Jak zrobić lewatywę w domu i na jakie zagrożenia zwrócić uwagę?

Lewatywy odbytu są bardziej powszechne niż myślisz, jednak istnieją ważne środki ostrożności do rozważenia. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać lewatywę w domu.
Jak zrobić lewatywę w domu i na jakie zagrożenia zwrócić uwagę?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2023

Z różnych powodów niektórzy ludzie muszą w domu zrobić lewatywę, czyli płukanie odbytu, aby pomóc oczyścić odbytnicę z kału i wszelkich nieczystości. Wlew doodbytniczy wchodzi w zakres przygotowania do niektórych zabiegów medycznych. Stosuje się g również jako metodę łagodzenia zaparć lub jako krok oczyszczający przed seksem analnym.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to powszechna i powtarzająca się praktyka, ale wciąż mało się o niej mówi, ponieważ stanowi tabu. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby wykonać lewatywę w domu.

Co to jest lewatywa?

Znana również jako płukanie odbytu lub oczyszczanie okrężnicy, lewatywa to procedura, w której duże ilości wody pod ciśnieniem trafiają do odbytu przez rurkę lub bańkę. Następnie płyn wypływa wraz z kałem, aż stanie się klarowny. W tym momencie odbytnica, okrężnica i część jelita cienkiego stają się czyste.

Według informacji z Kliniki Mayo, niektórzy twierdzą, że stosowanie lewatyw może pomóc w detoksykacji organizmu, dodaniu energii i poprawie układu odpornościowego. Jednak nie ma dowodów medycznych na poparcie tych korzyści.

Lewatywa może być dobrą metodą walki z zaparciami, ponieważ pomaga złagodzić dyskomfort i ułatwia oddawanie stolca. Jest to zabieg polecany osobom z przewlekłymi zaparciami, choć nie można go powtarzać zbyt często, gdyż organizm przyzwyczaja się i normalna perystaltyka może ulec spowolnieniu.

Rodzaje lewatywy

W zależności od celu, lewatywy można podzielić na dwie główne kategorie. Niektóre są przeznaczone do użytku domowego, inne wyłącznie do użytku medycznego.

Wszystko zależy od tego, do czego i jak będziesz je stosować. Naucz się je rozróżniać w prosty sposób i dowiedz się, w jakiej sytuacji wskazane jest użycie każdego z typów.

Constipación que será tratada con enema casero.
Lewatywy mogą łagodzić zaparcia, ale zawsze należy szukać przyczyny, aby ustalić odpowiednie leczenie.

1. Oczyszczające lewatywy

Nazywane również lewatywami ewakuacyjnymi, są najczęstszym i najczęstszym rodzajem wlewów doodbytniczych. Taką lewatywę możesz bez problemu można zrobić w domu.

Stosuje się je w celu oczyszczenia jelita grubego, odbytnicy i części jelit z zalegających tam fekaliów. W tego typu lewatywach zwykle stosuje się czystą wodę lub roztwory soli fizjologicznej.

Lewatywy oczyszczające zalecane są w przypadku zaparć, w celu pobrania próbki stolca, przed badaniem radiologicznym odbytnicy lub jako metoda przygotowania do stosunku analnego. Ogólnie rzecz biorąc, płyn pozostaje w jelitach przez 2 do 3 minut, zanim całkowicie wypłynie, i powtarzasz procedurę, aż woda wypłynie przezroczysta i czysta.

2. Lewatywa retencyjna

Różnica między lewatywą oczyszczającą a retencyjną polega na tym, że w zabiegu oczyszczającym pacjent oddaje wodę niemal natychmiast, podczas gdy w procedurze retencyjnej należy zatrzymać płyn na mniej niż 30 minut. W tego typu lewatywach do odbytu zwykle podaje się leki zmieszane z wodą, gdy nie można ich podać doustnie.

Oprócz leków wprowadza się substancje odżywcze. Tak więc w tych sytuacjach lepiej wykonać lewatywę retencyjną profesjonalnie, aby mieć pewność, że dawki są prawidłowe.

