Jak zrobić lewatywę w domu i na jakie zagrożenia zwrócić uwagę?

Lewatywy odbytu są bardziej powszechne niż myślisz, jednak istnieją ważne środki ostrożności do rozważenia. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać lewatywę w domu.
Jak zrobić lewatywę w domu i na jakie zagrożenia zwrócić uwagę?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia, 2023

Z różnych powodów niektórzy ludzie muszą w domu zrobić lewatywę, czyli płukanie odbytu, aby pomóc oczyścić odbytnicę z kału i wszelkich nieczystości. Wlew doodbytniczy wchodzi w zakres przygotowania do niektórych zabiegów medycznych. Stosuje się g również jako metodę łagodzenia zaparć lub jako krok oczyszczający przed seksem analnym.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to powszechna i powtarzająca się praktyka, ale wciąż mało się o niej mówi, ponieważ stanowi tabu. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby wykonać lewatywę w domu.

Co to jest lewatywa?

Znana również jako płukanie odbytu lub oczyszczanie okrężnicy, lewatywa to procedura, w której duże ilości wody pod ciśnieniem trafiają do odbytu przez rurkę lub bańkę. Następnie płyn wypływa wraz z kałem, aż stanie się klarowny. W tym momencie odbytnica, okrężnica i część jelita cienkiego stają się czyste.

Według informacji z Kliniki Mayo, niektórzy twierdzą, że stosowanie lewatyw może pomóc w detoksykacji organizmu, dodaniu energii i poprawie układu odpornościowego. Jednak nie ma dowodów medycznych na poparcie tych korzyści.

Lewatywa może być dobrą metodą walki z zaparciami, ponieważ pomaga złagodzić dyskomfort i ułatwia oddawanie stolca. Jest to zabieg polecany osobom z przewlekłymi zaparciami, choć nie można go powtarzać zbyt często, gdyż organizm przyzwyczaja się i normalna perystaltyka może ulec spowolnieniu.

Rodzaje lewatywy

W zależności od celu, lewatywy można podzielić na dwie główne kategorie. Niektóre są przeznaczone do użytku domowego, inne wyłącznie do użytku medycznego.

Wszystko zależy od tego, do czego i jak będziesz je stosować. Naucz się je rozróżniać w prosty sposób i dowiedz się, w jakiej sytuacji wskazane jest użycie każdego z typów.

Constipación que será tratada con enema casero.
Lewatywy mogą łagodzić zaparcia, ale zawsze należy szukać przyczyny, aby ustalić odpowiednie leczenie.

1. Oczyszczające lewatywy

Nazywane również lewatywami ewakuacyjnymi, są najczęstszym i najczęstszym rodzajem wlewów doodbytniczych. Taką lewatywę możesz bez problemu można zrobić w domu.

Stosuje się je w celu oczyszczenia jelita grubego, odbytnicy i części jelit z zalegających tam fekaliów. W tego typu lewatywach zwykle stosuje się czystą wodę lub roztwory soli fizjologicznej.

Lewatywy oczyszczające zalecane są w przypadku zaparć, w celu pobrania próbki stolca, przed badaniem radiologicznym odbytnicy lub jako metoda przygotowania do stosunku analnego. Ogólnie rzecz biorąc, płyn pozostaje w jelitach przez 2 do 3 minut, zanim całkowicie wypłynie, i powtarzasz procedurę, aż woda wypłynie przezroczysta i czysta.

2. Lewatywa retencyjna

Różnica między lewatywą oczyszczającą a retencyjną polega na tym, że w zabiegu oczyszczającym pacjent oddaje wodę niemal natychmiast, podczas gdy w procedurze retencyjnej należy zatrzymać płyn na mniej niż 30 minut. W tego typu lewatywach do odbytu zwykle podaje się leki zmieszane z wodą, gdy nie można ich podać doustnie.

Oprócz leków wprowadza się substancje odżywcze. Tak więc w tych sytuacjach lepiej wykonać lewatywę retencyjną profesjonalnie, aby mieć pewność, że dawki są prawidłowe.

Przed wykonaniem lewatywy retencyjnej należy wykonać lewatywę oczyszczającą. Chodzi o to, aby podane leki szybko dostały się do krwioobiegu.

Jak prawidłowo wykonać lewatywę w domu?

Każda osoba może mieć swój własny sposób wykonywania lewatywy w domu. Od instrumentu, którego użyjesz do zabiegu, po pozycję, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących wykonania po raz pierwszy domowej lewatywy w sposób łatwy i bezpieczny:

 1. Wybierz swoje ulubione narzędzie: miej pod ręką apteczną lewatywę lub gruszkę analną, za pomocą której wykonasz oczyszczanie. Zdezynfekuj przyrządy przed zabiegiem.
 2. Napełnij pojemnik ciepłą wodą: pamiętaj, aby dbać o temperaturę. Nie chcesz przecież generować nagłej lub niewygodnej zmiany, gdy płyn dostanie się do organizmu.
 3. Nasmaruj plastikową końcówkę: za pomocą wazeliny lub lubrykantu nasmaruj końcówkę narzędzia, którym będziesz wykonywać lewatywę, aby ułatwić jej wprowadzenie.
 4. Przyjmij wygodną pozycję: niektóre z najbardziej zalecanych pozycji to leżenie na boku ze zgiętymi nogami, leżenie na plecach z nogami skierowanymi do klatki piersiowej lub kucanie.
 5. Delikatnie włóż końcówkę: delikatnie włóż końcówkę lewatywy do odbytu, bardzo uważając, aby nie wykonywać agresywnych ruchów.
 6. Otwórz lub naciśnij narzędzie: jeśli jest to lewatywa apteczna, powieś worek 90 centymetrów nad podłogą, obróć się na bok lub twarzą do góry i otwórz kran, aby woda mogła swobodnie wpłynąć. Jeśli używasz gruszki, najwygodniej jest przykucnąć i delikatnie ją nacisnąć.
 7. Odczekaj kilka minut: pozostań w wybranej pozycji i spróbuj zatrzymać wodę w jelitach. Poczekaj, aż poczujesz chęć wypróżnienia.
 8. Powtórz płukanie: powtórz lewatywę 3 do 4 razy, aż woda wypłynie przezroczysta i czysta. Pamiętaj, aby nie wprowadzać więcej niż 250 mililitrów wody na jeden raz.
Pera para enema en casa.
Gruszki do domowej lewatywy są prawie zawsze dostępne w standardowym rozmiarze.

