Naturalny środek okładowy: do czego służy?

Okłady są metodą medycyny naturalnej od czasów starożytnych. Chociaż w dzisiejszych czasach nie są one tak powszechne, nadal można je stosować w leczeniu niektórych dolegliwości.
Naturalny środek okładowy: do czego służy?

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2021

Naturalny środek okładowy to pasta nakładana miejscowo pozyskiwana z roślin i innych substancji o właściwościach leczniczych. Preparat ma zazwyczaj miękką, ciepłą i wilgotną konsystencję. Nakłada się go na bolesny obszar, aby zmniejszyć stan zapalny.

Ten naturalny środek okładowy może być stosowany w przypadku oparzeń powierzchownych, ukąszeń owadów, napięcia mięśni, przekrwienia i innych problemów zdrowotnych. Jak on działa? Jakie są jego zalety?

W poniższym artykule chcemy o tym wszystkim opowiedzieć.

Rodzaje okładów

Jako naturalny środek leczniczy okłady można podzielić na kilka rodzajów, zgodnie z ich właściwościami i zastosowaniem. Najczęstsze to:

  • Środki ściągające. Ich zadaniem jest oczyszczenie i dezynfekcja skóry. Dodatkowo ich właściwości powodują, że skóra się obkurcza.
  • Gorące okłady. W swojej tradycyjnej formie ten rodzaj okładu jest bardzo ciepły i łagodzi dolegliwości i urazy. Jednym z jego najczęstszych zastosowań jest rozluźnienie mięśni.
  • Środki na rany. Mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, lecznicze i łagodzące. Z tego powodu są uważane za środki pomocnicze w przypadku otwartych ran. Jednak dowody są niewystarczające i nie powinny być leczeniem pierwszego wyboru.

Główne zastosowania okładów

okłady w misce
Okład to pasta, którą możemy uzyskać z roślin o właściwościach leczniczych.

Jak wspomnieliśmy, okłady mają kilka zastosowań w medycynie naturalnej. Należy pamiętać, że ich stosowanie powinno dotyczyć tych konkretnych przypadków, ponieważ nie zastępują leczenia. Z drugiej strony brakuje solidnych badań potwierdzających przypisywane im właściwości.

Okład na ropnie

Ropień to nagromadzenie ropy powstałe w wyniku infekcji bakteryjnej lub obecności obcych substancji. Często powoduje stan zapalny i ból. Chociaż leczenie różni się w zależności od przyczyny, łagodne przypadki można poprawić za pomocą okładów.

Wilgotne ciepło wydzielane przez ten naturalny środek może pomóc zmniejszyć rozmiar ropnia, ułatwiając jego drenaż. W tym przypadku zaleca się użycie soli Epsom, która ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, zgodnie z publikacją Cleveland Clinic.

Naturalny środek okładowy na infekcje

Łagodne przypadki zewnętrznych infekcji wydają się naturalnie poprawiać po zastosowaniu okładów z ziół, błota lub glinki. Chociaż nie zastępuje to leczenia antybiotykami i środkami dezynfekującymi, okłady są przydatne w szczególnych przypadkach, w których nie ma ryzyka powikłań.

Badanie opublikowane w International Journal of Antimicrobial Agents wykazało, że po nałożeniu na rany okład z gliny może pomóc w walce z niektórymi rodzajami bakterii zakaźnych. Jednak wciąż potrzebujemy więcej dowodów, aby to potwierdzić.

Okład na torbiele

Torbiele to małe worki, które mogą się wypełnić płynem, sebum i mieszaniną innych substancji. Pojawiają się prawie wszędzie na ciele i różnią się wielkością w zależności od typu. W wielu przypadkach rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny ułatwiający drenaż.

Jednak gdy torbiel ma łagodny stan, pomocne może być nałożenie ciepłego okładu. Stosowanie go kilka razy dziennie zmniejsza obrzęk i ból. W rzeczywistości czasami wystarczy, aby uruchomić drenaż.

Torbiel na skórze
Jeśli zastosujemy okłady, łatwiej możemy osuszyć torbiele na powierzchni skóry.

Okłady na wrzody cukrzycowe

Od czasów starożytnych okłady stosowano jako lekarstwo na wrzody cukrzycowe. Dane historyczne sugerują, że pod koniec XIX wieku stosowano okład z siemienia lnianego w celu zmiękczenia twardej skóry przed przecięciem chorej tkanki u tych pacjentów.

W związku z tym badanie opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że okład z paproci Blechnum Orientale wydaje się służyć jako środek pomocniczy na rany pacjentów z cukrzycą. Jednak naukowcy przeprowadzili badania jedynie na zwierzętach. Dlatego potrzebujemy więcej dowodów.

Okłady na artretyzm

Leczenie uzupełniające zapalenia stawów polega na nakładaniu ziołowych okładów na bolące stawy.

Na razie nie ma solidnych dowodów na ich skuteczność. Jednak niektórzy uważają to za bezpieczne i łatwo dostępne leczenie.

Badania przeprowadzone w Journal of Advanced Nursing ujawniają, że stosowanie ciepłego okładu z imbirem przyczynia się do zmniejszenia bólu i sztywności w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Wydają się nawet powodować poprawę ogólnego samopoczucia.

Potwierdza to inne badanie opublikowane w Journal of Intercultural Ethnopharmacology, w którym stwierdza się, że imbir ma właściwości przeciwartretyczne, przeciwreumatyczne i przeciwzapalne.

O czym powinienem pamiętać o naturalnym środku okładowym?

Podsumowując, nałożenie okładu może być przydatne w szczególnych przypadkach powierzchownych ran, ropni, infekcji lub innych dolegliwości. Nie zastępuje jednak zabiegów medycznych. Dlatego w obliczu jakichkolwiek problemów zdrowotnych profesjonalna opieka pozostaje priorytetem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Poultices. Hospital (Lond 1886). 1887;1(20):336.
  • Cleveland Clinic. (July 20, 2018). 7 Things You Probably Didn’t Know About Epsom Salt. Available in https://health.clevelandclinic.org/7-things-you-probably-didnt-know-about-epsom-salt/
  • Caflisch KM, Schmidt-Malan SM, Mandrekar JN, et al. Antibacterial activity of reduced iron clay against pathogenic bacteria associated with wound infections. Int J Antimicrob Agents. 2018;52(5):692‐696. doi:10.1016/j.ijantimicag.2018.07.018
  • Zito PM, Scharf R. Cyst, Epidermoid (Sebaceous Cyst) [Updated 2019 Dec 25]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499974/
  • Yung, Joe & Lai, How & Nalamolu, Koteswara Rao & Ng, Shiow-Fern. (2016). Treatment for diabetic ulcer wounds using a fern tannin optimized hydrogel formulation with antibacterial and antioxidative properties. Journal of Ethnopharmacology. 189. 10.1016/j.jep.2016.05.032.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.