Jak zapobiegać chorobom serca u kobiet?

U kobiet objawy zawału serca są mniej wyraźne niż u mężczyzn, dlatego muszą być bardziej czujne. W związku z tym zapobieganie chorobom serca u kobiet ma fundamentalne znaczenie.
Jak zapobiegać chorobom serca u kobiet?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Szacuje się, że jedną z głównych przyczyn śmiertelności kobiet są choroby serca. Chociaż prawdą jest, że dotyczy to obu płci w równym stopniu, kobiety mają pewne szczególne cechy, które należy wziąć pod uwagę. W tym kontekście warto wiedzieć, jak zapobiegać chorobom serca u kobiet.

Choroba serca to nie tylko męska sprawa. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że choroby sercowo-naczyniowe powodują najwięcej zgonów właśnie u kobiet. Co możemy zrobić w tej kwestii? Jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym stylu życia, aby zapobiegać tym chorobom serca u kobiet?

Choroby serca, które najbardziej dotykają kobiety

Jeśli wystąpią u Ciebie objawy którejkolwiek z poniższych chorób, powinnaś jak najpilniej skonsultować się z lekarzem lub kardiologiem w celu postawienia diagnozy i wskazania leczenia, które należy zastosować.

1. Miażdżyca

Miażdżyca tętnic wynika z gromadzenia się tkanki i cholesterolu, który stopniowo blokuje żyły odpowiedzialne za transport krwi do serca. Z biegiem czasu nie tylko sztywnieją, ale prawie nie pozostawiają miejsca na przedostanie się krwi.

W rezultacie przepływ krwi jest znacznie mniejszy i ostatecznie serce cierpi na tzw. niedokrwienie. Jeśli krew nie dotrze do serca, doprowadzi to do zawału serca.

Jakie są objawy choroby serca u kobiet?

Problem kobiet polega na tym, że czasami kłopoty z sercem są mylone z innymi sprawami. Podczas gdy mężczyźni mogą odczuwać nagły ból w lewym ramieniu, kobiety cierpią na objawy choroby serca w bardziej rozproszony sposób. Dokuczają im między innymi zawroty głowy, skrajne zmęczenie, ból pleców, szyi lub brzucha.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem ważnym znakiem jest wygląd żył na szyi. Jeśli oprócz obrzęku kostek nabrzmiewają żyły szyi, mówi się, że trzeba szybko udać się do lekarza. W każdym razie nie wahaj się skonsultować się z kardiologiem, jeśli jesteś zagrożona i wykazujesz którykolwiek z tych objawów.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak radzić sobie z zawałem serca, jeśli jesteś sam

2. Zespół złamanego serca lub kardiomiopatia stresowa

Ta choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wiąże się to z bardzo wysokim poziomem stresu emocjonalnego. Praca, dom, dzieci, a nawet opieka nad chorym członkiem rodziny sprawiają, że kobiety doświadczają silnego napięcia.

W tej kardiomiopatii dochodzi do nadmiernej stymulacji lewej komory serca i jej wzrostu, co skutkuje niewielką dysfunkcją. Nie we wszystkich przypadkach jest to śmiertelna choroba ani tak poważna jak zawał serca, ale należy wziąć pod uwagę zagrożenie, aby wykryć ją na czas i wyleczyć. Generalnie ma dobre rokowania.

Jakie objawy powoduje u kobiet?

Objawy są bardzo podobne do zawału serca. Powinnaś zwrócić uwagę na swój ogólny stan. Czujesz przesadne zmęczenie i nie wiesz skąd się ono bierze? Czy czujesz mdłości i boli Cię brzuch i nadbrzusze? Jeśli tak jest a ponadto przeżywasz bardzo stresujący okres, skontaktuj się z lekarzem.

Choroby serca w okresie menopauzy

Zmniejsz los sofocos de la menopausia za pomocą 6 naturalnych remedios de origen.

Związek między chorobami serca a menopauzą jest bardzo bliski. Musimy pamiętać, że estrogen u kobiet pełni doniosłą funkcję: regulując poziom cholesterolu we krwi – między innymi – chroni przed chorobami serca.

Jednak badania naukowe potwierdzają , że gdy nadchodzi menopauza i poziom estrogenów spada, istnieją pewne okoliczności, które zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe. Na przykład pojawiają się zmiany w ścianach naczyń krwionośnych, które twardnieją, tworzą się blaszki miażdżycowe i mogą pojawiać się skrzepy krwi.

Podobnie, jak wspomniano wcześniej, zaczynają się również zmiany w poziomach cholesterolu. Przede wszystkim następuje wzrost tak zwanego „złego cholesterolu” (LDL).

Zawały serca u kobiet przebiegają inaczej niż u mężczyzn

Zapobiegaj chorobom serca u kobiet

Nadejście menopauzy powoduje zmiany u kobiet, które czynią je bardziej podatnymi na choroby serca. Spadek poziomu estrogenów jest czynnikiem decydującym o tych zmianach.

W okresie menopauzy kobiety są więc bardziej narażone na choroby serca. Jednak najważniejsze jest to, że według badań niektóre kobiety wolniej wracają do zdrowia po zawale serca z powodu czynników emocjonalnych.

Jednym z czynników obciążających jest to, że kobiety mają tendencję do dłuższego rozpoznawania objawów i opóźniania pójścia do lekarza. Często kojarzą zmęczenie, ból mięśni lub dyskomfort w żołądku z innymi chorobami, nie wiedząc, że to serce prosi o pomoc.

Jak zapobiegać chorobom serca u kobiet

sueño
Niezbędne jest dbanie o swoje zdrowie emocjonalne i unikanie stresujących sytuacji. U kobiet to one są często przyczyną chorób serca.

Poniżej wymienimy również niektóre nawyki, które zgodnie z nauką przyczyniają się do poprawy ogólnego samopoczucia danej osoby. Jeśli cierpisz na konkretny stan lub chorobę przewlekłą, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowując…

Na koniec przypominamy, że są to kwestie kluczowe dla całej populacji i że Twoje indywidualne potrzeby mogą się różnić w zależności od stanu zdrowia. Zidentyfikowanie jakiegokolwiek dyskomfortu lub bólu na czas powinno cię zmotywować do jak najszybszej wizyty lekarza. To może zapobiec poważnym komplikacjom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.