Zagrożenia i środki ostrożności podczas wykonywania lewatywy w domu

Lewatywy są pomocną procedurą i można je wykonać w zaciszu domowym. Ale nie przesadzaj. Nadmierne stosowanie może mieć reperkusje zdrowotne, które ostatecznie niszczą florę jelitową.

Oto kilka środków ostrożności, aby jak najlepiej skorzystać z lewatywy i uniknąć niepotrzebnego ryzyka:

 • Unikaj lewatywy z kawy lub wody z mydłem; podrażniają jelita i mogą powodować ból brzucha i dyskomfort.
 • Nie wykonuj lewatywy w stanach, w których zwiększenie perystaltyki jelit lub naturalnych ruchów jelit jest niebezpieczne. Na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego lub perforacja jelit.
 • Może być szkodliwa u pacjentów z zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitycznej. Na przykład, jeśli występuje niewydolność nerek.
 • U niektórych osób źle wykonana lewatywa może powodować mdłości, bóle brzucha, zapalenie odbytnicy czy świąd odbytu.

Robienie lewatywy w domu to poważne zadanie

Po poznaniu korzyści i środków ostrożności związanych z lewatywami, zachowaj ostrożność podczas ich wykonywania, aby zmniejszyć ryzyko do minimum. Pamiętaj, aby ich nie nadużywać i stosować tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Jeśli głównym problemem są zaparcia, najpierw poszukaj naturalnych alternatyw, a dopiero potem rozważ wykonanie lewatywy, jeśli to konieczne. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zaparcia trwają dłużej niż tydzień.

To może Cię zainteresować ...
Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Oliwa z oliwek sposobem na zaparcia

Pamiętaj, by zawsze oliwa z oliwek, której używasz, była tłoczona na zimno. W tym artykule dowiesz się, jak ją stosować i jak wykorzystać jej właśc...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Antonio, Karla Alejandra Santos Jasso Benjamín, and Cantoral Marina Jorge Maza Valle. “Volumen ideal para realizar enemas evacuantes en niños.” Revista Mexicana de Cirugía Pediátrica 18.2 (2014): 63-69.
 • Alparo Herrera, Indhira, and Nelson Ramírez Rodríguez. “Constipación crónica, a propósito de dos casos.” Revista de la Sociedad Boliviana de Pediatría 50.3 (2011): 170-174.
 • Squire, R., et al. “The clinical application of the Malone antegrade colonic enema.” Journal of pediatric surgery 28.8 (1993): 1012-1015.
 • Graf, Joy L., et al. “The antegrade continence enema procedure: a review of the literature.” Journal of pediatric surgery 33.8 (1998): 1294-1296.
 • Bárcena Fernández, E., San Emeterio Herrero, R., Santos González, G., Galarraga Martín, B., Ezquerra Gutiérrez, T., & Benito Fernández, J. (2009). Eficacia de los enemas salinos en el tratamiento de la impactación fecal en urgencias de pediatría. Anales de Pediatría, 71(3), 215-220. https://doi.org/10.1016/j.anpedi.2009.05.004
 • Torre, A., García, S., Huerta, H., Juárez de la Cruz, F., Rodríguez, H., & Zúñiga, J. (2009). Guías clínicas de diagnóstico y tratamiento de la encefalopatía hepática. Tratamiento y perspectivas a futuro. Revista de Gastroenterología de México, 74(2), 170-174. http://www.revistagastroenterologiamexico.org/es-guias-clinicas-diagnostico-tratamiento-encefalopatia-articulo-X0375090609499140
 • Jímenez, N., Blanco, R., & Quesada, M. (2019). Administración de los diferentes tipos de enemas por parte del Técnico Auxiliar en Cuidados de Enfermería en el ámbito hospitalario. Ocronos – Editorial Científico-Técnica. https://revistamedica.com/administracion-tipos-de-enemas-tecnico-auxiliar-en-cuidados-de-enfermeria/
 • Schmelzer, M., Schiller, L. R., Meyer, R., Rugari, S. M., & Case, P. (2004). Safety and effectiveness of large-volume enema solutions. Applied nursing research : ANR17(4), 265–274. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15573335/
 • Enguita, J., Et al. (2022). TIPOS DE ENEMAS Y ADMINISTRACIÓN. Ocronos. Vol. V. Nº 5–Mayo 2022. Pág. Inicial: Vol. V; nº5: 18. https://revistamedica.com/tipos-de-enemas-y-administracion/
 • Mayo Clinic. (2022). ¿La limpieza de colon es una buena manera de eliminar las toxinas del cuerpo? Consultado el 19 de febrero de 2023. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/colon-cleansing/faq-20058435

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.