Jak zrobić miodowy żel do mycia twarzy w domu

Ten naturalny środek do mycia twarzy można łatwo przygotować w domu, przy użyciu naturalnych produktów takich jak miód. Ma doskonałe właściwości i niewiele kosztuje.
Jak zrobić miodowy żel do mycia twarzy w domu
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2023

Miodowy żel do mycia twarzy to ciekawy sposób na zachowanie zdrowej i pięknej cery. Nie bez powodu miód to jeden z produktów najbardziej cenionych w kosmetyce.

Przygotowanie tego żelu w domu to świetny pomysł. Nie dość, że będziesz mieć pewność, że korzystasz z naturalnych i dobrej jakości produktów, to jeszcze sporo zaoszczędzisz. Aby zwiększyć korzyści płynące z używania tego naturalnego kosmetyku możesz również dodać do niego inne składniki.

Aby przygotować miodowy żel do mycia twarzy, potrzebujesz tylko kilku składników i odrobinę wolnego czasu. Żel ten jest dobry dla każdego typu cery, ale szczególnie polecany jest dla skóry tłustej lub trądzikowej.

Jak zrobić w domu miodowy żel do mycia twarzy

Istnieje kilka sposobów na zrobienie w domu płynu do mycia twarzy z miodem. W zasadzie nauczymy Cię, jak zrobić go tak, aby był odpowiedni dla każdego rodzaju skóry i wzmocniony właściwościami innych produktów.

Składniki:

Aby zrobić żel do mycia twarzy z miodem, będziesz potrzebować następujących składników:

  • Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia: niektóre badania pokazują, że produkt ten pomaga w leczeniu różnych zaburzeń dermatologicznych, koi i łagodzi stany zapalne oraz zapewnia odpowiednie nawilżanie.
  • Ocet jabłkowy: pomaga blokować objawy trądziku oraz zmniejszyć blizny.
  • Olejek z drzewa herbacianego: badania wykazały, że jest bardzo skuteczny w zwalczaniu trądziku o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego. Ponadto nie wykazuje drażniących skutków ubocznych, spowodowanych zazwyczaj pierwiastkami, takimi jak nadtlenek benzoilu.

Ostatnim składnikiem jest oczywiście miód. Jeśli chodzi o ilości, elementy te należy stosować w równych częściach.

Przygotowanie:

To jest najlepsza część. Aby zrobić ten żel do mycia twarzy z miodem, wystarczy wymieszać wszystkie składniki, aż staną się jednolitą pastą.

Jeśli olej kokosowy jest stały, podgrzej go na patelni. Następnie umieść wszystko w szklanym słoju, przykryj i przechowuj w chłodnym miejscu.

Olej kokosowy z miodem
Olej kokosowy to składnik, który znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii.

Miodowy żel do mycia twarzy – alternatywne sposoby przygotowania

Jest jeszcze jeden żel do mycia twarzy z miodem, który jest o wiele łatwiejszy w przygotowaniu, choć nie wykazuje tak mocnego działania jak poprzedni. W tym przypadku wystarczą tylko 3 łyżki miodu i sok z cytryny. Dobrze wymieszaj składniki i nałóż na twarz, delikatnie masując.

Taką maseczkę należy pozostawić na 20 minut, a następnie usunąć ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie raz w tygodniu.

Jest ona uważana za dobrą opcję w leczeniu skóry z aktywnym trądzikiem. Z drugiej strony można również zrobić mydło miodowe.

Mydło miodowe

Mydło to można stosować do twarzy i całego ciała. Aby osiągnąć około 100 gramów, potrzebujesz następujących składników:

  • Mydło kastylijskie: ¼ szklanki.
  • Miód: ¼ szklanki.
  • Woda destylowana, gotowana, różana lub kokosowa: ¼ szklanki.
  • 1 łyżeczka olejku pielęgnującego skórę. Może to być olejek jojoba, migdałowy, z awokado, oliwa z oliwek, olejek morelowy lub arganowy.
  • 12 kropli olejku eterycznego: według własnego uznania.

