Jak zrobić najlepsze świąteczne zdjęcia - 10 wskazówek
Zbliżamy się do końca roku i świąteczne spotkania zapełniają ostatnie strony naszych kalendarzy. Ponadto dekoracje tego wyjątkowego sezonu można zobaczyć niemal w każdym zakątku wszystkich miast i miasteczek na całym świecie. Dlatego chcemy podzielić się kilkoma wskazówkami, jak zrobić najlepsze świąteczne zdjęcia.
Światła, dekoracje i ustrojone drzewka zachęcają do robienia zdjęć, które uwiecznią te chwile w gronie przyjaciół i rodziny. Dobre świąteczne zdjęcia mogą sprawić, że te chwile będą trwać wiecznie.
Wskazówki dotyczące robienia najlepszych świątecznych zdjęć
Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz być ekspertem od fotografii, aby Twoje świąteczne zdjęcia wyszły doskonałe. Wystarczy użyć wyobraźni, aby wykorzystać wszystkie zasoby, jakie oferuje aura o tej porze roku.
Z drugiej strony zebranie wszystkich razem na grupowe zdjęcie może nie być łatwe. Niektórzy wolą nie być na zdjęciach, ponieważ nie czują się komfortowo. W takim przypadku będziesz musiał użyć innego rodzaju gadżetów, aby zmotywować ich do udziału.
Rzućmy okiem na kilka wskazówek.
1. Przygotuj swój sprzęt
Na początek sugerujemy przygotowanie sprzętu i akcesoriów, których możesz potrzebować. Niezależnie od tego, czy masz profesjonalny aparat, czy telefon komórkowy, są przedmioty, bez których nie możesz się obyć:
- Baterie: Staraj się nosić w 100% naładowaną baterię i drugą dodatkową, na wszelki wypadek.
- Karta pamięci: weź dodatkową, ponieważ nigdy nie wiesz, ile zdjęć możesz zrobić w ciągu jednej nocy.
- Inne: Statyw, soczewki i ściereczki do czyszczenia to świetny pomysł.
2. Ostrożnie używaj lampek choinkowych
Aby uzyskać odpowiednie zdjęcia z lampkami świątecznymi, użyj trybu punktowego i maksymalnie otwórz przysłonę. Najlepiej jak najczęściej używać statywu, aby uzyskać stabilność.
Z drugiej strony nie przesadzaj z jasnymi światłami i dekoracjami, ponieważ możesz wpaść w sztampowy wizerunek i stracić oryginalność.
Można robić ujęcia, w których głównym elementem jest twarz i postać ludzka oraz odcinać go od obecności świateł z efektem, który sprawia, że światła wyglądają na rozmyte. Ta technika jest znana jako bokeh.
Wydaje nam się, że zechcesz przeczytać ten artykuł: 11 wskazówek, które zapewnią, że święta Bożego Narodzenia nie będą Cię stresować
3. Rób zdjęcia na zewnątrz
Ulice, chodniki i prywatne podwórka są zwykle odpowiednio ubrane i oferują niesamowite ujęcia. Na półkuli północnej przyczynia się do tego również chłód i białe tło śniegu.
Na przykład zdjęcia nocne są wyjątkowe, ponieważ śnieg zwiększa poziom światła, co daje doskonały efekt. Tutaj czas otwarcia migawki może być dłuższy niż 1/15, co wymaga statywu. Jasność dekoracyjnych świateł kontrastująca z czernią nocnego nieba zapewni również profesjonalnie wyglądające zdjęcia.
Kiedy najlepiej robić zdjęcia na otwartej przestrzeni? O zmierzchu, po zachodzie słońca. Istnieje idealna równowaga między jasnością dekoracyjnych świateł a cieniem pozostawionym przez niedawną nieobecność słońca.
4. Reguluj użycie lampy błyskowej
Podobnie jak w poprzednich punktach, czas otwarcia migawki powinien być dłuższy niż zwykle, gdy nie używasz lampy błyskowej. Lampa błyskowa może oświetlić twarze w pewnych sytuacjach, gdy otaczające światło nie wystarcza.
