Jak zapobiec wypadaniu włosów? Oto pięć wskazówek na zdrową skórę głowy

Wypadanie włosów jest bardzo często spotykanym problemem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można zastosować pewne środki zapobiegawcze mające na celu zahamowanie tego niepożądanego procesu. Przyjrzymy się niektórym z nich w naszym dzisiejszym artykule.
Jak zapobiec wypadaniu włosów? Oto pięć wskazówek na zdrową skórę głowy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy tracisz każdego dnia więcej włosów niż wydaje Ci się, że powinieneś? Czy po czesaniu zauważasz, że na grzebieniu pozostało Ci mnóstwo włosów? Jeśli tak, powinieneś natychmiast podjąć odpowiednie działania mające zapobiec wypadaniu włosów.

Ale jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać informacji na ten temat? Bez obaw. Wyciągamy właśnie do Ciebie pomocną dłoń. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci pięć rzeczy, które możesz zrobić, aby skutecznie zapobiec wypadaniu włosów.

5 porad pozwalających Ci skutecznie zapobiec wypadaniu włosów

Wypadanie włosów jest bardzo często spotykanym problemem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można zastosować pewne środki zapobiegawcze mające na celu zahamowanie tego niepożądanego procesu. Przyjrzymy się niektórym z nich w naszym dzisiejszym artykule.

Zacznijmy od tego, że utrata włosów jest problemem dalece wykraczającym poza same tylko względy estetyczne. A to oznacza, że przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek naturalnych lub nie środków na wzmocnienie włosów należy też skonsultować się z ekspertem w postaci lekarza. To właśnie on będzie w stanie ocenić podstawową przyczynę Twojego problemu.

Dzięki temu możesz dowiedzieć się na przykład, czy Twój problem może być spowodowane brakiem równowagi hormonalnej, chorobą lub niedoborem składników odżywczych. Wtedy też będziesz wiedział, co powinieneś zrobić, aby zapobiec wypadaniu włosów.

Ale bez względu na rzeczywistą przyczynę tego niepożądanego zjawiska, możesz zacząć coś z nim robić już dziś. Pamiętaj jednak, że nie przestaniesz tracić włosów z dnia na dzień. Wszystkie zaproponowane przez nas w dalszej części artykułu środki i sposoby z czasem wzmocnią przede wszystkim skórę głowy i cebulki Twoich włosów.

Czy jesteś już gotowy do poznania naszych propozycji i zanotowania sobie najważniejszych informacji?

1. Popraw swoją dietę, jeśli chcesz zapobiec wypadaniu włosów

Zdrowe jedzenie zapewni Twojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze pozwalające jednocześnie na zadbanie o zdrowie Twoich włosów. Ogólnie rzecz biorąc nie możesz zapominać o tym, że zdrowe odżywianie się odgrywa bardzo ważną rolę w pielęgnacji włosów.

W przypadku, gdy chcesz zapobiec wypadaniu włosów, musisz pamiętać o tym, jak ważne jest zoptymalizowanie spożywanych przez Ciebie składników odżywczych.

Zdrowa dieta

Wyniki najnowszego badania naukowego nad tym tematem, opublikowane w 2018 roku, wykazały niezbicie, że diety o wysokiej zawartości surowych, świeżych produktów mogą zauważalnie zmniejszyć ryzyko łysienia (które swoją drogą jest naukową nazwą dla zjawiska wypadania włosów).

Wspomniane wyniki pokazały, że możesz skuteczniej zapobiec wypadaniu włosów, gdy będziesz regularnie spożywać potrawy i produkty takie jak na przykład zielona pietruszka, bazylia i zielone sałatki warzywne trzy lub więcej razy w tygodniu.

Ponadto zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta dobra dla Twoich włosów powinna obejmować między innymi:

  • Źródła białka o wysokiej wartości biologicznej. Czyli między innymi chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, jaja i nabiał.
  • Dobre, naturalne źródła witaminy A, takie jak słodkie ziemniaki (bataty), papryka słodka i szpinak.
  • Źródła witamin B, C, D, żelaza, selenu i cynku.
  • Produkty spożywcze o wysokiej zawartości biotyny (witamina B7).

2. Jak zapobiec wypadaniu włosów? Zacznij używać łagodnego szamponu

Agresywne chemikalia zawarte w większości szamponów dostępnych na rynku często przesuszają włosy i powodują ich przyśpieszone łamanie. W rzeczywistości niektóre formuły zmieniają nawet pH skóry Twojej głowy i wywołują też inne problemy, takie jak swędzenie i łupież.