Połącz wszystko razem i mieszaj powoli, upewniając się, że składniki dobrze się połączyły. Następnie włóż do dozownika mydła i pamiętaj o tym, żeby przed użyciem wstrząsnąć.

Właściwości i zalety miodu

Miód to produkt o doskonałych walorach kosmetycznych. Jeśli dodasz do niego pozostałe składniki, uzyskasz optymalny środek do mycia twarzy.

Działa jako środek czyszczący

Miód zawiera enzymy o właściwościach odpowiednich do usuwania toksyn, zmniejszania wydzielania sebum w porach i oczyszczania skóry właściwej. To sprawia, że jest to doskonały produkt, który pozostawia skórę wolną od zanieczyszczeń i zapewnia świeży i piękny wygląd.

Ma działanie antybakteryjne i przeciwtrądzikowe

Miód to naturalny antybiotyk. Posiada zdolność zwalczania bakterii powodujących trądzik, a także innych mikroorganizmów, które atakują skórę.

Doskonale złuszcza

Wysoka zawartość cukrów obecnych w miodzie sprawia, że jest on doskonałym naturalnym środkiem złuszczającym. Pomaga usuwać martwe komórki i jednocześnie wspomaga regenerację skóry.

Wspomaga gojenie ran

To jedna z najbardziej cenionych właściwości kosmetycznych miodu. Powoduje zanikanie śladów na skórze i służy do przyspieszenia gojenia się ran i oparzeń.

Dostarcza skórze cennych przeciwutleniaczy

Miód zawiera witaminy C i E, dzięki czemu zwalcza powstawanie wolnych rodników. Mogą one prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry.

Miodowy żel do mycia twarzy skutecznie nawilża

Miód zawiera szereg składników, które idealnie pielęgnują skórę. Oprócz wody zawiera witaminę A, C, D, E i K, a także minerały, takie jak magnez, wapń i potas. Ma wszystko, czego potrzebujesz, aby odżywić skórę i zapobiegać jej wysuszeniu.

Miodowy żel do mycia twarzy na bazie naturalnych produktów
Ważne jest, aby w swoich zabiegach pielęgnacyjnych używać naturalnego miodu bez sztucznych dodatków.

Miodowy żel do mycia twarzy – wskazówki dotyczące używania

Miodowy żel do mycia twarzy można stosować rano lub przed pójściem spać. Nawet jeśli wykonujesz poranne i wieczorne oczyszczanie tym produktem, nie stanowi to problemu. Najlepiej nakładać go bezpośrednio na twarz.

Pozostaw na 20 do 30 sekund, a potem spłucz ciepłą wodą. Następnie bardzo dobrze osusz twarz. Należy pamiętać, że ten produkt nie jest środkiem do demakijażu, dlatego przed nałożeniem należy zmyć makijaż.

Ważne jest, aby dobrze wstrząsnąć butelką. Czasami składniki mają tendencję do rozdzielania się, więc konieczne jest ich ponowne wymieszanie.

Jeśli po zastosowaniu żelu do mycia twarzy z miodem wystąpią jakiekolwiek zaczerwienienia lub podrażnienia, zrób tygodniową przerwę. Jeżeli problem będzie się powtarzał, nie stosuj tego produktu.

Mając jednak poważny problem z trądzikiem, nie używaj tego produktu bez konsultacji z dermatologiem. Ta sama rada dotyczy sytuacji, gdy zauważysz inne nietypowe reakcje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Varma, S. R., Sivaprakasam, T. O., Arumugam, I., Dilip, N., Raghuraman, M., Pavan, K. B., Rafiq, M., & Paramesh, R. (2018). In vitro anti-inflammatory and skin protective properties of Virgin coconut oil. Journal of traditional and complementary medicine, 9(1), 5–14. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2017.06.012.
  • Carson, C. F., Hammer, K. A., & Riley, T. V. (2006). Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical microbiology reviews, 19(1), 50–62. https://doi.org/10.1128/CMR.19.1.50-62.2006.
  • Hernández, A. M. M., & Urbón, J. M. G. (2016). Miel sobre piel. Proyecto Lumbre: Revista Multidisciplinar de Insuficiencia Cutánea Aguda, (11), 52-57.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.