Jeśli jednak zrobisz zdjęcia ludziom przy choince, światła z pewnością rozjaśnią obraz. Dobrą rzeczą w fotografii wykonanej za pomocą mediów cyfrowych jest to, że możesz zobaczyć efekt na miejscu i dać sobie drugą szansę.
5. Uchwyć spontaniczność emocji
Pozowane zdjęcia robimy najczęściej jednak najmniej przyciągają uwagę. Sugerujemy raczej poszukać spontaniczności uśmiechu, napadu złości, otwarcia prezentu lub pełnej śmiechu rozmowy między dwojgiem ludzi.
Pamiętaj, że są to bardzo wyjątkowe daty, które budzą różne uczucia. Ideałem jest uchwycenie ich właśnie wtedy, gdy się pojawią.
Sądzimy, że może zechcesz przeczytać ten artykuł: 3 świąteczne dania i desery z całego świata
6. Zaprzyjaźnij się z „trybem nocnym” do zdjęć świątecznych
Profesjonalne aparaty fotograficzne i aparaty telefonów komórkowych oferują opcję trybu nocnego. Po wybraniu wyłącz lampę błyskową, aby wydobyć blask dekoracji świątecznych. Jeśli go włączysz, lampki choinkowe nie będą widoczne, a ostrość będzie skupiona na obiektach znajdujących się najbliżej obiektywu.
7. Wyłącz balans bieli
Ta funkcja neutralizuje zbyt mocne kolory i zamiast tego nadaje im kolor cyfrowy. W przypadku zdjęć świątecznych, jeśli nie wyłączysz funkcji balansu bieli w niektórych aparatach, światła mogą stać się dość przyciemnione.
8. Sfotografuj fajerwerki
Istnieje kilka trików, które pozwolą uchwycić magiczny moment, gdy niebo wypełnia się kolorem fajerwerków. Jeśli korzystasz z telefonu komórkowego, użyj trybu zdjęć seryjnych i HDR. W ten sposób będziesz mógł zrobić wiele zdjęć na raz.
W przypadku aparatu profesjonalnego czułość ISO powinna być wysoka (ponad 200).
9. Poszukaj szczegółów
Bardzo często jakiś detal może wydawać się nieistotny, ale staje się cenny na fotografii, która zdołała uchwycić esencję chwili. Ozdoba bożonarodzeniowa, figurka z szopki, dodatek… O tej porze roku na pewno znajdziesz swoje ulubione detale.
10. Wybierz i edytuj zdjęcia świąteczne
To jedna z ważnych wskazówek, jak robić najlepsze świąteczne zdjęcia. To zajęcie może być wyczerpujące. Jest to jednak konieczny proces po zakończeniu pstrykania aparatem.
Po zakończeniu wieczoru czas na sortowanie i edycję zdjęć. Różne programy pomogą Ci poradzić sobie z bożonarodzeniowymi światłami, cieniami i kolorami. Ponadto istnieją popularne filtry, które można zastosować.
Zwracaj uwagę na to, co najważniejsze, aby zrobić najlepsze świąteczne zdjęcia
Mamy nadzieję, że w tym okresie świątecznym spędzicie wspaniałe wieczory z najbliższymi. Dlatego nasza ostateczna rekomendacja jest taka, abyś nie stracił z oczu tego, co naprawdę ważne.
Możesz nie zrobić zdjęcia całej grupy razem, ale uchwycisz wyrazy uczuć wśród osób, które są z tobą. Chodzi o to, by cieszyć się emocjami, które łączą nas w tym wyjątkowym okresie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Marchezotti, E., & May Cardiff, J. Fotografía.
- López-Menchero Bendicho, V. M., Marchante-Ortega, A., Vincent, M. L., Cárdenas Martín-Buitrago, J., & Onrubia Pintado, J. (2017). Uso combinado de la fotografía digital nocturna y de la fotogrametría en los procesos de documentación de petroglifos: el caso de Alcázar de San Juan (Ciudad Real, España). Virtual Archaeology Review.
- Birkitt, M. (1999). El libro completo de la fotografía. Ediciones AKAL.
- Kelby, S. (2012). El libro de la fotografía digital. Peachpit Press.
- Guasco, I. (2012). Técnicas de fotografía profesional. USERSHOP.
- Marín Amatller, A. (2012). Manual de fotografía digital.