Jak zapewnić towarzystwo starszym osobom?
Pomimo tego, że oczekiwana długość życia wydłużyła się, to jednak trudności związane z okresem starzenia nadal się utrzymują, zwłaszcza u osób, które utraciły część niezależności. Z tego powodu ważne jest, aby nauczyć się jak najlepiej zapewnić towarzystwo starszym osobom.
Wśród powodów, dla których dana osoba traci autonomię lub zdolność do wykonywania niektórych zadań, są choroby przewlekłe i zwyrodnieniowe, które z czasem się nasilają.
Jednak wsparcie członków rodziny lub innych wolontariuszy może być kluczowe, aby starsza osoba nie straciła całkowicie jakości życia. Jednak ważne jest, aby wszyscy opiekunowie posiadali pewną wiedzę na temat tego, jak zapewnić towarzystwo starszym osobom.
Starsze osoby są bardziej wrażliwe
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje starzenie się jako:
„Konsekwencja nagromadzenia się wielu różnorodnych uszkodzeń molekularnych i komórkowych na przestrzeni czasu, prowadzących do stopniowego spadku zdolności fizycznych i umysłowych…”
Niektóre starsze osoby są uważane za dysfunkcyjne, ponieważ wymagają wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności. Kiedy ludzie wchodzą w trzeci wiek, są również bardziej podatni na choroby, co powoduje, że wymagają większej pomocy lekarskiej.
Zgodnie z Ogólnym podręcznikiem opieki nad osobami starszymi dysfunkcyjnymi lub niesamodzielnymi, opracowanym przez Instytut Opieki nad Osobami Starszymi w Okręgu Federalnym, istnieją pewne czynności, w których osoba starsza napotyka większe trudności. Wiążą się one z następującymi sytuacjami:
- Wchodzenie i schodzenie po schodach.
- Utrzymanie czystości osobistej.
- Sytuacje wymagające wyjścia z domu.
- Ubieranie się.
- Korzystanie z telefonu.
- Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych.
- Sprzątanie domu.
- Gotowanie.
- Pranie.
- Poruszanie się w domu.
- Jedzenie.
Jak zapewnić towarzystwo starszym osobom?
W obliczu tych trudności to normalne więc, że zastanawiamy się, jak zapewnić towarzystwo i opiekę osobom starszym. Wiele osób nie czuje się bowiem przygotowanych i trudno jest im zachować pozytywne nastawienie w takich sytuacjach. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc w stawieniu czoła temu wyzwaniu:
Jak zapewnić towarzystwo starszym osobom: słuchaj ich
Seniorzy mogą wielokrotnie opowiadać tę samą historię. Reszta z nas często już wie, jak zakończy się ta historia. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nie mają nowych doświadczeń do opowiedzenia i jest to jeden z powodów, dla których zawsze pamiętają swoje wspaniałe historie z młodości.
Innym powodem może być to, że ich pamięć również ulega osłabieniu i mogą nie pamiętać, że już opowiedzieli tę historię. Opowiadają ją więc z takim samym entuzjazmem, jak za pierwszym razem.
Przeczytaj również ten pouczający materiał: Starzenie układu immunologicznego: na czym polega i jak z nim walczyć
Jak zapewnić towarzystwo starszym osobom: spraw, by poczuły się przydatne
Starsi ludzie muszą ćwiczyć umysł, w przeciwnym razie mogą cierpieć skutki przedwczesnego starzenia się. Ważne jest, aby mogli wykonywać swoje proste zadania i nie powinniśmy przy tym narzucać im różnych zakazów.
Na przykład mogą nie być w stanie przygotować kompletnego posiłku, ale mogliby obrać lub umyć ziemniaki, aby inni mogli je ugotować.
Starsza osoba może nie być w stanie prać, ale może złożyć część prania lub je porozdzielać. Zaleca się przydzielanie im prostych zadań, dzięki którym czują się przydatni i które pozwalają na poruszanie stawami.
Staraj się zapewnić towarzystwo starszym osobom w ich wizytach towarzyskich
Kiedy starsze osoby odwiedzają rodzinę lub przyjaciół, z którymi nie widziały się od dłuższego czasu, ich samopoczucie się poprawia.
Pozwólcie im otaczać się ich rzeczami
W miarę możliwości należy pozwolić im spać we własnym łóżku i mieszkać we własnym domu. Zmiany nie zawsze są dla nich łatwe. Łatwiej jest nam przystosować się do ich życia, niż im przystosować się do naszego życia, domu czy innych przedmiotów.