Przed wykonaniem lewatywy retencyjnej należy wykonać lewatywę oczyszczającą. Chodzi o to, aby podane leki szybko dostały się do krwioobiegu.

Jak prawidłowo wykonać lewatywę w domu?

Każda osoba może mieć swój własny sposób wykonywania lewatywy w domu. Od instrumentu, którego użyjesz do zabiegu, po pozycję, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących wykonania po raz pierwszy domowej lewatywy w sposób łatwy i bezpieczny:

 1. Wybierz swoje ulubione narzędzie: miej pod ręką apteczną lewatywę lub gruszkę analną, za pomocą której wykonasz oczyszczanie. Zdezynfekuj przyrządy przed zabiegiem.
 2. Napełnij pojemnik ciepłą wodą: pamiętaj, aby dbać o temperaturę. Nie chcesz przecież generować nagłej lub niewygodnej zmiany, gdy płyn dostanie się do organizmu.
 3. Nasmaruj plastikową końcówkę: za pomocą wazeliny lub lubrykantu nasmaruj końcówkę narzędzia, którym będziesz wykonywać lewatywę, aby ułatwić jej wprowadzenie.
 4. Przyjmij wygodną pozycję: niektóre z najbardziej zalecanych pozycji to leżenie na boku ze zgiętymi nogami, leżenie na plecach z nogami skierowanymi do klatki piersiowej lub kucanie.
 5. Delikatnie włóż końcówkę: delikatnie włóż końcówkę lewatywy do odbytu, bardzo uważając, aby nie wykonywać agresywnych ruchów.
 6. Otwórz lub naciśnij narzędzie: jeśli jest to lewatywa apteczna, powieś worek 90 centymetrów nad podłogą, obróć się na bok lub twarzą do góry i otwórz kran, aby woda mogła swobodnie wpłynąć. Jeśli używasz gruszki, najwygodniej jest przykucnąć i delikatnie ją nacisnąć.
 7. Odczekaj kilka minut: pozostań w wybranej pozycji i spróbuj zatrzymać wodę w jelitach. Poczekaj, aż poczujesz chęć wypróżnienia.
 8. Powtórz płukanie: powtórz lewatywę 3 do 4 razy, aż woda wypłynie przezroczysta i czysta. Pamiętaj, aby nie wprowadzać więcej niż 250 mililitrów wody na jeden raz.
Pera para enema en casa.
Gruszki do domowej lewatywy są prawie zawsze dostępne w standardowym rozmiarze.

Zagrożenia i środki ostrożności podczas wykonywania lewatywy w domu

Lewatywy są pomocną procedurą i można je wykonać w zaciszu domowym. Ale nie przesadzaj. Nadmierne stosowanie może mieć reperkusje zdrowotne, które ostatecznie niszczą florę jelitową.

Oto kilka środków ostrożności, aby jak najlepiej skorzystać z lewatywy i uniknąć niepotrzebnego ryzyka:

 • Unikaj lewatywy z kawy lub wody z mydłem; podrażniają jelita i mogą powodować ból brzucha i dyskomfort.
 • Nie wykonuj lewatywy w stanach, w których zwiększenie perystaltyki jelit lub naturalnych ruchów jelit jest niebezpieczne. Na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego lub perforacja jelit.
 • Może być szkodliwa u pacjentów z zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitycznej. Na przykład, jeśli występuje niewydolność nerek.
 • U niektórych osób źle wykonana lewatywa może powodować mdłości, bóle brzucha, zapalenie odbytnicy czy świąd odbytu.

Robienie lewatywy w domu to poważne zadanie

Po poznaniu korzyści i środków ostrożności związanych z lewatywami, zachowaj ostrożność podczas ich wykonywania, aby zmniejszyć ryzyko do minimum. Pamiętaj, aby ich nie nadużywać i stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Jeśli głównym problemem są zaparcia, najpierw poszukaj naturalnych alternatyw, a dopiero potem rozważ wykonanie lewatywy, jeśli to konieczne. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zaparcia trwają dłużej niż tydzień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.