Zamiast tego wybierz łagodne szampony, najlepiej domowej roboty i wykonane z naturalnych składników. Używaj ich codziennie, aby dzięki temu skóra głowy była zawsze czysta i zdrowa.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni szampon do swojego rodzaju włosów. Mogą być one suche, tłuste lub mieszane. W ten sposób zapobiegniesz niepożądanym i potencjalnie szkodliwym (z punktu widzenia estetyki – samym włosom nic się nie stanie) reakcjom podczas jego stosowania.

3. Susz swoje włosy metodami naturalnymi, a nie agresywną suszarką

Unikaj używania suszarek do włosów i innych dmuchających gorącym powietrzem urządzeń do włosów, jeśli chcesz zapobiec wypadaniu włosów.

Piękne włosy

Codzienne używanie suszarek, prostownic i innych akcesoriów tego typu do włosów powoduje ich przyśpieszone łamanie. Prowadzi ponadto w prostej linii do nadmiernego wypadania włosów. Z tego powodu ważne jest zadbanie o naturalny sposób wysuszenia włosów.

Zawsze możesz przecież na początek usunąć z nich trochę wilgoci za pomocą czystego, miękkiego ręcznika. Ten sposób skutecznie zapobiega między innymi podrażnieniu skóry głowy i rozdwajaniu się końcówek.

4. Regularnie masuj skórę swojej głowy

Masaż pomaga poprawić krążenie krwi w okolicy skóry głowy. Promuje również dotlenienie mieszków włosowych. I chociaż nie ma na to zbyt wielu dowodów naukowych, to jednak niektóre badania przeprowadzone przez małe ośrodki sugerują, że taki nawyk może prowadzić do uzyskania naprawdę dobrych wyników.

Ponadto możesz uzupełnić masaż skóry głowy niektórymi olejkami eterycznymi i olejami naturalnymi. Oto kilka dobrych opcji do rozważenia:

  • Olej kokosowy
  • Olejek migdałowy
  • Oliwa z oliwek

Po prostu masuj skórę swojej głowy przez 3 lub 5 minut, najlepiej tuż przed snem.

5. Naucz się zarządzać poziomem swojego stresu

Stres wpływa na prawie wszystkie aspekty Twojego zdrowia. Oczywiście praktycznie rzecz biorąc we wszystkich wypadkach będzie to wpływ negatywny. Ponadto Twoje włosy są bardzo wrażliwe na Twój stan emocjonalny.

Zarządzanie stresem pozwoli Ci zapobiec wypadaniu włosów

Ciągłe bycie narażonym na stresujące sytuacje jest jednym z czynników powodujących wypadanie włosów. Z tego powodu powinieneś przyjąć pewne nawyki, aby zachować kontrolę nad swoimi emocjami i zahamować tak niepożądane łysienie.

Oto kilka przydatnych technik prowadzących do tego celu:

  • Regularnie uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
  • Ćwicz jogę lub pilates.
  • Medytuj.
  • Wykonuj regularnie ćwiczenia oddechowe.
  • Uczęszczaj na sesje aromaterapii.
  • Poddawaj się masażom, głównie pleców i karku. Ale masaż całego ciała także nie zaszkodzi.

Zapobieganie wypadaniu włosów: kilka wniosków na zakończenie

Ogólnie rzecz biorąc, dobre nawyki są kluczowym aspektem, który pozwoli Ci zapobiec wypadaniu włosów. Ich skuteczność bierze się głównie z tego, że znacznie poprawią one wszelkie wyniki zastosowanego leczenia miejscowego.

Spróbuj jednak znaleźć przyczynę swojego łysienia korzystając z pomocy zaufanego lekarza. Może być ono związane na przykład z różnego rodzaju niedoborami żywieniowymi lub innymi problemami natury zdrowotnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Harfmann, K. L., & Bechtel, M. A. (2015). Hair loss in women. Clinical Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GRF.0000000000000081
  • Goldberg, L. J., & Lenzy, Y. (2010). Nutrition and hair. Clinics in Dermatology. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2010.03.038
  • Rushton, D. H. (2002). Nutritional factors and hair loss. Clinical and Experimental Dermatology.
  • Stollery, N. (2013). Hair loss. The Practitioner.
  • Koyama, T., Kobayashi, K., Hama, T., Murakami, K., & Ogawa, R. (2016). Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty.
  • Price, V. H. (2002). Treatment of Hair Loss. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejm199909233411307

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.