dyscyplina sportowa najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Wybierz zatem tę formę aktywności sportowej, która najlepiej będzie w stanie poprawić jakość Twojego życia.

Dyscyplina sportowa optymalna dla Twojej osobowości – jak ją znaleźć?

Uprawianie sportu jest wręcz niezbędne, jeśli chcesz zachować dobrą formę. A przy tym pozwoli Ci zapobiegać licznym problemom zdrowotnym i osiągnąć prawidłową wagę.

Powinieneś zatem ćwiczyć dwa do trzech razy w tygodniu i łączyć ze sobą różne rodzaje aktywności fizycznej, jeśli to tylko możliwe. Ale jaka dyscyplina sportu najlepiej się do tego nadaje?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli jednak chcesz czerpać z aktywności fizycznej, jak najwięcej korzyści, pozostając przy tym wciąż odpowiednio zmotywowanym i bez torturowania samego siebie, powinieneś znaleźć taki rodzaj sportu, który najbardziej Ci odpowiada.

Sport

Kluczem pozwalającym określić, jaka dyscyplina sportu najlepiej będzie Ci pasować, jest Twoja osobowość. Są jednak inne istotne czynniki wpływające na ten wybór. Należą do nich na przykład dynamika wydarzeń w ciągu dnia, rodzaj wykonywanej pracy, poziom energii, nadwaga lub jej brak, skłonność do urazów, poczucie dyskomfortu, a także ogólne, subiektywne upodobania itp.

Pora więc zatem przyjrzeć się bliżej tej kwestii! Zacznijmy od tego, z grup osobowości się zaliczysz? Jakiego rodzaju osobą jesteś?

1. Sporo wymagająca od samego siebie

Pierwszy typ osobowości to ktoś, kto jest osobą bardzo ambitną. I zawsze szuka rezultatów w tym, o czym obecnie myśli. Dobrą stroną tego rodzaju osób jest to, że są zawsze zdeterminowane i zawsze idą na całość.

Niemniej jednak ten typ osobowości jest bardzo trudny do egzystowania z nim z dnia na dzień. Nie dopuszcza on możliwości popełnienia błędów. Charakteryzuje się też wysokim poziomem stresu i ma tendencję do zapadania na wiele problemów zdrowotnych. Najczęstsze problemy to skurcze mięśni i ogólna sztywność całego ciała.

Joga

Najlepsza dyscyplina sportowa dla takich osób to ta, która pomoże im się zrelaksować. A następnie zachęcić do zwiększania swojej elastyczności, zarówno fizycznej i psychicznej.

Optymalną opcją w takim przypadku wydaje się być joga. Joga to dobry wybór pod warunkiem, że nie jest to sposób na realizację coraz to wyższych i wyższych wymagań. To nie mają być zawody, ale sposób na relaks i odpoczynek. Co więcej, jogę można bez problemu połączyć z ćwiczeniami rozciągającymi wykonywanymi przynajmniej raz w tygodniu.

2. Ospała lub zmęczona

Są wśród nas osoby, które może i chcą „coś” ćwiczyć, ale nie mają energii, ani motywacji. Mogą zacząć z pełnym entuzjazmem, ale już po kilku sesjach się poddają i rezygnują. Ogólne lenistwo i brak wystarczająco silnej motywacji powodują, że osoby te rezygnują z rutynowych ćwiczeń fizycznych.

Jeśli Ty też pasujesz do tej kategorii, zalecamy rozpoczęcie aktywności fizycznej od klasycznych sesji interwałowych. Wymaga to wykonywania ćwiczeń fizycznych o wysokiej intensywności w krótkich seriach i na przemian z krótkimi przerwami. W ten sposób przyśpieszysz swój metabolizm, zwiększysz ogólny poziom energii, spalisz zapasy tłuszczu i wzmocnisz swoje mięśnie.

Możesz następnie stopniowo wydłużać czas i intensywność każdej z sesji. Otrzymasz naprawdę świetne wyniki, jeśli wybierzesz tę metodę.

3. Nerwowa („kłębek nerwów”)

Nerwowi ludzie mogą znaleźć zdrową równowagę dzięki tym sportom, które pomagają im się zrelaksować, a także tym, które pomagają im się skoncentrować.

Tai chi

Jednym z takich rodzajów aktywności jest tai chi. W pewnym uproszczeniu jest to dyscyplina sportowa oparta na chińskiej technice ćwiczeń. Polega ona na skoordynowanych i rytmicznych ruchach, których celem jest uzyskanie wewnętrznego spokoju i uwolnienie energii.

Miliony ludzi na całym świecie, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, uprawia tai chi z doskonałymi rezultatami.

4. Nieustannie zestresowana

Ci z nas, którzy przeżywają regularnie stresujący okres, mogą poszukiwać takiego rodzaju sportu, który pomoże zmniejszyć nam poziom stresu i uniknąć zachorowania z tego powodu.

Dobrym rozwiązaniem jest taka dyscyplina sportowa, jak pływanie. Jest ono relaksujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie dzięki uzdrawiającej sile wody. Kiedy pływamy lub jesteśmy zanurzeni pod wodą, nasze zmartwienia wydają się być o wiele mniej istotne i oddalone.

Pływanie

Zalecamy Ci także wybór takich dyscyplin sportowych, które pozwolą Ci ponownie połączyć się z naturą. Na przykład piesze wycieczki lub pływanie w rzece lub na plaży są świetnym rozwiązaniem.

Możesz także połączyć tego rodzaju aktywność fizyczną z czasem przeznaczonym dla rodziny, na hobby, z chodzeniem boso i po prostu czerpaniem przyjemności z wolnego czasu.

5. Bardzo aktywna

Gdy ktoś jest bardzo aktywny, nie będąc przy tym nadmiernie nerwowym lub zestresowanym, może wybrać dowolną formę aktywności skupiającą się na układzie sercowo-naczyniowym. Noszą one ogólną nazwę treningu kardio lub cardio.

Trening kardio

Dyscyplina sportowa taka, jak taniec lub aerobik, to ćwiczenia fizyczne, którymi możesz z jednej strony cieszyć się, a z drugiej spalać dzięki nim kalorie, przyśpieszać swój metabolizm i poprawiając jakość snu.

Obecnie istnieje wiele ćwiczeń ukierunkowanych na układ sercowo-naczyniowy, które można dostosować do potrzeb i gustów danej osoby. Można je również wybrać w zależności od tego, czy pomagają w tonowaniu mięśni, poprawie koordynacji itp.

6. Agresywna i dynamiczna

Osoby o silnym usposobieniu lub agresywnej osobowości, takie jak nastolatki z problemami behawioralnymi, mogą uciec od swoich problemów poprzez ćwiczenie sztuk walki.

Te starożytne techniki łączą metody walki i samoobrony, jednocześnie wzmacniając zdrowie psychiczne. Osoby takie powinny być pewne siebie. Taka dyscyplina sportowa wymaga także odpowiedniej dozy sprytu i inteligencji tak, aby wiedzieć, jak wykorzystać swoją siłę i zdolności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cuenca, E. La personalidad en el deporte. [Internet]. 2014. Disponible en: https://es.slideshare.net/edwincq9/la-personalidad-en-el-deporte
  • García-Naveira, A. y Ruiz-Barquín, R. La personalidad del deportista: Una revisión teórica desde la perspectiva de rasgos. Rev Int Med Cienc Act Fís Deporte, 2013; 13 (51): 627-645.
  • Pelegrín Muñoz, A. Conducta agresiva y deporte. Cuadernos de Psicología del Deporte, 2002; 2 (1): 39 – 56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.