Przebywanie wśród własnych przedmiotów i rzeczy tworzy atmosferę swojskości, w której czują się właścicielami swojej przestrzeni.
Nie krytykuj ich, gdy się złoszczą lub obrażają
Starzenie się nie jest łatwe, zwłaszcza gdy seniorzy zdają sobie sprawę, że już nie mogą tak łatwo robić rzeczy, które wcześniej robili. Jeśli coś nie idzie dobrze, to normalne, że czują złość. Ważne jest, aby opiekunowie zachowali spokój i cierpliwość, dając im czas na wyciszenie się.
Pamiętaj, że starszym dorosłym nie jest łatwo obserwować, jak ich umysł traci zdolności, a ich ciało traci łatwość poruszania się. To ich frustruje, więc najlepszą rzeczą, jaką może zrobić towarzysz, jest dodanie im otuchy i nie pozostawianie miejsca na frustracje.
Przeczytaj także ten cenny materiał: 7 rzeczy, których będziesz żałować na starość
Znajdź zajęcia, które lubią
I pomóż im poczuć motywację do ich wykonywania. Może lubią słuchać muzyki, wtedy możesz ustawić im radio, aby włączało się każdego ranka i puszczało ich ulubionych piosenki,
Zachowaj dobry nastrój
Mów im miłe słowa i często im przypominaj, jak bardzo ich kochasz. Nie denerwuj się, jeśli nie wykonają jakiegoś zadania. Uśmiechaj się do nich często, zwłaszcza jeśli wyglądają na smutnych lub zmęczonych.
Niektóre starsze osoby czują się źle, gdy myślą, że zabierają swoim opiekunom zbyt dużo czasu i pracy. Pokaż im, że tak nie jest.
Dziel z nimi miłe chwile
Pamiętaj, że pewnego dnia ich już nie będzie i będziesz za nimi tęsknić. Wykorzystaj ten czas i dziel z nimi przyjemne chwile, opowiedz im jakiś dowcip lub anegdotę. Spraw, by Twoje wizyty je uszczęśliwiały.
Oprócz tych wskazówek pamiętaj również o świętowaniu ich urodzin, pozwól im zdmuchnąć świeczki, podaruj im prezent jako akt miłości. Zróbcie sobie razem zdjęcia i powiedz im, jak świetnie na nich wyglądają.
Jak zapewnić towarzystwo starszym osobom: empatia jest kluczowa
Najważniejszą rzeczą, o której możesz pamiętać, jest to, że jeśli w pewnym momencie nie wiesz, jak się zachować w określonej sytuacji, poświęć im chwilę, która dla nich będzie bardzo cenna.
Wyobraź sobie, że jesteś osobą w podeszłym wieku i straciłeś część funkcji poznawczych. A może czujesz się chory i zadaj sobie pytanie: jaki rodzaj opieki chciałbyś otrzymać?
Odpowiedzią na to pytanie będzie sposób, w jaki powinniśmy postępować z tymi wyjątkowymi istotami, które już dały nam wszystko w swoim życiu. A teraz oczekują w zamian jedynie odrobiny miłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Borba, V. F. (2015). Soledad En La Vejez. Soledad En La Vejez.
- Cárdenas-Jiménez, A., & López-Díaz, A. L. (2011). resiliencia en la vejez. Revista de Salud Publica. https://doi.org/10.1590/S0124-00642011000300014
- Fernández Ballesteros, R., & Macía Antón, A. (1993). Calidad de vida en la vejez. Psychosocial Intervention.
- Ortiz Alonso, T. (2000). Psicología de la vejez. Revista Multidisciplinar de Gerontología.
- Ortiz Arriagada, J. B., & Castro Salas, M. (2009). Bienestar psicológico de los adultos mayores, su relación con la autoestima y la autoeficacia. contribución de enfermerí. Ciencia y Enfermeria.
- Sobre la vejez. (2005). Revista Venezolana de Endocrinología y Metabolismo.
- Envejecimiento y salud. (2018). Retrieved 24 October 2020, from https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/envejecimiento-y-salud
-
Meléndez, J. (2014). Manual de cuidados generales para el adulto mayor disfuncional o dependiente. Instituto para la Atención de los Adultos Mayores en el Distrito Federal. Literatura y Alternativas en Servicios Editoriales SC.
- Cognitive Health and Older Adults. (2017). Retrieved 24 October 2020, from https://www.nia.nih.gov/health/cognitive-health-and-older-adults